Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

Wspaniała zabawa i integracja na Senioriadzie w Sękowej

W sobotę 21 października w Sękowej odbyła się kolejna edycja Senioriady. W tym roku motywem przewodnim były klimaty żeglarskie, które zaowocowały wyjątkowymi strojami uczestniczących w wydarzeniu seniorów i seniorek.
Wydarzenie zorganizowane przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym w Sękowej przyciągnęło wiele osób. Chociaż jak sama nazwa powinna wskazywać, Senioriada skierowana do osób starszych przyciągnęła gości w każdym wieku. Atrakcji nie zabrakło również dla najmłodszych, dla których przygotowano m.in. specjalne warsztaty, w trakcie których dzieci mogły nauczyć się wykonywać samodzielnie np. kule do kąpieli. Wraz z rozpoczęciem imprezy na scenie grę rozpoczął coverowy zespół grający muzykę Lady Pank. Jeden z głównych punktów programu Senioriady odbył się zaraz po koncercie. Mowa o konkursie na najlepszą stylizację.

W marynarskie klimaty wczuły się głównie seniorki, które przygotowały na tę okazję naprawdę niezłe stylizacje, chociaż oczywiście nie zabrakło również Panów. Stylizacje jednak zdecydowanie zdominowały kobiety, nie zabrakło stroju kapitana czy też majtka. Uwagę na siebie zwracała również stylizacja piratki. Jury konkursu, w którym znalazła się wójt gminy Małgorzata Małuch po trudnej analizie uznała, że na nagrodę zasługują wszyscy uczestnicy, którzy zostali nagrodzeni voucherami do restauracji Gospoda Magurska. Jak podkreślano, w całym konkursie nie chodziło o wygraną, a przede wszystkim o dobrą wspólną zabawę, pokazanie, że lata emerytury mogą być radosne i wesołe, a także fakt, że zawsze trzeba mieć do siebie dystans.

Wydarzenie na konkursach się nie zakończyło. Po ocenie stylizacji przyszedł czas na kolejną porcję śmiechu, a tą w świetnym stylu zaprezentował kabaret JURKI. Trójka aktorów kabaretowych znanych chociażby z telewizji zaprezentowała kilka skeczy występując bezpośrednio przed publiką - rezygnując ze sceny postanowili wystąpić na trawie bezpośrednio przed namiotem wypełnionym sękowskimi seniorami.

Na koniec wydarzenia przyszedł czas na występ muzycznej gwiazdy tego wieczoru - zespół Brathanki!
Na zakończenie był jeszcze wspaniały pokaz sztucznych ogni oraz pokaz ognia. Gorlice24.pl

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

,,W trosce o pamięć poległych" czyli VIII akcja sprzątania cmentarzy wojennych

W dniach od 5 do 7 października 2023 r. z inicjatywy Pana Jacka Witasa Prezesa Koła nr 8 Klubu Górskiego ,,Orły" przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, odbyło się sprzątanie cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej na terenie powiatu gorlickiego, tarnowskiego i jasielskiego. Około 500 wolontariuszy pracowało na 96 cmentarzach w tym 20 osobowa grupa z Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” przy Komendzie Stołecznej w Warszawie.
„Sprzątanie cmentarzy wojennych jest elementem naszej wspólnej troski o dziedzictwo historyczne jak również dbaniem o polskie dziedzictwo narodowe, dbaniem o naszą pamięć. Każda nekropolia jest wyjątkowo ważna ze względu na swą historię, a dzięki działaniom na rzecz ich rewaloryzacji możliwe jest przywrócenie im należytego stanu, uchronienie ich od niszczenia, a w efekcie zapomnienia przez kolejne pokolenia.

,,Mimo że na tym cmentarzu nie znałem żadnego z pochowanych tutaj żołnierzy a spoczywa tu 37 żołnierzy trzech cesarzy (19 żołnierzy rosyjskich, 14 niemieckich i 4 austrowęgierskich), to należy im się szacunek. Warto brać udział w takiej akcji, gdyż jest to zarazem nasz wspólny obowiązek" – powiedział Aleksander Gucwa - Opiekun Miejsc Pamięci Narodowych z Sękowej, w wywiadzie TV pracujący wraz z małżonką na cmentarzu wojennym nr 79 w Sękowej, nr 84 w Bednarce i nr 85 w Rozdzielu. Na tym ostatnim cmentarzu pracowała drużyna harcerska KryLinki działająca przy Szkole Podstawowej w Lipinkach oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Wójtowej, pod opieką Eweliny i Krzysztofa Deda
Przy pomocy grabi, sekatorów, szpachelek i siły własnych mięśni porządkowali pomnik naszej historii. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w prace i podekscytowani. Z piłą motorową pracował też Pan Henryk Opałka z Lipinek. Na cmentarzu pracowali harcerze z SP Lipinki: Magdalena i Grzegorz Dedo, Maja Pijanowska, Jakub Róż, Bartosz Kokoczka, Jonasz Zaworski, Kamil Wenc, Konrad Zoła oraz przedstawiciele SU w SP Wójtowej: Patryk Kiełtyka, Szymon Kosiński, Patryk Stankowski.

VIII akcja sprzątania cmentarzy w pełni udana. W akcję zapoczątkowaną przez policyjny klub turystyczny, co roku włącza się więcej osób i organizacji – harcerze, leśnicy, strażacy, funkcjonariusze SG, studenci, grupy szkolne, turyści z innych kół, myśliwi, członkowie grup rekonstrukcyjno-historycznych, a także żołnierze WOT-u. Podczas prac pogoda sprzyjała.

7 października 2023 r. o godz. 17.00 w Pałacu w Siarach, nastąpiło podsumowanie tej szlachetnej trzydniowej akcji. Prowadzący spotkanie Michał Diduch powitał zaproszonych gości, po czym trio uczennic z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej zaśpiewało zebranym pieśni patriotyczne z okresu WW a dr Marcin Czarnowicz przedstawił prace archeologiczne na cmentarzach z I wojny światowej na terenie Bieszczad.
Następnie Prezes Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” Pan Jacek Witas, przedstawił prezentację multimedialną przedstawiająca prace na cmentarzach prowadzone podczas zeszłorocznej VII Akcji sprzątania cmentarzy z I wojny światowej. Wręczył trzy dyplomy honorowe PTTK „Za Pomoc i Współpracę” m.in. Janowi Majewskiemu i Wojciechowi Smaga Wszystkim biorącym udział w Akcji serdecznie podziękował.
General Johanes Kainzbauer z austriackiego Czarnego Krzyża uhonorował 5 wolontariuszy Honorowym Austriackim Czarnym Krzyżem m.in. Piotra Spłocharskiego
Głos zabrała wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch, która m.in. powiedziała: ,,prawdziwym inspiratorem, motorem i kreatorem tej akcji i w ogóle tego ruchu, który jest wokół cmentarzy z I wojny światowej jest Jacek Witas", podziękowała wszystkim za udział w akcji i ogrom wykonanych prac.
Głos zabrał: Konsul Generalny Węgier dr Tibor Gerencsér oraz Dyr. Joanna FLORKIEWICZ – KAMIENIARCZYK - Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego.
Ostatnim etapem spotkania był poczęstunek, podczas którego uczestnicy wymieniali się własnym doświadczeniem i uwagami. Wszyscy opiekunowie cmentarzy wyrazili chęć dalszej współpracy podczas kolejnej tego typu akcji.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ*** ZOBACZ TAKŻE TU

prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece

Podsumowanie projektu ,, Artyści Życia II”

