Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   26  27  28  29  30  31  32  33  34   - następna »

Podsumowanie projektu „Nieznani Bohaterowie Niebios”

8 grudnia 2021 roku zorganizowano spotkanie historyczne w ramach projektu pt. „Nieznani Bohaterowie Niebios”. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Manko- organizator Programu Gmina Przyjazna Seniorom- Ogólnopolska Karta Seniora oraz wydawca magazynu Ogólnopolski Głos Seniora, jednym z partnerów jest Gmina Sękowa. Idea projektu polega na upamiętnieniu miejsc upadku i historii związanych z upadkiem samolotów i wypadków lotników alianckich walczących o niepodległość Polski. Na terenie Gminy Sękowa w przysiółku miejscowości Krzywa- Banica rozbił się bombowiec HP Halifax FS- P.

Celem projektu jest aktywizacja i edukacja osób starszych poprzez promowanie wiedzy historycznej i patriotycznej. Temat projektu dotyczy zaangażowania bombowców alianckich w walkę o niepodległość naszego kraju.
Podczas spotkania pod pomnikiem siedmiu polskich lotników, pan Aleksander Gucwa opowiedział lokalnej młodzieży oraz seniorom historię tegoż miejsca. Pan Aleksander jest inicjatorem utworzenia pomnika upamiętniającego to wydarzenie. Za swoją działalność został wręczony mu certyfikat Partnera Projektu „Nieznani Bohaterowie Niebios”. Młodzież symbolicznie zapaliła znicze przy pomniku, a organizator wręczył każdemu książki pt. ,,Sobiesław Zasada – moje rajdy” oraz drobne gadżety. W spotkaniu wzięli udział: Sekretarz Urzędu Gminy Sękowa pan Michał Diduch, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pani Anna Cieśla, przedstawiciel Stowarzyszenia Manko- Głos Seniora pani Agnieszka Nowak, koordynator Ogólnopolskiej Karty Seniora pani Magdalena Mendrygał, pan Aleksander Gucwa oraz lokalna młodzież i seniorzy.

Produkcja obejmie cykl filmów o katastrofach 12 bombowców w czasie II wojny światowej w Małopolsce i na Śląsku. Filmy będą opisywać historię strąceń samolotów alianckich i przedstawienia dzisiejszego upamiętnienia tych miejsc. W każdym z filmów wzięli udział: historycy oraz lokalni seniorzy pasjonaci zajmujący się historią swoich małych ojczyzn.

W dniu 29 lipca br. zrealizowaliśmy trzy miejsca upadku alianckich samolotów, byliśmy pod pomnikiem lotników w Krzywej – Banicy, Lipnicy Wielkiej i w Olszynach Aleksander Gucwa przedstawiał historię zestrzelenia dwóch Halifaxów i Liberatora.
Pierwsza część filmu o katastrofach 12 bombowców w czasie II wojny światowej, zgodnie z harmonogramem dobiega końca. Za parę dni zobaczymy historię 12 miejsc wydarzeń upadku samolotów. Na portalu www.sekowa.info będzie można zobaczyć!
Stowarzyszenie planuje także wydać publikację, ysl bolsos imitacion w ramach której chcieliby opisać historie 12 bombowców.
Następne filmy planowane są na przyszły rok. Przypomnę ze na terenie Polski, istnieje 220 miejsc, które są miejscem katastrofy lotniczej alianckich samolotów walczących o niepodległość Polski. Opieka i promocja takiego miejsca przez grupę seniorów będzie sposobem aktywizacji i integracji międzypokoleniowej lokalnej społeczności.

Następnie odbyło się spotkanie w świetlicy wiejskiej w Ropicy Górnej organizowane przez sołtys wsi panią Katarzynę Tokarz. Grupa seniorów otrzymała certyfikat partnera projektu „Nieznani Bohaterowie Niebios”. Na spotkaniu próbowano lokalnych przysmaków oraz zorganizowano warsztaty śpiewacze.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Zapomniany artysta Antoni Hybel

4 grudnia 2021 r. w oficynie dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku, odbyła się autorska wystawa dokumentacyjno - fotograficzna Bogdana Klimczyka, obejmująca eksponaty ze zbiorów prywatnych i muzealnych.
Wystawa „Zapomniany Artysta Antoni Hybel” to część projektu, który realizowany jest od 2018 roku. Przybliżenie sylwetki tego niedocenionego i zapomnianego Artysty jest w pewnym sensie naszym obowiązkiem. Głównym celem tej wystawy jest przedstawienie Antoniego Hybla przez pryzmat całej historii jego życia. Opierając się o dostępne materiały, wspomnienia osób, opracowania i publikacje, fotografie archiwalne i rodzinne pamiątki, prezentując w miarę możliwości część prac Artysty ze zbiorów prywatnych i muzealnych przedstawiona została postać Artysty w szerszej perspektywie nie tylko przez pryzmat jego twórczości plastycznej.

