Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   119  120  121  122  123  124  125  126  127   - następna »

ODSZEDŁ KS. PRAŁAT STANISŁAW DZIEDZIC

Ksiądz Proboszcz - Prałat Stanisław Dziedzic - 1967 - 2005

 Druga połowa XX wieku upłynęła w parafii sękowskiej pod znakiem duszpasterstwa ks. Stanisława Dziedzica. Urodził się 8 maja 1934 roku w Święcanach jako syn Józefa i Katarzyny Zawiła. Jego rodzinną parafią był Biecz (parafia p.w. Bożego Ciała). Po zdobyciu wykształcenia podstawowego, wstąpił do Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu, gdzie w roku 1953 złożył egzamin dojrzałości. Przez kolejne pięć lat studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Uwieńczył je magisterium z teologii, specjalizując się w Piśmie świętym. W dniu 20 maja 1958 roku przyjął w Tarnowie święcenia diakonatu, a miesiąc później, 29 czerwca, otrzymał święcenia prezbiteratu z rąk bpa Karola Pękali.

Pierwszą placówką duszpasterską ks. Stanisława Dziedzica była Krużlowa, do której został skierowany 15 lipca 1958 roku. Sześć lat później, w dniu 2 sierpnia 1964 roku, otrzymał aplikatę do Sękowej. Wpierw zajmował miejscowy wikariat, a od 14 stycznia 1967 roku pracował jako proboszcz.

Jego dokonania na polu duszpasterskim docenione zostały przez wladzę duchowną, która w roku 1970 przyznała mu odznaczenie kościelne Expositorio Canonicale,(z wł. "wystawienie kanoniczne" - oznaka godności kanonika (pelerynka)), a w roku 1983 przywilej noszenia rokiety i mantoletu. W dniu 26 lutego 1993 roku otrzymał godność kapelana honorowego Ojca świętego. Dodatkowo z dniem 1 października 1995 roku powierzono mu funkcję kapelana Domu Pomocy Społecznej Caritas w Sękowej.
Dnia 20 sierpnia 2005 roku ks. Stanisław Dziedzic przeszedł na emeryturę. Pozostał jednak w Sękowej, posługując w dalszym ciągu jako kapłan senior.

Ksiądz Proboszcz - Prałat Stanisław Dziedzic pełnił służbę w parafii rzymskokatolickiej pw. św. Józefa od 1967 roku. Zastał w swojej parafii trzy zabytkowe kościoły: kościół św. Filipa i Jakuba - drewniany z przełomu XV i XVI wieku, drugi w Owczarach - cerkiew grecko-katolicka, drewniana z XVI wieku i kosciół˝ murowany neogotycki z XIX wieku.

 Koscioły drewniane były w opłakanym stanie. Ksiądz Prałat postanowił za wszelką ceną ratować te zniszczone zabytki drewniane. Liczne wizyty w Ministerstwie Kultury i Sztuki, u wojewódzkich konserwatorów zabytków dały w końcu efekt, kościół drewniany św. Filipa i Jakuba oraz cerkiew grecko-katolicka w Owczarach zostały odremontowane.

Po przeprowadzonych pracach konserwatorskich kościół w Sękowej nagrodzony został złotym medalem Prix Europa Nostra, za wzorową konserwację, wpisany został także na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, sławiąc tym samym parafię w kraju i na świecie.
Starania Księdza Prałata na rzecz ochrony dziedzictwa Ziemi Gorlickiej zostały docenione poprzez nadanie mu licznych odznaczeń i tytułów (Conservator Ecclesiae, Krzyż Kawalerski Polonia Restituta, medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis).

Nie zaniedbując własnej wspólnoty parafialnej Ksiądz Prałat podjął również kompleksową restaurację neogotyckiego kościoła parafialnego p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP.
Zasługi Księdza Prałata dla dobra parafii są nieocenione. Na przestrzeni 38 lat probostwa, dał się poznać jako znakomity organizator życia religijnego i wspaniały gospodarz majątku parafialnego.

Niech Aniołowie zawiodą Go do Raju.....

