Newsy:

znalezionych: 1368 na 274 stronach
« poprzednia -   29  30  31  32  33  34  35  36  37   - następna »

„Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2021”

W dniu 4 lipca 2021 r. o godzinie 14.00 na bobowskim Rynku odbyły się organizowane corocznie „Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2021”. Głównymi organizatorami imprezy są Burmistrz Bobowej, Stowarzyszenie GRYF oraz Centrum Promocji i Kultury Gminy Bobowa.
Ich początek to pamiętna rekonstrukcja ślubu żydowskiego w 2013 roku, która oparta została na wydarzeniach z 1931 roku, kiedy to cadyk Bencjon Halberstam urządził wesele swojej córce Chanie.

Tegoroczne „Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2021” były skromne i ograniczyły się do koncertu w wykonaniu Magda Brudzińska Klezmer Trio - To jeden z najlepszych i najbardziej uznanych w Europie zespołów wykonujących wokalno – instrumentalną muzykę klezmerską. Zespół swoje oryginalne brzmienie zawdzięcza niezwykłej barwie głosu wokalistki, śpiewającej piosenki w języku Jidysz.

Były też przygotowywania i degustacja potrawy z kuchni żydowskiej. Tym razem była to potrawa stylizowana na czulent, bo jak powiedziała gotująca w Bobowej Karolina Kowalewska na prawdziwy było za mało czasu.
W czasie imprezy na rynku można było zwiedzić bobowską synagogę oraz wystawę w Centrum Kultury. Każdy mógł również odwiedzić otwarte w ubiegłym roku prywatne muzeum żydowskie Pana Józefa Gucwy w Domu Landaua.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wakacyjny Koncert Operowy w Regietowie.

Na terenie Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie, 3 lipca 2021 r. o godz. 20.00-tej odbył się Wakacyjny Koncert Operowy pt ,,Usta milczą, dusza śpiewa” Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych KONCERT OPEROWY odbył się w budynku ujeżdżalni . Przy licznie zgromadzonej publiczności wystąpili Artyści Teatru Wielkiego Opery Narodowej w składzie: Bogumiła Dziel – Wawrowska – sopran, Natalia Winnik – mezzosopran, Andrzej Wiśniewski – tenor, Robert Dymowski – bas baryton, Maciej Przestrzelski – skrzypce, Zespół Muzyczny - ,,Amabilis” a reżyserem tego pięknego koncertu był Robert Dymowski. Artyści wykonali wiele pięknych utworów z różnych oper i operetek.

W poprzednich latach w Stadninie odbyło się 10 oper i operetek, w roku ubiegłym ze względu na pandemię Stadnina nie organizowała, w tym roku odbył się Koncert Operowy! Brawo!
Jest to na tyle niecodzienne wydarzenie że tego typu widowiska na terenie Beskidu Niskiego nie odbywają się często. W te lipcowe dni do Regietowa przyjeżdża liczna widownia, aby podziwiać artystów scen operowych.

Nietypowe dla tego wydarzenia jest to, że opera odbywa się pod gołym niebem w późnych godzinach wieczornych, co dodaje niepowtarzalnego klimatu. Dzisiejszy koncert ze względu na warunki atmosferyczne po raz drugi odbył się w budynku ujeżdżalni.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Andrzej Stasiuk Laureatem Orłów stulecia "Rzeczpospolitej"

25 czerwca w Operze Krakowskiej, w rocznicę założenia gazety redakcja "Rzeczpospolitej" przyznała nagrody wybitnym ludziom kultury i sportu, filantropom oraz zasłużonym instytucjom.

W czasie gali przyznano nagrody Orły Stulecia „Rzeczpospolitej” w kilku kategoriach. W kategorii Literatura nagrodzony został Andrzej Stasiuk - Za wybitne pisarstwo powstające wbrew modnym trendom, sztukę nieznoszącą kompromisów i między innymi dlatego tak cenioną przez czytelników - uzasadnił Bogusław Chrabota.

Pan Andrzej Stasiuk to polski prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca, laureat wielu nagród m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka w Beskidzie Niskim - Wołowiec, gmina Sękowa, Młp.

Pełna lista nagrodzonych „Orłami stulecia”:

Literatura: Andrzej Stasiuk
Muzyka: Zbigniew Preisner
Film i Teatr. Agata Kulesza
Film i Teatr: Janusz Gajos
Instytucja Kultury: Narodowy Teatr Stary
Mecenas kultury: PGNiG
Działalność charytatywna: Anna Dymna
Instytucja charytatywna: Caritas Polska
Nauka: prof. Henryk Skarżyński
Instytucja nauki: Polska Akademia Nauk
Sport: Agnieszka Radwańska
Sport: Adam Małysz
Instytucja Sportu: Wisła Kraków
Kategoria Mecenas Sportu: Grupa Lotos
Nagroda specjalna: Grzegorz Hajdarowicz

Serdecznie gratulujemy!

8. Samochodowy Wyścig Górski - Magura Małastowska 2021

Po rocznej przerwie spowodowanej Epidemią Covid-19, w tym roku ponownie zawodnicy zawitali na 8. Wyścig Górski Magura Małastowska, który w tym roku stanowił 3 i 4 rundę Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Trzecia i czwarta runda GSMP odbyła się w dniach 04 - 06 czerwca 2021 na malowniczej trasie Magury Małastowskiej, Gmina Sękowa, pow. Gorlice.

61 zawodników znalazło się na liście startowej do podjazdów treningowych i wyścigowych 3 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski – 8 Wyścigu Górskiego Magura Małastowska. Organizowany przez Automobilklub Biecki Wyścig Górski Magura Małastowska to najmłodsza, rozgrywana dopiero po raz ósmy, eliminacja Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, wciąż udoskonalana zarówno pod względem organizacyjnym ( choć dotychczasowe oceny są bardzo wysokie) jak i przebiegu trasy. Zawodnicy mieli do pokonania 3610 m długości w tym 25 łuków.

Impreza odbyła się przy wsparciu samorządów Województwa Małopolskiego, Powiatu Gorlickiego: Starostwa Powiatowego, Miasta Gorlice, Gminy Sękowa oraz pozostałych sąsiednich gmin.
W sobotę i w niedzielę po oficjalnym treningu zawodnicy przystąpili do oficjalnego 1 i 2 podjazdu wyścigowego. Po 2 podjeździe wyścigowym w niedzielę nastąpiła ceremonia wręczania nagród.

Trasa została w sposób profesjonalny przygotowana, wokół trasy wyścigu wycięto samosiejki co ułatwi obserwację imprezy przez kibiców, uzupełniono ubytki nawierzchni asfaltowej. Duża grupa kibiców zlokalizowana została w okolicy samego startu, na wprost restauracji ,,Gospoda Magurska” Inne punkty widokowe rozmieszczone były na trasie w miejscach bezpiecznych dla miłośników sportów samochodowych.

Zarówno podjazdy treningowe jak i wyścigowe odbyły się, bez większych kłopotów, nie licząc krótkich przerw, powodowanych awariami samochodów na trasie wyścigu.
Zawodom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, w sobotę przejściowo popadało, nie zabrakło atrakcji dla kibiców.

W klasyfikacji generalnej I m zajął Michał Ratajczyk na Mitsubishi Lancer EVO X RS, II m Daniel STAWIARSKI na Mitsubishi Lancer EVO IX III m Mariusz STEC na Ford Fiesta

Dla najlepszych zawodników puchary wręczali: Starosta Gorlicki Maria Gubała, Przew. Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak oraz Sekretarz Urzędu Gminy w Sękowej Michał Diduch

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Boże Ciało w parafii Sękowa

Ksiądz wikary Bartłomiej Ołyniec z parafii Sękowa p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP, był celebransem Mszy św. która rozpoczęła uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. Koncelebransem był ks. proboszcz Jacek Piróg . Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Udział w procesji to nasze wyznanie wiary. W tym roku podobnie jak w zeszłym procesja eucharystyczna Bożego Ciała odbyła się wokół kościoła parafialnego, gdzie były ustawione cztery ołtarze. Wszystko to było spowodowane w dalszym ciągu pandemią koronawirusa, która trwa już drugi rok. Wierni dostosowali się do zasad sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Posiadali maseczki a ci którzy ich nie mieli, to wierni z jednego domu.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 panerai replica w kościele parafialnym w Sękowej. Homilię wygłosił ks. proboszcz, który nawiązał do listu św. Pawła do Koryntian, który podkreśla, ze pod postacią chleba i wina rzeczywiście istnieje Ciało i Krew Chrystusa.
Powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Eucharystia wpływa na nasze życie, na patrzenie w naszą przyszłość, napełnia nas nadzieją, nową pozytywną perspektywą przyszłości. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika. Nawiązał tez do historii Bożego Ciała, które zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo wtedy procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, to trzeba było czekać stulecia zanim zaczęto je kultywować.

Po mszy św. uformowała się procesja eucharystyczna. Prowadzony przez strażaków, ksiądz niósł pod baldachimem monstrancję. Stąpał po obsypanej kwiatami drodze przez zgromadzone dzieci, które od początku do ostatniego ołtarza sypały kwiaty.
Wokół unosił się zapach kadzidła i rozlegał się dźwięk dzwonków. Idący w procesji wierni zatrzymywali się przy czterech, przykościelnych ołtarzach, by w ten sposób publicznie wyznać i zamanifestować swoją wiarę. Miejsca te przyozdobione były zielonymi gałązkami, brzozami i kwiatami. Tam odśpiewywany jest odpowiedni fragment Ewangelii. Ołtarzy jest tyle, ilu było ewangelistów. Na każdym przystanku czytane są fragmenty z jednej Ewangelii, a więc po kolei – Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Jacek Piróg udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa dla parafii. Podziękował wszystkim służbom i mieszkańcom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego święta. Na zakończenie Mszy św. wierni odśpiewali polską, katolicką pieśń religijną ,,Boże, coś Polskę…"

Ołtarze przygotowali: I-szy Akcja Katolicka, II-gi rodzice dzieci komunijnych, III-ci rodzice młodzieży po bierzmowaniu, a IV-ty ołtarz młodzież z KSM-u i lektorów.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