ODSZEDŁ KS. PRAŁAT STANISŁAW DZIEDZIC
Ksiądz Proboszcz - Prałat Stanisław Dziedzic - 1967 - 2005Druga połowa XX wieku upłynęła w parafii sękowskiej pod znakiem duszpasterstwa ks. Stanisława Dziedzica. Urodził się 8 maja 1934 roku w Święcanach jako syn Józefa i Katarzyny Zawiła. Jego rodzinną parafią był Biecz (parafia p.w. Bożego Ciała). Po zdobyciu wykształcenia podstawowego, wstąpił do Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu, gdzie w roku 1953 złożył egzamin dojrzałości. Przez kolejne pięć lat studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Uwieńczył je magisterium z teologii, specjalizując się w Piśmie świętym. W dniu 20 maja 1958 roku przyjął w Tarnowie święcenia diakonatu, a miesiąc później, 29 czerwca, otrzymał święcenia prezbiteratu z rąk bpa Karola Pękali. Pierwszą placówką duszpasterską ks. Stanisława Dziedzica była Krużlowa, do której został skierowany 15 lipca 1958 roku. Sześć lat później, w dniu 2 sierpnia 1964 roku, otrzymał aplikatę do Sękowej. Wpierw zajmował miejscowy wikariat, a od 14 stycznia 1967 roku pracował jako proboszcz.
Jego dokonania na polu duszpasterskim docenione zostały przez wladzę duchowną, która w roku 1970 przyznała mu odznaczenie kościelne Expositorio Canonicale,(z wł. "wystawienie kanoniczne" - oznaka godności kanonika (pelerynka)), a w roku 1983 przywilej noszenia rokiety i mantoletu. W dniu 26 lutego 1993 roku otrzymał godność kapelana honorowego Ojca świętego. Dodatkowo z dniem 1 października 1995 roku powierzono mu funkcję kapelana Domu Pomocy Społecznej Caritas w Sękowej. Ksiądz Proboszcz - Prałat Stanisław Dziedzic pełnił służbę w parafii rzymskokatolickiej pw. św. Józefa od 1967 roku. Zastał w swojej parafii trzy zabytkowe kościoły: kościół św. Filipa i Jakuba - drewniany z przełomu XV i XVI wieku, drugi w Owczarach - cerkiew grecko-katolicka, drewniana z XVI wieku i kosciół˝ murowany neogotycki z XIX wieku. Koscioły drewniane były w opłakanym stanie. Ksiądz Prałat postanowił za wszelką ceną ratować te zniszczone zabytki drewniane. Liczne wizyty w Ministerstwie Kultury i Sztuki, u wojewódzkich konserwatorów zabytków dały w końcu efekt, kościół drewniany św. Filipa i Jakuba oraz cerkiew grecko-katolicka w Owczarach zostały odremontowane. Po przeprowadzonych pracach konserwatorskich kościół w Sękowej nagrodzony został złotym medalem Prix Europa Nostra, za wzorową konserwację, wpisany został także na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, sławiąc tym samym parafię w kraju i na świecie. Nie zaniedbując własnej wspólnoty parafialnej Ksiądz Prałat podjął również kompleksową restaurację neogotyckiego kościoła parafialnego p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP. Niech Aniołowie zawiodą Go do Raju..... Przyjaciołom na pamiątkę - ks. Proboszcz - Prałat Stanisław Dziedzic - kliknij
Eksporta ks. Prałata Stanisława Dziedzica - 15.11.2015 r. *** Uroczystości pogrzebowe - 16.11.2015 r. Cmentarz parafialny w Sękowej. ZMARŁ KS. PROBOSZCZ - PRAŁAT STANISŁAW DZIEDZICW czwartek 12 listopada 2015 r. w godzinach porannych, w katowickiej klinice,
|
|
Dzień Pamięci pod pomnikiem polskich lotników w Banicy - KrzywejZ okazji Święta Zmarłych i w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, młodzież z I klasy gimnazjalnej w Sękowej wraz z wychowawczynią Gabrielą Kołotyło udała się szkolnym autokarem pod pomnik siedmiu polskich lotników do Krzywej – Banicy. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (padający deszcz) pod pomnikiem zapalono znicze, które symbolizować mają pamięć i hołd oddany zmarłym tragicznie przed 71 laty polskim lotnikom. Emerytowany nauczyciel Aleksander Gucwa – Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, przedstawił młodzieży historię powstania Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, historię 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia oraz tragiczny lot Halifaxa w sierpniu 1944 r.
,,Takie lekcje dają wielkie możliwości dla kształcenia właściwych postaw patriotycznych. Patriotyzm lokalny wzbudza u uczniów miłość do tego, co jest mu najbliższe, do jego bolsos réplicas exactas małej Ojczyzny" – powiedziała wych. Gabriela Kołotyło.
|
Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej
9 listopada br. o godzinie 10.45 w kwaterze Wspólnoty Brytyjskie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych. Podczas uroczystości wspominani byli wszyscy obywatele Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej: ,,Pamiętamy także o odważnych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, którzy ramię w ramie walczyli i ginęli w imię wolności i sprawiedliwości, umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej” , powiedział Simon Blake
Po okolicznościowych przemówieniach, odbyła się także modlitwa w intencji poległych żołnierzy, prowadzona przez ks. kapelana z 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.
Asystę wojskową i wartę honorową zabezpieczyły jednostki Garnizonu Kraków. *** Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej obchodzony jest na pamiątkę zakończenia I Wojny Światowej tj. 11 listopada. Przyjętym zwyczajem jest, że punktualnie o godzinie 11-tej tego dnia w całej Wspólnocie czczona jest pamięć poległych żołnierzy. Ten dzień nazywany jest również "Poppy Day" w związku z tradycją składania na grobach żołnierzy symbolicznych wieńców z kwiatów maku, mających upamiętnić krwawe walki na polach Flandrii w czasie I wojny światowej. Warto dodać, że Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z trzech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 500 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (22). Są tam również trzy mogiły nieznanych żołnierzy, 24 cywili i tablice upamiętniające 2 żołnierzy brytyjskich pochowanych pierwotnie na Cmentarzu Żydowskim Krolenskahta, których groby już nie istnieją. Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce. Na cmentarzu znajdują się groby lotników z bazy w Brindisi (Włochy), którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec. Spoczywa tu m.in. siedmioosobowa załoga Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy, którzy zginęli w sierpniu 1944 r. W imieniu Ambasadorów Krajów Wspólnoty Brytyjskiej Pana Płk Simona Blake, na obchody Dnia Pamięci został zaproszony Aleksander Gucwa z Sękowej - Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, który takimi słowami podzielił się z zebranymi: "Jestem zaszczycony swoją obecnością na Cmentarzu Wojennym w Krakowie podczas obchodów Dnia Pamięci. Żołnierze alianccy, którzy polegli w walkach II Wojny Światowej, ramię w ramię z żołnierzami polskimi walczyli i ginęli w imię wolności oraz sprawiedliwości. Moja obecność tu, pokazuje mój szacunek i cześć dla wszystkich tych, którzy walczyli i oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w pokoju i cieszyć się wolnością”. W uroczystościach w Krakowie uczestniczył również Pan Kazimierz Sacha oraz Dariusz Duran z Komitetu na rzecz pamięci narodowej.
Symbol czerwonego maku pochodzi z wiersza pt. „Na polach Flandrii” napisanego w czasie I wojny światowej przez wojskowego lekarza, podpułkownika Johna McCrae, w reakcji na śmierć bliskiego przyjaciela. Porównanie kwitnących maków do krwi poległych często pojawiało się w relacjach żołnierzy walczących w 1916 roku nad Sommą. Występuje ono także w polskiej pieśni wojskowej z 1944 roku „Czerwone maki na Monte Cassino”. Wiersz „Na polach Flandrii” (oryginał poniżej) jest przypominany w krajach anglosaskich z okazji Dnia Pamięci.
Dzień Pamięci - Remembrance Day - Krakow, 09.11.2015 r.
Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.
|
Koncert ,,ODWIECZNY TAN NATURY” - SPEKTAKL SŁOWNO-MUZYCZNY w BartnemMuzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bartne i Bodaki zapraszają na koncert ,,ODWIECZNY TAN NATURY” - SPEKTAKL SŁOWNO-MUZYCZNY, który odbędzie się w dniu 15 listopada 2015 r. (niedziela)o godz. 15.00 w cerkwi greckokatolickiej p.w. śś. Kosmy i Damiana w Bartnem W programie koncertu:
Muzyka Astora Piazzolli, wiersze polskich poetów m.in.
Wykonawcy: Prof. Bogumiła Gizbert-Studnicka – muzyka (instrumenty klawiszowe) klawesynistka, dyrektor artystyczny oraz Dr.Hab. Monika Rasiewicz - recytacja |