Przyjaciołom na pamiątkę - ks. Proboszcz - Prałat Stanisław Dziedzic - kliknij

Eksporta ks. Prałata Stanisława Dziedzica - 15.11.2015 r. *** Uroczystości pogrzebowe - 16.11.2015 r. Cmentarz parafialny w Sękowej.

ZMARŁ KS. PROBOSZCZ - PRAŁAT STANISŁAW DZIEDZIC

W czwartek 12 listopada 2015 r. w godzinach porannych, w katowickiej klinice,
zmarł w wieku 81 lat ksiądz prałat Stanisław Dziedzic, proboszcz parafii
p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej w latach 1967 - 2005
Całe swoje życie poświęcił Kościołowi, był człowiekiem bez reszty oddanym służbie Bogu
i wierze katolickiej. Jego śmierć to ogromna strata dla nas, parafian z Sękowej”.
Do końca swojego życia – mimo problemów zdrowotnych – pełnił posługę duszpasterską.

Program pochówku:

15.11.2015 r. - niedziela
godz. 15.00 - Eksporta - wyprowadzenie Ciała ze starego kościoła p.w. św. Filipa i Jakuba,
godz. 15.30 - Msza św. w kościele parafialnym w Sękowej.

16.11.2015 r. - poniedziałek
godz. 13.00 - w kościele parafialnym w Sękowej, po niej przeniesienie Ciała Zmarłego na miejscowy cmentarz.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie....

Przyjaciołom na pamiątkę - ks. Proboszcz - Prałat Stanisław Dziedzic - kliknij

11 listopada - nasze Narodowe Święto Niepodległości.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach Polska Odzyskiwała Niepodległość !

Uroczyste obchody 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się w Kościele Parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej o godz. 10.00 Mszą św. za poległych w obronie Ojczyzny. Mszę celebrował ks. proboszcz Janusz Kurasz, który wygłosił homilię, zwrócił uwagę na takie słowa jak Ojczyzna i patriotyzm. Powiedział m.in. ,,Dzień 11 listopada był zawsze dla milionów Polaków dniem szczególnym ważnym, tak jak zawsze była ważna niepodległość. Dziś Ojczyzna stawia przed nami nowe wymagania. Trzeba nam ciągle modlić się i pracować na rzecz jedności i tolerancji".

Po mszy św. poczty sztandarowe PSL Siary, Zespołu Szkół w Siarach i OSP Sękowa, druhowie z całej niemal gminy i licznie zebrani mieszkańcy, uroczystym orszakiem przemaszerowali na miejscowy cmentarz parafialny pod figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Na czele kolumny szedł miejscowy zespół muzyczny, który odgrywał wiele patriotycznych utworów. Następnie ks. proboszcz odmówił modlitwę a Pani sekretarz gminy Zofia Rowińska w przemówieniu podkreśliła rolę bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do Odrodzenia Polski na mapie Europy i przedstawiła historię zrywu Narodu Polskiego w walce o wyzwolenie Narodowe.

Złożono hołd pokoleniom Polaków i uczcili pamięć narodowych bohaterów, składając wieniec pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, w którym mieszczą się prochy żołnierzy z różnych pól bitewnych. Odśpiewano hymn państwowy.

*****

Po południu o godz. 16.00 uroczystą akademię w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej, otworzyła Pani sekretarz gminy Zofia Rowińska. W przemówieniu powiedziała: Dziś spotykamy się, aby uczcić wydarzenia, w wyniku których narodziła się Druga Rzeczpospolita. Spotykamy się, aby wspomnieć narodowych bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do odrodzenia Polski. Również wybitni patrioci z gmin powiatu gorlickiego mieli swój wkład w budowaniu historii Polski”.

Mieszkańcy Sękowej wypełnili po brzegi salę, usłyszeli autorski program - montaż przygotowany przez panią Joannę Podstołowicz - Hojdak wraz z młodzieżą gimnazjalną z Sękowej i z Siar pt."Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest". Wisienką na torcie był występ najmłodszego wokalisty 10 letniego Kuby Kołotyło, który zaśpiewał piosenkę Jana Pietrzaka pt."Jest takie miejsce" .

