Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   32  33  34  35  36  37  38  39  40   - następna »

77. rocznica zrzutów alianckich dla Armii Krajowej w Słopnicach Górnych.

W niedzielę 11 lipca 2021 roku, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej wraz z Gminą Słopnice, Krakowskim Klubem Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski, Aeroklubem Podhalańskim Łososina Dolna, Stowarzyszeniem Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, którego dyrektor dr hab. Filip Musiał objął honorowy patronat nad tymi uroczystościami, zorganizował inscenizację historyczną w 77 rocznicę zrzutów alianckich dla Armii Krajowej w Słopnicach Górnych na Dzielcu na placówce zrzutowej ,,Sójka 401" To właśnie w tym miejscu 77 lat temu w nocy z 9 na 10 lipca 1944 r. alianci dokonali zrzutu broni, umundurowania i lekarstw na placówkę zrzutową "Sójka 401" dla żołnierzy Obwodu AK Limanowa oraz Oddziału Partyzanckiego "Wilk".
To już siódma edycja pikniku historycznego nawiązującego do wydarzeń z okresu II wojny światowej.
Otwarcia i zakończenia rekonstrukcji dokonał wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys

– Tegoroczne obchody na zrzutowisku "Sójka 401" są szczególne. Po pierwsze wracamy z tradycyjną formą obchodów, która nie była możliwa w zeszłym roku (Covid-19) Po drugie, przypada 77 rocznica w/w wydarzeń. Od 2014 roku kiedy to zostały oficjalnie po raz pierwszy zorganizowane, gromadzi się coraz więcej osób zainteresowanych tym epizodem naszej historii. Z racji wyjątkowej rocznicy, również na ziemi, niezależnie od warunków atmosferycznych, wiele można było zobaczyć. Przede wszystkim swoje wyposażenie, umundurowanie, uzbrojenie zaprezentowali żołnierze z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic. Po raz pierwszy na Dzielcu, zaprezentowali się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Południe" Polscy Spadochroniarze Wojskowi, którzy oprócz stoiska, w specjalnym pokazie zaprezentowali genezę, rozwój, historię, polskich jednostek powietrzno-desantowych.

Najważniejszym elementem inscenizacji był przelot samolotów. Rozpoczęli piloci z Aeroklubu Podhalańskiego w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991 na czele ze znakomitym pilotem Andrzejem Saratą wykonali przeloty nad Dzielcem. Podziwialiśmy samolot JAK-18, który jest znany z charakterystycznej pracy silnika. Po tych przelotach na niebie zobaczyliśmy siedmiu skoczków spadochronowych w tym dwie kobiety, którzy pod wodzą por. pil. Leszka Mańkowskiego dokonali z legendarnego samolotu AN-2 "Wiedeńczyk" z wysokości ponad 1000 m ,,desantu" na Dzielcu. Po nich na niebie zagościł samolot C-295 CASA z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Dla najmłodszych tradycyjnie już odbył się zrzut cukierków z samolotów.

W uroczystości udział wzięli członkowie SSLW RP grupa gorlicka Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran.

Na początku uroczystości odbyło się powitanie zaproszonych gości, hymn oraz złożono kwiaty i oddano hołd poległym lotnikom alianckim oraz Żołnierzom Armii Krajowej, uczczono minutą ciszy przed obeliskiem upamiętniającym lotników alianckich na wzgórzu "Dzielec". Na zakończenie wręczono podziękowania i certyfikaty.

Od Autora

Urządzone na terenie okupowanej Polski zrzutowiska przyjmujące zaopatrzenie i cichociemnych skoczków z samolotów alianckich miały nadane „ptasie” pseudonimy operacyjne. Stąd nazwy „Wilga” ( na gorczańskich Polankach nad Szczawą ) i „Sójka” (w rejonie Mogielicy w Słopnicach ) dla placówek zrzutowych I Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Były to jedyne zrzutowiska w polskich górach. Loty nad dalekie zaplecze wroga były trudne i niebezpieczne, każdy udany zrzut był dużym sukcesem; o ile na placówce „Wilga” nastąpiło to kilkanaście (?) razy, to odległa jedynie o kilka kilometrów „Sójka” przyjęła zrzut tylko raz w nocy z 9/10 lipca 1944 roku.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Zespół Vis A Vis Duet koncertował w Wapiennem

10 lipca 2021 r. o godz. 17.00 w sercu Beskidu Niskiego, w najmniejszym uzdrowisku Polski w Wapiennem, odbył się koncert poezji śpiewanej i nie tylko w wykonaniu nowosądeckiego duetu Vis A Vis Duet w składzie Katarzyna Chruściel i Rafał Gondek

Przed koncertem odbył się support Oliwi Ciesielskiej, wschodzącej gwiazdy sękowskiej estrady, która wykonała wiele wspaniałych utworów.
Po niej koncertował już duet nowosądecki, który powstał z zamiłowania do wspólnego wykonywania muzyki oraz przywiązania do rodzinnego regionu.

