Newsy:

znalezionych: 1293 na 259 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

,,SENIORIADA" w Gminie Sękowa

„Seniorada” to ogólnopolskie międzypokoleniowe wydarzenie mające na celu promocję zdrowia i aktywności fizycznej ludzi w różnym wieku, z naciskiem na seniorów, ich rodzin i wnuków oraz osoby niepełnosprawne. Impreza odbyła się po raz czwarty w gminie Sękowa, tym razem GOK Sękowa zorganizował Senioriadę na obiektach sportowych w Sękowej w dniu 21 czerwca o godz. 16-tej. Seniorzy z gminy Sękowa pokazali, że wiedzą co to znaczy dobra zabawa i integracja. Było aktywnie, kolorowo, kapeluszowo i … wesoło.
Uczestników spotkania przywitała Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Sekretarz Michał Diduch, Przew.Rady Gminy Bogusław Moroń oraz Dyr. GOK Sękowa Iwona Tumidajewicz.
– Widzimy, że ta impreza w gminie była potrzebna i długo wyczekiwana. Cieszymy się, że tak wielu seniorów bierze w niej udział – mówiła wójt Małgorzata Małuch, życząc wszystkim seniorom udanej zabawy.

Po oficjalnym rozpoczęciu przyszedł czas na zabawy, tańce, sesje fotograficzne. Jedna z uczestniczek powiedziała: Nikt nas nie pyta o wiek. Liczy się tylko wspólna zabawa. Bardzo się cieszę, że została zorganizowana Senioriada, podczas której możemy się spotkać. Mamy też możliwość pokazać, że jesteśmy aktywną grupą – dodała Krystyna z Ropicy Górnej.

Seniorzy podczas przeglądu pokazali, że wiek nie ma znaczenia. Nie trzeba było ich długo zachęcać do wspólnej zabawy. Dla seniorów zagrał i zaśpiewał Mateusz Mijal.
,,Sękowskie smaki” serwowały specjały, w tym ciasta.
Seniorzy z Gminy Sękowa zrealizowali hasło: ćwiczmy, ruszajmy się, w każdym wieku!! Do zobaczenia na podobnej imprezie!

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

9. Samochodowy Wyścig Górski - Magura Małastowska 2022

9. Wyścig Górski na Magurze Małastowskiej, stanowił 5 i 6 rundę Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, która odbyła się w dniach 17 - 19 czerwca 2022 na malowniczej trasie Magury Małastowskiej, Gmina Sękowa, pow. Gorlice.
68 zawodników znalazło się na liście startowej. Organizowany przez Automobilklub Biecki Wyścig Górski Magura Małastowska, to najmłodsza, rozgrywana dopiero po raz dziewiąty, eliminacja Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, wciąż udoskonalana zarówno pod względem organizacyjnym ( choć dotychczasowe oceny są bardzo wysokie) jak i przebiegu trasy. Na liście zgłoszeń nie mogło zabraknąć aktualnych liderów klasyfikacji generalnej GSMP: Karola Krupy (Skoda Fabia CT, Automobilklub Małopolski Krosno), Jędrzeja Szcześniaka (Lamborghini Huracan Super Trofeo, Automobilklub Królewski) czy zajmującego na razie czwartą lokatę Szymona Piękosia (Mitsubishi Lancer, Automobilklub Małopolski Krosno). Zawodnicy mieli do pokonania 3610 m długości w tym 25 łuków.

9. Wyścig Górski Magura Małastowska został objęty Honorowym Patronatem przez Marszałka Województwa Małopolskiego. Impreza odbyła się przy wsparciu samorządów Województwa Małopolskiego, Powiatu Gorlickiego: Starostwa Powiatowego, Miasta Gorlice, Gminy Sękowa oraz pozostałych sąsiednich gmin.

W sobotę i w niedzielę po oficjalnym treningu zawodnicy przystąpili do oficjalnego 1 i 2 podjazdu wyścigowego. Po 2 podjeździe wyścigowym w niedzielę nastąpiła ceremonia wręczania nagród.
Trasa została w sposób profesjonalny przygotowana, wokół trasy wyścigu wycięto samosiejki co ułatwi obserwację imprezy przez kibiców, uzupełniono ubytki nawierzchni asfaltowej. Duża grupa kibiców zlokalizowana została w okolicy samego startu, na wprost restauracji ,,Gospoda Magurska” Inne punkty widokowe rozmieszczone były na trasie w miejscach bezpiecznych dla miłośników sportów samochodowych.

Zarówno podjazdy treningowe jak i wyścigowe odbyły się, bez większych kłopotów, nie licząc krótkich przerw, powodowanych awariami samochodów na trasie wyścigu.
W roli faworytów zawodów wystąpili liderzy klasyfikacji generalnej GSMP po czterech rozegranych dotychczas rundach: Karol Krupa (Skoda Fabia), Jędrzej Szcześniak (Lamborghini Huracane), Szymon Piękoś (Mitsubishi Lancer) i Sebastian Stec ( Ford Fiesta).
Zawodom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, nie zabrakło atrakcji dla kibiców.

