Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   27  28  29  30  31  32  33  34  35   - następna »

,,W trosce o pamięć poległych"
czyli VI akcja sprzątania cmentarzy wojennych

W dniach od 7 do 10 października 2021 r. z inicjatywy Pana Jacka Witasa Prezesa Koła nr 8 Klubu Górskiego ,,Orły" przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, odbyło się sprzątanie cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej na terenie gminy Sękowa, Gorlice, Krempna, Łużna i Uście Gorlickie. Akcję sprzątania nekropolii wojennych po raz szósty organizuje wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, sołtys Ropicy Górnej Katarzyna Tokarz i prezes Koła PTTK nr 8 Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie.

„Sprzątanie cmentarzy wojennych jest elementem naszej wspólnej troski o dziedzictwo historyczne jak również dbaniem o polskie dziedzictwo narodowe, dbaniem o naszą pamięć. Każda nekropolia jest wyjątkowo ważna ze względu na swą historię, a dzięki działaniom na rzecz ich rewaloryzacji możliwe jest przywrócenie im należytego stanu, uchronienie ich od niszczenia, a w efekcie zapomnienia przez kolejne pokolenia. Mimo że na tym cmentarzu nie znałem żadnego z pochowanych tutaj żołnierzy a spoczywa tu 492 żołnierzy trzech cesarzy w tym duża ilość naszych rodaków, to należy im się szacunek. Warto brać udział w takiej akcji, gdyż jest to zarazem nasz wspólny obowiązek" - powiedział w wywiadzie TV pracujący wolontariusz na cmentarzu wojennym nr 79 w Sękowej Aleksander Gucwa

VI akcja sprzątania cmentarzy w pełni udana. Podczas prac pogoda sprzyjała. Wykonano prace porządkowe na takich cmentarzach jak: nr 79 Sękowa, 77 Ropica Górna, 55 i 61 Gładyszów, 66 Małastów, 58 i 59 Przysłup, 123 Łużna Pustki, 88 Gorlice, 83 Wapienne, 62 Banica, 43 Radocyna, 53 Czarne, 45 Lipna, 48 Regietów Wyżny i nr 6 Krempna Na cmentarzach tych pracowali wolontariusze w tym 21 osobowa grupa z Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” przy Komendzie Stołecznej w Warszawie, Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG, uczniowie wraz z nauczycielami z Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej, którzy wykazali super zaangażowaniem, wolontariusze i uczniowie szkół z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia w Hańczowej oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, strażacy z jednostek OSP, leśnicy.

Na świetlicy wiejskiej w Ropicy Górnej w dniu 9 października w godzinach wieczornych nastąpiło podsumowanie tej szlachetnej trzydniowej akcji. Rozpoczęło się oficjalne spotkanie powitaniem zaproszonych gości przez sołtys wsi Ropica Górna p.p. Katarzynę Tokarz i Beatę Śliwa.

Następnie Prezes Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” Pan Jacek Witas, podsumował prace z pokazem zdjęć za ostatni rok. Wszystkim biorącym udział w Akcji serdecznie podziękował.

Głos zabrała wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch, która m.in powiedziała: ,,prawdziwym inspiratorem, motorem i kreatorem tej akcji i w ogóle tego ruchu, który jest wokół cmentarzy z I wojny światowej jest Jacek Witas". Wręczyła wielu zaangażowanym osobom dyplomy podziękowania za udział w akcji ,,W trosce o pamięć poległych”

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Robert Kowalski – Kier. Delegatury Nowy Sącz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, Piotr Hanas - z-ca Dyr.Magurskiego Parku Narodowego, wójtowie – Zbigniew Ludwin – Uście Gorlickie i Mariusz Tarsa – Łużna, Michał Diduch – Sekretarz UG Sękowa, przedstawiciel Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu – st. chorąży Grzegorz Tokarczyk

Ostatnim etapem spotkania był poczęstunek, podczas którego uczestnicy wymieniali się własnym doświadczeniem i uwagami. Wszyscy opiekunowie cmentarzy wyrazili chęć dalszej współpracy podczas kolejnej tego typu akcji.

Agnieszka Ka - Klub Górski Orły, napisała:

Zakończyliśmy VI edycję Akcji sprzątania cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej. Dziękujemy wszystkim organizacjom, instytucjom, szkołom, wolontariuszom oraz włodarzom gmin Gorlice, Łużna, Sękowa i Uście Gorlickie za zaangażowanie w Akcję. Dzięki wspólnej pracy, w której brało udział ok. 200 osób udało się uporządkować 50 cmentarzy. Szczególne podziękowania kierujemy do Konsula Generalnego Węgier Pana Tibora Gerencsér, który wsparł naszą Akcję i wraz z małżonką brał udział w porządkowaniu cmentarza nr 123 Łużna-Pustki. Podsumowując, Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM za zaangażowanie.

Od 30 lat prowadzi osobliwe muzeum w Wadowicach.
Zygmunt Kraus odznaczony specjalnym medalem.

Zygmunt Kraus, prowadzący od 30 lat Muzeum Polsko-Amerykańskie Hells Angel w Wadowicach, został odznaczony przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego medalem Milito pro Christi (łac. Walczę dla Chrystusa) Medal wręczono mu w 77 rocznicę zestrzelenia amerykańskiego bombowca nad Zygodowicami. Wadowiczanin pielęgnuje pamięć lotników amerykańskich, którzy zginęli w tej katastrofie.

Muzeum Polsko-Amerykańskie Hells Angel w Wadowicach to prywatna fundacja wspierana zarówno przez Konsulat USA, jak i Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Wizytówką muzeum jest ekspozycja poświęcona amerykańskiemu bombowcowi B-24 Liberator o nazwie "Hell´s Angel" i jego jedenastoosobowej załodze, która została zestrzelona po bombardowaniu zakładów chemicznych w Oświęcimiu 13 września 1944 roku. Samolot rozbił się w Zygodowicach. Zygmunt Kraus - właściciel muzeum w swej kolekcji zgromadził wiele części samolotu, rzeczy osobiste, zdjęcia, dokumenty pilotów - jest to owoc jego wieloletnich poszukiwań. Wszystkie prezentowane eksponaty są w 100 % oryginalne. Oprócz upamiętnienia lotników, którzy zginęli, muzeum posiada eksponaty ukazujące wieloletnią współpracę wojskową pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Przed Muzeum "Hell´s Angel" stoi pomnik strażaka ku czci ofiarom z 11 września w USA.

W poniedziałek (13.09) w kolejną, 77. rocznicę zestrzelenia Liberatora i 30. rocznicę uruchomienia muzeum Zygmunt Kraus odebrał u siebie na terenie muzeum medal honorowy przyznany mu przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. To medal Milito pro Christi. Odznaczenie przyznawane jest corocznie dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom oraz wytrwale służą Rzeczypospolitej, są zaangażowane "w głoszenie prawdy o losach Narodu Polskiego oraz wspierają duszpasterstwo wojskowe". Właściciel muzeum odebrał odznaczenie w towarzystwie swoich przyjaciół, przedstawicieli konsulatu amerykańskiego, muzealników z Krakowa, wysłanników samorządu z Wadowic i Tomic od uczniów ze szkoły Zygodowicach.

Amerykańskiego Liberatora zestrzeliła 13 września 1944 r. nad Zygodowicami niemiecka artyleria przeciwlotnicza. Samolot bombowy B-24 Liberator rozbił się na okolicznych polach. Pięciu lotników uratowało się skacząc ze spadochronami. Po wylądowaniu zostali pojmani przez Niemców i umieszczeni w obozach jenieckich. Pozostałych sześciu, w tym kapitan załogi William C. Lawrence zginęło w maszynie, która eksplodowała i spłonęła. Śmierć poniosła również przypadkowa kobieta, poparzona płonącym paliwem. Okoliczna ludność złożyła ciała poległych lotników w leśnej mogile nieopodal miejsca katastrofy.

Miejsce ich pochówku otoczono drewnianym płotem, postawiono krzyż. Po wojnie, w 1947 r. Amerykanie ekshumowali zwłoki i przenieśli je na cmentarze wojskowe w Belgii i USA. Władze komunistyczne, w odpowiedzi na inicjatywy mieszkańców, zdecydowanie wykluczały jakiekolwiek formy uczczenia pamięci załogi nr 64.

Dzięki zapałowi inicjatorów oraz hojności fundatorów we wrześniu 1991 r. odsłonięto w Zygodowicach Obelisk Lotników Amerykańskich. Projekt zyskał poparcie lokalnych władz samorządowych, okolicznych mieszkańców, w inicjatywę włączył się również Zygmunt Kraus – kolekcjoner, który i wtedy, i później zrobił bardzo wiele dla zachowania pamięci o amerykańskich lotnikach poległych w czasie wojny nad Polską. Źródło:www.wadowice24.pl

PS

W tej pięknej uroczystości udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków - delegatura w Gorlicach w składzie: Alexander Gucwa, Kazimierz Sacha, Dariusz Duran i Bogusław Kuciakowski. Grupa nasza przekazała kol. Zygmuntowi wydanie albumowe ,,Ziemia Gorlicka"

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

IV CHYŻOGRANIE u Hani w Krzywej.

4 września 2021 r. w sobotnie popołudnie o godz. 15.00 w Chyży u Hani w Krzywej, odbyło się IV ChyżoGranie czyli spotkanie z muzyką – poezja śpiewana i tradycyjne pieśni łemkowskie.
IV ChyżoGranie rozpoczęła Anna Dobrowolska, która przedstawiła i przywitała zaproszone zespoły oraz gości.

W czwartym cyklu spotkań z muzyką na scenie pod Chyżą Hani wystąpił nie pierwszy już raz w Krzywej Ruty Uwite, które opowiadały nam o Beskidzie w tradycyjnych pieśniach Łemków, Jacek Kleyff i Nastka Niakrasava z poetyckim folkiem, Orkiestra św. Mikołaja – zespół o wielu stylistycznych żywiołach, Józef Sowa – opowiadał i zagrał na tradycyjnych instrumentach z Karpat Wschodnich, a na koniec Sublokator –kapela z Krakowa alternatywnie i rockowo zabrała nas w świat swoich muzycznych poszukiwań.

Pogoda słoneczna + 20stopni, można było skorzystać z pieczenia kiełbasek przy ognisku jak również zakosztować przysmaki z kuchni Chyży Hani.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Premiera filmu o Ks. Prałacie Stanisławie Dziedzicu

Film o Ks. Prałacie Stanisławie Dziedzicu przedstawia jego życie i działalność w parafii Sękowa oraz ukazuje bardzo duży wkład w renowację trzech zabytkowych kościółków.
Dobrze, że tak wartościowy i ciekawy film powstał. Wielu ks. Stanisława jeszcze pamięta. W parafii Sękowa i nie tylko jest wciąż postacią żywą i obecną.

„Dla mnie to była lekcja pokory i ogromne wyzwanie. Musiałem sięgnąć do biografii ks. Stanisława. Wówczas wszystko zrozumiałem i zyskałem spokój. Ks. Stanisław pokazał mi drogę, którą mam iść, gdyż udźwignąć ciężar tak wielkiej postaci w filmie jest niezmiernie trudno” – powiedział twórca tego filmu Alexander Gucwa

Film trwa 70 min i jak na dokument jest długi, posiadałem bardzo bogate domowe archiwum oraz zdjęcia od Rodzin księdza, mieszkańców parafii i dlatego chciałem pokazać jak najwięcej, bez spłycania tematu, gdyż zdaję sobie sprawę że jestem pierwszą i chyba ostatnią osobą, która wykonała ten film. Film ten dał mi ogromną radość.

Mam nadzieję, że ten film, zostanie wykorzystany, posłuży w jakiś sposób młodym pokoleniom w odkrywaniu osoby ks. Stanisława tak, jak my go odkrywaliśmy i przez to stawaliśmy się duchowo bogatsi” – podkreślał Alexander Gucwa

GOK w Sękowej napisał:

Premiera filmu o ks. Prałacie Stanisławie Dziedzicu odbyła się dziś w kościele św. Filipa i Jakuba w Sękowej na który przybyli licznie zgromadzeni mieszkańcy jak i reprezentacja władz Gminy. Reżyser Pan Aleksander Gucwa wziął się za trudny temat, przedstawienie historii ks. Prałata i jego posługę w czasie jego pięćdziesięcioletniej służby w parafii.
Przygotowania do produkcji trwały kilka miesięcy w ciągu których twórca zgromadził obszerną dokumentację i nawiązał bezpośredni kontakt z licznymi świadkami życia księdza. W toku powstania scenariusza autor konsultował jego treści zarówno z rodziną księdza Stanisława, jego przyjaciółmi, historykami jak i przedstawicielami Kościoła.
Gratulujemy Panu Gucwie za to wspaniałe dzieło które zostanie jako lekcja historii dla przyszłych pokoleń. Są płytki DVD do odebrania - tel 503 082 470

Więcej informacji o Ks. Prałacie Stanisławie Dziedzicu znajdziesz tu - kliknij

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Premiera filmu o Ks. Prałacie Stanisławie Dziedzicu z 29 sierpnia przenosimy na 5 września ze względu na odbywającą się w tym czasie Senioriadę - przepraszamy i zapraszamy ponownie w nowym terminie. Godzina i miejsce nie ulega zmianie.

Narodowe Czytanie – Sękowa 2021

Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. To już 10. edycja Narodowego Czytania w ramach którego Para Prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. W naszej gminie Sękowa, odbyła się po raz trzeci. Organizatorem był GOK i Gminna Biblioteka Publiczna w Sękowej, prowadziła dyr. GOK Pani Iwona Tumidajewicz oraz Małgorzata Mentel.
Tegoroczną lekturą była ,,Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, to tragifarsa, łącząca elementy komedii oraz tragedii. Swoją prapremierę miała w 1906 roku w Krakowie. Nasi ,,artyści” wystąpili na deskach Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej, 4 września 2021 r. o godz. 17.00

W czytaniu wzięli udział: Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa, Michał Diduch – sekretarz UG w Sękowej, Renata Karwat – Dyr. SP w Siarach, Katarzyna Rak – Wachowska – Skarbnik UG w Sękowej,Beata Wierzbicka – naucz. SP w Sękowej, Krystyna Prokop – emerytowana naucz. SP w Siarach i Beata Śliwa – Radna Gminy Sękowa

Przekaz tekstu został wzbogacony przez dobiegającą w tle muzykę filmową wykonaną przez panią Annę Szkaradek Na zakończenie pani Wójt wszystkim podziękowała, częstując przybyłych wspaniałym tortem, wyrażając nadzieję na spotkanie w następnym roku.
Celem tej corocznej ogólnopolskiej akcji jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Osobiście dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w czytaniu podczas tej pięknej akcji a także tym, którzy przyszli posłuchać lektury tegorocznego Narodowego Czytania. Ktoś powiedział, że akcja ma na celu zachęcić młodych do czytania, ale w jaki sposób, kiedy podczas czytania było tylko parę osób 50+. Czytać będą ci, którzy czytają. Wolałabym żeby zachęcać tych, którzy tego nie robią!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