Newsy:

znalezionych: 1368 na 274 stronach
« poprzednia -   2  3  4  5  6  7  8  9  10   - następna »

XV DOŻYNKI GMINNE – FESTIWAL CHLEBA 2023

Święto plonów to doskonała okazja do prezentacji dorobku materialnego i kulturowego środowiska rolniczego. Dożynki zakorzeniły się już od wielu lat w tradycjach naszej gminy. Jest to dzień, kiedy rolnicy chcą podziękować za plony, które właśnie zebrali. Dzień ten stał się zarazem okazją do zabawy, która zbliża do siebie ludzi na co dzień pracujących na roli i nie tylko.
XV Gminne Dożynki odbywały się na przestrzeni dwóch dni od 18 do 19.08.2023 r. a gospodarzem ich była Sękowa.

DZIEŃ PIERWSZY - ARTYŚCI ŻYCIA II

Dożynki rozpoczęły się na obiektach sportowych w Sękowej, z małym poślizgiem ze względu na ważne wydarzenia w okolicy, a potem szło już jak z płatka. Odbyło się oficjalne otwarcie placu zabaw ze Shrekiem i Fioną.
O godzinie 17.00 wystąpił zespół MATLANE, po godzinie drugi koncert zespołu BRO a na zakończenie wystąpił WEEKEND, który rozbawił licznie przybyłą publiczność.
Od godz.20.00 do 23.00 odbyła się dyskoteka z pianą
Dodatkowymi atrakcyjnymi wydarzeniami pierwszego dnia była loteria fantowa, podpłomyki, kiermasze rękodzieła artystycznego oraz prezentacja dorobku kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

DZIEŃ DRUGI

Dzień drugi XV Gminnych Dożynek rozpoczął się o godz. 14.00 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP uroczystą dziękczynną mszą świętą koncelebrowaną przez dwóch księży pod przewodnictwem ks. proboszcza Sękowej Jacka Piroga. Homilie wygłosił proboszcz z Męciny Wielkiej, ks. Jan Adamczyk , podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in. ,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa".

Po mszy św. cztery wieńce dożynkowe zostały przewiezione na kompleks sportowo – rekreacyjny. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej- Pani Iwona Tumidajewicz w sposób profesjonalny od początku do końca prowadziła XV Gminne Dożynki. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek Pani Klementyna Apola - Pruchniewicz i Wiesław Stępień przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Obecni na dożynkach posłowie: Barbara Bartuś, Elżbieta Zielińska, Patryk Wicher oraz Stanisław Pasoń, Jadwiga Wójtowicz i Starosta Gorlic Maria Gubała zabrali głos dziękując rolnikom za ciężką pracę jaką włożyli w tegoroczne żniwa.

Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania. Przed główną sceną odbył się konkurs ośmiu wieńcy dożynkowych. Były wszystkie tak wspaniałe że komisja konkursowa przyznała I miejsce wszystkim, przekazując bony finansowe.
Na scenie pojawiły się zespoły, wystąpiła utalentowana młodzież z GOK w Sękowej, zespół LOMA i ,,MAŁA LOMA”, a o godz. 19.00 nastąpił wielki finał – koncert zespołu ŁZY z wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów Sarą Chmiel – Gromalą na czele.
Po koncercie odbyła się dyskoteka DJ – Damian, która trwała prawie do północy!

Czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie już do późnych godzin nocnych. Impreza przy bardzo dużej frekwencji przebiegła bez problemów Myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną i mówili że do Sękowej znów przybędą za rok!
Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych oraz wystawa rzemiosła ludowego. Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dożynki Parafialne 2023

„ Bądź pozdrowiona ziemio rodząca,
z dobroci Boga świat odradzająca
tonami zboża, chlebnymi kłosami,
wstęgami rzeki wonnymi lasami
Bądź pozdrowiona ”

