Dożynki Gminne - czas radości i podziękowań - Sękowa 2024
DZIEŃ PIERWSZY
Święto plonów to doskonała okazja do prezentacji dorobku materialnego i kulturowego środowiska rolniczego. Dożynki zakorzeniły się już od wielu lat w tradycjach naszej gminy. Jest to dzień, kiedy rolnicy chcą podziękować za plony, które właśnie zebrali. Dzień ten stał się zarazem okazją do zabawy, która zbliża do siebie ludzi na co dzień pracujących na roli i nie tylko.
XVIII Gminne Dożynki odbyły się na przestrzeni dwóch dni od 15 do 16.08.2024 r. a gospodarzem ich jest Sękowa.
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w Dniu Święta Wojska Polskiego tj. 15 sierpnia odbyły się po raz XVIII Gminne i Parafialne Dożynki, które rozpoczęły się o godz.10.30-tej od Mszy św. dziękczynnej w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, celebrowana przez ks. proboszcza Jacka Piroga. W homilii ks. wikary Dominik Świeboda podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in. ,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa". Nawiązał też do ,,Cudu nad Wisłą” i do Święta Wojska Polskiego.
Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za cztery wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszystkie wieńce zostały poświęcone.
Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez: Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej, KGW - Siary - Owczary oraz Sołectwo Sękowa . Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej. Po mszy św. cztery wieńce dożynkowe zostały przewiezione na kompleks sportowo – rekreacyjny, gdzie nastąpi ciąg dalszy dożynek gminnych - FESTIWAL CHLEBA o godz. 15.00-tej
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej- Pani Iwona Tumidajewicz w sposób profesjonalny od początku do końca prowadziła XVIII Gminne Dożynki. Pod nieobecność Pani wójt i sekretarza gminy, powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek Pani Lidia Kukla i jej mąż Grzegorz przekazali panu Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusławowi Moroniowi i pani Katarzynie Rak- Wachowskiej – Skarbnik UG, chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Do podziału był też piękny duży kołacz wykonany prze starostów. Podzieliła go pani Poseł Barbara Bartuś, Radny Powiatu Marek Ludwin, Bogusław Moroń i pani Katarzyna.
W wystąpieniach okolicznościowych głos zabrali: Bogusław Moroń, Katarzyn Rak- Wachowska, poseł Barbara Bartuś i Marek Ludwin, dziękując rolnikom za ciężką pracę jaką włożyli w tegoroczne żniwa.
Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania. Przed główną sceną odbył się konkurs ośmiu wieńców dożynkowych. Były wszystkie tak wspaniałe że komisja konkursowa przyznała I miejsce wszystkim, przekazując bony finansowe.
Na placu przed sceną odbyły się warsztaty ,,Od kłosa do proziaka” prowadzone przez Stowarzyszenie ,,Paryja” w ramach projektu ,,Festiwal Chleba w Gminie Sękowa” po czym nastąpiła degustacja chleba z naszego rejonu.
Na scenie pojawiły się zespoły, wystąpiła utalentowana młodzież z GOK w Sękowej, zespół LOMA i ,,MAŁA LOMA”, a po nich wystąpił zespół ,,Serencza” z Gorlic
O godz. 19.00 nastąpił wielki finał – wystąpił zespół folk rockowy ,,Słowiany” nawiązujący do muzyki bałkańskiej, polskiej, gruzińskiej, łemkowskiej i ukraińskiej
Po koncercie odbyła się dyskoteka DJ – Polan, która trwała prawie do północy!
Czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie już do późnych godzin nocnych. Impreza przy bardzo dużej frekwencji przebiegła bez problemów. Myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną i mówili że do Sękowej znów przybędą za rok!
Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz wystawa rzemiosła ludowego. Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami, było też wesołe miasteczko z Czech.
DZIEN DRUGI
Dzisiaj tj. 16 sierpnia odbyła się druga część dożynek, o godz. 18.00 wystąpił z koncertem legendarny już zespół polskiej muzyki pop-rockowej LOMBARD, który niedawno skończył 40 lat. Wystąpili w następującym składzie: Marta Cugier - wokal, Grzegorz Stróżniak - instr. klaw., Łukasz Luki Kulczak - gitara, Paweł Kosa Kosicki - bas i Maksymilian Mińczykowski - perkusja
O godz. 20.00 rozpoczęła się dyskoteka z bitą pianą!DJ – Polan,
W Lipnicy Wielkiej w 80. rocznicę przy pomniku lotników alianckich oddano cześć i honor!
W miejscowości Niecew w pobliżu Lipnicy Wielkiej i Wojnarowej w gminie Korzenna, pow. Nowy Sącz, Młp, 5 sierpnia 1944 r. zestrzelony został brytyjski samolot Halifax FS-S (JP-162) ze 148 Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia, który bazował na lotnisku w Brindisi - Włochy. Powracający wówczas po dokonaniu zrzutu w okolicy Miechowa dla żołnierzy AK samolot Halifax został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Pilot James Girvan McCall i dwóch strz. pokł. załogi: sgt Clifford Aspinall i sgt John Frederick Cairney Rea zginęło, czterech pozostałych - F/O Phillip James Anderson (RCAF), Sgt Robert Orlando Peterson (RCAF), Sgt Alan Jolly i Sgt Walter Charles Underwood – zdołało wyskoczyć z samolotu na spadochronach i dzięki pomocy mieszkańców oraz partyzantów zdołało się uratować. W 1945 r. wrócili do Wielkiej Brytanii.
4 sierpnia br. o godz. 17.00 w Lipnicy Wielkiej obok pomnika lotników rozpoczęły się uroczystości związane z 80. rocznicą tragicznego lotu brytyjskiego samolotu Halifax, który został zestrzelony w miejscowości Niecew. W uroczystościach uczestniczyli: Rosemary , córka poległego lotnika brytyjskiego, Ryszard Pagacz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Stanisław Pasoń, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, członek zarządu powiatu nowosądeckiego Franciszek Kantor, burmistrz Bobowej Marcin Wąs, przedstawiciele samorządowych władz gminy: zastępca wójta Krzysztof Ogorzałek i sekretarz gminy Beata Semla, przewodniczący Rady Gminy Korzenna Wiesław Kracoń, radni Rady Gminy Korzenna, reprezentanci Wojska Polskiego, Nadleśnictwa Stary Sącz, policji, organizacji pozarządowych, sołtysi oraz mieszkańcy. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnów państwowych: Polski i Wielkiej Brytanii był czas na okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrała Rosemary Edmeads, wójt Gminy Korzenna Leszek Skowron, Wicemarszałek Woj. Mał. Ryszard Pagacz oraz radny Sejmiku Mał. Stanisław Pasoń. W Apelu Pamięci oddano cześć zarówno poległym lotnikom, jak i licznym ofiarom walk o wolną Polskę, a w szczególności tym spośród walczących, którzy pełnili służbę w siłach powietrznych. Na cześć wszystkich wspomnianych bohaterów oddano salwę honorową i złożono kwiaty przy pomniku lotników brytyjskiego samolotu Halifax JP 162 a na niebie ukazały się dwa samoloty.
Dalsza część uroczystości odbyła się w sali dworu. Prelekcję „Ślady lokalnej historii – polscy i angielscy piloci RAF w 80. rocznicę zestrzelenia samolotu Halifax” przygotował dr Łukasz Połomski. Na prezentowanej we wnętrzach dworu wystawie „Halifax z Wojnarowej i historie powiązane” autorstwa Ewy Kalety można było obejrzeć m.in. pozostałości po samolocie Halifax, broń używaną podczas akcji „Burza”, a także fotografie archiwalne prezentujące członków załogi samolotu zestrzelonego na terenie Niecwi. Następnie odbył się koncert zespołu Bartosza Życzyńskiego.
Specjalną niespodziankę gospodarze przygotowali dla Rosemary Edmeads, która niedawno obchodziła 80. urodziny. Obok podziękowań, kwiatów i życzeń jubilatka odebrała także niewielki obraz autorstwa Wacława Jagielskiego, którego motywem przewodnim był samolot Halifax, symbolizujący bohaterstwo jej ojca. Prezes SSLW RP w Krakowie płk pilot Stanisław Wojdyła wręczył Rosemary medal lotnictwa polskiego.
