Newsy:

znalezionych: 1328 na 266 stronach
« poprzednia -   33  34  35  36  37  38  39  40  41   - następna »

Uroczystość Bożego Ciała pod znakiem koronawirusa

Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza Jacka Piroga proboszcza parafii Sękowa p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP, rozpoczęły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. asystował ks. wikary Barłomiej Ołyniec . Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Udział w procesji to nasze wyznanie wiary. W tym roku od niepamiętnych lat procesja eucharystyczna Bożego Ciała odbyła się wokół kościoła parafialnego, gdzie były ustawione cztery ołtarze. Wszystko to było spowodowane pandemią koronawirusa, która rozpoczęła się w Polsce w marcu i trwa po dzień dzisiejszy. Wierni dostosowali się do zasad sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Posiadali maseczki a ci którzy ich nie mieli, to wierni z jednego domu.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Sękowej. Homilię wygłosił ks. wikary Bartłomiej, który rozpoczął następującymi słowami:
Sław języku tajemnice Ciał i Najdroższej Krwi, którą jako łask krynicę wylał w czasie ziemskich dni. Ten co matkę miał dziewicę Król narodów godzien czci. W dalszej części homilii nawiązał do listu św. Pawła do Koryntian, który podkreśla, ze pod postacią chleba i wina rzeczywiście istnieje Ciało i Krew Chrystusa. ,,Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czyż nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa” – powiedział ks. wikary.

Nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu przez samego Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, która odbyła się w przeddzień Jego śmierci. Powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Eucharystia wpływa na nasze życie, na patrzenie w naszą przyszłość, napełnia nas nadzieją, nową pozytywną perspektywą przyszłości. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika.

Po mszy św. uformowała się procesja eucharystyczna. Prowadzony przez strażaków, ksiądz niósł pod baldachimem monstrancję. Stąpał po obsypanej kwiatami drodze przez zgromadzone dzieci, które od początku do ostatniego ołtarza sypały kwiaty.
Wokół unosił się zapach kadzidła i rozlegał się dźwięk dzwonków. Idący w procesji wierni zatrzymywali się przy czterech, przykościelnych ołtarzach, by w ten sposób publicznie wyznać i zamanifestować swoją wiarę. Miejsca te przyozdobione były zielonymi gałązkami, brzozami i kwiatami. Tam odśpiewywany jest odpowiedni fragment Ewangelii. Ołtarzy jest tyle, ilu było ewangelistów. Na każdym przystanku czytane są fragmenty z jednej Ewangelii, a więc po kolei – Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Jacek Piróg udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa dla parafii. Podziękował wszystkim służbom i mieszkańcom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego święta.

*

Boże Ciało, a w pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to święto ruchome i jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Przypadają na 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada ono 11 czerwca. Boże Ciało zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo wtedy procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, to trzeba było czekać stulecia zanim zaczęto je kultywować.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Rozpoczęto prace przy budowie geotermii w Sękowej!

Na początku maja br. wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch podpisała z firmą Exalo Drilling S.A. umowę na wykonanie badawczego odwiertu geotermalnego w Sękowej.
Umowa obejmuje również wykonanie badań geofizycznych i hydrogeologicznych, które jednoznacznie mają potwierdzić wcześniejsze przypuszczenia geologiczne.
W połowie maja Firma Exalo Drilling rozpoczęła prace przygotowawcze przy budowie wiertni, zakończenie zaplanowano na 13 listopada br. Zaplanowane prace mają na celu rozpoznanie złóż wód termalnych znajdujących się na głębokości do 3000 metrów. Podpisana umowa to efekt wspólnego projektu Gminy Sękowa i Miasta Gorlice.

Całość prac o wartości około 20 mln zł jest dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne j. Odwiert badawczy, to właściwie dopiero początek realizacji perspektywicznych planów budowy geotermii w Sękowej. Dopiero po zakończeniu prac wiertniczych i opracowaniu dokumentacji hydrogeologicznej będzie wiadomo czy budowa odpowiedniej sieci ciepłowniczej oraz basenów geotermalnych będzie opłacalna.

W przypadku uzyskania wód termalnych o zakładanych parametrach jakościowych i wydajnościowych, w kolejnych etapach przewiduje się, wykonanie na terenie Gminy Sękowa ciepłowni geotermalnej o mocy 6,5 MW i produkcji energii w ilości 40 500 MWh/rok. Produkowane ciepło będzie dostarczane do systemu ciepłowniczego Miasta Gorlice oraz do ogrzewania lokalnych domów. W przyszłości zaś otworzy drogę do urozmaicenia oferty turystycznej regionu, przez powstanie kompleksu basenów termalnych!

