Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   28  29  30  31  32  33  34  35  36   - następna »

W 77. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników Halifaxa w Krzywej-Banicy

W przeddzień Święta Lotnictwa Polskiego, w piątek 27 sierpnia 2021 r. w kościele w Krzywej rozpoczęły się uroczystości związane z 77. rocznicą zestrzelenia polskiej załogi z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowca Halifax, który niósł pomoc walczącej Warszawie. Samolot został zestrzelony 28 sierpnia 1944 r w rejonie Banicy/Krzywej w gminie Sękowa, pow. Gorlice.

Śmierć poniosło wówczas 7 polskich lotników, zginęli: dowódca ppor. pilot Kazimierz Widacki , kpt. nawigator Franciszek Omylak, ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz małopolski, powiatu, lokalnych samorządów, księża, kombatanci, Wielka Loża Narodowa Polski, przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, harcerze, leśnicy, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników.

O godz. 14.00 ze względu na złe warunki pogodowe (padający deszcz i zimno) rozpoczęła się Msza Św. w kościele w Krzywej w intencji poległych załóg lotniczych oraz w intencji wszystkich żyjących lotników, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. proboszcza Grzegorza Żywca z parafii Smerekowiec. Homilię wygłosił ks. proboszcz Piotr Roman z parafii Gładyszów. W koncelebrze uczestniczył jeszcze ks. proboszcz Piotr Kaczmar z parafii greckokatolickiej w Łosiu.

Po mszy św. zabrała głos Pani Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Radna Sejmiku Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Starosta Gorlicki Maria Gubała, odczytany został przez Pana Rąpałę Piotra list od pani Poseł Barbary Bartuś a następnie Aleksander Gucwa, prowadzący uroczystość, nawiązał do tragicznej śmierci polskiej załogi.

Prezes Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego Pan Zbigniew Burnat, za kultywowanie tradycji lotniczych Oręża Polskiego, za udzielanie się w dziedzinie obronności i patriotyzmu, podziękował i wyróżnił Panią Wójt Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch i Pana Aleksandra Gucwę Brązowym Medalem ,,Za Wybitne Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”

Na zakończenie uroczystości w kościele Pan Mirosław Bogoń odegrał hymn lotników a Pani Elżbieta Jawor pięknym anielskim głosem zaśpiewała … Lotnik — skrzydlaty władca świata bez granic…

Następnie delegacje udały się pod pomnik 7 polskich lotników, celem złożenia wieńców i wiązanek kwiatów. Pod pomnikiem podczas padającego deszczu Aleksander Gucwa z rąk Prezesa SSLW RP w Krakowie płk. pil. inż. Stanisława Wojdyły odebrał Medal 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego.

W uroczystości 77 rocznicy licznie uczestniczyli członkowie SSLW RP z Krakowa oraz z powiatu gorlickiego: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha, Dariusz Duran i Franciszek Janeczek.

Wartę przy pomniku wystawili harcerze z Hufca Gorlice – Agnieszka Madej

Poczty sztandarowe wystawili:

1.Nadleśnictwo Gorlice - podleśniczy Krzysztof Ziemba – Wołowiec
2. OSP Sękowa - Dh. Damian Grądalski, dh. Mateusz Slezak i dh. Michał Slezak -
3. Komenda Hufca ZHP w Gorlicach - Agnieszka Madej

Dziękuję serdecznie przybyłym mediom a w szczególności Panu Maciejowi Trybusowi z Regionalnej Telewizji Gorlickiej, który co roku jest z nami jako wolontariusz! Dziękuję telewizji Gorlice.tv i wszystkim fotoreporterom.

WIEŃCE I WIĄZANKI KWIATÓW ZŁOŻYLI:

1. Wiązankę kwiatów w imieniu Pani Poseł Barbary Bartuś złożył Rąpała Piotr
2. Wiązankę kwiatów złożyła Pani Jadwiga Wójtowicz – Radna Sejmiku Małopolskiego
3. Wiązankę kwiatów złożyła Starosta Gorlicki Pani Maria Gubała
4. Wieniec w imieniu mieszkańców Gminy Sękowa złożyli: Pani Małgorzata Małuch, Wójt Gminy Sękowa, Pan Michał Diduch – Sekretarz UG Sękowa oraz Bogusław Moroń – Przew. Rady Gminy Sękowa
5. Wiązankę kwiatów w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice, złożył pan Krzysztof Szadkowski wraz z kombatantami - Bolesław Jagoda, Czesław Stępień i Franciszek Janeczek
6. Kwiaty złożyli członkowie Rodzin Lotniczych:
• Prof. Jan Widacki, Anna Widacka, Kazimierz Widacki oraz rodzina, dowódcy załogi por. pil. Kazimierza Widackiego
• W imieniu wnuka Michała Omylaka z rodziną (Wrocław) wiązankę kwiatów złożył Kazimierz Sacha wraz z trzema członkami SSLW RP Kraków
7. Wiązankę kwiatów złożyło Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego – Prezes Zbigniew Burnat i Józef Kozioł
8. Wiązankę kwiatów złożył Pan Tadeusz Furmanek w imieniu Pana Jacka Orchela, który reprezentuje Związek Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii.
9. Wiązankę kwiatów złożyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Gładyszowie
10. Wiązankę kwiatów złożyło Nadleśnictwo Gorlice - Leśnictwo Wołowiec – Ziemba Krzysztof
11. Wiązankę kwiatów złożyła Wielka Loża Narodowa Polski – były Wielki Mistrz Aleksander Kalinowski i były Namiestnik Bogdan Popławski
12. Wiązankę kwiatów złożyło Bractwo Rycerskie z Bobowej – Kowalski Kazimierz, Tarasek Tomasz i Jabłoński Wiesław
13. Wiązankę składał por. Józef Gucwa Stowarzyszenie Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu
14. Wieniec od mieszkańców wsi Krzywa składała sołtys Pani Izabela Floryan oraz Radna Maria Połeć

Po złożeniu kwiatów organizator zaprosił wszystkich na lotniczą grochówkę, w nowo wybudowanym ośrodku narciarstwa klasycznego w Krzywej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - foto - Konrad Korona *** ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - foto - Dariusz Duran***
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - foto - Krzysztof Matusik

Wieczorem 27 sierpnia 1944 r. załoga ppor. pil. Kazimierza Widackiego wystartowała z Brindisi (Włochy) na swoje piąte zadanie. Wystartowała na wypożyczonym samolocie HP Halifax FS-P w składzie: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek, sierżant radiooperator Jan Ożga i sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk. Załoga należała do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, która niosła pomoc dla Powstania Warszawskiego. Zadanie bojowe wykonali, zrzucili 10 pojemników i 10 paczek z bronią, amunicją, lekarstwami itp. Zginęli w drodze powrotnej, ich samolot został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec Ju-88 nocą z 27 na 28 sierpnia 1944 r. na granicy Banicy z Krzywą w Beskidzie Niskim. Od wybudowania nowego pomnika w 2009 r. co roku odbywają się uroczystości patriotyczno - religijne, na które serdecznie zapraszam!

XV Gminne i Parafialne Dożynki w Sękowej

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w Dniu Święta Wojska Polskiego tj. 15 sierpnia odbyły się po raz XV Gminne i Parafialne Dożynki, które rozpoczęły się o godz.14.00-tej od Mszy św. dziękczynnej w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, odprawioną przez ks. Proboszcza Jacka Piroga. W homilii ks. wikariusz Bartłomiej Ołyniec, podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in. ,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa".

Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za pięć wieńców dożynkowych, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszystkie wieńce małe u duże zostały poświęcone. Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez: Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej, KGW w Siarach, Grupa 50+ z Siar i Owczar, Sołectwo Męcina Wielka. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej.

Pod koniec Mszy zaczęło padać, odczekano a czas ten wykorzystano na robienie pamiątkowych zdjęć. Następnie dożynkowy korowód przeszedł sprzed kościoła na tereny sportowe. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek sołtys Sękowej Lidia Kukla i jej mąż Grzegorz Kukla przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania a jury wybierało z pośród ośmiu wieńców ten najpiękniejszy. Wybrać najpiękniejszy - nie sposób. Każdy zachwycał precyzją wykonania, kunsztem, pomysłowością. Wszystko jednak było zgodnie z tradycją i zajęły I miejsca. Na gminne świętowanie przyszły tłumy. Jedni siedzieli przed sceną, słuchali przemówień gości, słuchali występów, inni kosztowali przysmaki przygotowane przez koła gospodyń. Każde miało coś wyjątkowego do zaoferowania. Było też trochę rękodzieła, pokazy, wesołe miasteczko. Przy pięknej pogodzie XV Gminne Dożynki przebiegały z godnie z planem a nieco po godz. 20 rozpoczął się koncert zespołu PECTUS.

Czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie już do późnych godzin nocnych. Impreza przebiegała bez problemów. Myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną i mówili że do Sękowej znów przybędą za rok!
Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych oraz wystawa rzemiosła ludowego. Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami. Należy odnotować przybycie na krótko Pani Poseł Barbary Bartuś.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

15 sierpnia Święto Wojska Polskiego

Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020 zakończone!

W niedzielny wieczór, 8 sierpnia 2021 roku na Stadionie Olimpijskim w Tokio zgasł ogień olimpijski. Oficjalnie Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020 zostały zakończone. Były one wyjątkowe pod wieloma względami: ciężkie z powodu pandemii i wielu ograniczeń, ale radosne, ponieważ Polska Reprezentacja Olimpijska wywalczyła w Japonii 14 medali!
Ostatni raz tyle medali Polacy przywieźli z Sydney w 2000 roku, jednak wtedy zdobyliśmy 6 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe. W Tokio nasz dorobek przedstawia się następująco: 4 złote, 5 srebrnych, 5 brązowych.
W klasyfikacji medalowej Polacy zajęli 17. miejsce, spośród 86 krajów, które medale zdobyły, bo swoje reprezentacje wystawiło aż 205 Narodowych Komitetów Olimpijskich plus Reprezentacja Uchodźców pod flagą olimpijską.
Polską flagę na Stadion Olimpijski podczas ceremonii zamknięcia, wniosła kajakarka Karolina Naja, która w Tokio wywalczyła dwa medale: srebro i brąz. Naja ma na swoim koncie już cztery olimpijskie krążki i dzięki temu dołączyła do grona najwybitniejszych polskich medalistów olimpijskich.

Igrzyska XXXII Olimpiady zamknął Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach, który w swoim przemówieniu powiedział m.in.: – W ciągu ostatnich 16 dni zadziwiliście nas swoimi osiągnięciami sportowymi. Swoją doskonałością, radością, łzami, stworzyliście magię Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Byliście szybsi, szliście wyżej, byliście silniejsi, bo wszyscy byliśmy razem – solidarnie. Zaciekle rywalizowaliście ze sobą o chwałę olimpijską. W tym samym czasie żyliście razem pod jednym dachem w wiosce olimpijskiej. To potężne przesłanie solidarności i pokoju. Zainspirowaliście nas tą jednoczącą siłą sportu. Było to jeszcze bardziej niezwykłe, biorąc pod uwagę wiele wyzwań, z jakimi musieliście się zmierzyć z powodu pandemii. W tych trudnych czasach dajesz światu najcenniejszy dar: nadzieję – powiedział Thomas Bach.

– Ogłaszam Igrzyska XXXII Olimpiady za zamknięte. Zgodnie z tradycją wzywam młodzież świata, aby za trzy lata zebrała się w Paryżu we Francji, aby świętować z nami Igrzyska XXXIII Olimpiady – zakończył Bach.

Ważnym momentem dla Polski były także wybory do Komisji Zawodniczej MKOl. Otóż Maja Włoszczowska – dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim – została jej członkinią. Tak zdecydowali sportowcy z całego świata. Obecność w tej komisji jest równoznaczna z członkostwem w MKOl. Maja Włoszczowska to kolejna po Irenie Szewińskiej Polka, która będzie pełnić tę prestiżową rolę w Międzynarodowym Ruchu Olimpijskim.

Medale Polskiej Reprezentacji na Olimpiadzie w Tokio

ZŁOTO

LEKKA ATLETYKA:

1. Sztafeta mieszana 4x400m. Na zdjęciu od lewej: Natalia Kaczmarek,
Karol Zalewski, Kajetan Duszyński i Justyna Święty-Ersetic - 3:09,87.
2. Rzut młotem kobiet - Anita Włodarczyk - 78.48 m.
3. Rzut młotem mężczyzn - Wojciech Nowicki - 82.52 m.
4. Chód 50 km - Dawid Tomala - 3.50.08

SREBRO

1. WIOŚLARSTWO: czwórka podwójna kobiet. Na zdjęciu od lewej: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann
2. KAJAKARSTWO: K2 na 500 m. Karolina Naja i Anna Puławska
3. ŻEGLARSTWO: klasa 470. Agnieszka Szypulec i Jolanta Ogar-Hill
4. LEKKA ATLETYKA: rzut oszczepem - Maria Andrejczyk - 64.61
5. LEKKAATLETYKA: kobiety 4x400 m - Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic - 3.20.53 - rekord Polski