02 października 2023 roku na sali gimnastycznej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Sękowej odbyło się podsumowanie projektu ,, Artyści Życia II”. Projekt ten realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Wartość projektu ogółem wynosiła prawie 2, 5 mln złotych.
W ramach ww. projektu na terenie Gminy Sękowa działały Placówki Wsparcia Dziennego. Funkcjonowały one w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Sękowej oraz w Szkole Podstawowej im. Władysława Długosza w Siarach. Do końca 30 września 2023 wsparciem objęto 320 uczestników, w tym dzieci i młodzież z terenu Gmina Sękowa.
W ramach codziennych zajęć wychowankowie mieli zapewniony ciepły posiłek oraz pomoc w nauce, szczególnie przy odrabianiu zadań domowych. Wychowawcy organizowali dla dzieci różnorodne zajęcia ogólnorozwojowe, artystyczne, sportowe, taneczne, wokalne, mające na celu zachęcić do konstruktywnego spędzania wolnego czasu. Ponadto podopieczni brali udział w warsztatach: malarskich, zielarskich, zdrowego żywienia oraz w spotkaniach z podróżnikiem, policjantem, strażakiem, pszczelarzem.

Wychowankowie uczestniczyli także w dogoterapi oraz w zajęciach i konkursach profilaktycznych.
W okresie ferii zimowych dzieci brały udział w nauce jazdy na nartach. Zajęcia odbywały się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów na wyciągu narciarskim w Małastowie. Natomiast w czasie wakacji wychowankowie korzystali z nauka pływania na Krytej Pływalni ,, Fala” w Gorlicach.
Ponadto w okresie wakacji, placówka zapewniała przewóz i odwóz autobusowy dla dzieci na trasie Sękowa – Krzywa oraz Sękowa – Bodaki. Organizowane były także wyjazdy do kina ,, Kolory” w Gorlicach, ogniska z pieczeniem kiełbaski oraz słodkimi smakołykami.
W ramach projektu sfinansowano doposażenie Placówek Wsparcia Dziennego w pomoce naukowe, dwie tygodniowe kolonie profilaktyczno - terapeutyczne do Pogorzelicy nad Morzem Bałtyckim dla 100 dzieci oraz dwie trzydniowe wycieczki edukacyjne do Warszawy i Wrocławia. Ponadto w ramach projektu zorganizowano dwa festyny, w których dzieci mogły wziąć udział w wielu wspaniałych zabawach animacyjnych, sportowych oraz tanecznych.
Warto zaznaczyć, że w ramach projektu ,, Artyści Życia II” sfinansowano również Plac Zabaw ,,Shrek” w Sękowej o powierzchni 520 m2.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece

VI Zjazd Mieszkańców wsi Bednarka 30.09-01.10.2023 r.

prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece VI Zjazd Mieszkańców wsi Bednarka (Боднаркa) oraz Piknik Rodzinny obchodzono przez dwa dni - 30.09-01.10.2023 i zorganizowany był przez Zjednoczenie Łemków i Wójta Gminy w Lipinki.
W pierwszym dniu już o godz. 6.00 rano na Górze Jawor koło Wysowej, odbyło się krótkie nabożeństwo błagalno - dziękczynne tzw. Moleben za wszystkich zmarłych i żyjących mieszkańców Bednarki. Nabożeństwo poprowadziło dwóch księży greckokatolickich, uczestniczyło ponad 100 osób w tym 80 osób przybyłych z Legnicy, bliższych i dalszych rodaków wsi Bednarka, pow. Gorlice.

Następnie ŁEMKOWSKI KERMESZ rozpoczął się o godz. 10.00 w cerkwi p.w. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Bednarce. Służbę Bożą poprowadził arcybiskup metropolita archieparchii przemysko-warszawskiej Eugeniusz Popowicz w asyście 8 księży. W służbie bożej uczestniczyli wierni przybyli z Legnicy, z Bednarki i okolic oraz zaproszeni goście.

Po Mszy św. w procesji przeszliśmy na miejscowy cmentarz wiejski, gdzie przy grobie księża i zgromadzeni odmówili modlitwę za zmarłych. Wszyscy uczestnicy Kermeszu (odpust) zostali zaproszeni przez organizatorów na wspaniały obiad. Po obiedzie zespół folklorystyczny "Łemkowski Perstenyk" z Gorlic, zaśpiewał hymn łemkowski, po czym wystąpiły następujące zespoły:
1. Zespół folklorystyczny "Łemkowski Perstenyk" z Gorlic,
2. Zespół pieśni i tańca "Osławiane" z Mokrego,
3. Kapela "Drewutnia" z Lublina,
Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z zespołem "Demaj" z Gromadki.

W drugim dniu o godzinie 12.00 odbyła się Msza św. odprawiona przez ks. Grzegorza Pacana a po mszy obok cerkwi na pamiątkę VI Zjazdu Mieszkańców Bednarki wykonano pamiątkowe zdjęcia, po czym udaliśmy się pod wyremontowany i odnowiony przez bednarczan, przydrożny kamienny krzyż z 1903 r. Złożono zapalone znicze, odmówiono modlitwę i został poświęcony przez księdza Grzegorza. Wykonano pamiątkowe zdjęcie.

W pikniku uczestniczył Wójt Gminy Lipinki Czesław Rakoczy oraz przedstawiciele Zjednoczenia Łemków.
Zjazd Mieszkańców Wsi Bednarka to unikalna okazja do spotkania ludzi, których łączą wyjątkowe korzenie, do rozmów o dawnych czasach i o tym co wspólne. To był wyjątkowy Zjazd a ideą Zjazdu była integracja mieszkańców wsi. Okolo 80 osób przyjechało z Ziem Zachodnich na VI Zjazd mieszkańców wsi Bednarka. Są to potomkowie miejscowych ŁEMKÓW, którzy zostali wysiedleni w 1947 roku podczas Akcji Wisła. Uczestnicy modlili się w miejscowej cerkwi z 1900 r. oraz na Gorze Jawor.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

III ZJAZD KLASOWY, ABSOLWENTÓW LO W BOBOWEJ – MATURA 66

Motto III Zjazdu klasowego, Absolwentów LO w Bobowej 57 LAT MATURA 66

„Są w życiu chwile, które pozostają, chociaż czas mija, one nie mijają. I osoby są takie, które raz poznane mile bywają w życiu wspominane” (Wisława Szymborska)

prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece 23 września 2023 r. z okazji 57-lecia matury, odbyło się spotkanie klasowe, absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Bobowej - MATURA 66.

III Zjazd absolwentów i profesorów naszej klasy, stworzył doskonałą okazję do przyjacielskich spotkań, długich rozmów, ale także do chwil zadumy oraz refleksji. Po 57 latach od złożenia egzaminu dojrzałości, 11 absolwentów LO w Bobowej a wraz z nimi profesor Mieczysław Krok i pani sekretarka Helena Tarasek, spotkała się po raz trzeci na zjeździe klasowym – Matura 66
To doniosłe wydarzenie w historii naszej klasy, rozpoczęło się od spotkania na dziedzińcu szkolnym, gdzie rozpoznawaliśmy się z wielkim wzruszeniem. Następnie gospodarz szkoły pani dyr. Urszula Jabłońska zaprosiła nas do budynku szkoły, powitała i gratulowała wszystkim przybyłym na tą uroczystość, po czym nasz kolega przewodniczący klasy a zarazem szkoły Wincenty Wołkowicz złożył wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową naszego dyrektora pana Bronisława Płazy, wspaniałego pedagoga i człowieka i przedstawił nam jego sylwetkę. Następnie udaliśmy się do n a s z e j k l a s y, usiedliśmy w ławkach jak przed 57 latami a kolega Aleksander Gucwa odczytał obecność i przy kawce i ciastku wspominaliśmy szkolne czasy. Zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcia w klasie oraz na dziedzińcu szkolnym, gdzie uczyliśmy się od 8-mej do 11 klasy (1962 - 1966).