Wystawa z pewnością pobudziła do refleksji, analizy i wielu komentarzy. W trakcie wystawy odbyła się projekcja trzech filmów oraz panel dyskusyjny, na którym poruszone zostały tematy związane z historią życia Artysty i jego twórczością.
Przygotowanie tej wystawy nie było łatwe, wymagało czasu, wytrwałości i ciężkiej pracy. Wszystkim, którzy zaoferowali pomoc i swoją pracę oraz osobistym zaangażowaniem przyczynili się do realizacji tej wystawy serdecznie dziękuję. Bez wsparcia i pomocy wielu osób tej wystawy po prostu by nie było. Nie zacierajmy naszej historii, zapominając o przeszłości, patrząc jedynie w przyszłość i żyjąc teraźniejszością. Nasze życie jest ciągiem wydarzeń z przeszłości i choć przeszłość nie dotyczy nas bezpośrednio jest w pewien sposób częścią naszego życia – powiedział Bogdan Klimczyk

Wystawa obejmuje:

Eksponaty ze zbiorów prywatnych Pani Barbary Klehr-Haberka
Eksponaty ze zbiorów prywatnych Pana Tadeusza Deca
Eksponaty z Muzeum Regionalnego „Gryf” z Szymbarku
Dokumenty, fotografie, przedmioty ze zbiorów rodzinnych spadkobierców po Antonim Hyblu
Materiały archiwalne i dokumenty udostępnione przez polskie archiwa i instytucje kultury
Fotografie prac i miejsc związanych z Antonim Hyblem autorstwa Bogdana Klimczyka

Wystawa będzie otwarta do 15 grudnia 2021 - Kasztel w Szymbarku

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Barbórkowy Mityng w skoku wzwyż „O Lampę Naftową Ignacego Łukasiewicza”

3.12.2021 na Hali Sportowej w Kobylance odbył się Barbórkowy Mityng w skoku wzwyż „O Lampę Naftową Ignacego Łukasiewicza”. Zawody te zostały zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy w Kobylance dzięki wsparciu finansowym Gminy Gorlice i przy współudziale Szkoły Podstawowej w Kobylance. Mając na uwadze duże zainteresowanie skokiem wzwyż wśród dzieci i młodzieży, dysponując nową pełnowymiarową Halą Sportową oraz korzystając z relojes imitacion wieloletnich doświadczeń klubów sportowych Maraton Sękowa i ULKS Lipinki działacze UKS Kobylanka postanowili zaoferować kolejną halową imprezę sportową na terenie Powiatu Gorlickiego.

Zawody odbyły się w 4 kategoriach wiekowych – dzieci młodszych, dzieci starszych, młodzików oraz juniorów dla dziewcząt i chłopców. W dzisiejszej rywalizacji wzięło udział ponad 100 zawodników i zawodniczek z 9 szkół naszego powiatu – szkoły podstawowe z Sękowej, Siar, Pagorzyny, Krygu, Szymbarku, Kobylanki, MZS nr 6 Gorlice oraz ze szkół średnich I Liceum Ogólnokształcące i ZSZ Gorlice.

Po zaciętej rywalizacji stojącej na wysokim poziomie wyniki poszczególnych kategorii wyglądają następująco:

Dzieci młodsze dziewcząt

1. Ciszczonik Julia Sękowa – 120 cm 2. Babiś Gabriela Lipinki – 120 cm 3. Ludwin Wikoria Kryg – 115 cm

Dzieci młodsze chłopców

1. Barczyk Karol Siary – 135 cm 2. Wenc Kamil Lipinki – 125 cm 3. Radzik Jan Kobylanka – 120 cm

Dzieci starsze dziewcząt

1. Galas Martyna Sękowa – 135 cm 2. Galas Wiktoria Sękowa – 135 cm 3. Chyczewska Ismena Kobylanka – 135 cm

Dzieci starsze chłopców

1. Wójcik Daniel Lipinki – 150 cm 2. Świerzowski Kacper Lipinki – 150 cm 3. Kmiecik Miłosz Pagorzyna – 145 cm

Młodziczki

1. Pałys Zuzanna Sękowa – 137 cm 2. Luksa Laura Kobylanka – 130 cm 3. Cucura Daria Sękowa – 125 cm

Młodzicy

1. Ołpiński Patryk Sękowa – 155 cm 2. Gotfryd Kacper Pagorzyna– 155 cm 3. Rusyn Oliwier Kryg – 150 cm

replicas panerai Klub UKS ,,MARATON" Sękowa podczas I Barbórkowego Mityngu w skoku wzwyż „O Lampę Naftową Ignacego Łukasiewicza” zdobył 6 medali, w tym 4 złote, jeden srebrny i brązowy! BRAWO!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Józef Gucwa z Bobowej finalistą konkursu Nagroda POLIN 2021!

