Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   159  160  161  162  163  164  165  166  167   - następna »

Dzień Samorządu Terytorialnego - wyróżnienie dla Małgorzaty Małuch

28 maja 2013 r. Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, została zaproszona przez Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego, do udziału w okolicznościowych uroczystościach z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim. Dzień Samorządu Terytorialnego jest świętem ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla upamiętnienia daty przeprowadzenia pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku. W 2000 roku Święto to zostało uchwalone przez Sejm RP.

Podczas uroczystości Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał ordery i odznaczenia osobom zasłużonym w działalność na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i osiągnięcia w pracy samorządowej, Małgorzata Małuch z rąk Prezydenta otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.

Na zakończenie Prezydent gratulował odznaczonym samorządowcom i dziękował tym wszystkim, którzy wykazują inicjatywę i działają na rzecz pogłębienia mechanizmów obywatelskiego zaangażowania


Srebrny Krzyż Zasługi

Nabożeństwa Majowe

Wśród wielu pięknych form chrześcijańskiej pobożności, które wpisały się w krajobraz naszej polskiej kultury, są uroczyste majówki, odprawiane w kościołach, przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach.
Nabożeństwa Majowe zaczęto odprawiać w XVII wieku, jako wyraz głębokiej wiary w fakt, że Maryja, Matka Chrystusa jest naszą Matką. Inicjatorem Nabożeństw Majowych był włoski jezuita o. Mozzorali, który w rzymskim kolegium jezuitów szerzył praktykę poświęcenia miesiąca maja szczególnej czci Matki Chrystusa. Od maja 1814 roku zwyczaj odprawiania Nabożeństw Majowych rozpowszechnił się najpierw w Rzymie a następnie w całej chrześcijańskiej Europe.
Miesiąc maj, jako najpiękniejszy z miesięcy został wybrany na czczenie chwały Maryi, co jest wyrazem żywej wiary i miłości ludzi do Matki Bożej, pragnących poświęcić Jej to co najlepsze i najpiękniejsze.

Początkowo Nabożeństwa Maryjne odprawiano w kościołach, natomiast tradycja odprawiania Majówek poza świątynią powstała nieco później. Prawdopodobnie wynikało to z tego, że nieraz daleko było do parafialnych świątyń, lub nie zawsze ludzie mogli oddalić się od domu.
Zaczęto odprawiać Majówki przy przydrożnych krzyżach, lub specjalnie budowanych kapliczkach, na łonie pięknej majowej natury, co z czasem wrosło w nasza polską tradycję. Zmieniały się losy polskiego narodu, ale zwyczaj odprawiania Majówek nigdy nie zanikł. To religijne święto w przeszłości stało się szkołą narodowego ducha kształtującą chrześcijańskie i obywatelskie postawy.

Również w naszej parafii nie brakuje pięknych kapliczek, czy krzyży które to nasi pradziadowie postawili, aby w ten sposób oddać część Chrystusowi i Matce Jego Maryi. Mieszkańcy naszej parafii pamiętają wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach. Jednak od jakiegoś czasu tradycja Majówek przy kapliczkach zanikła. Ostatnie Majówki jeszcze kilka lat temu odprawiano przy krzyżu na ul. Kochanowskiego.

Pamiętając o przodkach, którzy budowali te kapliczki, oraz z potrzeby oddania chwały Matce Bożej, naszej Matce członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej wraz z mieszkańcami,strong> Siar codziennie spotykają się wieczorem przy kapliczce na „szlabancie” aby uczcić miesiąc poświęcony Maryi – odprawiając Majówkę. Na ten wyjątkowy wieczór w pełen urokliwy zakątek naszej parafii przychodzą mieszkańcy Siar, żeby poprzez odśpiewanie Litanii Loretańskiej, odmówienie różańca w intencji pogłębienia wiary nadziei i miłości, oraz odśpiewanie pięknych pieśni Maryjnych oddają cześć Naszej Matce.
Nie zapominajmy o naszych pięknych tradycjach , o przodkach którzy budowali te kapliczki, krzyże przydrożne, przy których kształtowało się życie religijne. Jeszcze niedawno, ludzie zatrzymywali się tam, zdejmowali czapki z głów, modlili się. W miesiącu maju obiekty te strojono kwiatami , odnawiano, upiększano. Nie bójmy się wyjść razem z sąsiadami, aby przy pięknych kapliczkach, czy krzyżach dać wyraz naszej wiary. Dbajmy o te miejsca i ożywiajmy je.