Cały występ młodzieży został przyjęty z dużym zainteresowaniem , a w szczególności wzruszały piękne, patriotyczne, współczesne pieśni. Po występie, który został nagrodzony dużymi brawami wystąpił dyrektor szkoły Miłosz Tokarz , który w merytoryczny i lekki sposób przedstawił prezentację na temat ,,11 Listopada Święto Niepodległości"

Obecność mieszkańców stała się dowodem naszej pamięci o ofiarach poniesionych w walce o niepodległość naszej Ojczyzny. Wszyscy spotkali się po to, aby stać się strażnikami pamięci o naszych najlepszych i godnych najważniejszego szacunku patriotycznych tradycji. Uroczystość, na której wspólnie uczczono pamięć o walce, ofierze i poświęceniu, zakończyło wspólne spożycie grochówki z żołnierskiego kotła, a śpiewając pieśni patriotyczne przypominano sobie o historii Polski, kulturze narodowej i wielkich czynach bohaterów - Polaków walczących o niepodległość.

Dzień Niepodległości 2015

Dzień Pamięci pod pomnikiem polskich lotników w Banicy - Krzywej

Z okazji Święta Zmarłych i w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, młodzież z I klasy gimnazjalnej w Sękowej wraz z wychowawczynią Gabrielą Kołotyło udała się szkolnym autokarem pod pomnik siedmiu polskich lotników do Krzywej – Banicy. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (padający deszcz) pod pomnikiem zapalono znicze, które symbolizować mają pamięć i hołd oddany zmarłym tragicznie przed 71 laty polskim lotnikom. Emerytowany nauczyciel Aleksander Gucwa – Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, przedstawił młodzieży historię powstania Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, historię 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia oraz tragiczny lot Halifaxa w sierpniu 1944 r.

,,Takie lekcje dają wielkie możliwości dla kształcenia właściwych postaw patriotycznych. Patriotyzm lokalny wzbudza u uczniów miłość do tego, co jest mu najbliższe, do jego bolsos réplicas exactas małej Ojczyzny" – powiedziała wych. Gabriela Kołotyło.
Lekcje historyczno – patriotyczne pod pomnikiem są realizowane co roku od wybudowania pomnika tj. od 2009 r. i weszły na stałe do zadań szkoły z wychowania patriotycznego. W tym roku rolex replique montre z takiej formy edukacji skorzystało około 30 uczniów. (I kl. gimn.)

Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej

9 listopada br. o godzinie 10.45 w kwaterze Wspólnoty Brytyjskie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Ambasady Brytyjskiej, którą reprezentował Pułkownik (Group Captain) Simon Blake - RAF - Attaché Obrony oraz Wojsko Polskie reprezentowali żołnierze z jednostek Garnizonu Kraków.

Podczas uroczystości wspominani byli wszyscy obywatele Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej: ,,Pamiętamy także o odważnych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, którzy ramię w ramie walczyli i ginęli w imię wolności i sprawiedliwości, umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej” , powiedział Simon Blake

Po okolicznościowych przemówieniach, odbyła się także modlitwa w intencji poległych żołnierzy, prowadzona przez ks. kapelana z 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.
Po oficjalnych uroczystościach nastąpiła ceremonia złożenia wieńców przez przedstawiciela Ambasady Brytyjskiej, Pułkownika (Group Captain) Simona Blake, żołnierzy Wojska Polskiego, Związki Kombatanckie oraz harcerzy i młodzież szkolną. Wśród gości byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, reprezentował: Honorowy Prezes płk. pilot 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej, 100 letni Ludwik Krempa, Prezes płk pil. Stanisław Wojdyła, Vice Prezes mjr pil. Stefan Glądys oraz członek zarządu ppłk pil. Szczepan Kurpisz

Asystę wojskową i wartę honorową zabezpieczyły jednostki Garnizonu Kraków.
Po zakończeniu ceremonii uczestnicy udali się do restauracji ,,Zbrojownia" na wspólny posiłek i spotkanie towarzyskie.

