Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   2  3  4  5  6  7  8  9  10   - następna »

XXIV Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy – Łowczówek 2023

Na zaproszenie wójta Gminy Pleśna Józefa Knapika i Ryszarda Stankowskiego uczestniczyłem po raz siódmy w XXIV Zlocie Niepodległościowym, który odbył się na cmentarzu wojennym (Legionowym) nr 171 w Łowczówku. Dziękując wójtom za zaproszenie Aleksander Gucwa powiedział: ,, Jestem wzruszony i dumny, że mogłem tutaj dzisiaj być. Była to wspaniała uczta duchowa i patriotyczna, jako obywatel oddałem hołd żołnierzom 1 Brygady Józefa Piłsudskiego, którzy tu polegli.”
W uroczystości uczestniczył po raz pierwszy Dariusz Duran, który dokumentował tą piękną uroczystość.

W samo południe przy padającym deszczu 5 listopada 2023 r. o godz. 11.00 rozpoczęła się koncelebrowana polowa msza św. w intencji Ojczyzny i poległych Legionistów Polskich w Łowczówku. Udział wzięli: Proboszcz tutejszej Parafii - ks. Krzysztof Franczyk, Proboszcz Parafii Św. Jakuba w Tuchowie – ks. Alfons Gurowski, który przewodniczył mszy św. i wygłosił kazanie, Wikariusz Parafii pod wezwaniem Ducha Św. w Rzuchowej – ks. Norbert Sadko.
W części oficjalnej uroczystości, odśpiewano hymn państwowy, były przemówienia zaproszonych gości, apel pamięci oraz salwa honorowa w wykonaniu wojskowej kompanii z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa Złożono wieńce, wiązanki kwiatów i zapalono znicze. List okolicznościowy na dzisiejszą uroczystość skierował Prezes Rady Ministrów Pan Mateusz Morawiecki, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk i Pan Ryszard Pagacz - Wicewojewoda Małopolski.

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście m.in.: Wiceminister Edukacji i Nauki - Senator Prof. Włodzimierz Bernacki, Posłanka Anna Pieczarka, poseł 4 ostatnich kadencji, Inicjator Zlotów Niepodległościowych w Łowczówku Pan Michał Wojtkiewicz.
Na cmentarzu zgromadziło się ponad 500 mieszkańców okolicznych miast, miasteczek i wiosek, przybyło około 40 pocztów sztandarowych z całego powiatu tarnowskiego, by w ten sposób udowodnić po raz kolejny, że patriotyzm dla nas to nie puste słowa bez pokrycia! To nasza miłość do ojczyzny, to nasze czyny, to nasza obecność i pamięć o tych, którzy polegli za naszą wolność! Stojąc w zadumie przy mogiłach Legionistów wyobrażaliśmy sobie Bitwę pod Łowczówkiem, która rozegrała się w dniach 22-25 grudnia 1914 roku, jak smutne i tragiczne musiały być dla polskich legionistów Święta Bożego Narodzenia, które przyszło im obchodzić w ponurych okopach. Danina krwi, którą wtedy złożono przyczyniła się do odzyskania przez Polskę Niepodległości 11 listopada 1918 roku.
W Zlocie Niepodległościowym brała udział pięcioosobowa delegacja Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych Powiatu Tarnowskiego z Prezesem Panem Zbigniewem Burnatem na czele.
Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu, przy ognisku śpiewano pieśni legionowe, kosztowanie wojskowej grochówki. Uroczystość była zorganizowana w sposób profesjonalny a prowadzenie jej przez wice wójta pana Ryszarda Stankowskiego było najwyższej klasy! DZIĘKUJEMY!

Bitwa pod Łowczówkiem

Potyczka stoczona na wzgórzach i w lasach Łowczówka rozegrała się w dniach od 22 do 25 grudnia 1914 r. Najbardziej zaciekłe walki przyszło stoczyć w sam dzień Wigilii. Zaczęło się od tego, że 21 grudnia wojska rosyjskie rozbiły Austriaków w Pleśnej, Łowczówku i Łowczowie. Było to poważne zagrożenie dla armii austriackiej, której dwa skrzydła stykały się właśnie w tym rejonie. Dla ratowania sytuacji ściągnięto z Nowego Sącza I Brygadę Legionów Polskich, która odpoczywała tam po niedawnej bitwie pod Limanową. Oddziałami dowodził podpułkownik Kazimierz Sosnkowski. Brygada otrzymała rozkaz: odbić i utrzymać utracone przez armię austriacką pozycje, czyli dwa wzgórza w Łowczówku i Łowczowie. 22 grudnia, po trzygodzinnej walce, zdobyto wzgórze w Łowczówku, zaś nazajutrz - kolejne. Zaczęły się jednak kontrataki rosyjskie na świeżo utracone pozycje.

Nadszedł dzień Wigilii. Strzały nie tylko nie milkły, ale w dodatku legioniści musieli stoczyć zupełnie niepotrzebną walkę. Błędnie przekazany rozkaz spowodował, że wycofali się z zajętych pozycji, a po wyjaśnieniu nieporozumienia musieli je zdobywać ponownie. Tymczasem na niebie wschodziły gwiazdy. W oczach pojawiały się łzy wzruszenia na wspomnienie rodziny. A w okopach za opłatek i całą wieczerzę wigilijną musiał starczyć ocalony suchar albo kromka chleba. Jak podaje legionowa legenda, z polskich okopów popłynęła melodia kolędy. Ustały rosyjskie karabiny, a Polacy z drugiej strony barykady podchwycili pieśń. Wojna na chwilę zamilkła...

25 grudnia I Brygada wycofała się w kierunku Wróblowic i Zakliczyna. Nie odeszli jednak wszyscy. Pod Łowczówkiem na zawsze pozostało 128 poległych legionistów, 342 odniosło rany, a kilkunastu dostało się do niewoli. Była to jedna z najcięższych i najkrwawszych bitew, jakie stoczyła I Brygada Legionów Polskich w 1914 roku. O jej znaczeniu w historii Polski może świadczyć fakt, że nazwę Łowczówek i datę bitwy umieszczono na tablicy pamiątkowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Atmosferę tej niepowtarzalnej wojennej Wigilii przedstawił żołnierz II batalionu 5 Pułku Piechoty Legionów Gustaw Gryf Łowczowski w wierszu:

Świerki wokoło ogromne,
we mgle Łowczówek tonie.
Słowa rozkazów – kolędą:
Strzelać! Przechodzą pole !
Gwizd kul muzyką świąteczną,
jęczą zranione świerki.
Ranni wołają pomocy.
W Twe Imię — Boże Wielki!,

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

prodaja stanova

W Dzień Zaduszny zmarł ks. Władysław Cebula wikary parafii Sękowa

W Dzień Zaduszny zmarł ks. Władysław Cebula, który był wikarym w Sękowej od 10 lipca 1957 r. do 6 września 1959 r. kiedy proboszczem parafii Sękowa był ks. Juliusz Suchy.
Pochodził z parafii Tęgoborze. Tam też zostanie pochowany. Miał 98 lat.
Pogrzeb śp. ks. Władysława Cebuli odbędzie się w sobotę (4 listopada) w kościele Św. Stanisława Biskupa w Tęgoborzy. O godzinie 11 zostanie odprawiona msza pogrzebowa, po której ciało zmarłego księdza zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.
Ks. Władysław Cebula urodził się 11 listopada 1925 roku w Świdniku (miejscowości należącej do parafii Tęgoborze), jako syn Sebastiana i Janiny z domu Sołtys. Egzamin dojrzałości złożył w 1947 roku w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jana Stepy 4 maja 1952 roku w Tarnowie.
Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Książnice (od 19 lipca 1952 roku), Sękowa (od 10 lipca 1957 roku do 6 września 1959 r.), Tarnów-Mościce – NMP Królowej Polski (od 7 września 1959 roku do 4 lipca 1961 roku), Nockowa (od 18 listopada 1961 roku do 31 lipca 1962 roku).
Mieszkał w charakterze rezydenta w parafii pod wezwaniem Ducha Świętego w Nowym Sączu. Zmarł 2 listopada 2023 roku.

Żegnaj Wielki Kapłanie, odpoczywaj zasłużenie po trudnym i wspaniałym życiu!
Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie...

W DOBREJ WIERZE

Dzisiaj tj. 3 listopada o godz.19.20 w programie TVP3 Kraków odbyła się emisja filmu z cyklu ,,W DOBREJ WIERZE" m.in. o cmentarzu żydowskim w tym kwaterze wojskowej nr 132 w Bobowej z udziałem Aleksandra i Józefa Gucwa. Film będzie jeszcze powtarzany w następujących terminach: Sobota, 04 listopada 2023, godz. 10.15 * Środa, 08 listopada 2023, godz.17:05 * Piątek,10 listopada 2023, godz.15:20. Serdecznie zapraszamy! prodaja stanova

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 2023

Nadszedł czas ciszy, zadumy i refleksji nad przemijaniem.
Nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym żyjemy w kraju wyzwolonym, w kraju wolnym politycznie, dlatego każdy z nas powinien się pomodlić za poległych za ojczyznę, powinien zapalić znicz. Jest to jedyny dzień w roku, który skłania nas do wspomnień o zmarłych, do zadumy i refleksji. Jesteśmy im wdzięczni - choć ich nie znaliśmy - za czyny, poświęcenie, za złożenie ofiary życia - oni zginęli w czasie pełnienia służby a pamięć o tych co odeszli jest trwała.

prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece

Oddali się Bogu i Ojczyźnie wierząc, że ich trud i śmierć nie pójdą na marne…

Dąbry, przysiółek w Rzepienniku Strzyżewskim raz w roku gromadzi mieszkańców, zaproszonych gości, młodzież oraz rodziny poległych żołnierzy oddziału „Regina II” batalionu A.K. „Barbara”, którzy 79 lat temu, dokładnie w tym miejscu, w wyniku zasadzki oddali swe życie w obronie ojczyzny.
Warto z tej okazji przypomnieć, że Oddział ,,Regina II” dowodzony przez por. Z. Bosowskiego ps. ,,Kajetan”, który wchodził w skład Batalionu „Barbara” 16 pp Armii Krajowej został o świcie 17.10.1944 r. zdradziecko osaczony w stodole w Dąbrach. Obok znajduje się cmentarz partyzancki, spoczywa na nim 18 partyzantów, śniąc wieczny sen o wolnej Polsce… - 9 zginęło w obozie w Gross - Rosen.

Przy padającym deszczu obchody rozpoczęły się o godz. 11.00 mszą polową w intencji poległych. Msza św. była koncelebrowana przez księdza proboszcza Piotra Witeckiego i księdza Zbigniewa Guzy modlili się za poległych na polu walki, ale także za Polskę i Polaków. Apel poległych odczytał Zygmunt Pertkiewicz.

Następnie licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd tragicznie zmarłym partyzantom. Na obficie zbroczonym krwią pobojowisku, w miejscu gdzie stała stodoła, wznosi się drewniany krzyż i duży, kamienny obelisk, ufundowany przez X Tarnowską Drużynę Harcerek im. Partyzantów oddziału ”Regina II”. Na obelisku widnieje napis: „Miejsce uświęcone krwią żołnierzy Armii Krajowej oddziału ”Regina II”, poległym w walce o wolność Ojczyzny 17.X.1944 r”.
Wójt gminy Marek Karaś zaprosił wszystkich na program artystyczny przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Biskupim im. Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału „Regina II”
W uroczystościach uczestniczyła m.in. pięcio osobowa delegacja Stowarzyszenia Weteranów Misji Zagranicznych z Regionu Tarnowskiego z prezesem Zbigniewem Burnatem na czele oraz Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, Delegatura w Gorlicach – reprezentował Aleksander Gucwa- dokumentalista uroczystości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece