Newsy:

znalezionych: 1139 na 228 stronach
« poprzednia -   2  3  4  5  6  7  8  9  10   - następna »

Obchody 75. rocznicy pacyfikacji Jamnej i bitwy batalionu „Barbara”

W niedzielne słoneczne przedpołudnie 22 września 2019 roku, na jamneńskim wzgórzu odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne, upamiętniające 75. rocznicę Bitwy Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty AK i pacyfikacji wsi.
To tu właśnie 25 września 1944 roku Batalion "Barbara", 16 pułku piechoty Armii Krajowej stoczył całodzienny bój z przeważającymi siłami wojsk hitlerowskich Niemiec. To wydarzenie przeszło do historii jako jedna z największych walk oddziałów Armii Krajowej w ramach Operacji Burza w południowo- wschodniej Polsce. Wzgórze Jamna 530 było głównym miejscem oporu i obrony Batalionu Armii Krajowej "Barbara " w czasie tego boju. Tu w sposób konsekwentny kapitan Eugeniusz Borowski pseudonim Leliwa bronił się wraz ze swoimi kompaniami przed nacierającymi, wielokrotnie lepiej uzbrojonymi regularnymi niemieckimi oddziałami. Przewaga liczbowa oddziałów niemieckich była kilkakrotna. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, mgła, niski pułap chmur i opady deszczu tym razem były korzystne dla broniących się żołnierzy Armii Krajowej, gdyż Niemcy nie mogli użyć lotnictwa. Batalion "Barbara" utrzymał do zmroku Wzgórze 530. Wieczorem dowódca Leliwa podjął decyzję o dyslokacji oddziału pod osłoną nocy. W sposób mistrzowski wyprowadził batalion z okrążenia w Jamnej. Następnego dnia zasadnicza część batalionu była już w nowym miejscu postoju i rejonie działań. Dla upamiętnienia miejsca oporu na szczycie wzgórza Jamna 530 stanął wysoki, solidny metalowy krzyż osadzony w cokole wykonanym z ciosów kamienia łupanego.

To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń na terenie Powiatu Tarnowskiego w tracie drugiej wojny światowej.
Uroczystość rozpoczęła się od manifestacji patriotycznej na placu przy kościele Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Odśpiewano hymn państwowy, były wystąpienia zaproszonych gości, dh harcerz odczytał Apel Poległych a pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Centralnym punktem niedzielnych obchodów była uroczysta polowa Msza św. która odbyła się w Dolinie Męczeństwa, to tu modlono się w intencji poległych partyzantów i zamordowanych mieszkańców wsi Jamna.

Jednym z punktów uroczystości była historyczna rekonstrukcja, która przedstawiała pacyfikację Jamnej przez wojska niemieckie a wszystko to po to aby moc lepiej zrozumieć co wydarzyło się 75. lat temu.
Z punktu kronikarskiego należy odnotować udział trzy osobowej delegacji z Sękowej pod przewodnictwem Pana Aleksandra Gucwy, członka Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ

,,Seniorzy z tradycją” – historia nekropolii wojennych w Gminie Sękowa

Kluby Seniora prężnie działające na trenie Gminy Sękowa, zrzeszają coraz większą liczbę mieszkańców. Do ich podstawowej aktywności należy organizacja spotkań również tych okolicznościowych, wykładów, imprez czy wycieczek krajoznawczych.
Do takiego spotkania, a właściwie wykładu historycznego doszło w dniu 18 września 2019 r. w świetlicy wiejskiej w Ropicy Górnej. Prelekcja zorganizowana została w ramach projektu „Seniorzy z tradycją”, który jest współfinansowany przez Wojewodę Małopolskiego, a wdraża go w życie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sękowej. Projekt został przygotowany w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wykład dotyczący lokalnej historii, którego głównym tematem była prezentacja cmentarzy wojennych z okresu Wielkiej Wojny, rozsianych po Gminie Sękowa, poprowadzony został przez Pana Aleksandra Gucwę – pasjonata lokalnej historii, długoletniego nauczyciela szkół w Gminie Sękowa. Około 30 członków Klubu Seniora w Ropicy Górnej i Małastowa, została zapoznana z architektonicznym wymiarem wojennych nekropolii, dodatkowo prowadzący wykład niezwykle szeroko omówił historię powstania 23 nekropoli, które zlokalizowane są na terenie Gminy Sękowa. Wszystkie cmentarze wojenne były pokazane na zdjęciach archiwalnych oraz współczesnych a także przedstawiony został film z cmentarza wojennego nr 77 w Ropicy Górnej

W spotkaniu uczestniczyła koordynator projektu – Pani Katarzyna Smołkowicz i sołtys Ropicy Górnej Pani Katarzyna Tokarz, która była lokalnym organizatorem, przywitała zgromadzonych seniorów i gości. Spotkanie trwało przy ,,małej czarnej”, herbatce oraz słodkościach i przebiegło w bardzo miłej seniorskiej atmosferze.

JUBILEUSZ KRAKOWSKIEGO ODDZIAŁU STOWARZYSZENIA SENIORÓW LOTNICTWA WOJSKOWEGO RP.

12.września 2019 r. Krakowski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP świecił swój Jubileusz ćwierćwiecza a miejscem uroczystości było Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Jubileusz rozpoczął się od wprowadzenia sztandarów Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków i Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Odegrano Marsz Lotników.
Prezes Stowarzyszenia płk pil. Stanisław Wojdyła przywitał zaproszonych gości, którzy licznie przybyli m. in. Szef Sztabu ppłk pilot Jacek Flis z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, Sekretarz ZG SSLW płk dypl. pil. Zenon Zgoła, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, poseł na Sejm Józef Lassota i przedstawiciel Urzędu Miasta w Krakowie. Po powitaniu członków i zaproszonych gości Prezes Oddziału Krakowskiego przedstawił historię powstania, działanie i osiągnięcia Oddziału na przestrzeni minionych już 25 lat.

Głos zabrali przedstawiciele gości i stowarzyszenia. Wszystkim członkom oddziału Prezes podziękował za uczestnictwo oraz aktywność i wręczył pamiątkowe upominki Oddziału Krakowskiego SSLW RP. Z powiatu gorlickiego uczestniczyli wszyscy trzej członkowie Stowarzyszenia: Aleksander Gucwa – otrzymał statuetkę Ikara, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran – książki.

Członkowie Stowarzyszenia po zdjęciu munduru nie rozstali się z życiem lotniczym. W różnym czasie zakończyli swoją służbę wojskową, służbę w rozmaitych specjalnościach Polskiego Lotnictwa Wojskowego. W ciągu ćwierć wieku powiększyli swoje szeregi, na początku było nas kilkunastu, dzisiaj Stowarzyszenie liczy ponad 60 członków, wielu odeszło na wieczną wartę, ale są wśród nas koledzy, którzy ukończyli 80 a nawet 90 lat, są doskonałym łącznikiem pomiędzy tym co było i jest teraz. Ich życie i służba to bogactwo wiedzy i doświadczenia. Nie sposób opisać ich wszystkich, przedstawić ich imponujący życiorys. Mają wiele pasji oprócz tej, która jest wspólnym mianownikiem – lotnictwo, malują, piszą, są wytrawnymi modelarzami, uprawiają turystykę! W swojej działalności zajmują się krzewieniem patriotyzmu, pielęgnowaniem historii i tradycji polskiego lotnictwa wojskowego. Podjęli wiele cennych inicjatyw upamiętniających ważne wydarzenia, zorganizowali wiele spotkań z młodzieżą ze szkół noszących imię Lotnictwa Polskiego, wystaw historycznych, spotkań literackich, wieczornic. Są autorami wielu publikacji i artykułów, prowadzony jest portal Stowarzyszenia. Czynnie uczestniczą w obchodach rocznic państwowych i wojskowych, są wszędzie tam gdzie historia zapisała chlubne karty działań polskiego lotnictwa zarówno w kraju i za granicą. Dobrze układa się współpraca z władzami Urzędu Miasta Krakowa – powiedział w swoim sprawozdaniu Prezes Oddziału Krakowskiego – płk pil. Stanisław Wojdyła
Uroczystości Jubileuszowe połączono z wystawą historyczną poświęconą mjr naw. – pil. JERZEMU RADWANKOWI (1919 – 2001)
Jubileuszowy dzień zakończył się wspólnym obiadem a spotkanie trwało w bardzo miłej, lotniczej atmosferze do późnych godzin wieczornych

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ - część I***** ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ - część II

Nowy most w Sękowej już wkrótce

Końcem sierpnia 2019 r. rozpoczęła się długo oczekiwana przez mieszkańców Sękowej budowa mostu na rzece Sękówka. Wyeksploatowany obiekt (budowa starego mostu miała miejsce w 1973 r.) nie nadawał się do dalszego ruchu, tędy to przejeżdżają przede wszystkim duże rzesze turystów kierujących się na słowacką stronę oraz w nasz piękny Beskid Niski. Kontynuacją przedsięwzięcia na drodze wojewódzkiej nr 977 jest budowa mostu w Sękowej, który zrealizuje firma Nowak-Mosty Sp. z o. o. Szacuje się, że odnowionym mostem pierwsi kierowcy przejadą jeszcze w 2019 roku.

Przed mostem jadąc od strony Gorlic, będzie wybudowane duże rondo, prace budowy widać już na załączonych fotkach.
Koszt inwestycji to kwota 12,3 mln zł, z czego 10,5 mln zł stanowią środki z RPO, natomiast pozostała część pochodzi m.in. z budżetu województwa małopolskiego. W galerii zdjęć znajdziecie Państwo zdjęcia od pierwszych prac po końcowe prace budowy mostu – zapraszam!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Narodowe Czytanie – Sękowa 2019

Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. To już jej 8. edycja, a w naszej gminie odbyła się po raz pierwszy. Organizatorem był GOK w Sękowej, prowadziła dyr. GOK Pani Iwona Tumidajewicz oraz Małgorzata Mentel.
Tegoroczną lekturą była nowela Elizy Orzeszkowej ,,Dobra pani”, czytane w otwartej sobocie kościółka p.w. św. Filipa i Jakuba w Sękowej, 9 września 2018 r. w godz. od 17.00 do 18.30.
W czytaniu wzięli udział: Zofia Rowińska – sekretarz UG w Sękowej, Elżbieta Zielińska - poseł, Jadwiga Wójtowicz – Radna Województwa Małopolskiego, Maria Gubała- Starosta Gorlicki, Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa, ks. wikary Bartłomiej Ołyniec- parafia Sękowa, Marek Ludwin – Radny Rady Powiatu, Bogusław Moroń – Przew. Rady Gminy Sękowa, Bożena Bernasiewicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sękowej oraz Renata Karwat – Dyr. SP w Siarach.

Zaprezentowane fragmenty ,,Dobrej pani” pozwoliły prześledzić najważniejsze etapy życia głównego bohatera - Eweliny Krzyckiej. Przekaz tekstu został wzbogacony przez dobiegającą w tle muzykę filmową wykonaną przez panaMirosława Bogonia. Na zakończenie pani Wójt wszystkim podziękowała, wyrażając nadzieję na spotkanie w następnym roku.
Celem tej corocznej ogólnopolskiej akcji jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Osobiście dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w czytaniu podczas tej pięknej akcji a także tym, którzy przyszli posłuchać lektury tegorocznego Narodowego Czytania. Ktoś powiedział, że akcja ma na celu zachęcić młodych do czytania, ale w jaki sposób, kiedy podczas czytania było tylko parę osób 50+. Czytać będą ci, którzy czytają. Wolałabym żeby zachęcać tych, którzy tego nie robią!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