Newsy:

znalezionych: 1319 na 264 stronach
« poprzednia -   32  33  34  35  36  37  38  39  40   - następna »

Wspomnienia Rekonstrukcyjne Wielkiej Wojny
Sękowa 2011 - 2019

Zaczęło się 10 lat temu w Gorlicach, przy cmentarzu wojennym numer 91.
W 2011 r. byliśmy już w Sękowej i tak co roku, na początku maja, organizowano tu kolejne rocznice Bitwy pod Gorlicami Wielkiej Wojny.

Niestety w tym roku X edycja rekonstrukcji historycznej została odwołana, podyktowana trwającą pandemią. Mimo to, chcę jednak przybliżyć Państwu historię tych wydarzeń, na podstawie zdjęć. Rozpoczynam od 2011 r. tj. od pierwszej rekonstrukcji historycznej w Sękowej do 2019 r. w 105 rocznicę tych wydarzeń. To wydarzenie batalistyczne było zawsze bez względu na warunki pogodowe dużym wydarzeniem w naszym regionie.
W tym roku jednak solidarnie przegrały wojska trzech cesarzy, a wygrał koronawirus!

Pascha na Łemkowszczyznie 2020 - Woskresienije Christowo

Pascha - tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych i grekokatolików.
Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików, choć czasami obchodzone jest razem.
Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy na ogół spędzają z rodziną. Ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W Wielki Piątek w cerkwiach czytane są fragmenty Pisma Świętego przedstawiające Mękę Pańską.

W sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, następuje poświęcenie pokarmów. Prawosławni święcą jajka - symbol życia, a także wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece. Msza trwa kilka godzin.

Niedziela powinna zacząć się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Należy wtedy złożyć bliskim życzenia z okazji Wielkanocy - trzykrotnie całując w policzek -słowami: "Christos Woskres" (z języka cerkiewno-słowiańskiego - Chrystus Zmartwychwstał), na co odpowiada się "Woistinu Woskres" (Zaprawdę Zmartwychwstał). Wierni obdarowują się wówczas kolorowymi pisankami, a także innymi drobnymi prezentami, mającymi sprzyjać szczęściu.

Według Prawosławnych dobry gospodarz na Wielkanoc ma zadbać o to, aby stół prezentował się uroczyście, a jedzenie było smaczne. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę. Obecnie rodzaj potraw ma już mniejsze znaczenie, choć nadal nie przygotowuje się przy tym święcie dań z ryb. Wszystkie serwowane potrawy muszą kojarzyć się z urodzajem.

W Poniedziałek Wielkanocny w Cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma. Olej ten składa się około 50 olejków i wonnych ziół. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia. Krzyżmo jest potem używane do namaszczenia podczas chrztu i konsekracji ołtarzy.

Na terenie gminy Sękowa ponad tysiąc mieszkańców jest wyznania prawosławnego i greckokatolickiego. Dla łemków jest to najważniejsze święto w roku, bardzo pięknie śpiewają ,,Święto świąt i uroczystość uroczystości"

PS

Христос Воскрес! "Світло в темряві світить, і темря ва не обгорнула його, щоб повірили всі, що Він - Світло правдиве яке просвітлює кожну людину, що приходить на світ" Ів. (1,5,7 і 9)
Веселого, Здорового і Щасливого Празника Пасхи цілому світу бажаєт - Alexander Gucwa

Chrystus Zmartwychwstał "Światłość w ciemności świeci, i ciemność nie pochłonęła go, aby wszyscy uwierzyli, że On jest Światłością prawdziwą, jaka oświeca każdego człowieka, który przychodzi na świat"
Wesołych, Zdrowych i Szczęśliwych Świąt Wielkanocnych całemu światu życzy Alexander Gucwa.

Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY,

Wszystkim grekokatolikom i prawoslawnym życzę dużo zdrowia, pogody ducha i miłości.

Niech ten czas będzie pełen życzliwości i wiosennego słońca!!!

