Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   28  29  30  31  32  33  34  35  36   - następna »

Jubileusz „Złote Gody” w Gminie Sękowa

Złote Gody w Gminie Sękowa świętowało 17 par. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14.00 od Mszy św. w intencji Jubilatów, w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej, którą celebrował proboszcz parafii ks. Jacek Piróg.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej. Honory gospodarza uroczystości pełniła Iwona Tumidajewicz , dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej, która była m.in. autorką wspanialej dekoracji, powitała dostojnych jubilatów oraz zaproszonych gości.

Głos zabrała Wójt Gminy Małgorzata Małuch, powiedziała m.in. ,, Te odznaczenia, które za chwilę otrzymacie, to specjalne podziękowania dla Was od całego społeczeństwa za to, że stworzyliście rodzinę i nienagannie przeżyliście ze sobą 50 lat. Ten medal to symbol wierności i lojalności. Złote Gody, obchodzi dzisiaj 17 par, lecz w gronie naszych jubilatów są również pary z dłuższym stażem małżeńskim, mianowicie jedna para obchodzi 62 lata a druga 65 lat pożycia małżeńskiego. Na zakończenie powiedziała… ,, złote gody" to piękny przykład wzajemnego zrozumienia, wspierania się w trudnych chwilach oraz wspólnego przeżywania radości, wszystkim jubilatom życzę dużo zdrowia, miłości, cierpliwości i kolejnych pięknych rocznic wspólnego życia.

Piękne życzenia i gratulacje dla szanownych jubilatów popłynęły także od Sekretarza Gminy Michała Diducha, który m.in. powiedział… jubilaci to ludzie, którzy przeszło 50 lat temu połączyli swój los węzłem małżeńskim, kiedy złączeni uczuciem i wzajemną ufnością powiedzieli sobie słowo „tak” i włożyli obrączki. Z Ich wspólnego życia wynika niejedna nauka dla tych, którzy wybrali lub też wybiorą wspólnotę małżeńską. Jubileusz złotych godów to niepodważalny dowód, że dla wszystkich par miłość, tolerancja, szacunek, wzajemne porozumienie jest podstawą wspólnie przeżytych lat.

Po odśpiewaniu „Sto lat” i wzniesieniu toastu symboliczną lampką szampana, pary jubilatów otrzymały medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Medale przyznane przez Prezydenta RP wręczyła Wójt Małgorzata Małuch. Podczas wręczenia medali, były także upominki, czerwone róże oraz moc życzeń. Spotkanie uświetnił występ artystyczny dzieci pod kierownictwem Pana Kazimierza Halucha.

„Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie” zostały odznaczone następujące pary:

1. Apola Genowefa i Jerzy
2. Bolek Zofia i Jan
3. Ciślak Janina i Władysław
4. Głóg Halina i Antoni
5. Hojsak Teodora i Piotr
6. Zawiła Krystyna i Roman
7. Zielińska Maria i Jan
8. Augustyn Wiesława i Antoni
9. Bączalska Zofia i Tadeusz
10. Cyrkot Eugenia i Jan
11. Grabiec Anna i Stanisław
12. Honkowicz Teresa i Władysław
13. Kołotyło Janina i Mieczysław
14. Skórska Wanda i Stanisław
15. Smalarz Irena i Eugeniusz
16. Śliwa Irmina i Jan
17. Tenerowicz Maria i Tadeusz

Wśród jubilatów była także para Zachariasz Wanda i Kazimierz, skończyli 65 rok pożycia małżeńskiego oraz Smereczniak Justyna i Michał – 62 lata pożycia małżeńskiego.

W oczach gości widać było łzy radości i wzruszenia, gdy Pani Wójt odznaczała Jubilatów medalami. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć toastu wzniesionego lampką szampana, przygotowano obiad i słodki poczęstunek. Zaproszeni goście nie ukrywali swego wzruszenia i okazywali radość i wdzięczność za zorganizowanie tego spotkania.

Po oficjalnych uroczystościach, dostojni jubilaci zostali poczęstowani obiadem. Po obiedzie przy słodkim poczęstunku nadszedł czas na rozmowę, w czasie której małżonkowie chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat udanego pożycia małżeńskiego. Opowiadali o swoim szczęściu, radościach i smutkach, a także o sukcesach oraz porażkach, jakie przeżyli w czasie 50 lat związku małżeńskiego. Zdradzili też sekret na długie i szczęśliwe wspólne życie. - ,,Trzeba wzajemnie się szanować i mieć do siebie zaufanie.rolex replika Wspólne życie to przede wszystkim także kompromisy” – zgodnie mówili Wiesława i Antoni Augustynowie, którzy świętowali złote gody.
Serdeczna atmosfera sprawiała, że czas błyskawicznie mijał!

Od autora

Wyrażam szacunek i podziw dla wytrwałości i niezłomności par małżeńskich, które pomimo wielu przeciwności losu dotykających życia, doczekały tak pięknego jubileuszu jakim są Złote Gody. Dzisiejsi jubilaci są przykładem, że prawdziwe zgodne i dobre małżeństwo to takie, które przetrwa wszystkie życiowe zawieruchy, w oparciu o wzajemne zrozumienie, tolerancję i szacunek. Jak podkreślali sami jubilaci, tyle lat wspólnego życia nie zawsze jest łatwe, ale miłość, szacunek i chęć naprawiania, a nie wymiany związku pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile. Obym i ja wraz z małżonką dożył tak pięknego jubileuszu - jeszcze tylko 2 lata :) !!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Promocja albumu ,, Władysław Długosz. Nie tylko odkrywca Borysławia”.

29 października 2021r. w zabytkowym Pałacu Władysława Długosza w Siarach koło Gorlic, odbyła się promocja monografii – albumu ,, Władysław Długosz. Nie tylko odkrywca Borysławia”.

Autorami tego wydania albumowego są: Ewa Król, Dorota Mękarska i Andrzej Drzymała, zaś Aleksander Gucwa opisał życie prywatne Rodziny Władysława Długosza oraz dostarczył archiwalne zdjęcia. Współorganizatorem spotkania była wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz Stowarzyszenie ,,Pro Memoria” z Sanoka na czele z Prezesem Józefem Chrzanowskim i Ewą Król

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, prof. dr. hab. Damian Szymczak, Marek Hanus, prezes PGNiG Oddział w Sanoku, Waldemar Wójcik, wiceprezes SITPNiG, samorządowcy Gorlic i Sękowej, dyr. szkół, duchowni oraz replicas tag heuer miłośnicy i sympatycy historii przemysłu naftowego i Władysława Długosza jako wybitnego przemysłowca i męża stanu.
Pani Ewa Król przedstawiła w sposób profesjonalny obszerną prezentację o Władysławie Długoszu, pokazując jego osiągnięcie w dziedzinie przemysłu naftowego jak również działalność polityczną w zaborze i w wolnej Polsce. Książka została wydana nakładem Stowarzyszenie ,,Pro Memoria” a mecenasem wydania była Fundacja PGNiG.
Redaktorem technicznym oraz grafikiem tego opracowania był Pan Konrad Korona.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Lekcja patriotyzmu – uczniowie ZSCKR w Hańczowej sprzątają regietowski cmentarz wojenny.

W dniu 19 października 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej, z zaangażowaniem wzięli udział w akcji uporządkowania cmentarza wojennego nr 48 z okresu I wojny światowej, położonego lesie Beskidu Niskiego w Regietowie Wyżnym, gmina Uście Gorlickie, pow. Gorlice, woj. Młp. zorganizowanej przez nauczycieli: Wacława Bedusa i Jerzego Lewczyka.

Warto nadmienić, że szkoła od lat opiekuje się tym cmentarzem. Prace głównie polegały na wykoszeniu trawy i chwastów, zgrabieniu liści, igliwia i ich wywiezienie, uprzątnięciu terenu poza ogrodzeniem cmentarza. Zapalono znicz na cmentarzu.
Cmentarz znajduje się na zboczu góry Jaworzynka – 869 m n.p.m. na terenie wysiedlonej w 1947 r. wsi Regietów Wyżny, jednak mimo tego wciąż mało osób wie o istnieniu cmentarza i tym samym niedoceniana jest jego wartość historyczna i symboliczna. Dlatego tak ważna była akcja zainicjowana przez nauczycieli, która włączyła uczniów w prace na rzecz cmentarza. Młodzież spisała się wzorowo, z powagą podeszli do zadania. W przerwie prac wychodzili z własnymi pomysłami dotyczącymi uporządkowania cmentarza, co świadczy o tym, że los takich miejsc nie jest im obojętny. Uczniowie świadomi byli, że cmentarze to ważna część naszego dziedzictwa kulturowego. I dlatego należy o nie dbać. Porozmawialiśmy o historii cmentarza, a na koniec akcji odbyło się pieczenie kiełbasek!

Organizatorzy i uczestnicy akcji dążą do tego, by sprzątanie leśnego cmentarza wojennego na stałe wpisało się w działania szkolnego wolontariatu. Dzięki temu co roku młodzi ludzie będą mogli brać udział w wyjątkowej lekcji historii - poznając historię i ucząc się patriotyzmu.

Nieco historii

Cmentarz wojenny nr 48 w Regietowie Wyżnym jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Znajduje się na zboczu góry Jaworzynka. 12 kamiennych słupów z gontowym daszkiem połączonych drewnianym parkanem. Drewniane krzyże nagrobne, krzyż centralny. Na tablicy na ścianie pomnikowej umieszczono napis: "Chwalcie Pana! Z cegiełek ciał naszych, co się tak nikłe zdawały, zbudował ojczyźnie pomnik zwycięstwa i chwały". Pochowano tu 210 żołnierzy, w tym 74 żołnierzy austro-węgierskich z 87 pułku piechoty i 3 pułku strzelców tyrolskich (T.K.J.R.3) i 136 rosyjskich. 35 znanych jest z nazwiska i imienia oraz z przynależności do jednostki wojskowej. Polegli w okresie bitwy wielkanocnej - marzec 1915 r. W 2014 roku dokonano całkowitej rekonstrukcji, przywracając mu pierwotny blask.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Oddali się Bogu i Ojczyźnie wierząc, że ich trud i śmierć nie pójdą na marne…

Z okazji 77. rocznicy Akcji „Burza” i tragicznej śmierci Oddziału REGINA II, Batalionu ,,Barbara” 16. Pułku Armii Krajowej w miejscowości Rzepiennik Strzyżewski w przysiółku Dąbry, odbyła się uroczystość patriotyczno - religijna upamiętniająca poległych partyzantów. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej przy ołtarzu polowym na cmentarzu partyzanckim w Dąbrach, gdzie spoczywa 18 partyzantów, śniąc wieczny sen o wolnej Polsce.

Msza św. była koncelebrowana przez księdza proboszcza Piotra Witeckiego i księdza Zbigniewa Guzy modlili się za poległych na polu walki, ale także za Polskę i Polaków zmagających się cosplay spiderman z pandemią. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli, kombatanci, jednostki OSP, przedstawiciele szkół oraz mieszkańcy z różnych miejscowości, którzy oddali hołd poległym partyzantom. Przeprowadzony został Apel Poległych przez pana Zygmunta Pertkiewicza, syna płk dr Jerzego Pertkiewicza.

Następnie licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd tragicznie zmarłym partyzantom. Dzisiaj na obficie zbroczonym krwią pobojowisku, w miejscu gdzie stała stodoła, wznosi się drewniany krzyż i duży, kamienny obelisk, ufundowany przez X Tarnowska Drużynę Harcerek im. Partyzantów oddziału”Regina II”. Na obelisku widnieje napis: „Miejsce uświęcone panerai replica krwią żołnierzy Armii Krajowej Oddziału”Regina II”, poległym w walce o wolność Ojczyzny 17.X.1944 r.” Poniżej cmentarza około 200 m, nad brzegiem potoku, gdzie we wspólnym dole pogrzebano pierwotnie poległych żołnierzy, wznosi żelazny krzyż na którym umieszczono tabliczkę następującej treści: ,,Miejsce pierwotnego pochówku partyzantów Oddziału Regina II z Batalionu ,,Barbara” 16 Pułku Armii Krajowej”

Oddział ,,Regina II” dowodzony przez por. Z. Bosowskiego ps. ,,Kajetan”, wchodził w skład Batalionu „Barbara” 16 pp A.K. został o świcie 17.10.1944 r. zdradziecko osaczony w stodole w Dąbrach. W bitwie poległo 18 żołnierzy a 9 zginęło w obozie w Gross – Rosen.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

14 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

"WYKSZTAŁCENIE TO DOBRO, KTÓREGO NIC NIE JEST W STANIE NAS POZBAWIC"