Eucharystia - I Komunia Święta w Parafii św. Józefa w SękowejJak co roku w trzecią niedzielę maja dzieci z drugiej klasy przystąpiły w naszej parafii do Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci brały udział w przygotowaniach w szkole i w parafii, aby godnie i świadomie przeżyć ten jeden z najważniejszych momentów w życiu chrześcijanina. Przystąpiło do Pierwszej Komunii Św. 17 dzieci, 10 dzieci z Siar i 7-ro z Sękowej. Przygotowania Przygotowanie dziecka do komunii to lata pracy w domu, w kościele i na katechezie, aby przybliżyć wiarę i nauczyć praktyki chrześcijańskiej. Bliższe przygotowanie do tej ważnej uroczystości rozpoczyna się jednak w ostatnim roku, czyli w drugiej klasie szkoły podstawowej. Tak jak w większości polskich parafii tak i u nas to przygotowanie nie ogranicza się do lekcji religii, ale jest kontynuowane w kościele. Dzieci naszej parafii przygotowywały się od września pod przewodnictwem ks. katechety Piotra Przypka. Bezpośrednie przygotowania liturgiczne trwały cały tydzień poprzedzający uroczystość. Do pierwszej spowiedzi (sakr. pokuty i pojednania) dzieci, wraz z rodzicami przystąpili w sobotę poprzedzającą uroczystość. (18 maj) Uroczystość
Po godz. 10.00 dzieci pierwszokomunijne gromadziły się przy drzwiach wejściowych do kościoła, skąd rozpoczęła się procesja wejścia. Gdy zbliżała się godzina 10.30, czyli moment rozpoczęcia uroczystej Mszy św. zgromadzone dzieci w towarzystwie swoich rodziców czekały już ustawione w szpalerze, przygotowane do procesji. To tu właśnie przybył ks. Proboszcz Janusz Kurasz w asyście ks. Prałata Stanisława Dziedzica oraz wikarego Piotra Przypka. Po znaku krzyża i przywitaniu nastąpiło błogosławieństwo dzieci najpierw przez ks. Proboszcza, a potem przez rodziców, którzy nakreślili znak krzyża na czołach swoich pociech. Biały tydzień Przez kolejnych siedem dni dzieci w uroczystych pierwszokomunijnych strojach przychodzą do kościoła, aby przyjąć Chrystusa w Komunii Św. Ten okres zwany białym tygodniem znany jest od starożytności. Nowo ochrzczeni przychodzili do świątyni w białych szatach otrzymanych podczas chrztu, aby słuchać katechez mistagogicznych tzn. objaśniających tajemnice, w które weszli przez chrzest. Portal sekowa.info życzy wszystkim dzieciom, aby radość spotkania z Chrystusem w Eucharystii przeniosła się na całe ich życie.
| ||||
III Piknik Historyczny dla uczczenia Bitwy pod GorlicamiTym razem przy pięknej pogodzie, w dniu 2 maja w Sękowej na "Pańskich Polach", w pobliżu obiektu sportowego ,,Orlik" mieliśmy okazję zobaczyć po raz trzeci rekonstrukcję wielkiej bitwy z 2 maja 1915 r. zwaną Bitwą pod Gorlicami. Tego typu spotkania to żywe lekcje historii, ale również przygotowanie społeczności do zbliżającej się niebawem setnej rocznicy wybuchu wielkiej wojny oraz do stulecia obchodów jednej z jej największych bitew.
Licznie zebrani widzowie, kilka ekip telewizyjnych nie tylko krajowych, przez ponad godzinę z zapartym tchem obserwowali zmagania wojsk koalicji austro-węgierkiej i niemieckiej z wojskami carskiej Rosji. W tym roku 98 rocznicę Bitwy pod Gorlicami podzielono na dwie części. Przed południem na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach odbył się: Apel poległych, modlitwa ekumeniczna oraz złożenie replica louis vuitton belts wieńców przez przedstawicieli władz i korpusów dyplomatycznych. Druga część ,,Historia znana i nieznana" rozpoczęła się o godzinie 14-tej, powitaniem gości, prezentacją pododdziałów, oddanie hołdu walczącym i poległym w Bitwie pod Gorlicami a punktem kulminacyjnym było godzinne widowisko batalistyczne ze wspaniałą narracją dr hab. Andrzeja Olejki. Po zakończeniu głównej części odbyły się kawaleryjskie zawody konne, pokaz obozowego życia na polu walki, przeróżne pokazy i koncerty. Bitwa pod Gorlicami Bitwa pod Gorlicami uchodzi za jedną z największych, a zarazem najważniejszych, jakie miały miejsce na froncie wschodnim I wojny światowej. Wpłynęła ona w znaczący sposób na losy wojny, a w dalszej konsekwencji także na możliwość odrodzenia się Państwa Polskiego. 2 maja 1915 roku, o godz. 6 rano, na odcinku ok. 32 km, od Ciężkowic przez Staszkówkę, Łużną, Gorlice, Sękową po Ropicę Ruską starło się ze sobą prawie 300 tyś. żołnierzy. Połączone siły austro-węgierskie i niemieckie dysponowały znaczną przewagą liczebną żołnierzy oraz artylerii nad tymi, jakie posiadała armia carska. Po czterech miesiącach wyniszczającej walki pozycyjnej, wreszcie na zastygłym froncie przebiegającym od Bałtyku po Karpaty Rosjanie zostali pokonani i zmuszeni do odwrotu.
Świetnie prosperująca dzięki przemysłowi naftowemu Ziemia Gorlicka w wyniku działań wojennych została dotkliwie zniszczona.
| ||||
Święto Konstytucji 3 maja. Msza za Ojczyznę w kościele parafialnym w SękowejW piątek 3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski, odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, koncelebrowana przez ks. proboszcza Janusza Kurasza i ks. prałata Stanisława Dziedzica. Homilię wygłosił ks. proboszcz, przypomniał w niej o podwójnym wymiarze dzisiejszego święta - religijnym i patriotycznym. Uroczystość związana jest w tym roku z 222. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. W wygłoszonej homilii. pojawiło się bardzo dużo wątków patriotycznych, m.in. piękną polszczyzną wyrecytował wiersz Władysława Bełzy ,,Katechizm polskiego dziecka", który w tym szczególnym dniu zamieszczam w całości:
– Kto ty jesteś? Po zakończonej patriotycznej homilii, zadałem sobie pytanie – " Jakiego patriotyzmu nasza ojczyzna oczekuje od nas ?"
W tej podniosłej uroczystości udział wzięły jednostki OSP z Sękowej i z Siar oraz młodzież szkolna z Siar wystawiając poczet sztandarowy. Licznie uczestniczyli mieszkańcy oraz lokalne władze.
| ||||
Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.4 maja 2013 r. w dniu patrona strażaków św. Floriana w kościele parafialnym w Sękowej J.E.Ks. Bp Edward Białogłowski udzielił Sakramentu Bierzmowania 125 uczniom klas trzecich szkół gimnazjalnych z parafii Sękowa, Małastów, Męcina Wielka, Smerekowiec i Kobylanka. Uroczysta koncelebrowana Msza Św. pod przewodnictwem ks. biskupa i 12 kapłanów rozpoczęła się o godz. 11.30. Przybyli kapłani z okolicznych parafii oraz świadkowie i rodziny bierzmowanych. Zebraliśmy się w wieczerniku w Sękowej,...istotą tego sakramentu jest przekazanie Ducha Świętego, umocnienie wiary oraz uzdolnienie do świadczenia o niej oraz jej obrony. Jednoczy ściślej z Jezusem Chrystusem. Katolika włącza w misję ewangelizacyjną Kościoła Katolickiego. Bierzmowanie jest dopełnieniem i umocnieniem tego, co zostało zapoczątkowane chrztem, czyli nowego życia, "z wody i Ducha" powiedział w homilii Bp Białogłowski.
Udzielanie Ducha Świętego przez umacniające nałożenie ręki i namaszczenie krzyżmem (oliwa zmieszana z balsamem) czoła bierzmowanego wydobywa z przemiany, jaka dokonała się w indywidualnym życiu człowieka przez chrzest.
| ||||
Bracie Polaku. Wywieś polską flagę narodową!
Zapraszam do wywieszenia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na czas 1 MAJA, Dnia Flagi RP i Narodowego Święta 3 Maja. Po raz dziesiąty obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. Ustanowione w 2004 roku święto ma charakter edukacyjny i służy propagowaniu polskich symboli narodowych.
Obchodzone jest między świętami: 1 maja – dawniej Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Mimo że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem państwowym, 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Flaga jako symbol narodowy zajmuje szczególne miejsce w naszej tradycji i kulturze. Wyraża i podkreśla naszą tożsamość, wartości, pamięć o tych, którym zawdzięczamy wolną Rzeczpospolitą. Nie bójmy się jednak okazywać naszej polskości na co dzień! Nie wstydźmy się wywieszać flagi podczas Świąt Narodowych, przy domu czy przy spotkaniach i uroczystościach lokalnych! Pokażmy innym, że jesteśmy Polakami!!!
Bracie Polaku. Wywieś polską flagę narodową. Od administratora strony:
- Od kilku lat wywieszam flagę w dniach 1-3 Maja i 11 listopada. To bardzo dobry zwyczaj. Mogę wtedy pokazać, że jestem dumny z bycia Polakiem.
|