Newsy:

znalezionych: 1059 na 212 stronach
« poprzednia -   2  3  4  5  6  7  8  9  10   - następna »

CHYŻOGRANIE u Hani w Krzywej

W sobotnie popołudnie o godz. 15.00 w Chyży u Hani w Krzywej, odbyło się pierwsze ChyżoGranie czyli spotkanie z muzyką – poezja śpiewana i tradycyjne pieśni łemkowskie.
W pierwszym rozpoczynającym się cyklu spotkań z muzyką ChyżoGranie wystapiły następujące zespoły:

• Jarek Buczek z Michałem Słonimskim
• Hania i Slavko
• 4 PORY ROQ
• Julia Doszna
• RUTY uwite
Ponieważ wiał zimny wiatr, można było skorzystać z pieczenia kiełbasek przy ognisku jak również zakosztować przysmaki z kuchni Chyży Hani a na bocznej scenie odbywała się jak za starych dobrych lat potańcówka i wspólne śpiewanie.

RUTY Uwite

Łemkowskie pieśniarki przywracają pamięć o najstarszych pieśniach kobiet.
Ruty Uwite tworzy osiem dziewczyn i kobiet w różnym wieku, od 30 do 60 lat, z Beskidu Niskiego – z Łosia, Leszczyn, Ropek, Wysowej, Klimkówki, Krygu i Gorlic. “Część z nas należy do mniejszości etnicznej: Julia, Mariola, Hania są Łemkiniami, ale my wszystkie czujemy się związane z Łemkowszczyzną, poprzez miejsce w którym mieszkamy i poprzez to, co robimy”. Śpiewają najstarsze, zapomniane już łemkowskie pieśni kobiet. “Nie staramy się śpiewać ładnie, nie szkolimy głosów, spotykamy się w różnych miejscach: w naszych domach, instytucjach, i tam gdzie ktoś nas zaprosi”.

Julia Doszna

Łemkowska pieśniarka, obdarzona ciepłym , przejmującym głosem. Urodziła się w Bielance - małej wsi w Beskidzie Niskim. Dziś mieszka i pracuje w Łosiu niedaleko Gorlic. Śpiewanie od najmłodszych lat stanowi jej chleb powszedni, jest jej modlitwą i rozmową z ludźmi. Z pewnością wiąże się to z wyrastaniem w tradycji i kulturze swych przodków, co jest fundamentem poczucia własnej tożsamości. W Łosiu prowadzi dziecięcy zespół "Wereteno", działający przy tamtejszej parafii grekokatolickiej.
W swoim artystycznym dorobku ma kasetę pt.: "Z kolędami po Karpatach" oraz dwie płyty CD : "Tam na Łemkowynie", "Czoho płaczesz". Płyta "Tam na Łemkowynie" została laureatem Folkowego Fonogramu Roku 2000.

4 Pory RoQ

• Anna Bobruś – wokal, perkusjonalia
• Grzegorz Sykuła – gitara
• Marcin Wójtowicz – gitara basowa
• Michał Słomiński – instrumenty klawiszowe, perkusjonalia
Polski zespół wykonujący głównie szeroko pojętą poezję śpiewaną i piosenkę autorską jednocześnie próbując delikatnych modyfikacji tego gatunku, w stronę muzyki jazzowej, bluesowej a nawet swingu.
Teksty piosenek pisze solistka zespołu Anna Bobruś, muzyka jest dziełem wspólnym zespołu.

Hancia & Slawko

• Anna Kwas -Śpiew
• Jarek Mazur – akordeon, śpiew

Na co dzień grają z zespołem Hudacy. Dawno, dawno temu, za czasów Monarchii Austro - Węgierskiej muzykanci wędrowali z miejsca na miejsce przynosząc ludziom radość i muzykę. Grali czardasze, polki, sztajery i wiele innych tańców.
Granice były słabo pilnowane i muzyka mogła swobodnie wędrować. Dziś, kiedy znów w Karpatach nie ma granic, wędrują ze swoją muzyką po Wschodniej i Zachodniej Galicji, Sarisu i innych zakątkach wokół naszych ukochanych gór.
Grają i śpiewają muzykę Karpat i Galicji. Ich wzorem są muzykanci rusnaccy, cygańscy, żydowscy, słowaccy i polscy. Chcą, żeby muzyka jak niegdyś, dawała ludziom radość i przypominała dawne, dobre czasy.