***

Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej obchodzony jest na pamiątkę zakończenia I Wojny Światowej tj. 11 listopada. Przyjętym zwyczajem jest, że punktualnie o godzinie 11-tej tego dnia w całej Wspólnocie czczona jest pamięć poległych żołnierzy. Ten dzień nazywany jest również "Poppy Day" w związku z tradycją składania na grobach żołnierzy symbolicznych wieńców z kwiatów maku, mających upamiętnić krwawe walki na polach Flandrii w czasie I wojny światowej.

Warto dodać, że Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z trzech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 500 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (22). Są tam również trzy mogiły nieznanych żołnierzy, 24 cywili i tablice upamiętniające 2 żołnierzy brytyjskich pochowanych pierwotnie na Cmentarzu Żydowskim Krolenskahta, których groby już nie istnieją. Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce.

Na cmentarzu znajdują się groby lotników z bazy w Brindisi (Włochy), którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec. Spoczywa tu m.in. siedmioosobowa załoga Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy, którzy zginęli w sierpniu 1944 r.

W imieniu Ambasadorów Krajów Wspólnoty Brytyjskiej Pana Płk Simona Blake, na obchody Dnia Pamięci został zaproszony Aleksander Gucwa z Sękowej - Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, który takimi słowami podzielił się z zebranymi: "Jestem zaszczycony swoją obecnością na Cmentarzu Wojennym w Krakowie podczas obchodów Dnia Pamięci. Żołnierze alianccy, którzy polegli w walkach II Wojny Światowej, ramię w ramię z żołnierzami polskimi walczyli i ginęli w imię wolności oraz sprawiedliwości. Moja obecność tu, pokazuje mój szacunek i cześć dla wszystkich tych, którzy walczyli i oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w pokoju i cieszyć się wolnością”.

W uroczystościach w Krakowie uczestniczył również Pan Kazimierz Sacha oraz Dariusz Duran z Komitetu na rzecz pamięci narodowej.

Symbol czerwonego maku pochodzi z wiersza pt. „Na polach Flandrii” napisanego w czasie I wojny światowej przez wojskowego lekarza, podpułkownika Johna McCrae, w reakcji na śmierć bliskiego przyjaciela. Porównanie kwitnących maków do krwi poległych często pojawiało się w relacjach żołnierzy walczących w 1916 roku nad Sommą. Występuje ono także w polskiej pieśni wojskowej z 1944 roku „Czerwone maki na Monte Cassino”. Wiersz „Na polach Flandrii” (oryginał poniżej) jest przypominany w krajach anglosaskich z okazji Dnia Pamięci.

Dzień Pamięci - Remembrance Day - Krakow, 09.11.2015 r.

Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

Kraków, 9 listopada 2015 r. Cmentarz Rakowicki - kwatera żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej

Koncert ,,ODWIECZNY TAN NATURY” - SPEKTAKL SŁOWNO-MUZYCZNY w Bartnem

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bartne i Bodaki zapraszają na koncert ,,ODWIECZNY TAN NATURY” - SPEKTAKL SŁOWNO-MUZYCZNY, który odbędzie się w dniu 15 listopada 2015 r. (niedziela)o godz. 15.00 w cerkwi greckokatolickiej p.w. śś. Kosmy i Damiana w Bartnem

W programie koncertu:

Muzyka Astora Piazzolli, wiersze polskich poetów m.in.
1. Astor Piazzolla - Milonga del Angel
Adios Nonino
2. Jan Kochanowski - Pieśń-recytacja
3. Proza Mirona Białoszewskiego-recytacja
4. Astor Piazzolla - La muerte del Angel
Preparense
5. Pieśń Jana Kochanowskiego
6. Astor Piazzolla - La Misma Pen
Pigmalion

Wykonawcy:

Prof. Bogumiła Gizbert-Studnicka – muzyka (instrumenty klawiszowe) klawesynistka, dyrektor artystyczny oraz Dr.Hab. Monika Rasiewicz - recytacja