Życzy właściciel tego portalu Aleksander Gucwa

10. rocznica katastrofy smoleńskiej

Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie!
BÓG, HONOR, OJCZYZNA!

Dzisiaj tj. 10 kwietnia 2020 r. mija 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Samolot rządowy Tu 154 , który wyleciał o 6:50 z Warszawy, rozbił się podchodząc do lądowania na lotnisku wojskowym w Smoleńsku na terenie Rosji. Do katastrofy doszło w trudnych warunkach pogodowych. Wszyscy zginęli.

W samolocie było 96 osób - 88 członków delegacji do Katynia w tym prezydencka para Maria i Lech Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i 8 osób załogi. Mieli wziąć udział w uroczystościach 70. rocznicy zamordowania polskich oficerów przez NKWD.

...przeleciał ptak przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą smoleński las...Zbigniew Herbert „Guziki”

Ofiary katastrofy w Smoleńsku - kliknij *** Smoleńsk raz jeszcze - warto przeczytać - kliknij

W Sękowej oddano nowy most

Na rzece Sękówka w Sękowej powstał odcinek mostu o długości 70,8 m i szerokość 17,32 m oraz nowe rondo. Przebudowano także sieć wodociągową, gazową, teletechniczną i sanitarną na odcinku mostu. Mimo że prace inwestycyjne rozpoczęto w sierpniu 2019 r. a więc znacznie później niż zostały zaplanowane, to łagodna zima sprzyjała prowadzonym pracom, dzięki czemu udało się most ukończyć w terminie.

24.03.2020 r. zakończono prace związane z budową mostu drogowego w Sękowej. Wykonawca Nowak-Mosty Sp. z o.o. wywiązał się z zleconego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zadania. Tak więc kierowcy przejeżdżający przez Sękową drogą wojewódzką nr 977 w kierunku granicy państwa mogą już podróż odbyć nowo wybudowanym mostem.

Po drogowcach nie ma już śladu. Teren został posprzątany, wyrównany, a kierowcom nie cierpnie już skóra na grzbiecie, gdy pokonywali stary most na Sękówce. Te kilka miesięcy, gdy trwała budowa nowej przeprawy, były dla kierowców niezłą szkołą cierpliwości - wahadłowy ruch, zmiany w organizacji, korki przed światłami, w których trzeba było czasem spędzić po kilkanaście minut - o tym wszystkim możemy już zapomnieć, bo teraz mamy zupełnie inną jakość na przebudowanym odcinku. Po starym kompletnie wyeksploatowanym nie zostały nawet resztki. Niedługo zapomnimy, jak wyglądał. W miejscu skrzyżowania z drogą w kierunku Wapiennego jest teraz rondo, do tego ścieżka piesza i rowerowa.

Do budowy nowego mostu przystąpiono końcem sierpnia 2019 r. rozpoczęła się długo oczekiwana przez mieszkańców Sękowej budowa mostu na rzece Sękówka. Wyeksploatowany obiekt (budowa starego mostu miała miejsce w 1973 r.) nie nadawał się do dalszego ruchu, tędy to przejeżdżają przede wszystkim duże rzesze turystów kierujących się na słowacką stronę oraz w nasz piękny Beskid Niski. Koszt inwestycji to około 13 mln zł, z czego 10,5 mln zł stanowią środki z RPO, natomiast pozostała część pochodzi m.in. z budżetu województwa małopolskiego.

Życzę SZEROKIEJ DROGI!!

Fotograficzna historia budowy mostu - sierpień 2019 - kwiecień 2020 - KLIKNIJ

***

Zdjęcie wykonał w 1900 r. Mieczysław Mrazek, przedsiębiorca naftowy. Na pierwszym planie most na Sękowce, przez który przejeżdza bryczka z żoną i dziećmi M. Mrazka. W głębi widoczne liczne szyby naftowe a pod białym dachem nowo wybudowana szkoła.