Następnym punktem programu był cmentarz, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach zmarłych profesorów m. in. Dyrektora Bronisława Płazy i jego żony, profesor Kazimiery Job, Jadwigi i Zenona Krztoń oraz Zofii Delekty. Potem udaliśmy się na krótki spacer po naszym uroczym miasteczku, zwiedzając m.in. Muzeum Judaików pana Józefa Gucwy.
O godz. 15.00 udaliśmy się zasłużony obiad i wspólne biesiadowanie do bobowskiej restauracji ,,Galicja”
Podczas biesiadowania Komitet Organizacyjny Zjazdu wręczył profesorowi Mieczysławowi Krokowi wydanie albumowe o Bobowej a pani Helenie Tarasek o Ojcu Świętym JPII a kol. Kazimierz Kowalski wręczył foldery o Generale Bolesławie Wieniawie Długoszowskim i monety o nominale 5 koronek wybite z okazji odzyskania praw miejskich po 75 latach i wejście w rok jubileuszowy 670-lecia lokacji Bobowej. Następnie kol. Aleksander Gucwa zaprosił wszystkich na projekcję autorskiego 40 min. filmu dokumentalnego, w którym to przedstawił historię Bobowej, szkoły i naszej klasy a po projekcji wręczył wszystkim pendrivea z nagranym filmem.

Było to piękne i wzruszające spotkanie. Po latach wszyscy stają się bliscy i drodzy sercu. Chyba właśnie to uczucie sprawia, że oprócz oficjalnych zjazdów coraz częściej odbywają się zjazdy klasowe. Ten fenomen sprawia, że ludzie mieszkający z dala od siebie w różnych miastach czy krajach, porzucają codzienne obowiązki, by choć na chwilę przypomnieć sobie atmosferę tamtych licealnych lat, by po latach - niczym "orły do gniazda" - powrócić.
Przy świecach i dźwiękach muzyki, wspominaliśmy nasze młodzieńcze lata, pierwsze miłości i przyjaźnie oraz naszych wspaniałych profesorów dzięki którym jesteśmy tym, kim jesteśmy. Wspomnienia tych szkolnych przeżyć doprowadziły niektórych do łez. Była to wspaniała uroczystość a wspomnienia i przeżycia będą w naszych sercach do końca życia. W imieniu Komitetu Organizacyjnego i swoim własnym składam serdeczne podziękowania za udział w III Zjeździe naszej klasy.

Szczególne podziękowania kieruję do zaproszonych gości, koleżanek i kolegów, którzy przybyli na Zjazd i razem z nami zechcieli powrócić wspomnieniami do początków naszej szkolnej edukacji.
Zorganizowanie tej uroczystości zawdzięczamy Komitetowi Organizacyjnemu, który zadał sobie dużo trudu by zorganizować tak wspaniałe spotkanie.
Dlatego w imieniu wszystkich absolwentów LO MATURA 66, pragnę złożyć najserdeczniejsze podziękowanie członkom Komitetu Organizacyjnego a przede wszystkim, Aleksandrowi Gucwie, Kazimierzowi Kowalskiemu , Wandzie Orłowicz-Dudek, Janinie Ormiańskiej-Pierożak, Marii Dyga, Romanowi Trojanowiczowi i Mieczysławowi Martusiowi.
Słowa podziękowania kieruję pod adresem naszej koleżanki Marii, Elżbiety Tarasek – Gibały, która wsparła nas finansowo. Niech słowa naszego wielkiego rodaka Papieża Świętego Jana Pawła II towarzyszą jej na każdy dzień -

,,Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi"

Mamy nadzieję, że za 3 lata spotkamy się znów i przeżywać będziemy te wspaniałe chwile.
Motto dzisiejszego spotkania niech pozostanie w naszych myślach i sercach. Piękne wspomnienia czynią człowieka bogatym, a spotkania takie jak nasze uświadamiają, że dla takich chwil warto żyć – Matura 66

W III Zjeździe Absolwentów – Matura 66 uczestniczyli: ***** ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

1. Maria Dziubaczka – Dyga
2. Aleksander Gucwa
3. Kazimierz Kowalski
4. Halina Kluska – Tajak
5. Alicja Łajka
6. Mieczysław Martuś
7. Janina Ormiańska - Pierożak
8. Wanda Orłowicz – Dudek
9. Maria Tarasek – Gibała
10. Roman Trojanowicz
11. Wincenty Wołkowicz
12. Prof. Mieczysław Krok
13. Sekretarka – Helena Tarasek
14. Dyr. szkoły - Urszula Jabłońska

Na zdjęciu brak Aleksandra Gucwy, który robi zdjęcie - jest na powyższym