Newsy:

znalezionych: 1327 na 266 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

"Śpiewajcie i grajcie Mu..." koncert w kościele parafialnym w Sękowej

Boże Narodzenie to szczególny czas kiedy na świat przychodzi Jezus „maleńka Miłość”, co w żłobie śpi. W tym roku narodziny Zbawiciela mieszkańcy parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej, uczcili zorganizowaniem koncertu kolęd.
Dnia 06.01.2023r. (piątek) w święto Objawienia Pańskiego, potocznie Trzech Króli, odbył się koncert kolęd i pastorałek pod tytułem "Śpiewajcie i grajcie Mu..." w wykonaniu 30 osobowego parafialnego Zespołu Uwielbienia.
Koncert rozpoczął się o godzinie 18:00 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej. W koncercie wzięli udział licznie przybyli widzowie, którzy każdy występ nagradzali gromkimi brawami. Podczas koncertu wyraźnie odczuwalna była unoszącą się radosna atmosfera świąt Bożego Narodzenia. Publiczność, zachwycona niezwykłą aranżacją kolęd, nagrodziła wykonawców gromkimi brawami na stojąco, prosząc o bis.

Po zakończonym koncercie ks. proboszcz Jacek Piróg podziękował artystom za wykonanie pięknego koncertu, ks. wikaremu Dominikowi Świebodzie za zorganizowanie i przygotowanie oraz podziękował licznie przybyłym mieszkańcom za udział wspólnym kolędowaniu, podsumowując:
„Noworoczny Koncert w Kościele Parafialnym w Sękowej był prawdziwą ucztą dla serca i ducha a kolędowanie to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji bożonarodzeniowych”.
Jeśli nie mogliście przybyć na koncert lub byliście i chcecie przeżyć to jeszcze raz zapraszamy serdecznie dnia 08.01.2023r. (niedziela) w cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej w Owczarach po Mszy Świętej o godzinie 12:00.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

KORDIAN koncertował w cerkwi w Owczarach.

W pięknej scenerii drewnianej cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej w Owczarach pojawił się Kordian, który 28 grudnia o godz. 17:00 zaprezentował najpiękniejsze kolędy i pastorałki.
Niewielka świątynia z trudem zmieściła słuchaczy. Wielu nie udało się wejść do środka, musieli obyć się tylko tym, co słyszeli. Kordian - Wacław Cieślik zaśpiewał kilka najpopularniejszych kolęd, ale też kilka swoich kompozycji. Po koncercie można było odebrać od swojego idola kalendarze, zdjęcia z autografem oraz płytę z 20 różnymi piosenkami, a przy okazji można było sobie zrobić z muzykiem pamiątkowe selfie z czego i ja skorzystałem.
Po kolędowaniu w Owczarach przeniósł się do Gorlic, a konkretnie na ulicę Stróżowską, gdzie odwiedził Kacpra Myśliwego-Szymczyka, autora największej gorlickiej iluminacji.

Zespół Kordian powstał w 2013 roku. Jego założycielem jest Wacław Cieślik, który przyjął nazwę KORDIAN. Muzyk mocno wyróżnia się stworzonym przez siebie gatunkiem muzyki FOLK-POLO. Zespół pochwalić się może wieloma przebojami, np.”Dziewczyna Z Gór”. Grupa na swoim koncie ma złotą i platynową płytę oraz wiele wyróżnień za działalność koncertową i artystyczną.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Kolędnicy z życzeniami w Sękowej

Dwójka kolędników jak widzimy na zdjęciu to przebierańcy, którzy w okresie bożonarodzeniowym chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy i składają życzenia pomyślności w Nowym Roku. Zwyczaj ten od wieków w Sękowej i okolicach obchodzony był od Wigilii do Trzech Króli. Dziś wieczorem tj. w pierwszym dniu po świętach Bożego Narodzenia, przybyło dwóch sympatycznych kolędników do naszego domu, zaśpiewali kilka kolęd i złożyli domownikom życzenia.

Grupa kolędnicza nosiła maszkary, którymi dla żartu straszono widzów. Najbardziej popularną był turoń, osadzony na kiju, z ruchomą, kłapiącą paszczą; ten rodzaj kolędowania nosił nazwę chodzenia z Turoniem, tradycja ta pomału już zanika.
Popularne również były pochody z gwiazdą, wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną od środka, przymocowaną ruchomo do drzewca. Kolędnik ją trzymający nazywany był gwiazdorem.

Chodzili też szopkarze z szopką i kukiełkami, odgrywający przedstawienia o narodzinach Jezusa w Betlejem, jak również Herody, zespoły odgrywające je "na żywo". W biblijną opowieść przyjścia Jezusa na świat wplatano ludowe wątki i tradycje.
Charakterystycznymi postaciami w grupach kolędniczych byli: pasterze, Trzej Królowie, Dziad, Baba (za postacie kobiece przebierali się również chłopcy), Żyd, Cyganka, muzykanci. Życzenia składano wierszem albo kolędą, płatano przy tym figle, recytowano zabawne rymowanki, całemu widowisku towarzyszyła atmosfera ogólnej wesołości.
W zamian za życzenia, przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowywali przebierańców świątecznymi smakołykami lub wykupywali się drobnymi datkami.
Obchód kolędniczy był wyczekiwanym wydarzeniem, pominięcie domu uważane było za zły znak i tak jest do dzisiejszego dnia, choć z tymi przebierańcami bywa już różnie. Chłopcy i dziewczęta tak trzymać tradycje naszych ojców!!

ZOBACZ FILMIK - kliknij

Życzenia na Boże Narodzenie 2022 - BÓG SIĘ RODZI DLA CIEBIE

Wigilia dla mieszkańców Gminy Sękowa 2022

Dnia 18 grudnia 2022 r. o godz. 10.00 na Placu Długosza w Sękowej rozpoczęło się coroczne spotkanie wigilijne oraz kiermasz bożonarodzeniowy dla mieszkańców gminy Sękowa. Na uroczystość przybyli przedstawiciele samorządu gminnego: Wójt Małgorzata Małuch , Sekretarz Michał Diduch , Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Moroń, proboszcz parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP ksiądz Jacek Piróg , przedstawiciele Rady Gminy oraz sołtysi.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor GOK w Sękowej Iwona Tumidajewicz witając wszystkich zebranych oraz animator kultury Karolina Florek-Bażyk przybliżając historię, tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem.
Głos zabrała Pani wójt, złożyła życzenia bożonarodzeniowe wszystkim przybyłym a ksiądz proboszcz odmówił modlitwę i pobłogosławił pokarmy.

Kolędowanie zakończono dzieleniem się opłatkiem a wszystko to przebiegało audemars piguet replica w pięknej scenerii szopki oraz jarmarkowych straganów, w których można było zasmakować pysznych potraw, spotkać się i podzielić opłatkiem.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli akcję niesienia pomocy. Dziękujemy Stowarzyszeniu Dobra Wola,Grupie50+ Siary, Ropicy Górnej, Survival. Podczas Jarmarku udało się zebrać ofiary na stoisku GOK 1984 zł a przy kościele KGW Siary, Owczary ponad 3000 zł na rehabilitację Anny Feciuch z Owczar.
Uroczystość zakończył krótki koncert kolęd w wykonaniu uczestników warsztatów wokalno-instrumentalnych przygotowanych przez GOK Sękowa a cała uroczystość przebiegała w miłej świątecznej atmosferze.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Życzenia od Chrisa i Sheenagh