Adam Mickiewicz nasz wieszcz narodowy w balladzie „Powrót taty” pisał:

„Pójdźcie, o dziatki, pójdźcie wszystkie razem
Za miasto, pod słup, na wzgórek,
Tam przed cudownym klęknijcie obrazem,
Pobożnie zmówcie paciorek”.

Majowka przy kapliczce w Siarach

Uroczysta procesja Bożego Ciała przeszła Kożleńcem i Górkami

Mszą świętą pod przewodnictwem księdza proboszcza parafii p.w. Św. Józefa Oblubieńca Janusza Kurasza, rozpoczęły się uroczystości Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył prałat ks. Stanisław Dziedzic i wikary ks. Piotr Przypek. Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.30 w przysiółku Sękowej - Kożleńcu. Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika.

Po mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do ołtarzy ustawionych wzdłuż drogi biegnącej przez Kożleniec i Górki. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane były związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech ewangelii.
Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa.

Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecnośći Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.
W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Boże Ciało - 30 maj 2013 r.

Jubileusz 20-lecia istnienia DPS w Sękowej

Obchody 20-lecia działalności Domu Pomocy Społecznej w Sękowej odbyły się dnia 27 maja 2013 r. Na uroczystość przybyła pani Dyr. Wydziału polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego Renata Grochal, Dyr. Diecezji Rzeszowskiej Caritas ks. Stanisław Słowik, władze samorządu gminnego, zaprzyjaźnione domy pomocy społecznej oraz inne jednostki, księża i osoby, które współpracują z Domem na przestrzeni 20 lat.

Organizatorem Jubileuszu była Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Proboszcz Parafii Sękowa ks. Janusz Kurasz oraz Kierownik DPS w Sękowej Danuta Rybczyk

Rolex Replica Watches Uroczystość rozpoczęto o godz. 11.00-tej Mszą Św. w kościółku p.w. św. Filipa i Jakuba, który znajduje się obok miejscowego DPS-u. W koncelebrze uczestniczyło pięciu księży. Homilię wygłosił dyr. Caritas ks. Stanisław Słowik, który na zakończenie mszy św. wręczył Pani wójt i Pani kierownik DPS pamiątkowe dyplomy podziękowania. Po mszy św. obok DPS-u i kościółka Pani kierownik wygłosiła okolicznościowe przemówienie, w którym powiedziała, m.in.,, Dzisiejsza uroczystość, Jubileusz 20-lecia Domu Pomocy Społecznej w Sękowej , jest wielkim, radosnym przeżyciem dla całej społeczności Domu Pomocy, dla jej mieszkańców i pracowników. Każdy jubileusz jest okazją do refleksji nad przebytą drogą. Nasz droga – to już 20 lat. A teraz niezwykłe ciepłe i serdeczne słowa chcę skierować do naszych mieszkańców, zarówno tych aktywnych w kształtowaniu życia Domu, jak również do tych, których choroba i niesprawność uczyniła pozornie biernymi. To Wasza obecność nadaje sens naszej pracy, skłania do głębokiej refleksji nad życiem. Uwrażliwia uszlachetnia i wzbogaca naszą osobowość.
Bezinteresowność a nade wszystko aktywność powoduje ,że dzieła Waszych rąk, serc i umysłów, są widoczne niemalże w każdym zakątku naszego Domu. Świadczą o tym kompozycje ogrodu oraz sztuka manualna wyrobów artystycznych. Aktywny udział mieszkańców w życiu Domu pozwala na zachowanie dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Takimi przykładami są pani Maria Szydłowska - 95 lat oraz Maria Kotarba - 84 lata"

Głos zabrała Pani Dyr. Renata Grochal, która niezwykle ciepło i serdecznie podkreśliła ważność i wyjątkowość pracy personelu i działalności domu pomocy społecznej.