30 listopada br. po raz siódmy została wręczona Nagroda POLIN przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Spośród 102 zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 6 finalistów w tym Józef Gucwa z Bobowej.
W tym roku kapituła konkursu stanęła przed niezwykle trudnym wyborem finalistów spośród ponad 100 zgłoszeń, których poziom był bardzo wyrównany. W gronie nominowanych znaleźli się ludzie, którzy działają z potrzeby serca lub poczucia misji, wkładając w to mnóstwo energii, czasu, a często również własnych środków finansowych. Nasi tegoroczni finaliści są bardzo różni, ale łączy ich jedno: mimo przeciwności działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów, stawiając opór wobec obojętności i zapomnienia - powiedział Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2021.

Laureatem konkursu Nagroda POLIN 2021 został Dariusz Popiela, działacz Sądeckiego Sztetla, autor projektu "Ludzie, nie liczby", w ramach którego na cmentarzach upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holocaustu. Zwycięzca konkursu otrzymał 20 000 złotych.

Podczas finału konkursu, który odbył się w Muzeum POLIN oraz w mediach społecznościowych instytucji, przyznano również wyróżnienia. Otrzymały je Urszula Antosz-Rekucka z Mszany Dolnej, Urszula Rybicka z Wrocławia oraz Inga Marczyńska, działająca w Małopolsce i na Podkarpaciu. Każda z wyróżnionych otrzymała nagrodę finansową w wysokości 10 000 złotych.

W gronie tegorocznych finalistów konkursu znaleźli się również: Marek Chmielewski z Orli i Józef Gucwa z Bobowej. Finaliści otrzymali nagrody finansowe w wysokości 5 000 złotych. W imieniu Pana Józefa Gucwy nagrodę odebrał jego syn Tomasz Gucwa, na zdjęciu stoi czwarty od lewej strony.

Józef Gucwa, mieszkaniec Bobowej, jest wieloletnim pasjonatem lokalnej historii. W 2018 roku z własnych środków dokonał zakupu pożydowskiego budynku z myślą stworzenia tam muzeum o tematyce żydowskiej. Izba "Okruchy pamięci Dom Landaua" została otwarta w Bobowej przy ul. Rynek 7 w 2020 roku. To tutaj miłośnik historii starannie wyszukiwał, remontował, gromadził i ostatecznie udostępnił publiczności wszystkie tokyo ghoul kostüme odnalezione przedmioty, wiernie oddając przedwojenny charakter gospody prowadzonej przed laty przez rodzinę Leona Landaua. Józef Gucwa stale poszerza swoją kolekcję judaików i obiektów, jakie pozostawili po sobie bobowscy Żydzi, które były związane z ich kulturą i codziennym życiem.

Otwarcie izby pamięci "Dom Landaua" poprzedziło kilka wystaw. Pierwsza prezentacja kolekcji Józefa Gucwy odbyła się w 2013 roku, kiedy w Bobowej zainscenizowano ślub córki cadyka Nechemy Golda Halberstam z Mojżeszem Stemplem. Kolejne wystawy odbyły się w 2014 i 2015 roku.
Od 2018 roku Józef Gucwa opiekuje się grobami rodziny Landauów znajdującymi się na cmentarzu żydowskim w Bobowej i utrzymuje kontakt z ich potomkami mieszkającymi w USA. Angażuje się także w organizację Dni Bobowej z Kulturą Żydowską, oprowadzając turystów po zabytkach związanych z historią bobowskich Żydów, włącznie z ohelem cadyka Salomona ben Natana Halberstama, do którego po dziś dzień pielgrzymują chasydzi z różnych stron świata.

GRATULUJEMY!!

Foto: Maciek Jaźwiecki

ŹRÓDŁO: www.polin.pl

W Męcinie Wielkiej odbył się Dzień Seniora.

W niedziele 14 listopada br. w świetlicy wiejskiej replicas de relojes audemars piguet w Męcinie Wielkiej, gmina Sękowa, odbył się Dzień Seniora. Impreza była długo wyczekiwana, ponieważ w dwóch ostatnich latach ze względu na epidemie w ogóle się nie odbyła.
Uroczystość zorganizowała Pani sołtys Męciny Wielkiej Zofia Prorok przy współpracy z sołtysem Męciny Małej Panią Renatą Karp.

