Podsumowanie projektu „Nieznani Bohaterowie Niebios”8 grudnia 2021 roku zorganizowano spotkanie historyczne w ramach projektu pt. „Nieznani Bohaterowie Niebios”. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Manko- organizator Programu Gmina Przyjazna Seniorom- Ogólnopolska Karta Seniora oraz wydawca magazynu Ogólnopolski Głos Seniora, jednym z partnerów jest Gmina Sękowa. Idea projektu polega na upamiętnieniu miejsc upadku i historii związanych z upadkiem samolotów i wypadków lotników alianckich walczących o niepodległość Polski. Na terenie Gminy Sękowa w przysiółku miejscowości Krzywa- Banica rozbił się bombowiec HP Halifax FS- P.
Celem projektu jest aktywizacja i edukacja osób starszych poprzez promowanie wiedzy historycznej i patriotycznej. Temat projektu dotyczy zaangażowania bombowców alianckich w walkę o niepodległość naszego kraju. Produkcja obejmie cykl filmów o katastrofach 12 bombowców w czasie II wojny światowej w Małopolsce i na Śląsku. Filmy będą opisywać historię strąceń samolotów alianckich i przedstawienia dzisiejszego upamiętnienia tych miejsc. W każdym z filmów wzięli udział: historycy oraz lokalni seniorzy pasjonaci zajmujący się historią swoich małych ojczyzn.
W dniu 29 lipca br. zrealizowaliśmy trzy miejsca upadku alianckich samolotów, byliśmy pod pomnikiem lotników w Krzywej – Banicy, Lipnicy Wielkiej i w Olszynach Aleksander Gucwa przedstawiał historię zestrzelenia dwóch Halifaxów i Liberatora. Następnie odbyło się spotkanie w świetlicy wiejskiej w Ropicy Górnej organizowane przez sołtys wsi panią Katarzynę Tokarz. Grupa seniorów otrzymała certyfikat partnera projektu „Nieznani Bohaterowie Niebios”. Na spotkaniu próbowano lokalnych przysmaków oraz zorganizowano warsztaty śpiewacze.
|
Zapomniany artysta Antoni Hybel
Wystawa z pewnością pobudziła do refleksji, analizy i wielu komentarzy. W trakcie wystawy odbyła się projekcja trzech filmów oraz panel dyskusyjny, na którym poruszone zostały tematy związane z historią życia Artysty i jego twórczością. Wystawa obejmuje:
Eksponaty ze zbiorów prywatnych Pani Barbary Klehr-Haberka Wystawa będzie otwarta do 15 grudnia 2021 - Kasztel w Szymbarku
|
Barbórkowy Mityng w skoku wzwyż „O Lampę Naftową Ignacego Łukasiewicza”
Zawody odbyły się w 4 kategoriach wiekowych – dzieci młodszych, dzieci starszych, młodzików oraz juniorów dla dziewcząt i chłopców. W dzisiejszej rywalizacji wzięło udział ponad 100 zawodników i zawodniczek z 9 szkół naszego powiatu – szkoły podstawowe z Sękowej, Siar, Pagorzyny, Krygu, Szymbarku, Kobylanki, MZS nr 6 Gorlice oraz ze szkół średnich I Liceum Ogólnokształcące i ZSZ Gorlice. Po zaciętej rywalizacji stojącej na wysokim poziomie wyniki poszczególnych kategorii wyglądają następująco: Dzieci młodsze dziewcząt 1. Ciszczonik Julia Sękowa – 120 cm 2. Babiś Gabriela Lipinki – 120 cm 3. Ludwin Wikoria Kryg – 115 cm Dzieci młodsze chłopców 1. Barczyk Karol Siary – 135 cm 2. Wenc Kamil Lipinki – 125 cm 3. Radzik Jan Kobylanka – 120 cm Dzieci starsze dziewcząt 1. Galas Martyna Sękowa – 135 cm 2. Galas Wiktoria Sękowa – 135 cm 3. Chyczewska Ismena Kobylanka – 135 cm Dzieci starsze chłopców 1. Wójcik Daniel Lipinki – 150 cm 2. Świerzowski Kacper Lipinki – 150 cm 3. Kmiecik Miłosz Pagorzyna – 145 cm Młodziczki 1. Pałys Zuzanna Sękowa – 137 cm 2. Luksa Laura Kobylanka – 130 cm 3. Cucura Daria Sękowa – 125 cm Młodzicy 1. Ołpiński Patryk Sękowa – 155 cm 2. Gotfryd Kacper Pagorzyna– 155 cm 3. Rusyn Oliwier Kryg – 150 cm replicas panerai Klub UKS ,,MARATON" Sękowa podczas I Barbórkowego Mityngu w skoku wzwyż „O Lampę Naftową Ignacego Łukasiewicza” zdobył 6 medali, w tym 4 złote, jeden srebrny i brązowy! BRAWO!!
|
Józef Gucwa z Bobowej finalistą konkursu Nagroda POLIN 2021!![]()
30 listopada br. po raz siódmy została wręczona Nagroda POLIN przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Spośród 102 zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 6 finalistów w tym Józef Gucwa z Bobowej. Laureatem konkursu Nagroda POLIN 2021 został Dariusz Popiela, działacz Sądeckiego Sztetla, autor projektu "Ludzie, nie liczby", w ramach którego na cmentarzach upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holocaustu. Zwycięzca konkursu otrzymał 20 000 złotych. Podczas finału konkursu, który odbył się w Muzeum POLIN oraz w mediach społecznościowych instytucji, przyznano również wyróżnienia. Otrzymały je Urszula Antosz-Rekucka z Mszany Dolnej, Urszula Rybicka z Wrocławia oraz Inga Marczyńska, działająca w Małopolsce i na Podkarpaciu. Każda z wyróżnionych otrzymała nagrodę finansową w wysokości 10 000 złotych. W gronie tegorocznych finalistów konkursu znaleźli się również: Marek Chmielewski z Orli i Józef Gucwa z Bobowej. Finaliści otrzymali nagrody finansowe w wysokości 5 000 złotych. W imieniu Pana Józefa Gucwy nagrodę odebrał jego syn Tomasz Gucwa, na zdjęciu stoi czwarty od lewej strony. Józef Gucwa, mieszkaniec Bobowej, jest wieloletnim pasjonatem lokalnej historii. W 2018 roku z własnych środków dokonał zakupu pożydowskiego budynku z myślą stworzenia tam muzeum o tematyce żydowskiej. Izba "Okruchy pamięci Dom Landaua" została otwarta w Bobowej przy ul. replica golden goose Rynek 7 w 2020 roku. To tutaj miłośnik historii starannie wyszukiwał, remontował, gromadził i ostatecznie udostępnił publiczności wszystkie tokyo ghoul kostüme odnalezione przedmioty, wiernie oddając przedwojenny charakter gospody prowadzonej przed laty przez rodzinę Leona Landaua. Józef Gucwa stale poszerza swoją kolekcję judaików i obiektów, jakie pozostawili po sobie bobowscy Żydzi, które były związane z ich kulturą i codziennym życiem.
Otwarcie izby pamięci "Dom Landaua" poprzedziło kilka wystaw. Pierwsza prezentacja kolekcji Józefa Gucwy odbyła się w 2013 roku, kiedy w Bobowej zainscenizowano ślub córki cadyka Nechemy Golda Halberstam z Mojżeszem Stemplem. Kolejne wystawy odbyły się w 2014 i 2015 roku.
![]() ![]() Foto: Maciek Jaźwiecki
ŹRÓDŁO: www.polin.pl
![]() |
W Męcinie Wielkiej odbył się Dzień Seniora.
Zebranych przywitała pani sołtys, a następnie głos zabrała Wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch oraz Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Moroń. Na spotkanie został zaproszony sękowski regionalista – dokumentalista pan Aleksander Gucwa, który złożył życzenia seniorom, powiedział m.in. "Życzę Wam, aby Wasze życie nie było jesienną szarugą, a złotą polską jesienią. Niech Wasza mądrość i doświadczenie życiowe, służy młodym pokoleniom. Życzę Wam, abyście długo zachowali swoją aktywność, a w trudnych chwilach mogli liczyć na osoby bliskie i nigdy nie czuli się samotni. Żyjcie pełnią życia, realizujcie swoje pasje. Czujcie się młodzi duchem, bądźcie radośni i dbajcie o siebie. Dostrzegajcie piękno wokół siebie, cieszcie się drobiazgami i każdą chwilą. Bądźcie odporni na zmartwienia i troski, bo życie cudne jest-więc kochajcie życie!" Po tych życzeniach Pan Alexander przedstawił swoje dwa filmy dokumentalne o mieszkańcach naszej gminy – pierwszy pt. ,,Sękowianin Filip Markowicz – żołnierz czterech wojen” oraz ”Mateczka z Auschwitz Maria Kotarba - Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata”. Dalsza część spotkania upłynęła przy kawie i ciastku, śpiewając pieśni patriotyczne przypominano sobie o historii Polski, kulturze narodowej i wielkich czynach bohaterów - Polaków walczących o niepodległość. Wspólne spotkanie, rozmowy w gronie tych najbliższych sąsiadów i znajomych, było możliwe dzięki temu, iż zdecydowana większość seniorów jest zaszczepiona, a tym samym poczucie bezpieczeństwa i wzajemnej odpowiedzialności znacznie wyższe. Było więc uroczyście i wzruszająco, w atmosferze życzliwości i wzajemnego szacunku, a wszystko po to, by najstarsi mieszańcy naszej gminy mogli poczuć się wyjątkowo, by mieli świadomość, jak wiele im zawdzięczamy i jak ważną tworzą społeczność. Oby takich wspólnie spędzonych chwil było jak najwięcej. Pani sołtys Męciny Wielkiej Zofia Prorok napisała:
Jesienne popołudnie dnia 14. 11. 2021 r. w świetlicy wiejskiej w Męcinie Wielkiej odbyło się spotkanie Klubu Seniora z okazji Dnia Seniora połączone z Wieczorem Pieśni Patriotycznych, jak również z projekcją dwóch filmów autorstwa Pana Aleksandra Gucwy pt,, Sękowianin Kapral Filip Markowicz - Żołnierz Czterech Wojen”, oraz ,,Mateczka z Auschwitz Maria Kotarba 1912- 1958 r. Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata”
Pan Aleksander to osoba bardzo zaangażowana w dzieje historii i poświęcająca swój cenny czas na zdobywanie kart historii poprzez fotograficzną dokumentację zebranych materiałów z których powstaje coś wyjątkowego w postaci filmów, które pozostaną dla młodego pokolenia.
Był to wyjątkowy wieczór poświęcony naszej wolnej Ojczyźnie. Dziękuję wszystkim gościom za przybycie i osobom zaangażowanym w przygotowanie tej nastrojowej patriotycznej uroczystości. Sołtys wsi Męciny Wielkiej Zofia Prorok |