- Już teraz poszukujemy inwestora, który zechciałby inwestować w Geotermię Sękowską - zapowiedziała Małgorzata Małuch. Analizy mówią, że sękowska ziemia kryje pokłady o temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza i wydajności około 70 metrów sześciennych na sekundę.

W razie powodzenia inwestycji, jest szansa, że gorliczanie, ale też mieszkańcy wsi wokół miasta, będą oddychali czystszym powietrzem, bo naturalnie ciepła woda ogrzeje mieszkania. Nieco ponad rok temu, oba samorządy oraz spółka miejska podpisały list intencyjny w tej sprawie. - To wspólny sukces miasta, gminy Sękowa i Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych - podkreśla Rafał Kukla, burmistrz Gorlic.

Miejsce odwiertu zostało precyzyjnie wyznaczone. Nad mapami siedzieli geolodzy, hydrolodzy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wskazali dwa miejsca w powiecie, które mogą skrywać ciepłe wody. Jedno w Ropie, drugie w Sękowej. Ostatecznie postawili na to drugie. Próbny odwiert jest wykonywany w okolicach Orlika w Sękowej.
Czynności wstępne są już wykonane, na początku czerwca postawiono wiertnie. Dziura w ziemi nie będzie duża, bo na trzech tysiącach metrów będzie miała zaledwie 150 milimetrów średnicy, ale dla Sękowej i regionu może okazać się oknem na świat. Zakończenie prac wiertniczych planowane jest na koniec września.

- Następnie w celu potwierdzenia zasobów eksploatacyjnych zostanie przeprowadzone próbne testowanie odwiertu. Na podstawie wyników testu określone zostaną parametry złożowe, wydatek i temperatura wypływu wód termalnych. Po zakończeniu wszystkich niezbędnych prac, nastąpi rekultywacja terenu oraz przywrócenie go do pierwotnego stanu– powiedział na zakoczenie przedstawiciel Exalo.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

OWS Radocyna wznawia działalność

Miło nam poinformować, iż Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy „Radocyna” wznawia działalność i jest przygotowany do przyjmowania gości, zgodnie z wytycznymi do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 2 maja 2020.
Ośrodek będzie podlegał stałemu nadzorowi zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Osobom zainteresowanym wypoczynkiem zalecamy wyposażenie się w osobiste środki ochronne.
Informujemy również, iż z dniem 16 maja usługi gastronomiczne będą dostępne w trybie sprzedaży na wynos. W celu uzyskania szczegółowych informacji lub złożenia rezerwacji, prosimy o kontakt na nasz adres email: oswradocyna@krakow.lasy.gov.pl lub telefon: 530 805 708.

Zapraszamy serdecznie.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Pamiętaj, wywieś flagę!

2 maja (sobota) będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe obchodzone w Polsce od 2004 roku. 3 maja świętować będziemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zachęcam mieszkańców gminy Sękowa i nie tylko do wywieszenia na domach, balkonach i w oknach flagi narodowej. Zaakcentujmy tym sposobem nasz patriotyzm i poszanowanie naszej niepodległości, popularyzujmy wiedzę replika klockor sverige o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.

W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.

Zapraszam do wspólnego świętowania rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wspomnienia Rekonstrukcyjne Wielkiej Wojny
Sękowa 2011 - 2019

Zaczęło się 10 lat temu w Gorlicach, przy cmentarzu wojennym numer 91.
W 2011 r. byliśmy już w Sękowej i tak co roku, na początku maja, organizowano tu kolejne rocznice Bitwy pod Gorlicami Wielkiej Wojny.

Niestety w tym roku X edycja rekonstrukcji historycznej została odwołana, podyktowana trwającą pandemią. Mimo to, chcę jednak przybliżyć Państwu historię tych wydarzeń, na podstawie zdjęć. Rozpoczynam od 2011 r. tj. od pierwszej rekonstrukcji historycznej w Sękowej do 2019 r. w 105 rocznicę tych wydarzeń. To wydarzenie batalistyczne było zawsze bez względu na warunki pogodowe dużym wydarzeniem w naszym regionie.
W tym roku jednak solidarnie przegrały wojska trzech cesarzy, a wygrał koronawirus!