Newsy:

znalezionych: 1019 na 204 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

Na ,,Pańskich Polach” w Sękowej odbyła się po raz ósmy rekonstrukcja
Bitwy pod Gorlicami.

103 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji 29 kwietnia 2018 r. odbyła się po raz ósmy z rzędu kolejna już rekonstrukcja epizodu Bitwy pod Gorlicami z czasów Wielkiej Wojny. Po raz pierwszy rekonstrukcja odbyła się na wzgórzu, w miejscu autentycznej bitwy sprzed 103 lat.
Rozpoczęła się o godz. 15.00 wspólną modlitwą, którą poprowadzili księża: ks. Jacek Piróg, proboszcz z Sękowej, ks. Grzegorz Nazar, proboszcz greckokatolickiej parafii w Rozdzielu i Mirosław Cidyło, proboszcz prawosławnej parafii w Bartnem. Przybyłych gości powitała gospodarz Gminy Sękowa wójt Małgorzata Małuch oraz prowadzący Ryszard Rządło

Następnie około 10 tysięcy osób obserwowało ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. Wojska pruskie i austriackie atakowały wzgórze, na którym stacjonowały z kolei wojska carskie. Na wzgórzu były dwie linie okopów wojsk rosyjskich, był lazaret i sztab dowódczy. Huk armat, wystrzały z karabinów, walki konnicy, potyczki żołnierzy, eksplozje, swąd spalonego prochu. Nad polem bitwy latały dwa rosyjskie samoloty Nieport 11 i 17, wszystko to odbyło się przy pięknej sprzyjającej pogodzie.

W rekonstrukcji uczestniczyło około 150 rekonstruktorów z 20 grup z całej Polski a także z Rosji - Kaliningrad, Ukrainy, Czech i Słowacji. (GRH “Gorlice 1915”, Fordy T, SRH Wrzesień 39 sekcja I – wojenna, GRH 69 Riazański Pułk Piechoty, Dzika Dywizja, GRH Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów - Rzeszów, Stowarzyszenie Historyczne im. 7 pułku Lansjerów Nadwiślańskich z Halinowa, SH LIR 32, GRH Strzelcy Mszczonów, KVH Karpaty Snina - Słowacja, GRH IR 155 pp, GRH II Brygada Legionów Polskich, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Artyleria, 114 Nowotorski Pułk Piechoty z Kaliningradu, 14 Pułk Strzelców Syberyjskich Przasnysz, Projekt Alpenrot, SHR Marienburg (IR 152), Stowarzyszenie Historyczne Pionierzy 40 pp “Dzieci Lwowskich”, (21 Muromski Pułk Piechoty) i GRH 56 pp Wadowice

Podczas I wojny światowej w 1915 roku na ziemi gorlickiej rozegrała się bitwa o przełomowym znaczeniu. Walki pozycyjne trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. Front rosyjski między Wisłą a Karpatami został przerwany, a w ciągu następnych tygodni wyzwolono większość Galicji łącznie ze Lwowem.

Bitwa Gorlicka, w której wojska austro-węgierskie i niemieckie pokonały armię rosyjską, jest uważana za jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.

Komentatorem widowiska był prof. nzw. dr hab. Andrzej Olejko.

Po rekonstrukcji odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieżowych zespołów lokalnych. Ponadto można było przyjrzeć się życiu obozowemu – zajrzeć do sztabu, lazaretu, okopów i oczywiście poszukać łusek po wystrzelonych nabojach, a także skosztować wojskowego chleba ze smalcem.
Rekonstrukcja przygotowywana została w ramach projektu transgranicznego „Historia znana i nieznana – pamiątki I wojny światowej polsko- słowackiego pogranicza”.

Tegoroczna rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami była niezwykła z kilku powodów inna niż wszystkie dotychczasowe. To nie tylko z faktu nowego miejsca czy wspomnienie z historycznego wydarzenia sprzed 103 lat, ale dla nas Polaków to wielka rocznica 100 lecia odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI.

…. ale z obowiązku kronikarskiego muszę jeszcze odnotować akcję jaka towarzyszyła przy tej wspaniałej rekonstrukcji, wspaniała akcja charytatywna na rzecz zdrowia i życia mojego ucznia 44-latka – Jacka Krupy z Sękowej. Rok temu mężczyzna zaraził się bakterią listerii. W kilka tygodni stał się niemal całkowicie zdany na innych. Teraz walczy o choćby minimalną sprawność.
Do grupy dobrych serc dołączyły gospodynie z sołectw gminy. Za drobny datek można było skosztować domowych ciast, chleba i innych przysmaków. Katarzyna Tokarz, sołtyska z Ropicy Górnej specjalnie z myślą o akcji dla Jacka przygotowała swój słynny napitek. W tym roku namawiała: skosztuj trunku i kup placka za zdrowie Jacka! Po rekonstrukcji odbyła się także licytacja obrazów. Jeden z nich namalowała Karolina, córka pana Jacka. Pod młotek poszły też grafika i płaskorzeźba. Z tej licytacji i do puszek uzbierano 15.108.84 zł. W imieniu Rodziny Jacka - dziękujemy!

NFZ nie finansuje już niestety leczenia Jacka, rodzina płaci za nie, a krakowski szpital był jedyną placówką, która zdecydowała się przyjąć Jacka i podjąć się jego leczenia i rehabilitacji. Trzymaj się Jacku!! Wracaj do Sękowej!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

VIII rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami"

Wernisaż Piotra Szczepaniaka w Muzeum PTTK w Gorlicach

30 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum PTTK w Gorlicach, odbył się wernisaż Piotra Szczepaniaka pt. „Mieszkańcy Galicji w formacjach wojskowych armii austro-węgierskiej w czasie Bitwy Gorlickiej i w pozostałych latach Wielkiej Wojny”. Wystawę otworzył Prezes Zarządu Oddziału Jerzy Mrozek w obecności posłanki Barbary Bartuś.

Wystawa zmienna związana jest ze 103. rocznicą Bitwy pod Gorlicami oraz obchodzoną w bieżącym roku 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej, a także w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty związane z galicyjskimi Polakami, którzy służyli w armii austro-węgierskiej, a więc zdjęcia, dokumenty wojskowe i poczta polowa, a także elementy umundurowania i wyposażenia wiążące się z formacjami wojskowymi, w których stanowili oni znaczną część składu osobowego. Autor wystawy Piotr Szczepaniak, pochodzi z Żywca. Jest absolwentem studiów historycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, nauczycielem historii i aktywnie działającym historykiem, zainteresowanym badawczo przede wszystkim historią Austro-Węgier oraz dziejami Żywiecczyzny. Od dziecka zajmuje się kolekcjonowaniem przedmiotów militarnych związanych z historią lokalną i armią austro-węgierską.
Ekspozycja będzie dostępna do 30 czerwca br.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Msza św. w intencji poległych w I wojnie światowej
na cw nr 80 w Sękowej

W przeddzień rekonstrukcji historycznej ,,Bitwa pod Gorlicami”, która to od 8 lat odbywa się w Sękowej, na cmentarzu wojennym nr 80 w Sękowej, odbyła się wieczorem Msza św. w intencji Ojczyzny i wszystkich poległych w I wojnie światowej. Uroczystej Mszy św. w 103. rocznicę ,,Bitwy pod Gorlicami” i 100 rocznicy odzyskania Niepodległości sprawował proboszcz parafii p.w. św. Józefa w Sękowej ks. Jacek Piróg. Wygłoszonej homilii przypomniał o ofiarach wszystkich frontów Wielkiej Wojny. „Gromadzimy się, by wspólnie modlić się i oddać wdzięczność naszego serca i umysłu – w wymiarze indywidualnym, rodzinnym, narodowym – tym, którzy w okresie Wielkiej Wojny oddawali swe życie i przelewali krew na ołtarzu ojczyzny” – powiedział na wstępie. Ksiądz Jacek w homilii wspomniał bohaterów walk , którzy oddali życie za naszą wolność. Mówił o bohaterstwie, odwadze a także wychowaniu patriotycznym w rodzinach, umiłowaniu swojej historii i ojczyzny na przykładzie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Człowiek tylko wtedy jest zdolny do poświęcenia innym i swojej rodzinie gdy posiada wyniesione z domu te wszystkie wartości mówił Ks. Jacek.

Przed Mszą św. obok ołtarza polowego zapłonęły znicze a delegacja Urzędu Gminy na czele z panią wójt Małgorzatą Maluch złożyła wieniec, upamiętniających poległych żołnierzy.
We Mszy św. uczestniczyli władze samorządowe na czele z panią wójt, radni, grupy rekonstrukcyjne oraz mieszkańcy okolic.
Po skończonej Mszy św., Ks. proboszcz odmówił modlitwę za poległych na wojnach oraz za Ojczyznę. Na koniec udzielił zebranym błogosławieństwa i zaśpiewano polską katolicką pieśń religijną ,,Boże, coś Polskę…, która była bardzo popularna po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy.

PS

Szkoda tylko ze przy tak pięknej pogodzie, w sobotę w godzinach wieczornych było nas tak mało! Większość uczestników w/w uroczystości to nauczyciele i uczniowie okolicznych szkół. Młodzież jak zwykle zaprezentowała się bardzo godnie.
Nie miejmy wątpliwości, że młodzież wie co to znaczy - Bóg Honor Ojczyzna

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Galicyjskie Cmentarze
Spojrzenie po 100 latach

23 kwietnia 2018 r. w Pawilonie Historii Miasta Gorlice, odbył się wernisaż wystawy Waldemara Dobrowolskiego pt."Galicyjskie cmentarze - spojrzenie po 100 latach". Wystawę otworzył Rafał Kukla – burmistrz Gorlic, następnie twórca wystawy pan Waldek zaprezentował swoje prace fotograficzne będące próbą odwzorowania archiwalnych zdjęć znajdujących się w zbiorach Narodowego Archiwum w Krakowie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Fotografie skupiają się głównie na 2 historycznych okręgach cmentarnych: I żmigrodzkim oraz III gorlickim. Wystawa ma na celu zaprezentowanie zmian w krajobrazie jakie zaszły na przestrzeni stulecia w obrębie poszczególnych nekropolii.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Kolejny raz zanieczyszczono potok wpadający do Sękówki.
Wyciek substancji ropopochodnej.

W sobotę 21 kwietnia 2018 r. około godziny 19:00 jeden z właścicieli posesji w Sękowej przez który to przepływa potok wpadający do rzeki Sękówka, zauważył na całej jej długości ciecz ropopochodną niewiadomego pochodzenia płynąca potokiem. W poniedziałek powiadomiono Urząd Gminy w Sękowej, przybyła pani odpowiedzialna za referat ochrony środowiska, poczyniła swoje czynności, wykonała zdjęcia i ustaliła w którym miejscu następuje wyciek. W tym czasie powiadomiono Policję i Straż Państwową z Gorlic. Na miejscu jednostka straży pożarnej, zlokalizowała źródło wycieku oraz ustawiła dwie zapory absorpcyjne uniemożliwiające przedostanie się substancji ropopochodnej dalej do Sękówki (dopływ rzeki Ropa – nomen omen) Swoje czynności na miejscu prowadzili także funkcjonariusze policji.

Po wstępnych oględzinach Policja powiadomiła Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, Delegatura w Nowym Sączu, którzy przybyli w ciągu godziny! Brawo! Inspektorzy z kilku miejsc potoku i rzeki Sękówka pobrali do analizy próbki. Następnie właściciele posesji przez które przepływa potok, pokazali inspektorom, policji i strażakom, film rozpościerający się na długości około 500 m

Jak udało nam się ustalić, wyciek substancji ropopochodnej może zagrażać licznym gospodarstwom, które znajdują się w tej części Sękowej. W roku ubiegłym doszło do wycieku dwa razy, w tym roku po raz pierwszy oby ostatni!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