W klasyfikacji generalnej:

I m zajął Jędrzej Szczęśniak - Lamborghini Huracan Super Trofeo 01:50,635
II m Jakub Ulanowski Mitsubishi Lancer EVO IX RS 01:51,574
III m Sebastian Stec Ford Fiesta 01:52,872

Wyniki znajdziesz TU

Dla najlepszych zawodników puchary wręczali: Starosta Gorlicki Maria Gubała, Przew. Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak oraz Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wapienne - Perły Małopolski 2022

WAPIENNE - jest to jedno z najmniejszych uzdrowisk w Polsce. Jego głównym bogactwem są wody siarczkowe i borowinowe. Leczy się tu m.in. choroby narządu ruchu, reumatyczne, układu krążenia i skóry. Status uzdrowiska miejscowość Wapienne otrzymała w 1986 r., jednak o walorach leczniczych tego miejsca wiadomo nie od dziś. Już na początku XIX wieku poddawali się tutaj leczeniu m.in. żołnierze Wielkiej Armii Napoleona.

To tu po raz szósty zostały zorganizowane zawody biegowe z cyklu - Perły Małopolski – to cykl wydarzeń o charakterze sportowym organizowany w województwie małopolskim od 2013 r. Impreza ta ma na celu połączenie rywalizacji sportowej na wysokim poziomie z formą rekreacyjną, dzięki temu uczestnicy mają okazję poznać dziedzictwo przyrodnicze całego regionu. Inauguracja IX cyklu odbyła się w dniu 19 czerwca 2022 r. w Wapiennym w sercu Beskidu Niskiego i na trenie Magurskiego Parku Narodowego.

Różnorodność dystansów na których przeprowadzane są zawody sprawia, iż w rywalizacji sportowej może uczestniczyć każdy. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody z rąk m.in. Sekretarza Urzędu Gminy Sękowa Michała Diducha oraz Przew. Rady Gminy Bogusława Moronia.
W niedzielnych Perłach Małopolski zawodnicy rywalizowali tradycyjnie na trzech trasach: 25 km, 15,5 km oraz 6,5 km. Startowało ponad 300 zawodników.
W rozmowie z zawodnikami usłyszałem bardzo pochlebna słowa - wspaniała trasa, piękne widoki, które towarzyszyły im cały czas, cudowna pogoda i super organizacja. Generalnie wszystkim biegło się dobrze.
Start i meta zlokalizowane były przy Nowym Domu Zdrojowym w Wapiennym. Na mecie dla każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal oraz woda mineralna z Uzdrowiska Wysowa.

Do zobaczenia za rok na uroczych trasach Wapiennego!

Wyniki znajdziesz :TU

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Uroczysta procesja Bożego Ciała przeszła Górkami

Mszą świętą koncelebrowaną przez księdza proboszcza parafii p.w. Św. Józefa Oblubieńca Jacka Piroga i wikariusza Bartłomieja Ołyńca rozpoczęto uroczystości Bożego Ciała, które w tym roku odbyły się w Sękowej w przysiółku Górki w dniu 16 czerwca o godz. 10.00-tej na posesji Państwa Krystyny i Mariana Połciów.
Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Nawiązał do historii Bożego Ciała, powiedział: Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski, niesionym w procesji do czterech ołtarzy. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika.

W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.
Po mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do ołtarzy ustawionych wzdłuż drogi biegnącej przez Górki w kierunku Ośrodka Zdrowia. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane były związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech ewangelii.
Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

DNI BOBOWEJ Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ - SZALOM 2022

5 czerwca 2022 r. w sali widowiskowej Koronka odbyły się organizowane corocznie Dni Bobowej z kulturą Żydowską – Szalom 2022. Ich początek to pamiętna rekonstrukcja ślubu żydowskiego w 2013 roku, która oparta została na wydarzeniach z 1931 roku, kiedy to cadyk Bencjon Halberstam urządził wesele swoje córce Chanie, zwanej powszechnie Nechema Golda albo po prostu Chumcia.
Tegoroczne dni były skromne, co nie oznacza, że przez to mniej atrakcyjne. Pierwszy punkt to projekcja filmu "Tych miasteczek nie ma już", w którym występują między innymi Ewa Warta-Śmietana, Jerzy Trela i Jerzy Nowak. To nostalgiczna filmowo-muzyczna opowieść o splątanych losach Żydów, Niemców i Polaków.

Dla widzów pewnie sporym przeżyciem był fakt, że grająca w filmie Ewa Warta-Śmietana po projekcji pojawiła się na scenie, by być gwiazdą koncertu. Towarzyszył jej krakowski zespół klezmerski Madame Dufracze a na scenie zagościli też aktorzy Teatru Żydowskiego z Warszawy Marek Węglarski i Henryk Rajfer.

Dla wszystkich przygotowano degustacje potraw z kuchni żydowskiej była też możliwość, by odbyć spacer śladami kultury żydowskiej w Bobowej i obejrzeć wystawę zdjęć, synagogę i cmentarz żydowski w tym kwaterę wojskową z czasów WW, w której to spoczywa siedmiu żołnierzy austrowęgierskich wyznania mojżeszowego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