Newsy:

znalezionych: 1408 na 282 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

,,W trosce o pamięć poległych"
czyli IX akcja sprzątania cmentarzy wojennych

W dniach od 10 do 12 października 2024 r. z inicjatywy Pana Jacka Witasa Prezesa Koła nr 8 Klubu Górskiego ,,Orły" przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, odbyło się sprzątanie cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej, zlokalizowane na terenie miast: Biecz, Bobowa, Gorlice, Ciężkowice oraz gmin: Gorlice, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa, Uście Gorlickie, Krempna i Lipinek.
„Sprzątanie cmentarzy wojennych jest elementem naszej wspólnej troski o dziedzictwo historyczne jak również dbaniem o polskie dziedzictwo narodowe, dbaniem o naszą pamięć. Każda nekropolia jest wyjątkowo ważna ze względu na swą historię, a dzięki działaniom na rzecz ich rewaloryzacji możliwe jest przywrócenie im należytego stanu, uchronienie ich od niszczenia, a w efekcie zapomnienia przez kolejne pokolenia. Mimo że na tym cmentarzu nie znałem żadnego z pochowanych tutaj żołnierzy a spoczywa tu 45 żołnierzy dwóch cesarzy (28 żołnierzy rosyjskich i 17 niemieckich), to należy im się szacunek. Warto brać udział w takiej akcji, gdyż jest to zarazem nasz wspólny obowiązek" - powiedział w wywiadzie TV pracujący wraz z małżonką wolontariusz na cmentarzu wojennym nr 81 w Męcinie Wielkiej - Aleksander Gucwa.

PS

Prace porządkowe na cmentarzu wojennym z I wojny światowej odbyliśmy w pierwszym dniu akcji tj. 10 października 2024 r. Wspólnie z małżonką cały cmentarz został wykoszony z trawy, zagrabiono trawę i duże ilości żołędzi dębowych, pozamiatano wokół pomnika kamiennego oraz 23 schody wejściowe na cmentarz. Oczyszczono z trawy cokoliki i krzyże nagrobne. Na drugi dzień padał deszcz, więc odpuściłem, ale w sobotę przystąpiłem do zakończenia prac na tej pięknej nekropolii.
Dokończyłem koszenie poza murem ogrodzenia, powycinałem samosiejki, które rosły w pobliżu muru cmentarnego. Na zakończenie prac wykonałem kilka fotek i zapaliłem znicz, symbol pamięci i wieczności o zmarłych. Do domu wróciłem o godz. 15.00 a już o 17.00 byłem w Gospodzie Magurskiej w Małastowie, gdzie odbyło się podsumowanie IX akcji sprzątania cmentarzy wojennych z okresu Wielkiej Wojny.

Źródło: Klub Górski Orły - Agnieszka Ka - tekst poniżej

W dniach 10-12 października 2024 r. miała miejsce IX Akcja sprzątania cmentarzy z I wojny światowej na terenie miast Biecz, Bobowa, Ciężkowice, Gorlice oraz gmin Gorlice, Krempna, Lipinki, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie. Do Akcji, w tym roku, dołączyła także gmina Wieliczka. Łącznie pracami porządkowymi objęto 97 cmentarzy wojennych. Patronat honorowy nad tą szczytną, społeczną inicjatywą obieli Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń, Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul, Konsul Generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér, Konsul Generalna Republiki Słowackiej w Krakowie Zlata Šipošová, Konsul Generalny Austrii w Krakowie mgr Martin Gärtner, Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek.

W czwartek 10.10.2024 r. prace porządkowe już tradycyjnie rozpoczęły się na cmentarzu nr 123 Łużna-Pustki, gdzie przedstawiciele Koła PTTK nr 8 – Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji wraz z delegacją z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie, żołnierzami 113 blp w Tarnowie 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Łużnej, harcerzami z 5 Drużyny Harcerskiej "Zahartowani" w Łużnej, druhami OSP w Łużnej oraz pracownikami gminy kosili trawę i grabili liście. Na zakończenie prac Wójt Gminy Łużna Mariusz Tarsa w asyście delegacji pracujących tego dnia na cmentarzu przedstawicieli polskich formacji mundurowych, jak również młodzieży złożył wieniec pod pomnikiem ku pamięci węgierskich bohaterów poległych w czasie I wojny światowej, znajdującym się właśnie na nekropoli na wzgórzu Pustki. Wieniec złożyli również przedstawicieli Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie. Węgierska delegacja wraz z „Orłami” z grupy zadaniowej „Łużna”, wsparci przez funkcjonariusza Karpackiego Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu przeniosła się na cmentarz nr 118 w Staszkówce, gdzie bój z trawą i wiatrem prowadzili uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach. Równolegle część „Orłów” z grupy zadaniowej „Gładyszów” z uczniami z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej pod opieką Marty Piecuch oraz pracownikami UG w Uściu Gorlickim porządkowali przedpole cmentarza nr 55 w Gładyszowie. Wsparli ich uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej pod opieką Weroniki Tumidajskiej. Natomiast uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzeszynie pod opieką dyrektora Bogdana Moronia porządkowali cmentarz nr 104 w Strzeszynie. „Orły” przydzielone do grupy zadaniowej „Biecz” razem z Wojtkiem z Uścia oraz z uczniami bieckich szkół posprzątali cmentarze nr 105, 106, 107, 108 i 109 w Bieczu. Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy pod opieką Anety Juruś posprzątali oraz pomalowali ogrodzenie cmentarza nr 101 w Libuszy. Po zakończeniu prac w Bieczu, biecka część „Orłów” pojechała do Ropicy Górnej, aby podjąć próbę pomalowania krzyża na tamtejszym cmentarzu nr 77, jednak silny wiatr uniemożliwił prace na wysokości. Grupa zadaniowa „Ożenna” stworzona przez Państwo Tokarczyk wraz z żołnierzami WOT z 203 Batalionu Obrony Pogranicza w Sanoku porządkowała cmentarze nr 1 i 2 w Ożennej oraz 4 w Grabiu. W Ożennej wspierał ich również gospodarz Roman. Grupa zadaniowa „Czarne” miała za zadanie pomalować krzyże i ogrodzenie cmentarza nr 53 w Czarnem. Ostatecznie pomimo wsparcia Węgrów i grup „Łużna” i „Biecz” nie udało się pomalować całego cmentarza tego dnia z uwagi zachód słońca.

Bez wsparcia „Orłów” w czwartek prace prowadzono także na: • cmentarzu nr 6 w Krempnej – studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie pod opieką Wojciecha Pelczara wraz z Dariuszem Mielczarkiem z Krempnej uporządkowali teren nekropolii, • cmentarzu nr 49 w Blechnarce, który porządkowali policjanci i pracownicy z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach oraz Komisariatu Policji w Uściu Gorlickim • cmentarzu nr 63 w Pętnej – teren nekropolii uprzątnął Zastępca Wójta Gminy Sękowa Michał Diduch, • cmentarzu 68 w Ropicy Górnej, który posprzątali druhowie OSP Ropica Górna, • cmentarzu nr 76 w Siarach – Nieformalna Grupa Dla Przyszłych Pokoleń Siary posprzątał teren nekropolii oraz pomalowała krzyż, • cmentarzu nr 81 w Męcinie Wielkiej, który porządkowali Aleksander Gucwa z Żoną, • cmentarzu nr 82 w Męcinie Wielkiej, który porządkowali druhowie OSP Męcina Wielka, • cmentarzu nr 83 w Wapiennem, który porządkowali druhowie OSP Wapienne, • cmentarzu nr 84 w Bednarka, który porządkowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy Stowarzyszeniu Trzeźwościowym „Wolność i Miłość” Diecezji Rzeszowskiej oraz pracownicy gminy Lipinki, • cmentarzu nr 85 w Rozdzielu, który porządkowali harcerze z 15 Drużyny Starszohercerskiej „KryLinki” z Lipinek, druhowie z OSP Lipinki oraz wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Lipinkach. W piątek 11.10.2024 r. pomimo padającego z różną mocą i intensywnością deszczu „Orły” wraz z funkcjonariuszami KaOSG przystąpili do działania z pełną werwą. Jako pierwsza wyruszyła grupa zadaniowa „Banica” – wraz ze studentami z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie pod opieką Anny Hycnar porządkowali cmentarze nr 62 w Banicy i 64 w Bartnem. Grupa zadaniowa „Staszkówka” wraz z żołnierzami z 11 MBOT porządkowała cmentarze nr 119 i 117 w Staszkówce oraz nr 66 w Małastowie. Grupa zadaniowa „Stróżówka” zajęła się trawą i liśćmi na cmentarzach nr 93 i 95 w Stróżówce oraz 124 w Mszance. W planach mieli także cmentarze nr 94 i 96 w Stróżówce, ale okazało się, że są pięknie zadbane i nie trzeba nic na nich robić. Grupa zadaniowa „Beskidek” wraz z węgierską delegacją z HIM zajęła się pracami na cmentarzach nr 47 w Koniecznej i 46 na Beskidku. W Radocynie na cmentarzu nr 43 Grupa Rekonstrukcji Historycznych Obwód Łańcut „Ordon” wraz z przedstawicielami grupy ZKS z Krosna oraz S(poł)GO – Społecznej Grupy Operacyjnej wyrównywała ziemią pola grobowe. Ponadto Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Owczarach wraz z Maciejem Litwą porządkowali cmentarz nr 70 w Owczarach.

W sobotę 12.10.2024 r. koordynator akcji sprzątania – Jacek Witas – znów podzielił wszystkich na grupy zadaniowe. Grupa „Czarne” dokończyła malowanie cmentarza nr 53 w Czarnem. Grupa „Rotunda” posprzątała cmentarz nr 51 na Rotundzie. Grupa „Magura” miała za zadnie uporządkować cmentarz nr 58 w Przysłupiu na stokach Magury Małastowskiej. Grupa „Gładyszów” wraz z węgierską delegacją z HIM, żołnierzami z 11 MBOT i Wojtkiem z Limanowej kontynuowała piątkowe oczyszczanie przedpola na cmentarzu nr 55 w Gładyszowie. Węgrzy montowali, pod czujnymi spojrzeniami Jacka i Wojtka, tabliczki na krzyżach na cmentarzu 55, które zostały ufundowane właśnie przez Instytut i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie. Uczniowie zespołu szkolno-przedszkolnego w Binarowej pod opieką Małgorzaty Stec uporządkowali cmentarz nr 110 w Binarowej. Na cmentarzu nr 43 w Radocynie na polach grobowych sadzony był barwinek. Darek Kiełtyka z portalu „Było Minęło Jest” z Robertem Skowronem porządkowali cmentarz nr 116 w Staszkówce. Po raz pierwszy w czasie Akcji Związek Piłsudczyków Okręg Ziemi Krakowskiej wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieliczce, Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce, Szkoły Podstawowej nr 3 w Wieliczce, Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieliczce, Szkoły Podstawowej nr 6 w Wieliczce, Szkoły Podstawowej w Janowicach, Szkoły Podstawowej w Golkowicach i Szkoły Podstawowej w Podstolicach porządkowali cmentarz nr 381 w Wieliczce. Tradycyjnie już w czasie trwania Akcji wybrane wojenne nekropolie odwiedzili przedstawiciele Austriackiego Czarnego Krzyża brygadier dr Johannes Kainzbauer z Dolnej Austrii oraz płk prof. Erwin Fitz z okręgu Vorarlberg. Niestety z przyczyn losowy nie mogli oni uczestniczyć z nami w sobotnim spotkaniu podsumowującym.
Przed rozpoczęciem Akcji „Orły” skosiły i zgrabiły trawę na cmentarzach nr 53 w Czarnym, 45 w Lipnej, 3 w Ożennej, 5 w Grabiu. Młodzież 50+ z Ropicy Górnej uporządkowała tamtejszy cmentarz nr 77. Uczniowie z ZCSKR w Bystrej uporządkowały cmentarz nr 88 w Gorlicach, Koło Łowieckie Ryś pracowało na cmentarzu nr 78 w Ropicy Górnej, druhowie z OSP Małastów uporządkowali teren cmentarza nr 65 w Małastowie, Państwo Kmiotek uporządkowali cmentarz nr 102 w Wójtowej, grupa „RASEM” z Krosna pracowała na cmentarzu nr 44 w Długiem, a uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia w Hańczowej pod opieką Wacława Bedusa porządkowali cmentarz nr 48 w Regietowie.
Akcję w sobotę zakończyło spotkanie podsumowujące, które odbyło się w Gospodzie Magurskiej w Małastowie. Na spotkanie przybyli licznie zaproszeni goście, wśród których byli mgr Martin Gärtner Konsul Generalny Austrii w Krakowie, dr Tibor Gerencsér Konsul Generalny Węgier w Krakowie, dr Andor Bíró Dyrektor Departamentu ds. Opieki nad Miejscami Pamięci i Kultu Bohaterów Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie oraz reprezentanci Komendanta Głównego Policji, Komendanta Karpackiego Oddziału SG, Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, osoby reprezentujące administrację rządową, samorządową oraz opiekunów cmentarzy i pasjonatów historii. Spotkanie poprowadził Zastępca Wójta Gminy Sękowa Michał Diduch. Uczniowie z ZSCKR w Bystrej uświetnili spotkanie swoim śpiewem. Tradycyjnie podczas podsumowania Akcji Jacek Witas przedstawił prezentację multimedialną przedstawiająca prace na cmentarzach prowadzone podczas zeszłorocznej VIII Akcji sprzątania cmentarzy z I wojny światowej oraz w minionym roku. Następnie krótką prelekcję o inwestycjach w Gminie Sękowa, głównie w wojenne nekropolie, przedstawiła Małgorzata Małuch Wójt Gminy Sękowa. Po prezentacjach głos zabrali dr Andor Bíró Dyrektor Departamentu ds. