Newsy:

znalezionych: 948 na 190 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

Nocka na nocki z sukcesem – nocki wyleciały!

Impreza rozpoczęła się zgodnie z planem. W niedzielę 30 kwietnia 2017 r. o godz. 19:00, proboszcz parafii w Małastowie - ks. Adam Prącik, rozpoczął spotkanie od przedstawienia historii kościoła. Potem nadszedł czas na tematy nietoperzowe. Piotr Firlej z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” opowiedział o Krainie Podkowca i prowadzonych remontach w ramach projektu LIFE Podkowiec+, prezentując przy tym obiekty wyremontowane na pobliskich terenach tj. w rejonie Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego w tym m.in. cerkwie w Blechnarce i Koniecznej, kościoły (dawne cerkwie) w Bereście, Dubnem i Leluchowie. O nietoperzach Beskidu Niskiego opowiedział związany z PTPP „pro Natura” chiropterolog, gorliczanin - Wojciech Gubała. Po krótkiej przerwie uczestnicy spotkania zgromadzili się pod wieżą kościelną, gdzie oczekiwano na wyloty nocków dużych, a Wojciech Gubała odpowiadał na liczne pytania uczestników. Pomimo niskiej temperatury i wschodzącego księżyca, kilka nocków wyleciało spod dachu świątyni.

Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże. Cieszy udział w spotkaniu wielu rodzin z małymi dziećmi. Pomimo niesprzyjającej aury w świątyni ciężko było znaleźć wolne miejsce. Wśród uczestników spotkania byli turyści z Warszawy, Rzeszowa, Płocka, Gdańska, Jasła, Krakowa jak również mieszkańcy Gorlic, Szymbarku, Sękowej i Małastowa. Organizatorami wydarzenia były: Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" w ramach Projektu LIFE Podkowiec+ LIFE12 NAT/PL/000060, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małastowie, Urząd Gminy Sękowa.

Przypomnijmy kościół Wniebowzięcia NMP w Małastowie, wybudowany został na początku XIX w., jako cerkiew greckokatolicka. Obecnie służy jako kościół rzymsko-katolicki. Malowniczo położony nad potokiem, wśród przewyższających miejscowość o 300-400 m gór, udziela gościny nockom dużym. Nietoperze te nazwę zawdzięczają swoim rozmiarom; wraz z borowcem wielkim należą do największych spośród krajowych gatunków nietoperzy (jeśli nie liczyć stwierdzonego raz, czy dwa borowca olbrzymiego). Naprawdę są jednak niewielkie, ważą do 40 gramów, to jest tyle, co wróbel domowy. Nietoperze mają inną niż ptaki budowę skrzydeł, dlatego w locie wydają się większe, niż naprawdę. Kościół w Małastowie dzięki nockom dużym jest ważnym stanowiskiem na mapie sieci Natura 2000 Ostoje Nietoperzy Powiatu Gorlickiego. Dzięki ich obecności możliwe było sfinansowanie remontu dachu. Koszt remontu wyniósł 680 tyś. złotych. Prace, ze względu na bezpieczeństwo objętych ochroną zwierząt, prowadzono pod nieobecność nietoperzy (w okresie zimowym).

Informacje na temat Krainy Podkowca i projektu LIFE Podkowiec+ zamieszczane są na stronie www.podkowiecplus.pl www.fb.com/podkowiec www.fb.com/KrainaPodkowca

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

102 Rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami"
Uroczystości na cw nr 91 w Gorlicach

102 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji w niedzielę 30 kwietnia w samo południe na cmentarzu wojskowym nr 91 w Gorlicach, rozpoczęły się uroczystości. Po odegraniu hymnu polskiego, austriackiego i węgierskiego, głos zabrał burmistrz Gorlic Rafał Kukla, który powiedział m.in. ,,wojna oznacza śmierć i często dopiero po jej zakończeniu dostrzegalne jest okrutne żniwo, które rodzi niezgoda. Ta myśl towarzyszyła modlitwie ekumenicznej, w której wzięli udział duchowni – rzymskokatoliccy, greckokatoliccy i prawosławni. Mimo różnic poglądów, wyznania oraz odmiennych barw mundurów poległych, dziś na cmentarzu podkreślono jedność i wspólnie modlono się za osoby, które 102 lata temu oddały tu życie. Następnie odbył się Apel Poległych oraz trzykrotna salwa honorowa, po czym składano wieńce, kwiaty i zapalono znicze.

Po tej części wszyscy przemaszerowali na gorlicki Rynek, by zobaczyć w takt orkiestry wojskowej musztrę paradną w wykonaniu Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

102 rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami" - rekonstrukcja historyczna w Sękowej.

102 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji 30 kwietnia na obiektach sportowo – rekreacyjnych w Sękowej, odbyła się po raz siódmy z rzędu kolejna już rekonstrukcja epizodu Bitwy pod Gorlicami z czasów Wielkiej Wojny. W rekonstrukcji uczestniczyło około 150 rekonstruktorów z 15 grup z całej Polski a także z Niemiec - Berlin, Rosji - Kaliningrad, Ukrainy i Słowacji.
Podczas I wojny światowej w 1915 roku na ziemi gorlickiej rozegrała się bitwa o przełomowym znaczeniu. Walki pozycyjne trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. Front rosyjski między Wisłą a Karpatami został przerwany, a w ciągu następnych tygodni wyzwolono większość Galicji łącznie ze Lwowem.

Rekonstrukcja rozpoczęła się o godz. 16.oo, kilka tysięcy osób obserwowało ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. Huk armat, wystrzały z karabinów, walki konnicy, potyczki żołnierzy, eksplozje, swąd spalonego prochu, krzyk kobiet i dzieci. Nad polem bitwy latały dwa rosyjskie samoloty Nieport 11 i 17, wszystko to przy pięknej sprzyjającej pogodzie.
Bitwa Gorlicka, w której wojska austro-węgierskie i niemieckie pokonały armię rosyjską, jest uważana za jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.

Komentatorem widowiska był dr hab. Andrzej Olejko.

Po rekonstrukcji odbył się koncert pieśni patriotycznych wykonaniu: Szalowski Zespół Wokalny oraz zespół regionalny. Ponadto można było skorzystać z degustacji potraw kuchni wojskowej, zobaczyć życie obozowe jak również stoiska regionalne.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Pamiętaj, wywieś flagę!

2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe obchodzone w Polsce od 2004 roku. 3 maja świętować będziemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja a 30 kwietnia 102 rocznicę ,,Bitwy pod Gorlicami"

Zachęcam mieszkańców gminy Sękowa i nie tylko do wywieszenia na domach, balkonach i w oknach flagi narodowej. Zaakcentujmy tym sposobem nasz patriotyzm i poszanowanie naszej niepodległości, popularyzujmy wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.

W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.

Zapraszam do wspólnego świętowania rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 102 rocznicy ,,Bitwy pod Gorlicami" szczegółowy program znajdziesz tu

Cmentarz wojenny nr 123 Łużna - Pustki nominowany do Znaku Dziedzictwa Europejskiego

Na cmentarzu wojennym nr 123 - Łużna-Pustki z czasów I wojny światowej znajduje się 46 grobów zbiorowych i 829 pojedynczych, pochowanych jest tu: 912 żołnierzy armii austro-węgierskiej (blisko połowa z nich to Polacy), 65 żołnierzy armii niemieckiej, i 227 żołnierzy armii rosyjskiej.
Cmentarz wojenny nr 123 założony w latach 1915/1918 na wzgórzu Pustki powstał w miejscu jednej z największych bitew pierwszej wojny światowej na froncie wschodnim pomiędzy armią austro-węgierską i niemiecką oraz armią rosyjską. Bitwa pod Gorlicami jest również nazywana Małym Verdun. Cmentarz jest miejscem ostatniego spoczynku żołnierzy, którzy walczyli po stronie tych trzech sił zbrojnych i którzy pochodzili z terenów, które dziś są częścią Austrii, Węgier, Niemiec, Polski, Ukrainy, Rosji i Słowenii, oraz z innych środowisk religijnych i kulturowych.

Cmentarz wojenny nr 123 jest miejscem pamięci odzwierciedlającym ideę ekumenizmu, zapewniając jednakowe traktowanie wszystkim poległym bez względu na ich przynależność religijną lub etniczną i fakt, po której stronie walczyli. Cmentarz ten znalazł się wśród dziewięciu obiektów, które Komisja Europejska decyzją z 2 lutego 2016 roku wyróżniła Znakiem Dziedzictwa Europejskiego (ZDE)
Uroczyste wręczenie plakiety Znak Dziedzictwa Europejskiego dla cmentarza w Łużnej, którą odebrali Wojewoda Małopolski Józef Pilch i Wójt Gminy Łużna Kazimierz Krok, odbyło się podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, które miały miejsce w Brukseli w dniach 12-15 kwietnia 2016 roku.
W Polsce obok cmentarza w Łużnej to prestiżowe wyróżnienie otrzymały: Konstytucja 3 Maja, Stocznia Gdańska oraz zabytki miasta Lublina związane z ideą Unii Lubelskiej, co czyni Polskę liderem wśród państwa Unii Europejskiej w tym względzie z uwagi na fakt, iż na całym świecie jest 29 wyróżnionych obiektów .

Oficjalne uroczystości związane z nadaniem Znaku Dziedzictwa Europejskiego Cmentarzowi Wojennemu Nr 123 Łużna-Pustki, odbyły się 21 kwietnia 2017 r. z udziałem wojewody małopolskiego Józefa Pilcha, wojska, samorządowców, reprezentantów krajów uczestniczących w walkach na Froncie Wschodnim I Wojny Światowej oraz wielu innych gości honorowych, dzieci i młodzieży.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego, odsłonięcia dokonał na cmentarzu Wojewoda Małopolski Józef Pilch i wójt gminy Łużna Kazimierz Krok, który powiedział:,, Znak Dziedzictwa Europejskiego jest przyznawany obiektom, które odegrały znaczącą rolę w kulturze i historii Europy oraz w tworzeniu Unii Europejskiej. Podkreślił, że cmentarz na wzgórzu Pustki jest ekumenicznym miejscem pamięci, gdzie polegli są traktowani jednakowo, niezależnie od tego, w jakiej armii służyli i jakiego byli pochodzenia etnicznego i religijnego. „Europa zaczyna się właśnie tutaj”.
Następnie wojewoda małopolski Józef Pilch podkreślił, że powstanie cmentarza nr 123 było efektem największych zmagań wojennych toczących się na froncie wschodnim I wojny światowej, gdzie w 1915 r. w wielkiej bitwie pod Gorlicami starły się wojska Austro-Węgier i Niemiec z wojskami rosyjskimi.„Cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki stał się symbolem tragicznych doświadczeń I wojny światowej, cierpienia, okrucieństwa i nieuzasadnionego dążenia do imperializmu. Spoczywają tu żołnierze wszystkich armii, równi wobec śmierci. Niech spoczywają w pokoju” - podkreślił wojewoda.

W trakcie uroczystości asystę honorową wystawił Garnizon Kraków. Modlitwę ekumeniczną w intencji żołnierzy, którzy zginęli w czasie bitwy o wzgórze Pustki odmówili duchowni wyznania katolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego. Odbył się apel poległych i oddano salwę honorową.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