Dla przybyłych melomanów (i nie tylko) było to wyjątkowe muzyczne spotkanie. Wykonał takie utwory jak: Piosenka na nowy dzień, W tym kraju, Z czasem, Pani Jesień, Letnia piosenka, Na balu i inne

Koncert przy bardzo sprzyjającej pogodzie w sposób profesjonalny prowadziła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej Pani Iwona Tumidajewicz. Na zakończenie koncertu podziękowała przybyłym gościom za udział i wysłuchanie koncertu oraz zaprosiła na dancing. Mam nadzieję że ten wspaniały duet i Panią Oliwię zobaczymy wkrótce!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

„Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2021”

W dniu 4 lipca 2021 r. o godzinie 14.00 na bobowskim Rynku odbyły się organizowane corocznie „Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2021”. Głównymi organizatorami imprezy są Burmistrz Bobowej, Stowarzyszenie GRYF oraz Centrum Promocji i Kultury Gminy Bobowa.
Ich początek to pamiętna rekonstrukcja ślubu żydowskiego w 2013 roku, która oparta została na wydarzeniach z 1931 roku, kiedy to cadyk Bencjon Halberstam urządził wesele swojej córce Chanie.

Tegoroczne „Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2021” były skromne i ograniczyły się do koncertu w wykonaniu Magda Brudzińska Klezmer Trio - To jeden z najlepszych i najbardziej uznanych w Europie zespołów wykonujących wokalno – instrumentalną muzykę klezmerską. Zespół swoje oryginalne brzmienie zawdzięcza niezwykłej barwie głosu wokalistki, śpiewającej piosenki w języku Jidysz.

Były też przygotowywania i degustacja potrawy z kuchni żydowskiej. Tym razem była to audemars piguet replica potrawa stylizowana na czulent, bo jak powiedziała gotująca w Bobowej Karolina Kowalewska na prawdziwy było za mało czasu.
W czasie imprezy na rynku można było zwiedzić bobowską synagogę oraz wystawę w Centrum Kultury. Każdy mógł również odwiedzić otwarte w ubiegłym roku prywatne muzeum żydowskie Pana Józefa Gucwy w Domu Landaua.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wakacyjny Koncert Operowy w Regietowie.

Na terenie Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie, 3 lipca 2021 r. o godz. 20.00-tej odbył się Wakacyjny Koncert Operowy pt ,,Usta milczą, dusza śpiewa” Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych KONCERT OPEROWY odbył się w budynku ujeżdżalni . Przy licznie zgromadzonej publiczności wystąpili Artyści Teatru Wielkiego Opery Narodowej w składzie: Bogumiła Dziel – Wawrowska – sopran, Natalia Winnik – mezzosopran, Andrzej Wiśniewski – tenor, Robert Dymowski – bas baryton, Maciej Przestrzelski – skrzypce, Zespół Muzyczny - ,,Amabilis” a reżyserem tego pięknego koncertu był Robert Dymowski. Artyści wykonali wiele pięknych utworów z różnych oper i operetek.

W poprzednich latach w Stadninie odbyło się 10 oper i operetek, w roku ubiegłym ze względu na pandemię Stadnina nie organizowała, w tym roku odbył się Koncert Operowy! Brawo!
Jest to na tyle niecodzienne wydarzenie że tego typu widowiska na terenie Beskidu Niskiego nie odbywają się często. W te lipcowe dni do Regietowa przyjeżdża liczna widownia, aby podziwiać artystów scen operowych.

Nietypowe dla tego wydarzenia jest to, że opera odbywa się pod gołym niebem w późnych godzinach wieczornych, co dodaje niepowtarzalnego klimatu. Dzisiejszy koncert ze względu na warunki atmosferyczne po raz drugi odbył się w budynku ujeżdżalni.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Andrzej Stasiuk Laureatem Orłów stulecia "Rzeczpospolitej"

25 czerwca w Operze Krakowskiej, w rocznicę założenia gazety redakcja "Rzeczpospolitej" przyznała nagrody wybitnym ludziom kultury i sportu, filantropom oraz zasłużonym instytucjom.

W czasie gali przyznano nagrody Orły Stulecia „Rzeczpospolitej” w kilku kategoriach. W kategorii Literatura nagrodzony został Andrzej Stasiuk - Za wybitne pisarstwo powstające wbrew modnym trendom, sztukę nieznoszącą kompromisów i między innymi dlatego tak cenioną przez czytelników - uzasadnił Bogusław Chrabota.

Pan Andrzej Stasiuk to polski prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca, laureat wielu nagród m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka w Beskidzie Niskim - Wołowiec, gmina Sękowa, Młp.

Pełna lista nagrodzonych „Orłami stulecia”:

Literatura: Andrzej Stasiuk
Muzyka: Zbigniew Preisner
Film i Teatr. Agata Kulesza
Film i Teatr: Janusz Gajos
Instytucja Kultury: Narodowy Teatr Stary
Mecenas kultury: PGNiG
Działalność charytatywna: Anna Dymna
Instytucja charytatywna: Caritas Polska
Nauka: prof. Henryk Skarżyński
Instytucja nauki: Polska Akademia Nauk
Sport: Agnieszka Radwańska
Sport: Adam Małysz
Instytucja Sportu: Wisła Kraków
Kategoria Mecenas Sportu: Grupa Lotos
Nagroda specjalna: Grzegorz Hajdarowicz

Serdecznie gratulujemy!