Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   2  3  4  5  6  7  8  9  10   - następna »

W Dzień Zaduszny zmarł ks. Władysław Cebula wikary parafii Sękowa

W Dzień Zaduszny zmarł ks. Władysław Cebula, który był wikarym w Sękowej od 10 lipca 1957 r. do 6 września 1959 r. kiedy proboszczem parafii Sękowa był ks. Juliusz Suchy.
Pochodził z parafii Tęgoborze. Tam też zostanie pochowany. Miał 98 lat.
Pogrzeb śp. ks. Władysława Cebuli odbędzie się w sobotę (4 listopada) w kościele Św. Stanisława Biskupa w Tęgoborzy. O godzinie 11 zostanie odprawiona msza pogrzebowa, po której ciało zmarłego księdza zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.
Ks. Władysław Cebula urodził się 11 listopada 1925 roku w Świdniku (miejscowości należącej do parafii Tęgoborze), jako syn Sebastiana i Janiny z domu Sołtys. Egzamin dojrzałości złożył w 1947 roku w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jana Stepy 4 maja 1952 roku w Tarnowie.
Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Książnice (od 19 lipca 1952 roku), Sękowa (od 10 lipca 1957 roku do 6 września 1959 r.), Tarnów-Mościce – NMP Królowej Polski (od 7 września 1959 roku do 4 lipca 1961 roku), Nockowa (od 18 listopada 1961 roku do 31 lipca 1962 roku).
Mieszkał w charakterze rezydenta w parafii pod wezwaniem Ducha Świętego w Nowym Sączu. Zmarł 2 listopada 2023 roku.

Żegnaj Wielki Kapłanie, odpoczywaj zasłużenie po trudnym i wspaniałym życiu!
Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie...

W DOBREJ WIERZE

Dzisiaj tj. 3 listopada o godz.19.20 w programie TVP3 Kraków odbyła się emisja filmu z cyklu ,,W DOBREJ WIERZE" m.in. o cmentarzu żydowskim w tym kwaterze wojskowej nr 132 w Bobowej z udziałem Aleksandra i Józefa Gucwa. Film będzie jeszcze powtarzany w następujących terminach: Sobota, 04 listopada 2023, godz. 10.15 * Środa, 08 listopada 2023, godz.17:05 * Piątek,10 listopada 2023, godz.15:20. Serdecznie zapraszamy! prodaja stanova

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 2023

Nadszedł czas ciszy, zadumy i refleksji nad przemijaniem.
Nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym żyjemy w kraju wyzwolonym, w kraju wolnym politycznie, dlatego każdy z nas powinien się pomodlić za poległych za ojczyznę, powinien zapalić znicz. Jest to jedyny dzień w roku, który skłania nas do wspomnień o zmarłych, do zadumy i refleksji. Jesteśmy im wdzięczni - choć ich nie znaliśmy - za czyny, poświęcenie, za złożenie ofiary życia - oni zginęli w czasie pełnienia służby a pamięć o tych co odeszli jest trwała.

prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece

Oddali się Bogu i Ojczyźnie wierząc, że ich trud i śmierć nie pójdą na marne…

Dąbry, przysiółek w Rzepienniku Strzyżewskim raz w roku gromadzi mieszkańców, zaproszonych gości, młodzież oraz rodziny poległych żołnierzy oddziału „Regina II” batalionu A.K. „Barbara”, którzy 79 lat temu, dokładnie w tym miejscu, w wyniku zasadzki oddali swe życie w obronie ojczyzny.
Warto z tej okazji przypomnieć, że Oddział ,,Regina II” dowodzony przez por. Z. Bosowskiego ps. ,,Kajetan”, który wchodził w skład Batalionu „Barbara” 16 pp Armii Krajowej został o świcie 17.10.1944 r. zdradziecko osaczony w stodole w Dąbrach. Obok znajduje się cmentarz partyzancki, spoczywa na nim 18 partyzantów, śniąc wieczny sen o wolnej Polsce… - 9 zginęło w obozie w Gross - Rosen.

