Newsy:

znalezionych: 1019 na 204 stronach
« poprzednia -   2  3  4  5  6  7  8  9  10   - następna »

Rekonstrukcja historyczna w Medzilaborcach - Słowacja

W pięknej scenerii i przy pięknej pogodzie, w miejscu gdzie toczyły się zacięte i krwawe walki w okresie I wojny światowej, dla ich upamiętnienia, Słowacy kolejny już raz organizują rekonstrukcję tych wydarzeń. O zaciętości walk świadczą liczne cmentarze i pobojowiska w tym rejonie.
12 km od polskiej granicy 21 kwietnia 2018 r. o godz. 14:00 w miejscowości Medzilaborce w Republice Słowackiej, odbyła się rekonstrukcja historyczna walk I wojny światowej – Karpaty 1914/1915.
Przed główną bitwą rekonstrukcyjną już od godz. 10.00 organizatorzy zaplanowali szereg ciekawych wydarzeń towarzyszących inscenizacji m.in.
- występ wojskowej orkiestry dętej
-występ chóru męskiego
- pokaz musztry wojskowej z epoki
- prezentacja mundurów i uzbrojenia
- wykłady historyczne
- zawody w gotowaniu wojskowych posiłków

O godz. 14.00 rozpoczęła się rekonstrukcja, przystąpiono do kilku potyczek oddziałów rosyjskich, pruskich i austro-węgierskich w miejscu autentycznej potyczki, która odbyła się ponad 100 lat temu.

Można było zobaczyć:
- Atak austro-węgierskiej dywizji piechoty
- Atak rosyjskiej dywizji na zdobytą pozycję austro-węgierską
- Pokaz artylerii z okresu I wojny światowej
- atak samolotu na pozycje wroga

Słowacy zadbali o przygotowanie terenu (okopy), pirotechnikę, o przybyłych rekonstruktorów i publiczność. W rekonstrukcji oprócz oddziałów słowackich wystąpiły grupy z Czech, Rosji oraz z Polski. Mocne wybuchy artyleryjskie robiły wrażenie na oglądających. Były one zsynchronizowane z wybuchami na polu walki. Artylerii wtórowały 2 ckmy szwarclose a latający bardzo nisko przez większą część rekonstrukcji dwupłat, ostrzeliwał pozycje wroga.
Po rekonstrukcji odbyła się defilada wszystkich grup rekonstrukcyjnych, otrzymując liczne brawa od zgromadzonej publiczności.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

GORLICKIE „DRAMATIS PERSONAE"- 1915
WYSTAWA W 103. ROCZNICĘ BITWY GORLICKIEJ

Na wystawie z okazji 103. rocznicy Bitwy Gorlickiej prezentujemy portrety i biogramy kilkudziesięciu osób, których osobiste dzieje mocno związały się z historią naszego miasta i którzy z pewnością w maju 1915 roku zapamiętali Gorlice po kres swojego żywota. Gorlickie „Dramatis personae" - aktorzy dramatycznych wydarzeń, którym Gorlice użyczyły swojej nazwy, odgrywają przed nami odwieczny spektakl walki o władzę nad narodami, a także o niepodległość swoich narodów. Przedstawiamy tutaj biografie władców zaborczych państw, a także wojskowych dowódców formacji uczestniczących w Gorlickim Przełomie. Prezentujemy sylwetki kilku wybitnych, narodowych i lokalnych bojowników o niepodległość Polski. Kontrastując osobową historię dziejów z bezosobowym obrazem ruin miasta i ogromem tragedii, zapraszamy do refleksji nad polską drogą do niepodległości.

Wernisaż odbył się 20 kwietnia 2018 o godz. 18.00 w sali im. prof. Wł. Kunza Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów" w Gorlicach. Wystawę otworzył Zdzisław Tohl, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. W wernisażu udział wzięli; Łukasz Bałajewicz, Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice oraz Aleksander Augustyn, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Gorlicach.
Franciszek Rzeszutek, Dyr. Ośrodka Kultury Gminy Gorlice przedstawił licznie zgromadzonej publiczności historię Gorlic w okresie Wielkiej Wojny.
Równocześnie odbył drugi wernisaż poświęcony rzeźbie Romana Pietrzaka - polski rzeźbiarz.
Wystawa czynna będzie do 16 maja 2018 r.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij

Z ziemi angielskiej do Polski.
Wizyta rodziny Chrisa Mackey w Sękowej.

Polski pilot sierż. Brunon Maleika pochodzący z Książa Wielkopolskiego koło Śremu, zginął śmiercią lotnika 17 sierpnia 1944 r. w miejscowości Olszyny – pow. Tarnów – Małp. Zginęła wówczas cała polska załoga lecąca Liberatorem z bazy w Brindisi (Włochy) z pomocą materiałową dla Powstania Warszawskiego. Od ponad 10 lat jego syn Chris Brunon Mackey, zamieszkały w Anglii, urodzony miesiąc po tragicznej śmierci ojca, co roku przyjeżdża z rodziną do Polski, by pod pomnikiem w Olszynach i w kwaterze brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, oddać cześć i honor swojemu ojcu i polskiej załodze.

Chris w ubiegłą niedzielę tj. 8 kwietnia wylądował na lotnisku w Krakowie w towarzystwie żony Sheenagah, syna Iana i wnuczki 17 letniej Sophie.
Spotkanie w Sękowej odbyło się w godzinach południowych w poniedziałek, następnie udaliśmy się pod pomnik 7 polskich lotników w Banicy/Krzywej, którzy zginęli 11 dni po załodze Liberatora z Olszyn. Złożono kwiaty i zapalono znicze a Aleksander Gucwa opowiedział historię zestrzelenia załogi Halifaxa z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia.
Opuszczamy urokliwy Beskid Niski i przez Biecz po godzinie jazdy dojeżdżamy do Olszyn. Odwiedzamy cmentarz wojenny nr 113 z I wojny światowej, celem pokazania pierwotnego pochowku załogi Liberatora. Załoga ta od 1948 r. spoczywa w kwaterze brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Następnie zobaczyli miejsce upadku Liberatora a pod pomnikiem 7 lotników polskich w Olszynach, dowiedzieli się o tragicznych losach załogi ojca Chrisa. Właścicielka posesji a zarazem opiekunka pomnika pani Alfreda Mężyk, zaprosiła nas na ,,małą czarną” i pokazała piwnicę, gdzie w stropie znajduje się poszycie Liberatora. Pokazała jeszcze inne części z tego samolotu. Przy pomniku nastąpiło pożegnanie Chrisa i jego rodziny oraz sympatycznego pana Wojtka Ścibora, wspaniałego tłumacza i kierowcę.

W planach Chrisa przez pozostałe cztery dni jest pokazanie okolic Krakowa m.in. wyjazd do Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Planuje przyjazd w sierpniu na uroczystości rocznicowe związane z tragiczna śmiercią młodych polskich lotników załogi Liberatora i Halifaxa. DO ZOBACZENIA!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

13. rocznica śmierci Jana Pawła II.
Msza św. na Magurze Wątkowskiej

Obchody związane z XIII rocznicą śmierci Jana Pawła II rozpoczęły się przy pięknej pogodzie Koronką do Miłosierdzia Bożego 8 kwietnia o godz.15.00 na Magurze Wątkowskiej przy obelisku upamiętniającym wędrówki ks. Karola Wojtyły obecnego świętego Jana Pawła II po Beskidzie Niskim.
Następnie ks. proboszcz z Desznicy Józef Obłój odprawił Mszę św. w intencji zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II oraz wygłosił Słowo Boże do ponad 200 wiernych przybyłych z Jasła, Gorlic oraz mieszkańców okolicznych wiosek. Wszyscy zebrani wierni podczas Mszy św. dziękowali Bogu za dar, jakim dla Kościoła był i jest Jan Paweł II.

Mszę św. zakończono modlitwą, błogosławieństwem oraz z ucałowaniem relikwii Świętego
Organizatorem obchodów 13. rocznicy śmierci papieża Polaka było Duszpasterstwo turystów i Zarząd Oddziału PTTK w Jaśle.

***

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat, po 26 latach pełnienia pontyfikatu. Cierpiał na chorobę Parkinsona. Śmierć papieża-Polaka wstrząsnęła światem. Kiedy pojawiła się informacja o pogarszającym się stanie jego zdrowia, pod oknami papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim zgromadziły się ogromne tłumy, by przez kilka dni trwać w modlitwie.

Drogę papieża do świętości uznano za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Beatyfikacji Jana Pawła II dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r. a kanonizacji – papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku, w obecności swego emerytowanego poprzednika.
Jan Paweł II w trakcie swojego pontyfikatu odbył 102 pielgrzymki zagraniczne i 142 podróże po Włoszech. Wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień, opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Portal www.sekowa.info dziękuje za świąteczne życzenia.

Przez cały Wielki Tydzień , portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali: ( w kolejności otrzymania)

Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Kazimierz Sacha - Gorlice
Tadeusz i Marzena Mroczko – Wałcz
Grażyna i Jacek Krukowie – Kraków
Andrzej Ratajczak – Poznań
Barbara i Aleksander Guterch - Warszawa
Frances & Derek – Sydney (Australia)
Rodzina Wichrowskich - Warszawa
Michał Omylak z Rodziną - Wrocław

Drogą mailową, tel., sms i portale społecznościowe przesłali: ( w kolejności otrzymania)

1. Maryla Dudziak - USA
2. Dyr. i pracownicy Muzeum "Dwory Karwacjanów i Gładyszów" – Gorlice
3. Maria (Elżbieta) i Marcin Gibała – Opole
4. Wanda i Jerzy Dudek – Gorlice
5. Roman Trojanowicz – Gorlice
6. Aleksander Wietrzyk z Rodziną – Biesna
7. Janusz Drzymała – Kanada
8. A i Z Kotasowie – Kraków
9. Kazimierz Karasiński – Kraków
10. Adam Gamon - Ropica Górna
11. Anna i Bogusław Diduch - Gorlice
12. Joanna Puścizna – Dominikowice
13. Rafał Kukla – Gorlice
14. Krystyna i Krzysztof Sikora – Warszawa
15. Ryszard Stankowski – Pleśna
16. Katarzyna Kullman – Warszawa
17. Stanisław Job – Kraków
18. Anna Branas – Wysowa
19. Frances & Derek – Sydney (Australia)
20. Hanna Kubiak – Poznań
21. Andrzej Piecuch – Gorlice
22. GRH 1PSP AK – Limanowa
23. SSLW RP – Kraków
24. Wojciech Noworyta – Warszawa
25. Ivan Dzurisz z Rodziną – Bardejov (Slowacja)
26. MIK – Paulina Kasprzycka- Kraków
27. Sławomir Mrozek - Gorlice
28. Jan Widacki – Kraków
29. Krystyna i Janusz Reinfuss – Kraków
30. Zhanna i Andrzej Orchel – Gorlice
31. Danuta i Stanisław Drzymała – Warszawa
32. DGART – Gorlice
33. Irena i Kazimierz Sterkowicz – Gorlice
34. Tomasz Sikorski z Rodziną- Warszawa
35. Ewa i Piotr Mrazek – Warszawa
36. Justyna i Fabian Szarowiczowie – Sękowa
37. Agata Bogusz – Stróżna
38. Monika Rachel – Męcina Wielka
39. Krystyna i Stanisław Wojdyła – Kraków
40. Halina i Edward Wyroba – Wadowice
41. Aniela i Bernard Gawlikowie – Jankowice
42. Zofia Macior – Moszczenica
43. Mieczysław Witek – Siary
44. Elżbieta Żołędowska – Węgrów
45. Zofia Prorok - Męcina Wielka
46. Irena Klimek – Wołowiec
47. Elżbieta Popławska - Gdańsk
48. Irena Serwańska- Przemyśl
49. Mariusz Esmantowicz – Gorlice
50. Cyfrowy Polsat – Warszawa
51. Jerzy i Teresa Kuck – Kraków
52. Yvetta Walecka – Gorlice
53. Alicja Grabowska – Częstochowa
54. Adam Sobieraj - Kraków
55. Janina i Stanisław Fikus – Gliwice
56. Elwira i Jarosław Lis – Puck
57. Marek Podraza – Gorlice
58. Joanna Podstołowicz - Hojdak – Sękowa
59. Norbert Żaczek
60. Jolanta Karasińska z Rodziną – Warszawa
61. Urszula Jackiewicz – Katowice
62. Joanna Barbara Przysławska - Włochy
63. Sylwia Żelazny – Siary
64. Szymon Serwatka z Rodziną – Kraków
65. Sandy Miarecki - USA

Za wszystkie życzenia świąteczne serdecznie dziękuję.