Następnie zaproszeni goście składali życzenia i wręczali pamiątkowe upominki na ręce Pani kierownik Danuty Rybczyk
Uroczystość miała również wymiar rozrywkowo-rekreacyjny. Przewidziano występy artystyczne z Gorlickiego DPS, poczęstunek dla wszystkich zaproszonych uczestników, Jubileusz 20-lecia połączony został z tradycyjnymi obchodami „Zielonych Świąt”, było to już III spotkanie integracyjne mieszkańców DPS-ów połączone ze smażeniem tradycyjnej jajecznicy.
Obchody Jubileuszu z pewnością będą długo i mile wspominane.

20 lat DPS w Sękowej

SĘKOWA - z kart 650 lat historii wsi

Dzień 26 maja 2013 r. zapisze się w historii Sękowej jako szczególna data. Wtedy to, obok starego kościółka p.w. św. Filipa i Jakuba w Sękowej, odbyło się spotkanie promocyjne książki, pracy zbiorowej pod redakcją dr Piotra Gryglaszewskiego ,,SĘKOWA - z kart 650 lat historii wsi". Książka długo oczekiwana, bowiem Sękowa do tej pory nie posiadała takiej publikacji, która ukazywałaby jego dzieje.
Organizatorem promocji było Stowarzyszenie Dobrej Woli w Sękowej, wójt Gminy Sękowa i Autorzy. Promocja książki odbyła się też w ramach Dni Dziedzictwa Kulurowego. Rozpoczęła się o godz. 16.00 mszą św. łacińską, którą koncelebrował ks. proboszcz Janusz Kurasz i ks. prałat Stanisław Dziedzic. Po mszy św. w kościółku, odbył się koncert kwartetu muzyki kameralnej a po nim rozpoczęła się promocja książki prowadzona przez dyr. Zespołu Szkół w Sękowej Bogusława Diducha, który jest również współautorem książki. Słowo wstępne wygłosił miejscowy proboszcz, wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Stanisław Grodziski - profesor nauk prawnych, ks. Sławomir Zych - współautor oraz dr Piotr Gryglaszewski - redaktor pracy zbiorowej. Książkę współtworzyli: Zbigniew Bania, Bogusław Diduch, Andrzej Drzymała, Piotr Gryglaszewski, Aleksander Gucwa Gabriela Kołotyło, Jacek Pięta, Agnieszka Tenerowicz, Miłosz Tokarz, Bartosz Walicki i ks. Sławomir Zych.
Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Senator RP Stanisław Kogut.
Publikacja ta jest ważnym elementem lokalnej tożsamości kulturowej, oprowadza czytelnika od położenia geograficznego, poprzez przyrodę, historię wsi od czasów najdawniejszych do współczesnych, pokazuje historię parafii, szkoły i sportu, opisuje najważniejsze zabytki, kulturę, przemysł naftowy i najblizższych sąsiadów wsi. Treść książki wzbogacają cenne fotografie i dokumenty archiwalne, niektóre z nich ujrzały światło dzienne po raz pierwszy!

Książka ta jest cenną skarbnicą wiedzy na temat lokalnej historii dla mieszkańców Sękowej i gminy, a szczególnie dla młodszego pokolenia, bez wątpienia jest znaczącym wydarzeniem w w dziejach Sękowej, za co należy się wszystkim osobom, mający wkład w powstanie książki duże uznanie. Gratulujemy i polecamy!
Książka ukazała się w rocznicę 650-lecia powstania Sękowej i parafii. Przy pięknej pogodzie, licznie zebrani mieszkańcy Sękowej i okolic mogli posłuchać i zobaczyć, występ zespołu młodzieżowego pod batutą Mirosława Bogonia i koncert grupy śpiewaczej „Razem” z Sękowej.

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWA - kliknij

Promocja książki - Sękowa