Przy padającym deszczu obchody rozpoczęły się o godz. 11.00 mszą polową w intencji poległych. Msza św. była koncelebrowana przez księdza proboszcza Piotra Witeckiego i księdza Zbigniewa Guzy modlili się za poległych na polu walki, ale także za Polskę i Polaków. Apel poległych odczytał Zygmunt Pertkiewicz.

Następnie licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd tragicznie zmarłym partyzantom. Na obficie zbroczonym krwią pobojowisku, w miejscu gdzie stała stodoła, wznosi się drewniany krzyż i duży, kamienny obelisk, ufundowany przez X Tarnowską Drużynę Harcerek im. Partyzantów oddziału ”Regina II”. Na obelisku widnieje napis: „Miejsce uświęcone krwią żołnierzy Armii Krajowej oddziału ”Regina II”, poległym w walce o wolność Ojczyzny 17.X.1944 r”.
Wójt gminy Marek Karaś zaprosił wszystkich na program artystyczny przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Biskupim im. Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału „Regina II”
W uroczystościach uczestniczyła m.in. pięcio osobowa delegacja Stowarzyszenia Weteranów Misji Zagranicznych z Regionu Tarnowskiego z prezesem Zbigniewem Burnatem na czele oraz Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, Delegatura w Gorlicach – reprezentował Aleksander Gucwa- dokumentalista uroczystości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece

Wspaniała zabawa i integracja na Senioriadzie w Sękowej

W sobotę 21 października w Sękowej odbyła się kolejna edycja Senioriady. W tym roku motywem przewodnim były klimaty żeglarskie, które zaowocowały wyjątkowymi strojami uczestniczących w wydarzeniu seniorów i seniorek.
Wydarzenie zorganizowane przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym w Sękowej przyciągnęło wiele osób. Chociaż jak sama nazwa powinna wskazywać, Senioriada skierowana do osób starszych przyciągnęła gości w każdym wieku. Atrakcji nie zabrakło również dla najmłodszych, dla których przygotowano m.in. specjalne warsztaty, w trakcie których dzieci mogły nauczyć się wykonywać samodzielnie np. kule do kąpieli. Wraz z rozpoczęciem imprezy na scenie grę rozpoczął coverowy zespół grający muzykę Lady Pank. Jeden z głównych punktów programu Senioriady odbył się zaraz po koncercie. Mowa o konkursie na najlepszą stylizację.

W marynarskie klimaty wczuły się głównie seniorki, które przygotowały na tę okazję naprawdę niezłe stylizacje, chociaż oczywiście nie zabrakło również Panów. Stylizacje jednak zdecydowanie zdominowały kobiety, nie zabrakło stroju kapitana czy też majtka. Uwagę na siebie zwracała również stylizacja piratki. Jury konkursu, w którym znalazła się wójt gminy Małgorzata Małuch po trudnej analizie uznała, że na nagrodę zasługują wszyscy uczestnicy, którzy zostali nagrodzeni voucherami do restauracji Gospoda Magurska. Jak podkreślano, w całym konkursie nie chodziło o wygraną, a przede wszystkim o dobrą wspólną zabawę, pokazanie, że lata emerytury mogą być radosne i wesołe, a także fakt, że zawsze trzeba mieć do siebie dystans.

Wydarzenie na konkursach się nie zakończyło. Po ocenie stylizacji przyszedł czas na kolejną porcję śmiechu, a tą w świetnym stylu zaprezentował kabaret JURKI. Trójka aktorów kabaretowych znanych chociażby z telewizji zaprezentowała kilka skeczy występując bezpośrednio przed publiką - rezygnując ze sceny postanowili wystąpić na trawie bezpośrednio przed namiotem wypełnionym sękowskimi seniorami.

Na koniec wydarzenia przyszedł czas na występ muzycznej gwiazdy tego wieczoru - zespół Brathanki!
Na zakończenie był jeszcze wspaniały pokaz sztucznych ogni oraz pokaz ognia. Gorlice24.pl

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