KORONAWIRUS!! Wyciągnijmy ważną lekcję!

Miłość odkładaliśmy na jutro. Życie odkładaliśmy na jutro. Dobre relacje z bliskimi na jutro. Poczucie szczęścia i spełnienia życiowego także na jutro. A natura nam przypomniała, że nie ma „jutro”, jest tylko dzisiaj, nic więcej. Starsi ludzie byli przezroczyści. Gdy stawali się widoczni, bezlitośnie wyrzucaliśmy ich na śmietniki. Dogorywali w samotności, bez względu na to kim byli i co w życiu osiągnęli. Dziś wiemy, ze istnieją, są, krzyczą swoją samotnością.

Nie szanowaliśmy lekarzy i pielęgniarek, kpiąc z protestów, w których domagali się podwyżek i lepszych warunków pracy. Już wiemy, że bez nich świata by nie było, Polski by nie było, nas by nie było. Nie docenialiśmy nauczycieli i wielkiej wartości jaką jest wiedza. A wiedza to pieniądz, to luksus. Teraz uczniowie, którzy nienawidzili chodzić do szkół, marzą o jak najszybszym powrocie do nich. Gardziliśmy robotnikami. Czuliśmy się lepsi od „sprzątaczek”, „śmieciarzy”, „salowych”. Dziś to oni mają pracę, bez której my bylibyśmy skończeni. Wielkie gwiazdy estrady zostały bezrobotne i nie mają środków do życia. Gdzie się podziały wszystkie marki? Louis Vuitton, Versace, Dolce&Gabbana? Torebki i buty za kilka tysięcy? Płaszczyki za piątaka? T-shirty za pięć stówek? Powiem Wam: wiszą na półkach w zamkniętych sklepach, albo w szafach. Kurzą się i nikomu do niczego nie są potrzebne. I długo jeszcze nie będą. Cały ten przemysł modowy, cały ten konsumpcjonizm, które zawładnęły naszymi umysłami. Cała ta rozpaczliwa walka o zatrzymanie za wszelką cenę młodości, o mieć, a nie być, rozsypały się jak zamek z piasku. Zostały zmyte przez gigantyczną falę.

W domach, samotni nie potrzebujemy mieć zrobionych ust. Nie potrzebujemy złotych łańcuchów na szyjach i napisu „Gucci” na zegarku. Potrzebujemy mieć kogoś, być z kimś. Tego nam było trzeba. Cena nauki jest niestety wysoka, jest nią ludzkie życie. Przy okazji nauczyliśmy się, że jesteśmy stworzeniami stadnymi. Samotność nie jest dla nas naturalnym stanem. Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Najpierw dostałem na messengerze sporo życzeń, które zaczynały się od słów: „Radosnych i pogodnych Świąt Wielkiej Nocy”, później zobaczyłem tę grafikę. Ktoś zamieścił na swojej tablicy. Nic ważniejszego, mocniejszego i piękniejszego nie widziałem od tygodni i wymyśliłem, że to będzie moja kartka świąteczna dla Was. Bo te święta ani radosne, ani pogodne. Refleksyjne, jak żadne inne i dobrze. Czas najwyższy. W tej refleksji jest oczywiście jakaś pogoda, jakieś światło i ciepło jakieś. Od lat żyję w przekonaniu, że wszystko dzieje się po to, żeby finalnie było lepiej. Wierzę w rozwój, progres i naukę wyciągniętą z życiowych lekcji. W piosence, która miała się ukazać już rok temu, a do której z nieznanych mi przyczyn nie potrafię nagrać wokalu, napisałem w tekście: „Swe koła kreśli mądry czas, daje lekcje.” Właśnie doświadczamy jednej z najważniejszych od 100 lat, a na pewno najważniejszej w czasie naszego życia.
Życzę Wam, nam, sobie, żebyśmy wyciągnęli z tego ważną lekcję. Nie zmarnujmy jej. Zdrowych Świąt.