Zebranych przywitała pani sołtys, a następnie głos zabrała Wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch oraz Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Moroń.
Po dwóch latach spotykamy się ponownie i bardzo się z tego cieszę. Życzę Państwu dzisiaj wspaniałej zabawy, uśmiechu i oderwania od codziennych trosk. – Dziękuję wszystkim Seniorkom i Seniorom za liczne przybycie i wspólną zabawę. Wasze zaangażowanie, wdzięczność i zapał bardzo motywują nas do dalszej pracy. Gdy tak na Państwa patrzę, widzę radość, ciepło i życzliwość w Waszych oczach. Swoją mądrością niejednokrotnie wskazywaliście nam drogę. Dziękuję Wam za to. Dziękuję Wam także za zaangażowanie, którym wykazujecie się w trosce o nasze wspólne dobro. Niechaj nie zabraknie w Was tej chęci do życia i uśmiechu. – dodaje wójt.

Na spotkanie został zaproszony sękowski regionalista – dokumentalista pan Aleksander Gucwa, który złożył życzenia seniorom, powiedział m.in. "Życzę Wam, aby Wasze życie nie było jesienną szarugą, a złotą polską jesienią. Niech Wasza mądrość i doświadczenie życiowe, służy młodym pokoleniom. Życzę Wam, abyście długo zachowali swoją aktywność, a w trudnych chwilach mogli liczyć na osoby bliskie i nigdy nie czuli się samotni. Żyjcie pełnią życia, realizujcie swoje pasje. Czujcie się młodzi duchem, bądźcie radośni i dbajcie o siebie. Dostrzegajcie piękno wokół siebie, cieszcie się drobiazgami i każdą chwilą. Bądźcie odporni na zmartwienia i troski, bo życie cudne jest-więc kochajcie życie!"

Po tych życzeniach Pan Alexander przedstawił swoje dwa filmy dokumentalne o mieszkańcach naszej gminy – pierwszy pt. ,,Sękowianin Filip Markowicz – żołnierz czterech wojen” oraz ”Mateczka z Auschwitz Maria Kotarba - Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata”.

Dalsza część spotkania upłynęła przy kawie i ciastku, śpiewając pieśni patriotyczne przypominano sobie o historii Polski, kulturze narodowej i wielkich czynach bohaterów - Polaków walczących o niepodległość.

Wspólne spotkanie, rozmowy w gronie tych najbliższych sąsiadów i znajomych, było możliwe dzięki temu, iż zdecydowana większość seniorów jest zaszczepiona, a tym samym poczucie bezpieczeństwa i wzajemnej odpowiedzialności znacznie wyższe. Było więc uroczyście i wzruszająco, w atmosferze życzliwości i wzajemnego szacunku, a wszystko po to, by najstarsi mieszańcy naszej gminy mogli poczuć się wyjątkowo, by mieli świadomość, jak wiele im zawdzięczamy i jak ważną tworzą społeczność. Oby takich wspólnie spędzonych chwil było jak najwięcej.

Pani sołtys Męciny Wielkiej Zofia Prorok napisała:

Jesienne popołudnie dnia 14. 11. 2021 r. w świetlicy wiejskiej w Męcinie Wielkiej odbyło się spotkanie Klubu Seniora z okazji Dnia Seniora połączone z Wieczorem Pieśni Patriotycznych, jak również z projekcją dwóch filmów autorstwa Pana Aleksandra Gucwy pt,, Sękowianin Kapral Filip Markowicz - Żołnierz Czterech Wojen”, oraz ,,Mateczka z Auschwitz Maria Kotarba 1912- 1958 r. Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata”
Po projekcji tych filmów autorstwa Pana Gucwy można powiedzieć , że jest wielkim pasjonatem historii, odkrywcą wielu ciekawych wątków historycznych mających miejsce na terenie naszej gminy Sękowa

Pan Aleksander to osoba bardzo zaangażowana w dzieje historii i poświęcająca swój cenny czas na zdobywanie kart historii poprzez fotograficzną dokumentację zebranych materiałów z których powstaje coś wyjątkowego w postaci filmów, które pozostaną dla młodego pokolenia.
W drugiej części wieczoru został odśpiewany Hymn Narodowy, a następnie śpiewem rozbrzmiały najpiękniejsze pieśni legionowe, patriotyczne i żołnierskie. Można było usłyszeć utwory kształtujące serca Polaków takie jak.,,My l Brygada,, Przybyli ułani pod okienko,, Rozkwitały pąki białych róż,, O mój rozmarynie,,

Był to wyjątkowy wieczór poświęcony naszej wolnej Ojczyźnie. Dziękuję wszystkim gościom za przybycie i osobom zaangażowanym w przygotowanie tej nastrojowej patriotycznej uroczystości.
W spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście Wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch, Przewodniczący Gminy Bogusław Moroń, Radni wsi: Anita Ziemba, Robert Belczyk jak również sołtys wsi Męcina Mała Pani Renata Karp.

Sołtys wsi Męciny Wielkiej Zofia Prorok

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