BRĄZ

1. ZAPASY: styl klasyczny kategoria 97 kg. Tadeusz Michalik
2. LEKKA ATLETYKA: rzut młotem kobiet - Malwina Kopron - 75.49 m.
3. LEKKA ATLETYKA: Rzut młotem mężczyzn - Paweł Fajdek - 81.53 m.
4. LEKKA ATLETYKA: 800 m. - Patryk Dobek - 1.45.39
5. KAJAKARSTWO: K4 na 500 m - Na zdjęciu od lewej: Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska

,,MUZYKA ZAKLĘTA W DREWNIE" i Zespół Raz Dwa Trzy

Już od 15 lat w scenerii Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce odbywa się niezwykły Festiwal.
Małopolska Organizacja Turystyczna była organizatorem Festiwalu z cyklu ,,Muzyka Zaklęta w Drewnie”. Koncert odbył się 8 sierpnia 2021 r. o godz. 19.00 obok zabytkowego Kościółka pw. św. Filipa i Jakuba w Sękowej.

Na scenie obok kościoła św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej (UNESCO) zagrał znany na polskiej scenie od 30 lat zespół Raz Dwa Trzy! Zespół, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki, a przy tym osiągnąć popularność, cieszyć się ogromną atencją fanów i nieustającą życzliwością krytyków. Mimo niesprzyjającej pogody, plac przykościelny był wypełniony po brzegi, była to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki, łączący muzykę rock oraz współczesną poezję.
Na zakończenie koncertu odśpiewano tradycyjne ,,Sto lat”!

Zespół wystąpił w następujacym składzie:
Adam Nowak – śpiew, gitara Jacek Olejarz – perkusja Grzegorz Szwałek – akordeon, klarnet, keyboard Jarosław Treliński – gitara Mirosław Kowalik – kontrabas, gitara basowa Tadeusz Kulas – trąbka

Od autora

Kościół p.w. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej - jest jednym z najcenniejszych kościołów drewnianych Małopolski, zabytku wyjątkowego w skali świata – wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Kościół wzniesiono w 1520 r. z ręcznie ciosanych bierwion modrzewiowych, a w XVIII w. dostawiono wieżę i rozłożyste soboty. Ogromne wrażenie robi zwłaszcza bryła kościoła. Niezwykle wysoki, pokryty gontem dach wraz z dachami na podcieniach sprawia wrażenie, że spływa do samej ziemi. Trudno szukać podobnej świątyni. Nic dziwnego, że kościołem zachwycali się artyści – malował go m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Włodzimierz Tetmajer i Teodor Axentowicz.

Świątynia w Sękowej to jeden z ponad 70 zabytków udostępnionych do zwiedzania na Otwartym Szlaku Architektury Drewnianej. Do końca września od czwartku do niedzieli przewodnicy czekają na turystów i chętnie dzielą się opowieściami o historii obiektów i skrywanych przez nich tajemnicach.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Lumen Art Festival: Pałac Długoszów w Siarach

7 sierpnia o godz. 20.30 w malowniczej scenerii Pałacu Długoszów w Siarach odbył się koncert Lumen Art Festival – wydarzenie powstało z inicjatywy Marcina Fejklowicza, pomysłodawcy i koordynatora projektu "Zagraj z nami!" realizowanego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności przy współpracy Fundacji Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z domu”.

W koncercie wzięli udział studenci akademii muzycznych oraz uczniowie i absolwenci szkół muzycznych II stopnia z całej Polski, którzy chcą rozwijać pasję muzykowania i doskonalić swoje umiejętności.
W anturażu wspaniałej pergoli rozciągającej się wokół basenu z fontanną, w towarzystwie posągów mitologicznych postaci, wysłuchano dzieła rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego, ikony muzyki symfonicznej, łączącej romantyzm w nowoczesnym wówczas nurtem klasycyzmu. Sobotni wieczór rozpoczął się „Serenadą na smyczki” rosyjskiego breitling replica kompozytora. Dalej poprowadził nas polski pianista, kompozytor i polityk – Ignacy Jan Paderewski. „Suita G-dur” na kwintet smyczkowy zabrzmiała tego wieczoru w ogrodach pałacowych, kończąc się niespodziewanie po 347 taktach, w miejscu, gdzie zatrzymał się sam kompozytor, nie kończąc dzieła. Lumen Art Festival zakończył niezwykle przejmującym i pełnym światła „Adagio na smyczki” Samuela Barbera, amerykańskiego kompozytora, żyjącego na początku XX wieku.

Orkiestrze przewodniczył dyrygent Łukasz Meyger.
Na życzenie licznie zgromadzonej publiczności zespół wykonał kilka dodatkowych utworów muzycznych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