Jarek Buczek i Michał Słonimski

Gra i śpiewa od ponad dwudziestu lat. Wspólnie z żoną Iwoną organizuje spotkania poetycko-muzyczne pod nazwą : „ Granie na Majdanie” We wrześniu 2018 roku miała miejsce premiera płyty pt. „ Ślady” . Znajdują się na niej kompozycje do tekstów własnych i innych autorów.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij

XXIV Dni Huculskie w stadninie koni w Regietowie

W dniach od 21 do 23 września 2018 r. w Regietowie odbyły się XXIV Dni Huculskie, które są cykliczną imprezą masową, bardzo znana, ciesząca się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród hodowców koni. Każdego roku przyjeżdza tu wiele osób z kraju i za granicy. Podstawowym celem tej imprezy jest promocja koni rasy huculskiej, największej Stadniny Koni Huculskich w świecie, promocja regionu, a także ośrodka rekreacyjno - wypoczynkowego Stadniny w Regietowie, gdzie oferuje się szeroki zakres usług hotelarskich i gastronomicznych. Z myślą o nich co roku przygotowywany jest program artystyczny: występy, pokazy, targi rękodzieła, degustacje. Podobnie było i tym razem.:

- Konne zawody sportowe – „ścieżka huculska”, zręczność powożenia, maraton, skoki przez przeszkody,
- pokazy zaprzęgi wielokonne, pokaz hodowlany,
- Ogólnopolski Czempionat Użytkowy i Czempionat Hodowlany,
- Przegląd twórczości Kół Gospodyń Wiejskich,
- Występy zespołów ludowych z kraju i z zagranicy – Howerna i Cherry Band,
- Jarmark – rękodzieło artystyczne,
- „Kupowanie konia w ciemno”.,

W ramach Dni Huculskich odbyły się II Mistrzostwa Polski Koni Huculskich w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Ogłoszono wyniki zawodów, rozdano nagrody.,
Przez trzy dni przewinęło się wiele gości, najwięcej oczywiście miłośników koni, bo to one są głównymi bohaterami imprezy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij

W Sękowej obchodzono Złote i Diamentowe Gody.

Od Mszy św. w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej, koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Jacka Piroga , proboszcza Sękowej i ks. Jana Adamczyka , proboszcza Męciny Wielkiej, rozpoczęły się uroczystości związane z 50 i 60 leciem pożycia małżeńskiego, czyli ZŁOTE I DIAMENTOWE GODY.

14 par małżeńskich z terenu gminy Sękowa otrzymało nadane przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę - medale Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość miała bogatą oprawę, godną rangi wydarzenia. Złote i Diamentowe Gody odbyły się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej, od poczęstunku obiadem.
Honory gospodarza uroczystości pełniła Iwona Tumidajewicz , dyr. GOK w Sękowej, która była m.in. autorką wspanialej dekoracji. Powitała dostojnych jubilatów, towarzyszące im rodziny, księży oraz władze samorządowe.

Głos zabrała wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, powiedziała m.in. ,, Te odznaczenia, które za chwilę otrzymacie, to specjalne podziękowania dla Was od całego społeczeństwa za to, że stworzyliście rodzinę i nienagannie przeżyliście ze sobą 50 lat. Ten medal to symbol wierności i lojalności. Złote Gody, obchodzi dzisiaj 14 par, lecz w gronie naszych jubilatów są również pary z dłuższym stażem małżeńskim, mianowicie 3 pary obchodzą Diamentowe Gody tj. 60 lat pożycia małżeńskiego. Na zakończenie powiedziała… ,,złote i diamentowe gody" to piękny przykład wzajemnego zrozumienia, wspierania się w trudnych chwilach oraz wspólnego przeżywania radości, wszystkim jubilatom życzę dużo zdrowia, miłości, cierpliwości i kolejnych pięknych rocznic wspólnego życia.

Po odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat" podniosłą chwilę uczczono wznosząc toast symboliczną lampką szampana. Piękne życzenia i gratulacje dla szanownych jubilatów popłynęły także od zaproszonych gości - Przew. Rady Gminy Sękowa Maria Wyżkiewicz, Sekretarz Gminy Zofia Rowińska oraz kier. GOPS Michał Diduch.

Małgorzata Małuch - z asystą Marią Wyżkiewicz, Zofią Rowińską, Michałem Diduchem i Iwoną Tumidajewicz - wręczyła nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej medale Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

50 LAT – ZŁOTE GODY

Otrzymali: Bodak Zofia i Roman, Burkot Maria i Władysław, Klimek Irena i Stanisław, Niemiec Irena i Józef, Płoszaj Maria i Czesław, Potok Helena i Stanisław, Prorok Halina i Tadeusz, Przybycień Salomea i Czesław, Rachel Maria i Józef, Rybczyk Wanda i Kazimierz, Szarowicz Zofia i Jerzy, Tenerowicz Irena i Roman, Wasylczak Maria i Roman i Więcek Halina i Zdzisław

60 LAT – DIAMENTOWE GODY

Obchodzili: Brach Józefa i Boleslaw, Deć Cecylia i Stanislaw oraz Stępień Felicja i Tadeusz
Wśród jubilatów była także para Zachariasz Wanda i Kazimierz , skończyła 62 rok pożycia małżeńskiego.

Podczas wręczenia medali, były także, dyplomy, legitymacje, czerwone róże, upominki i moc życzeń – tak właśnie 17 par z terenu gminy Sękowa świętowały w tym roku złote i diamentowe gody.
Po oficjalnych uroczystościach i koncercie pani Agaty i pana Kazimierza , przy słodkim poczęstunku nadszedł czas na rozmowę, w czasie której małżonkowie chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat udanego pożycia małżeńskiego. Opowiadali o swoim szczęściu, radościach i smutkach, a także o sukcesach oraz porażkach, jakie przeżyli w czasie 50 lat związku małżeńskiego. Zdradzili też sekret na długie i szczęśliwe wspólne życie. - Trzeba wzajemnie się szanować i mieć do siebie zaufanie. Wspólne życie to przede wszystkim także kompromisy – zgodnie mówili Halina i Zdzisław, którzy świętowali złote gody.

Od autora

Wyrażam szacunek i podziw dla wytrwałości i niezłomności par małżeńskich, które pomimo wielu przeciwności losu dotykających życia, doczekały tak pięknego jubileuszu jakim są Złote, a tym bardziej Diamentowe Gody. Dzisiejsi jubilaci są przykładem, że prawdziwe zgodne i dobre małżeństwo to takie, które przetrwa wszystkie życiowe zawieruchy, w oparciu o wzajemne zrozumienie, tolerancję i szacunek. Jak podkreślali sami jubilaci, tyle lat wspólnego życia nie zawsze jest łatwe, ale miłość, szacunek i chęć naprawiania, a nie wymiany związku pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile. Obym i ja wraz z małżonką dożył tak pięknego jubileuszu - jeszcze tylko 5 lat :) !!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij

Grill, muzyka, tańce... czyli Aktywny Senior

17 września o godz. 16.00 na sękowskim ,,Orliku” odbyło się spotkanie seniorów z Gminy Sękowa. Organizatorem tego spotkania była wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, GOPS Sękowa - Michał Diduch i GOK Sękowa - Iwona Tumidajewicz
W poniedziałkowe popołudnie seniorzy spotkali się m.in. przy grillu, gdzie każdy mógł porozmawiać, odkrywając wspólne pasje, a przy tym skosztować przepyszną kiełbaskę z grilla, wypić kawę lub herbatkę z pysznymi słodkościami. Oprócz grillowania były zabawy taneczne, śpiewy i przyśpiewki, które uświetniała muzyka serwowana przez Mirosława Bogonia i Kazimierza Halucha.
W godzinach wieczornych odbył się koncert oraz wspólne śpiewanie z Mirosławem Witkowskim, który swoją charyzmą porwał wszystkich do zabawy.
Seniorzy mieszkający na terenie gminy Sękowa już od dobrych kilku lat biorą aktywny udział w życiu gminy. Wydarzenie cieszyło się dużą frekwencją, a przybyli seniorzy bawili się do późnych godzin nocnych, Ci najbardziej aktywni!!

Dzięki spotkaniu seniorzy mogli miło i wesoło spędzić czas w atmosferze dobrej zabawy. Mam nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników imprezy i z pewnością jeszcze nie raz zostanie powtórzony a frekwencja na nim będzie jeszcze lepsza.

SĘKOWA - Aktywny Senior - galeria zdjęć - kliknij

Uroczystości poświęcone edukacji patriotycznej w Olszynach

W miniony poniedziałek 17 września 2018 r. w Olszynach pod pomnikiem siedmiu polskich lotników, odbyła się wspaniała uroczystość patriotyczna związana z 79. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę. Połączona została z wybuchem II wojny światowej oraz z 74. rocznicą zestrzelenia Polskiej załogi lotniczej lecącej z pomocą materiałową dla Powstania Warszawskiego.
1 i 17 września to dwie czarne plamy na mapie roku stulecia odzyskania niepodległości. Przypominają, że Polska została rozdarta na sześć lat pomiędzy naszych dwóch wielkich wrogów, hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki.

Młodzież szkolna od klasy czwartej do III kl. gimn. przemaszerowała w zwartym szyku od szkoły pod pomnik lotników, pod opieką swoich wychowawców. Całość prowadzili miejscowi druhowie z OSP
Obchody rozpoczęły się od wysłuchania hymnu narodowego, po czym prowadząca uroczystość powitała wszystkich przybyłych gości i licznie przybyłą młodzież szkolną. Głos zabrał dyr. szkoły Stanisław Kozioł przedstawił w zarysie historię wybuchu II wojny światowej. Podczas wystąpienia przypomniał o 79. rocznicy dotyczącej otoczenia pamięcią i oddania hołdu ofiarom sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku. Następnie jeden z druhów odczytał Apel Pamięci, po czym ks. kapelan ppor. Albert Adamczyk odmówił modlitwę w intencji wszystkich poległych podczas II wojny światowej.

Po tej części głos zabrał emerytowany nauczyciel z Sękowej, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, Koło w Gorlicach pan Aleksander Gucwa, który przedstawił historię zestrzelenia polskiej załogi lotniczej z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, która z 17/18 sierpnia 1944 r. leciała z Brindisi (Włochy) bombowcem Liberator EW-275 GR-R na pomoc Powstaniu Warszawskiemu. Zaapelował do młodzieży o kontynuowanie pamięci o tych lotnikach. Podziękował pani Alfredzie Mężyk za troskliwą opiekę nad pomnikiem od wybudowania tj. od 1969 r. ZOBACZ TU
Następnie swoje umiejętności wokalne zaprezentowali uczniowie, zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych oraz wiersze patriotyczne. Występ uczniów wypadł interesująco i został bardzo dobrze przyjęty przez zgromadzonych.
Na zakończenie głos zabrał wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski Marek Karaś, który w sposób serdeczny podziękował wszystkim za kultywowanie pamięci historycznej.
Po zakończonej uroczystości uczniowie przemaszerowali do szkoły.

Przy pięknej słonecznej pogodzie dzień 17 września w szkole w Olszynach był wyjątkowo udany. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Mam nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.
Serdecznie dziękuję za wspaniale przygotowaną uroczystość, wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w organizację tej pięknej uroczystości, która na długo będzie przez wszystkich zapamiętana.

OLSZYNY - uroczystości rocznicowe - galeria zdjęć - kliknij