Newsy:

znalezionych: 1047 na 210 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

Pożegnanie Lata w Męcinie Wielkiej !

Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Wakacje już za nami, a teraz przyszła pora na rozstanie z najcieplejszą porą roku. Pożegnanie Lata , choć do kalendarzowego zakończenia lata pozostało jeszcze 2 tyg. to impreza była pełna wrażeń i zabawy!
8 września 2018 r. o godz. 16.00 na kompleksie szkolnym w Męcinie Wielkiej odbyła się impreza plenerowa, na którą oprócz mieszkańców i turystów, przybyli zaproszeni goście.
Pani Iwona Tumidajewicz , dyr. GOK w Sękowej oraz miejscowa pani sołtys Zofia Prorok dokonały otwarcia imprezy witając wszystkich zebranych. Przy dobrej muzyce wystąpił ,,Zwariowany Baca” (Witold Michalik ) i jego maskotki, wystąpila utalentowana młodzież z GOK w Sękowej a o godz. 18.00 – METAMORFOZA – wielki pokaz mody recyklingowej w której to wystąpiła osobiście pani wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch, po tej części rozpoczęła się dyskoteka - DJ Kermit, wystąpił też ,, Baca dla dorosłych” – Witold Michalik.

Dobrej muzyki oraz smacznego jedzenia tego dnia w Męcinie Wielkiej nie brakowało a dla najmłodszych wielka dmuchana zjeżdżalnia, wata cukrowa, popcorn i bańki mydlane. Mimo już chłodnych wieczorów zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
W imieniu swoim dziękuję wszystkim za uczestnictwo w Zakończeniu Lata w Męcinie Wielkiej. Szczególne podziękowania należą się osobom zaangażowanym w organizację , sponsorom za pomoc finansową oraz wszystkim przyjaciołom Męciny Wielkiej, którzy poświęcili swój czas, aby być z nami w ten wyjątkowy weekend !

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij

Pożegnanie Lata w Męcinie Wielkiej w relacji RTvG

Uczciliśmy pamięć lotników poległych w misji niesienia pomocy ...

W sobotę 1 września 2018 r. w Krzywej – Banicy przy pięknej pogodzie odbyła się po raz dziesiąty od odsłonięcia pomnika, uroczystość patriotyczno - religijna związana z 74. rocznicą zestrzelenia polskiej załogi lotniczej z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowca Halifax, który w sierpniu 1944 roku, niósł pomoc walczącej Warszawie. Samolot zestrzelono w miejscowości Banica dziś Krzywa w gminie Sękowa.

Śmierć poniosło wówczas 7 polskich lotników. W lecącym samolocie Halifax w nocy z 27/28 sierpnia 1944 r. zginęli: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko, sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.

Uroczystość 74.rocznicy zestrzelenia polskiej załogi Halifax i 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej, rozpoczęto w postawie stojącej od wysłuchania hymnu lotników. Po słowach wstępnych i przywitaniu przybyłych gości oraz pocztów sztandarowych przez pana Aleksandra Gucwę, rozpoczęła się o godz. 17-tej uroczystość, odśpiewaniem popularnej pieśni maryjnej ,,Z dawna Polski Tyś Królową”. Następnie Mszę Św. w intencji lotników i wszystkich tych co zginęli podczas II wojny światowej, koncelebrowało dwóch księży. Ks. proboszcz Piotr Roman z Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie oraz ks. proboszcz Jan Adamczyk z parafii p.w. śś Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej.
Ks. Piotr wygłosił homilię przepełnioną elementami patriotycznymi.

Po mszy św. Aleksander Gucwa nawiązał do tragicznej śmierci polskich lotników, zaapelował do kultywowania pamięci o polskich lotnikach i podziękował wszystkim, którzy utrwalają w naszej narodowej tożsamości pamięć o wydarzeniach tamtych dni, po czym przeprowadził apel poległych a następnie złożono kwiaty przez przedstawicieli Rodzin lotników:

w imieniu Rodziny Widackich złożył prof. Jan Widacki oraz Kazimierz Widacki.
w imieniu wnuka Michała Omylaka wiązankę kwiatów złożył Kazimierz Sacha oraz Dariusz Duran
w imieniu Frances Gates i jej Rodziny (Sydney) kwiaty złożyła Halina Godkowicz i Krystyna Gucwa,

Ponadto wiązanki kwiatów złożyli:

Ppłk pil. Krystian Lebda – dca 12 Es. Lot. z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków – Balice
Mjr pil. Andrzej Stukus - Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie
W imieniu Wójta Gminy Sękowa i Rady Gminy – wieniec złożył Michał Diduch i Krystyna Prokop - radna
W imieniu sołectwa Krzywa wiązankę kwiatów złożyła radna Maria Połeć i sołtys Izabela Floryan
W imieniu Burmistrza Miasta Gorlic wiązankę kwiatów złożył Kier. Oświaty i Kultury Aleksander Augustyn w towarzystwie byłego Burmistrza Gorlic Kazimierza Sterkowicza i Burmistrza Bobowej Wacława Ligęzy

Złożyli także:

Wójt gminy Pleśna – Ryszard Stankowski
G R H 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Nowy Sącz – Józef Gucwa
Nadleśnictwo Gorlice – Rotko Damian i Jucha Jerzy
Uczniowie ze SP w Gładyszowie - Justyna Michalak, Jolanta Uram i Tomasz Bolech
Narodowe Gorlice – Kruczek Celina, Piotr Rutana i Zygadło Waldemar
Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski - Marek Karaś
Wielka Loża Narodowa Polski - wiązankę kwiatów złożył Wielki Mistrz Aleksander Kalinowski i Wielki Sekretarz Tomasz Stefańczyk

Na zakończenie Aleksander Gucwa odczytał wiersz ,,Modlitwa w intencji lotników”. Pełny tekst wiersza zamieszczam poniżej.
Po modlitwie odśpiewano polską, katolicką pieśń religijną ,, Boże, coś Polskę..." a następnie organizator poprosił wszystkich uczestniczących w tej uroczystości na lotniczą żołnierską grochówkę, która wszystkim bardzo smakowała!

Na uroczystość przybyła z Krakowa bardzo liczna Rodzina dowódcy tej załogi ppor. Kazimierza Widackiego na czele z prof. mecenasem Janem Widackim i jego kuzynem Kazimierzem Widackim. O rocznicy pamiętała też córka mjr Franciszka Omylaka z Australii Frances Gates z Rodziną i wnuk mjr. Michał Omylak z Rodziną z Wrocławia, przysłali piękne wiązanki kwiatów i znicze.
W uroczystości uczestniczyli wszyscy członkowie gorlickiego koła Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w osobach: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran.
W 74. rocznicy uczestniczyli kombatanci - por. Dymitr Sabatowicz, chor. Bolesław Jagoda oraz sierż. Czesław Stępień, dyr. szkół m.in. Kozioł Stanisław – dyr. SP w Olszynach, dyr. SP w Gładyszowie Krystyna Michalak i liczni mieszkańcy pow. gorlickiego.
Wartę honorową przy pomniku pełnili druhowie z OSP Gmina Sękowa. Poczty sztandarowe wystawili: Nadleśnictwo Gorlice, OSP Sękowa oraz uczniowie z gimnazjum w Siarach.
Dziękuję za utrwalenie uroczystości mediom a w szczególności Regionalnej Telewizji Gorlice pana Macieja Trybusa oraz Gorlice.tv fotoreporterom:Jacek Kosiba, Bogusław Kuciakowski i Dariusz Duran

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Modlitwa w intencji lotników

Gdy chodziłeś, Panie, po ziemi,
nie było jeszcze samolotów.
Kazałeś nam patrzeć na ptaki niebieskie.
Człowiek patrzył dobrze
i nauczył się latać w powietrzu
szybciej i dalej niż ptaki.
Dziękujemy Ci,
że pozwalasz nam
podpatrywać tajemnice,
które zostawiłeś w świecie,
że kazałeś nam czynić
sobie ziemię poddaną.
Dziękujemy Ci za dobrych lotników.
Pozwól im odczuć, jak piękne jest niebo,
a gdy wrócą na ziemię,
niech zatęsknią za tym,
co jest na górze.

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ - Gorlice.tv - kliknij

część I

część II

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ RTvG

Wyczekiwany most i droga

21 czerwca 2018 r. po wielu, wielu latach przystąpiono do budowy mostu na rzece Sękówka na granicy Bodaków z Ropica Górną w przysiółku Dragaszów. Most budowany jest w ciągu drogi powiatowej nr 1490 k Ropica Górna - Bartne, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem zaplanowanych prac. Na placu budowy, dziś kładzie się już przęsła mostowe.
Budowa mostu w Bodakach jest sporym wyzwaniem, zarówno ze względu na skalę przedsięwzięcia jak i trudne warunki geologiczne oraz niesprzyjającą aurę. Gwałtowne burze na przemian z niemal tropikalnymi temperaturami nie spowalniają jednak tempa prac. Zakończenie prac budowlanych nastąpi na początku grudnia 2018 r.

Oprócz mostu wyremontowana zostanie droga powiatowa Ropica Górna - Bartne na długości 1,4 km.
W ramach inwestycji rozbudowane zostaną dojazdy do mostu wraz ze skrzyżowaniem z drogą gminną, zjazdy indywidualne do posesji, wybudowane zatoki autobusowe i odcinki chodnika. Całkowity koszt inwestycji to 6,2 mln złotych, w tym: 3,4 mln zł remont drogi powiatowej i 2,8 mln zł odbudowa mostu. Zarząd Powiatu pozyskał dofinansowanie z budżetu państwa oraz Lasów Państwowych po 2,35 mln zł. Pozostałą kwotę zabezpieczono w budżecie powiatu. Wykonawcą prac jest firma GODROM z Gorlic.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

XII Gminne Dożynki Sękowa 2018
Podziękowania za dary ziemi

Święto plonów to doskonała okazja do prezentacji dorobku materialnego i kulturowego środowiska rolniczego. Dożynki zakorzeniły się już od wielu lat w tradycjach naszej gminy. Jest to dzień, kiedy rolnicy chcą podziękować za plony, które właśnie zebrali. Dzień ten stał się zarazem okazją do zabawy, która zbliża do siebie ludzi na co dzień pracujących na roli i nie tylko.

XII Gminne Dożynki odbyły się 19 sierpnia 2018 r. a gospodarzem ich była Sękowa. Rozpoczęły się o godz. 12.00 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP uroczystą dziękczynną mszą świętą celebrowaną przez ks. proboszcza Jacka Piroga. W homilii ks. proboszcz, podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in. ,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa".

Po mszy św. korowód dożynkowy przy pięknej pogodzie prowadzony przez mażoretki ubrane w paradne stroje i orkiestrę OSP przemaszerował z wieńcami dożynkowymi na kompleks sportowo – rekreacyjny. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej- Pani Iwona Tumidajewicz w sposób profesjonalny od początku do końca prowadziła XII Gminne Dożynki. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek Pani Maria Bogoń i Pan Zygmunt Markowicz przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Obecne na dożynkach posłanki Barbara Bartuś oraz Elżbieta Zielińska zabrały głos dziękując rolnikom za ciężką pracę jaką włożyli w tegoroczne żniwa, zakończyły swoje wystąpienia słowami: Szczęść Boże polskiej wsi i polskiemu rolnikowi !

Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania. Na scenie pojawiły się zespoły, jako pierwszy wystąpił młodzieżowy zespół ,,Ruczaj”, następnie Młodzieżowy Zespół Regionalny z Niedzwiedzia, zespół ,,Beskidy”, koncert galowy w ramach projektu ,,Twórcze Interakcje Międzypokoleniowe”, koncert disco polo ,,Suski”, koncert ,,Elendes”, koncert Mateusz& Liber a o godzinie 21.00 wystąpiła gwiazda wieczoru Kasia Cerekwicka a po niej RAMPEY i dyskoteka.

Czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie już do późnych godzin nocnych. Impreza przy bardzo dużej frekwencji przebiegła bez problemów Myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną i mówili że do Sękowej znów przybędą za rok!
Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych oraz wystawa rzemiosła ludowego. Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ***** Zobacz relację filmową z gminnych dożynek - kliknij

część I

część II

część III ostatnia !!

Dożynki parafialne – Sękowa 2018

„ Bądź pozdrowiona ziemio rodząca,
z dobroci Boga świat odradzająca
tonami zboża, chlebnymi kłosami,
wstęgami rzeki wonnymi lasami
Bądź pozdrowiona ”

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zawsze w naszej parafii przeżywamy dożynki parafialne, które są podziękowaniem Panu Bogu za plony już zebrane i te, które zostaną dopiero zebrane. I tak było i tym razem.
Nasze dziękczynienie zanieśliśmy podczas Mszy Świętej, bowiem to Bóg jest źródłem wszelkiego dobra i to tylko dzięki Jego łasce możemy się cieszyć jakąkolwiek obfitością zbiorów.

Parafialne dożynki odbyły się 15 sierpnia 2018 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Mszę św. celebrował ks. wikariusz Michał Piętka. On też wygłosił okolicznościową homilię, zwrócił uwagę, że musimy jakby na nowo nauczyć się dziękczynienia za Bożą opiekę, która nam nieustannie towarzyszy.
Powiedział m.in. obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. Wspomniał na początku Mszy św. oraz w intencjach również o wojnie bolszewickiej z 1920 r., o ,,Cudzie nad Wisłą" oraz o Święcie Wojska Polskiego.

Na zakończenie uroczystości ks. wikariusz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za cztery wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Pod koniec mszy zostały poświęcone.

Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez: Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej, KGW w Siarach, Grupa 50+ z Siar. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ ZWIASTUN

Święto Wojska Polskiego - Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.