W tej pięknej patriotycznej uroczystości wzięli udział i wystawili poczet sztandarowy członkowie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z Krakowa na czele z Prezesem płk pil. Stanisławem Wojdyłą , zaś z koła gorlickiego uczestniczył Aleksander Gucwa, Dariusz Duran i Bogusław Kuciakowski, którzy udokumentowali całą uroczystość.
***
Dramat, jaki rozegrał się nocą z 4 na 5 sierpnia 1944 roku w okolicy Wojnarowej, wpisał się w historię gminy, ale dopiero kilka lat temu tragiczne wydarzenie zostało symbolicznie upamiętnione. Staraniem samorządowych władz przy Muzycznym Dworze w Lipnicy Wielkiej nieopodal miejsca, w którym rozbił się zestrzelony samolot RAF Halifax JP 162, postawiono pomnik poświęcony bohaterskim lotnikom. Wracającą po dokonaniu zrzutu dla żołnierzy AK załogę zaskoczył niemiecki myśliwiec. Trzech członków załogi zastrzelonego samolotu zginęło na miejscu, pozostali znaleźli schronienie u mieszkańców, a następnie trafili do polskiej podziemnej armii, z którą dotrwali do końca wojny i wrócili do swojego kraju.
Pamiętamy! – 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
W czwartek - 1 sierpnia br. punktualnie o godzinie ,,W” - 17.00, nadany został przez OSP Sękowa, sygnał alarmowy (ciągły sygnał akustyczny trwający 1 minutę) by w ten sposób symbolicznie uhonorować poświęcenie i walki żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie.
W tym czasie pod pomnikiem siedmiu polskich lotników (Powstańców Warszawy) w Krzywej/Banicy, gmina Sękowa, w upamiętnieniu tego wydarzenia wzięli udział i złożyli wiązanki kwiatów: Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, przedstawiciele Wielkiej Loży Narodowej Polski, były Wielki Mistrz i członek Loży Ukrainy Aleksander Kalinowski wraz z małżonką i wnuczką, 7 osobowa grupa warszawskich harcerzy z Kręgu Instruktorskiego, przebywająca w Beskidzie Niskim, oraz mieszkańcy z gminy Sękowa w tym Aleksander Gucwa, który całą uroczystość udokumentował. W uroczystości uczestniczyły trzy turystki przebywające w Beskidzie Niskim, dwie z Gdańska a jedna ze Szczecina. Ponadto wziął udział kibic Legii Warszawa wraz z pięcioletnią córką, który pod pomnikiem zapalił znicz.
Przy akompaniamencie gitary wszyscy uczestnicy zaśpiewali kilka piosenek powstańczych, zapalono kolorowe race.
W ten sposób w małej miejscowości oddano cześć i honor poległym powstańcom, upamiętniając największy zryw w okupowanej Europie.
Zrzuty zaopatrzenia dla Powstańców, dokonywane przez lotnictwo zachodnich aliantów w tym polskich lotników z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia (załoga dowódcy ppor. pil. Kazimierza Widackiego zginęła w Banicy 27/28. 08.1944 r.) Wobec braku żywności i wody, 2 października 1944 roku, po 63 dniach bohaterskiej epopei, dowództwo AK było zmuszone podpisać akt „zaprzestania walk w Warszawie”. Do niewoli poszło ok. 17 tys. powstańców, ok. 18 tys. poległo. Straty wśród ludności cywilnej szacowane są od 150 do 200 tys. osób. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
XXXXII Łemkowska Watra rozpoczęła się w Zdyni koło Gorlic
Zapalono ogień pamięci !
DZIEŃ PIERWSZY
WATRA znaczy OGIEŃ a dokładniej ognisko, przy którym zasiadały kiedyś pokolenia Łemków, śpiewając i rozmawiając w swoim ojczystym języku, snując marzenia o swojej przyszłości w poczuciu wspólnoty szukając ukojenia po przykrych losach historii. Motywem przewodnim 42. Łemkowskiej Watry będą tradycje pasterskie górali karpackich, stąd „Łemkowska Watra na Wypasie” pod takim hasłem będziemy mogli się spotkać w dniach 19.07 - 21.07.2024 r. w Zdyni (łem.Żdynia - Ждиня), gmina Uście Gorlice, pow. Gorlice na 42 „Łemkowskiej Watrze”.
O godz. 13.00 w pierwszym dniu (piątek) zapalono Watrę – ogień pamięci, który będzie płonął aż do niedzieli tj. do 21 lipca, symbolizuje żywą kulturę Łemków. Uroczyste rozpalenie XXXXII Łemkowskiej Watry dokonał Michał Markowicz, starosta imprezy, mieszkaniec Zdyni, w towarzystwie Adama Wiewiórki – z-ca przew. Zjednoczenia Łemków Zarząd Główny.
Po uroczystym rozpaleniu watry, rozpoczęły się koncerty zespołów: jako pierwszy wystąpił zespół folkowy LEMKUS z Jaroszówki, po nim wystąpił KRYSZTAŁ – zespół taneczno- teatralny ZSO nr 4 im. Bohdana Ihora Antonycza w Legnicy, następnie Blahowist – chór cerkiewny z Krynicy Zdroju, ponownie wystąpił KRYSZTAŁ a po nim SOBOR – wokalny kwartet z Zimnej Wody (Ukraina)
O godz. 16.00 rozpoczął się koncert ,,Zaspiwajme sobi, naj bude weselo”
Wystąpiły takie zespoły jak: Bojkiwczanka – wokalne trio z Kałusza (Ukraina), STUDENKA – zespół pieśni i tańca z Kałusza, FANTAZJA KARPACKA – muzyka Łemków, Bojków i Hucułów na skrzypce i fortepian: Mariusz Monczak i Michał Basista (Kanada/Polska), na zakończenie tej części wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Dumka (Polska)
Po tym koncercie głos zabrał sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys
O godz. 17.00 wystąpiła Grażyna Betlej Furman, prezentowała książkę ,,Kuchnia łemkowska z Ropek”
O godz. 17.30 odbył się piękny koncert – Zahraj mi cudaczku na tońku strunoczku
Wystąpiły następujące zespoły:
• Ivan Senjuk – Kula (Serbia)
• Karpatia – Bitlia (Ukraina)
• Kalyna – Indija (Serbia)
• Szarawary – Górowo Iławeckie (Polska)
• ZaŻywe – Koszalin (Polska)
• Na zakończenie pierwszego dnia o godz. 20.00 rozpoczął się kolejny koncert nocny ,,Naj soj wytanciuju swoji mlady czasy”
• Wystąpili: Yagody – Lwów (Ukraina)
• Burjan – zespół folkowy z Gorlic (Polska)
• Teraborsuk – zespół folk-rockowy z Preszowa (Słowacja)
Podczas Watry odbywały się wydarzenia towarzyszące takie jak:
PRZESTRZEŃ OBRAZU i SŁOWA, SPOTKANIA W CHYŻY, WATROCZKA I MAJSTERNIA oraz XXVIII ŁEMKOWSKA SPARTAKIADA
Pierwszy dzień watry rozpoczął i zakończył się piękną i ciepłą pogodą. Oby pogoda dopisała przez pozostałe dwa dni.!!
W sobotę 20 lipca o godz. 10.30 w Miejscu Pamięci, nastąpiło oficjalne otwarcie Watry.
Uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych i licznie zgromadzone duchowieństwo kościoła greckokatolickiego i prawosławnego. Kościół unijny, bizantyjsko - ukrainski reprezentowali: arcybiskup metropolita przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz, biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej Włodzimierz Juszczak, bp eparchii olsztyńsko – gdańskiej Arkadiusz Trrochanowski oraz biskup senior Piotr Kryk - egzarcha apostolski Niemiec i Skandynawii w latach 2001–2021. Obecny był Najprzewielebniejszy Paisjusz, Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki
Gościem Watry byli również posłowie: Weronika Smarduch i Piotr Lachowicz – PO, Urszula Nowogórska – PSL.
Po modlitwie, złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary akcji "Wisła", w Miejscu Pamięci - przeprowadzonego przez władze komunistyczne w 1947 r. przymusowego wysiedlenia Łemków z południa Polski. Uderzeniem w dzwon pokoju było przypomnieniem o tej akcji. Zespół Lemkowyna ze Lwowa zaśpiewał ,,Ojcze Nasz”
Dalsza część uroczystości odbyła się na scenie amfiteatru, zespół Lemkowyna odśpiewał hymn watry - Гори наші Карпати, wystąpił Jurij Tafijczuk – mistrz instrumentów pasterskich oraz zespół Dumka – Górowo Iławeckie.
Następnie nastąpiły oficjalne przemówienia a po nich wręczenie odznaczeń ,,Wirnyj predkam”
Po części oficjalnej zaprezentowały się zespoły artystyczne:
O godz. 13.00 rozpoczął się koncert główny pt. „Ej zahrajte hudaky” w którym wystąpiło wiele wspaniałych zespołów m.in.:
• Lemkowyna – zespół pieśni i tańca; Lwów (Ukraina)
• Oberih – teatr pieśni; Ternopil (Ukraina)
• Svidnícki heligonkári – męski zespół folklorystyczny; Svidník (Słowacja)
• Kryształ – zespół taneczny z Legnicy
• Toia – zespół wokalno –instrumentalny z Olsztyna
• Ruczaj – zespół dziecięco – młodzieżowy z Gorlic
• Zespół bandurzystek z Przemyśla
• Karpatia - zespół folklorystyczny z Bitlia z Ukrainy
O godz. 16.00 odbył się koncert pt. ,,Pryjszly zme Was weselyty: wystapiły następujące zespoły:
• Orawianie – zespół pieśni i tańca z Lipnicy Wielkiej
• Kyczera - zespół pieśni i tańca z Legnicy
• Lemkiwskyj Perstenyk - zespół pieśni i tańca z Gorlic
• Pogranicze - zespół pieśni i tańca z Tylicza
• Arkan - zespół pieśni i tańca z Przemyśla
• Dumka - zespół pieśni i tańca z Górowa Iławeckiego
18.30 Konkurs ,,Mister Lemkowyny”
LemJazz – zespół jazzowy z Gorlic
20.00 Koncert nocny – Tanciuju, tanciuju, niżky nia ne boliat
• Stropkoviani – zespół folkowy ze Stropkova – Słowacja
• Coolbaba - zespół folk-rokowy z Wrocławia
• Patsyki z Franeka – zespół Etno- pop z Iwano-Frankiwsk – Ukraina
• Demaj – zespół folkowy z Gromadki
Podczas drugiego dnia Watry odbywały się wydarzenia towarzyszące takie jak: Przestrzeń obrazu, prezentowane wystawy i studio dźwiękowe. Pogoda wspaniała podobna jak w pierwszym dniu.
Ostatni trzeci dzień Watry rozpoczął się przy pięknej słonecznej pogodzie, o godzinie 10.00 w kaplicy greckokatolickiej obok Watry, została odprawiona Msza św. koncelebrowana przez czterech biskupów, przewodniczył arcybiskup metropolita przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz, koncelebrantem był biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej Włodzimierz Juszczak, bp eparchii olsztyńsko – gdańskiej Arkadiusz Trochanowski oraz biskup senior Piotr Kryk a także pięciu księży kościoła greckokatolickiego.
O godz. 12.00 odbył koncert zespołów: Wystąpił: Semeracka Róża — zespół reprezentacyjny Zjednoczenia Łemków (Polska) Łemkowyna ze Lwowa, Studenka z Kałusza, Kyczerka z Legnicy oraz Lemkiwskyj Perstenyk z Gorlic
O godz. 14.00 odbył się konkurs recytacji i śpiewu a po godzinie nastąpił ciąg dalszy koncertu w którym wystąpiły zespoły: Barwinok z Krakowa, Ivan Senjuk z Kuli (Serbia) Dumka z Górowa Iławeckiego, Kalyna z Indija – Serbia oraz Wówczas zgraja – mlodzieżowy zespół rockowy z Przemyśla
16.30 Rozstrzygnięcie konkursu „Łemkowszczyzna okiem dziecka” a o 16.45 odbył się koncert pt. ,,Do następnego Święta Łemkowskiej Kultury” – wystąpił zespół Sobor z Zimnej Wody (Ukraina), Kapela Zbierana z Krakowa i na zakończenie wystąpiła Kyczera – zespół pieśni i tańca z Legnicy.
Po tym koncercie nadszedł czas zgaszenia palącej się od początku festiwalu symbolicznej watry i rozjechać się każdy w swoją stronę. Za rok większość przyjedzie znowu. Nie zapominajmy też o tym co dla Watry najważniejsze – być ze sobą, poznawać się oraz świętować z ludźmi z całego świata przy akompaniamencie różnorodnej muzyki. Tego roku było Nas już dużo więcej niż w latach poprzednich ze względu na pandemię. Ceremonii zagaszenia 42 Watry dokonał starosta Watry Michał Markowicz
DO ZOBACZENIA ZA ROK!!
nieco historii
I i II Watra w Czarnym koło Uścia była warsztatami Zespołu Pieśni i Tańca „Łemkowyna” z siedzibą w Bielance i była zorganizowana w lipcu 1983 - 1984 r. Dla organizowania następnych aż do roku 1991 każdorazowo i corocznie powoływano odrębny Komitet Organizacyjny. Trzecia odbyła się w Hańczowej w 1985 r. W latach 1986 – 1989 Łemkowska Watra odbywała się w Bartnem. Watra w Zdyni odbywa się od 1990 r. Od roku 1992 jej stałym i jedynym organizatorem jest Zjednoczenie Łemków w Gorlicach. „W łemkowskiej odmianie nazwy Zdynia (Żdynia znaczy „czekaj ma mnie") jest jakiś symbol. Czekaj przy ognisku, ogrzej się miłością do współziomków, zadumaj nad losem tego narodu. Nie zapominaj, że jesteś Łemkiem, członkiem grupy etnicznej, narodu, który nie ma swojego państwa, ale ma swój język, kulturę, historię. Temu właśnie służy święto Kultury Łemkowskiej - Watra" „Watry" przybierały rozmaite formy. Odbywały się konkursy wiedzy o historii, kulturze i geografii Łemkowszczyzny. Młodzi ludzie dzięki konkursom stykali się z tradycją swych ojców. Dzięki temu, że program „Watr Łemkowskich" jest różnorodny zaspokaja potrzeby różnorodnych grup jej uczestników. Stwarza możliwość rozmowy w ojczystym języku. Młodzi uświadamiają sobie i doceniają swą odrębność. Watra jest świętem, które proponuje oryginalną, autentyczną formułę. Zbudowana jest wokół jądra tradycyjnej kultury łemkowskiej. Podczas rytuałów związanych z obchodami święta udział biorą zespoły pieśni i tańca, chóry i orkiestry oraz grupy rockowe i folkowe. Rola i znaczenie „Watry" wykracza poza kultywowanie tradycyjnego dziedzictwa. Imprezie towarzyszy m.in. spartakiada łemkowska, kiermasz wydawnictw, prezentacja ginących rzemiosł i zawodów, wystawy oraz małe formy teatralne.
Powoli dobiegają końca prace związane z postawieniem wieży widokowej na Łysuli w Dominikowicach.
W założeniu wieża na Łysuli ma być inna, niż wszystkie w okolicy, bo ze zjeżdżalnią. Ma 32 metry wysokości, platforma widokowa zamontowana na 28 metrze, zaś poziom platformy zjeżdżalni na 25. Długość ślizgu – około 54 metry
Ciasna, metalowa rura zapewne nie każdego zachęci do zjechania nią na ziemię, ale spokojnie – zejść też będzie można! Wieża widokowa została zbudowana na ŁYSULI - 551 m n.p.m. przez firmę Tatry z Myślenic.
Przed wejściem na wieżę postawione są bramki, które będą liczyć, ile osób jest w danej chwili na tarasie widokowym. Jednocześnie może na nim przebywać 80 osób. Od pracowników dowiedziałem się ze na szczyt wieży prowadzi 162 schodki i że oficjalne otwarcie wieży widokowej ma nastąpić pod koniec lipca 2024 r.
W dniu dzisiejszym tj. 9 lipca zauważyłem prace drogowe do parkingu (powyżej Drogi Krzyżowej) oraz prace od parkingu do wieży – 1 km jak również montaż ławeczek i stołów przydrożnych. Całe przedsięwzięcie z budową parkingów, dojścia do wieży widokowej zostało oszacowane na około 5 mln. Warto dodać, że w okolicach mamy też dwie inne wieże widokowe: na Ferdlu w Sękowej oraz na Wiatrówkach w Moszczenicy. Szczególnie teraz w okresie wakacyjnym warto odwiedzić te punkty na mapie naszego powiatu i rozmarzonym wzrokiem podziwiać uroczą część Pogórza.