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zawsze w naszej parafii przeżywamy dożynki parafialne, które są podziękowaniem Panu Bogu za plony już zebrane i te, które zostaną dopiero zebrane. I tak było i tym razem.
Nasze dziękczynienie zanieśliśmy podczas Mszy Świętej, bowiem to Bóg jest źródłem wszelkiego dobra i to tylko dzięki Jego łasce możemy się cieszyć jakąkolwiek obfitością zbiorów.
Parafialne dożynki odbyły się 15 sierpnia 2023 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Mszę św. celebrował ks. wikariusz Mariusz Romanowski, nasz rodak, który przebywa na urlopie. Miejscowy wikary ks. Dominik Świeboda wygłosił okolicznościową homilię, powiedział m.in. obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. W Kościele uroczystość obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba.
Na zakończenie uroczystości ks. wikariusz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za cztery wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Pod koniec mszy zostały poświęcone.
Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez: Sołectwo Sękowa, Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” z Kołem Gospodyń i Gospodarzy wsi Sękowa, Koło Gospodyń i Gospodarzy Siary – Owczary. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci i młodzież z GOK w Sękowej.
Na zakończenie Mszy św. odśpiewano ,,Boże, coś Polskę" – polską, katolicką pieśń religijną o charakterze patriotycznym, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy.

PS

Święto Wojska Polskiego - Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

15 sierpnia ¦więto Wojska Polskiego

Koncert ,,KWARTETU BESKID” w DPS w Wapiennem

5 sierpnia 2023 r. o godz. 15.00 w sercu Beskidu Niskiego, w najmniejszym uzdrowisku Polski w Wapiennem, odbył się w nowo wybudowanym Domu Pomocy Społecznej ,,MARIA” koncert – "Z muzyką po Europie - tradycja spotyka klasykę" w wykonaniu Kwartetu Beskid.
Kwartet smyczkowy Beskid powstał z zamiłowania do wspólnego wykonywania muzyki oraz przywiązania do rodzinnego regionu. Składa się z czterech profesjonalnych muzyków - absolwentek wyższych uczelni muzycznych.

Zespół wystąpił w następującym składzie: Justyna Młynarczyk – I skrzypce, Alicja Bogucka –II skrzypce, Laura Mozdyniewicz- altówka i Magdalena Januś – wiolonczela.
Kwartet zagrał siedem wspaniałych utworów m.in.: 1. Vinter i Beskidene, 2. Przez Morze Celtyckie, 3. Polski Czardasz, 4. Przystanek Bałkany, 5. Chorwacka Rapsodia, 6. Irlandzka Wiosna, 7. Jig
Z zespołem wystąpiły cztery młode uczennice szkoły muzycznej II stopnia, uczestniczki warsztatów muzycznych, prowadzone przez ich starsze koleżanki w składzie: Emilia Ligęzowska - I skrzypce, Faustyna Rola - II skrzypce, Aleksandra Sakowska – altówka, Aleksandra Furtak – wiolonczela

Koncert otworzyła Pani Dyr. Zofia Rowińska, powitała Kwartet i wszystkich uczestników, na zakończenie podziękowała za udział i wysłuchanie koncertu, zaś artystkom wręczyła czerwone róże z podziękowaniami od wszystkich przybyłych, wykonano pamiątkowe fotki. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie osoby przebywające w DPS w Wapiennem, rodzice uczestniczek warsztaów i moja skromna osoba, która została zaproszona przez jedną z artystek.

*** Kwartet smyczkowy Beskid powstał w 2019 roku z zamiłowania do wspólnego wykonywania muzyki. Swoją nazwę zawdzięcza regionom Beskidu Sądeckiego oraz Beskidu Niskiego, z których pochodzą artystki. Kwartet Beskid to profesjonalny zespół kameralny. Tworzą go cztery absolwentki wyższych uczelni muzycznych.

Debiutancka płyta Kwartetu Beskid "Z muzyką po Europie - tradycja spotyka klasykę" została zrealizowana w ramach Projektu Solidarności o takim samym tytule, finansowanego ze środków Unii Europejskiej przy wsparciu merytorycznym Fundacji Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych "Wyjdź z Domu". Celem projektu było stworzenie muzyki na kwartet smyczkowy w oparciu o tradycyjne motywy różnych części Europy, takich jak Irlandia, Bałkany, Karpaty i Skandynawia. Projekt zakładał edukację i rozwój muzyczny lokalnej społeczności w zakresie muzyki etnicznej poprzez organizację warsztatów muzycznych dla młodzieży oraz koncertów dla starszych osób mieszkających w domu pomocy społecznej. Uczestnicy warsztatów mieli okazję odkrywać melodie wybranych krain geograficznych Europy, poznawać ich historię oraz specyfikę pod względem wykonawczym i strukturalnym. Słuchacze koncertów mogli udać się w muzyczną podróż po czterech zakątkach Europy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Koncert w starym kościółku w Sękowej… i Wysowej

W sobotę 5 sierpnia o godz. 17.00 w starym kościółku p.w. św. św. Jakuba i Filipa w Sękowej (zbudowany został w 1522 roku) , odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal - ,,W rytmie górskich potoków” upamiętniający 20-tą rocznicę wpisania kościółka na listę UNESCO, a także 10-tą rocznicę wpisania zabytkowej cerkwi greckokatolickiej w Owczarach również do rejestru UNESCO. Muzycy w składzie: Adam Michalak - tenor, Mariusz Monczak - skrzypce oraz Robert Adamczak - pianino uczcili swoim wspaniałym występem 20 - lecie powstania Tryptyku Rzymskiego Św. Jana Pawła II. Zagrali utwory J.S. Bacha, K. Jenkinsa, N. Paleja, R. Lovlanda, L. Cohena, Wiliamsa i P. Rubika oraz fragmenty "Tryptyku Rzymskiego".
Koncert zakończył się dwoma bisami oraz owacjami na stojąco, niezwykle wysublimowany tenor znalazł olbrzymie uznanie w gustach zebranej publiczności.

*** Artyści po zakończonym koncercie w Sękowej, udali się do pobliskiej Wysowej Zdrój, gdzie o godz. 20.00 w amfiteatrze, odbyli drugi koncert pt. ,,Najpiękniejsze jest niebo”. Był to multimedialny spektakl o niebie i kosmosie. W programie wysłuchaliśmy utwory: inspirowane niebem i kosmosem oraz poezja łemkowska. Do Wysowej dotarłem wraz z małżonką, mimo nie najlepszej pogody wysłuchaliśmy wspaniałe utwory muzyczne polskich artystów.

Pamiętamy! – 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Wtorek - 1 sierpnia br. punktualnie o godzinie ,,W” - 17.00, nadany został przez OSP Sękowa, sygnał alarmowy (ciągły sygnał akustyczny trwający 1 minutę) upamiętniający 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
W tym czasie pod pomnikiem siedmiu polskich lotników (Powstańców Warszawy) w Krzywej/Banicy, gmina Sękowa, w upamiętnieniu tego wydarzenia wzięli udział i złożyli wiązanki kwiatów: Skarbnik Urzędu Gminy Sękowa Katarzyna Rak – Wachowska, przedstawiciel Wielkiej Loży Ukrainy, były Wielki Mistrz WLNP Aleksander Kalinowski wraz z małżonką i wnuczką, 10 osobowa grupa miłośników Beskidu Niskiego z Warszawy, która od kilku już lat corocznie jest współorganizatorem tej patriotycznej uroczystości. Wiązankę kwiatów i znicz od mieszkańców wsi Krzywa złożyła sołtys Pani Izabela Floryan oraz Radna Maria Połeć oraz patrioci z gminy Sękowa w tym Aleksander Gucwa, który zapalił znicz i całą uroczystość udokumentował. Był również przedstawiciel z gminy Uście Gorlickie Pan Franciszek Myśliwiec, który zapalił znicza oraz dwie turystki z Wrocławia.
Grupa warszawiaków zapaliła biało czerwone race i odśpiewano przy akompaniamencie gitary kilka piosenek powstańczych.
W ten sposób w małej miejscowości oddano cześć i honor poległym powstańcom (lotnikom), upamiętniając największy zryw w okupowanej Europie.

Zrzuty zaopatrzenia dla Powstańców, dokonywane przez lotnictwo zachodnich aliantów w tym polskich lotników z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia (załoga dowódcy ppor. pil. Kazimierza Widackiego zginęła w Banicy 27/28. 08.1944 r.) Wobec braku broni, żywności i srodkow opatrunkowych itp, 2 października 1944 roku, po 63 dniach bohaterskiej epopei, dowództwo AK było zmuszone podpisać akt „zaprzestania walk w Warszawie”. Do niewoli poszło ok. 17 tys. powstańców, ok. 18 tys. poległo. Straty wśród ludności cywilnej szacowane są od 150 do 200 tys. osób. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZAPRASZAMY!!

1 sierpnia 2023 r. o godzinie "W" ( godz. 17.00) pod pomnikiem siedmiu polskich lotników
w Krzywej/Banicy, gmina Sękowa, złożymy kwiaty i zapalimy znicze w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego