Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   121  122  123  124  125  126  127  128  129   - następna »

14 października - DZIEŃ NAUCZYCIELA - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

"WYKSZTAŁCENIE TO DOBRO, KTÓREGO NIC NIE JEST W STANIE NAS POZBAWIĆ"

Otwórzcie bramy pamięci. Zapomniany cmentarz.

Cmentarz wojenny z II wojny światowej, zlokalizowany jest w Gorlicach przy ulicy Wincentego Pola. Został założony w 1949 roku w obrębie dzisiejszej nieczynnej już rafinerii. Ogrodzony był drucianą siatką. Obecnie trwają prace ogrodzeniowe i drogowe, które na koniec tego roku tj. 2015 cmentarz stanie się odrębnym obiektem. Wejście na cmentarz będzie ogólnodostępne od nowo przebudowanej ulicy W. Pola. Na tą chwilę aby wejść na cmentarz musi być replicas de relojes rolex odpowiednia zgoda (przepustka) władz zarządzających. Główny element cmentarza stanowi kamienny pomnik wykonany według projektu Prof.dr hab. Janusza Krause.

Umieszczone są na nim dwa miecze, tablica poległych żołnierzy Armii Radzieckiej, Polskiej i Partyzantów oraz dwie tablice informacyjne. Znajduje się tutaj 86 grobów pojedynczych i 19 zbiorowych, które mają formę mogił ziemnych obramowanych krawężnikiem. Pochowano w nich 161 żołnierzy radzieckich oraz 210 Polaków – żołnierzy i partyzantów poległych na ziemi gorlickiej w czasie II wojny światowej. Na bramie wejściowej cmentarza umieszczona jest tablica informacyjna z następującym tekstem ,,Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego walczących o wyzwolenie powiatu gorlickiego w latach 1939 – 1945”
Cmentarz jest zadbany, rosną na nim krzewy, trawa wykoszona a w centralnej części są dwie ławeczki.

DZIEŃ MUZYKI BORTNIAŃSKIEGO

17 października (sobota) 2015 r. o godz. 16.00 w cerkwi greckokatolickiej p.w. śśw. Kosmy i Damiana w Bartnem, odbył się koncert chóru KAMENAR z Ukrainy.
Impreza popularyzująca twórczość Dymitra Bortniańskiego (1751—1825) – wybitnego kompozytora, ojca współczesnej muzyki cerkiewnej, śpiewaka i dyrygenta, którego przodkowie wywodzą się z łemkowskiej wsi Bartne (łem. Bortne). Bortniański - uczeń Galuppiego, który w swojej twórczości doskonale połączył zachodnią muzykę klasyczną z tradycyjną muzyką słowiańską, był człowiekiem jednoczącym wiele kultur i tradycji. Wydarzenie było spotkaniem tradycji muzycznych i kulturowych wschodnich i zachodniołacińskich obecnych tak orologi replica italia w muzyce Bortniańskiego, jak i współistniejących do dziś w kulturze ziem polskiego pogranicza.

Męski chór KAMENAR z miejscowości Stryj w Obwodzie Lwowskim na Ukrainie działający pod batutą maestro Stepana Celucha powstał w roku 2000. Przez lata pracy chór wypracował swój własny, indywidualny, muzyczny styl, który charakteryzuje wysoka, mistrzowska jakość wykonania utworów, oryginalna barwa głosów, indywidualna interpretacja każdego dzieła muzycznego. Zespół wielokrotnie nagradzany na ukraińskich konkursach, festiwalach i przeglądach m.in. we Lwowie, Równem, Samborze, Iwano- Frankowsku, Drohobyczu. Chór wielokrotnie koncertował w Polsce, Austrii, Czechach, Słowacji i innych krajach. W repertuarze chóru usłyszeć można było utwory zagranicznych klasyków, pieśni sakralne, kompozycje współczesnych autorów i aranżacje pieśni patriotycznych m.in. ,,Ciebie Chwalimy", ,,Chwalcie imię Pańskie", ,,Ciałem usnął", ,,Irmos Wniebowstąpienia", ,,To dzisiaj", ,,Fragment jutrzni", Pod Twoją Opiekę" i ,,Fragment Liturgii: Pieśń Cherubinów nr 7" oba utwory D. Borniańskiego. Na zakończenie koncertu chór wykonał kilka pieśni ludowych i Mnohaja lita - Многая літа - Sto lat, sto lat !

DZIEŃ MUZYKI BORTNIAŃSKIEGO - kliknij

Wyjątkowa msza św. w niecodziennym miejscu.

W kapliczce przy drodze wojewódzkiej nr 993 Gorlice – Dukla na terenie Gorlice – Sokół, przy ulicy Lenartowicza, odbyła się w czwartek 1 października msza św. i różaniec z udziałem licznie zgromadzonych mieszkańców Sokoła. To niecodzienne miejsce ma piękną historię - jej początki sięgają okresu międzywojennego.
Kapliczka wybudowana została przez Mieczysława Mrazka, potentata naftowego na terenie powiatu gorlickiego na przełomie XIX i XX wieku. Wybudowana została na terenie jego majątku w 1930 r. jako wotum szczęśliwego powrotu dwóch synów z Wielkiej Wojny 1914 – 1918 oraz z wojny bolszewickiej w 1920 r.

W kapliczce tej 1 października i 3 maja gromadzą się licznie mieszkańcy Sokoła na mszy św. i różańcu . Mszę św. z homilią i różaniec poprowadził ks. wikary Tomasz Rusyn z parafii św. Jadwigi w Gorlicach. Po zakończeniu mszy św. i różańca regionalista Pan Aleksander Gucwa z Sękowej przedstawił historię Rodziny Mrazków - fundatora tejże kapliczki, powiedział m.in. ,, Pan Mrazek założył w Sękowej kopalnię ropy naftowej oraz Przedsiębiorstwo Poszukiwawczo - Wiertnicze i rozpoczął na własną rękę wiercenia. Mieczysław Mrazek, jako doświadczony przedsiębiorca, podjął się wierceń nie tylko za ropą, ale i dla kopalń węgla w Brzeszczach koło Oświęcimia. Przed I wojną światową zlikwidował disfraces superman swoje przedsiębiorstwa wiertnicze i zajmował się wyłącznie gospodarką rolną w Sokole, gdzie w miejsce starego, drewnianego dworku wybudował nowy, piętrowy i obszerny dom, do którego wprowadził się w chwili wybuchu wojny w 1914 r. Zmarł 19 września 1938 r. i pochowany jest wraz z rodziną na cmentarzu w Gorlicach.

Zaś kapliczka była w opłakanym stanie do momentu, gdy w roku 1993 r. podczas burzy na kapliczkę spadły potężne konary dębu, uszkadzając ją doszczętnie.
Informacje o fatalnym stanie kapliczki rozpowszechniła wśród mieszkańców Sokoła, którzy ochoczo zaoferowali pomoc finansową oraz prace w celu wyremontowania kapliczki. Kapliczka została powiększona, odnowiona w ciągu miesiąca. W trakcie prac remontowych dokonano: odrestaurowania ołtarza, położono nową posadzkę , odnowiono elewację i jest bardzo bogato wyposażona z oryginalnym obrazem ,,Serce Pana Jezusa”

Zobacz galerię zdjęć - kliknij

KOLOROWA CERKIEW - FINISAŻ WYSTAWY W BARTNEM

3 października (sobota) 2015, godz. 16.00 w cerkwi greckokatolickiej p.w. śśw. Kosmy i Damiana w Bartnem, odbędzie się podsumowanie projektu „Kolorowa cerkiew”. W programie m. in. pokaz interaktywnej aplikacji na ekran dotykowy, stworzonej w ramach projektu dla cerkwi w Bartnem oraz wykład Andrzeja Żygadło „Prace badawcze i dokumentacyjne przy zabytkowych obiektach drewnianych". Organizatorem przedsięwzięcia jest MUZEUM DWORY KARWACJANÓW I GŁADYSZÓW w GORLICACH oraz Parafia Prawosławna w Bartnem, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bartne i Bodaki. Partnerem wystawy jest Dział Sztuki Cerkiewnej Muzeum - Zamku w Łańcucie.

Wystawa czynna była ponad miesiąc i zakończy się 3 października. To wystawa szczególna, jest to opowieść o dawnych ikonach, których w cerkwi już nie ma, o księżach, którzy w cerkwi się modlili, cosplay demon slayer o barwach - które zniknęły. Obecnie świątynia należy do jednej ze skromniej wyposażonych łemkowskich cerkwi, a część jej dawnego wyposażenia jest rozproszona. Niegdyś była to cerkiew z wyjątkowym, dziś niewidocznym, wielobarwnym, zewnętrznym malowaniem, z cennymi ikonami i niezwykle barwną historią. Cerkiew kolorowa na zewnątrz i wewnątrz. Wystawa łączy w sobie trzy ekspozycje poświęcone: wielobarwnej architekturze, rodom księżowskim z Bartnego, dawnym ikonom cerkwi oraz symbolice ich kolorów. Jest ona częścią projektu, którego celem jest dokumentacja walorów zabytkowych, historycznych i artystycznych cerkwi w Bartnem.

Zapraszamy!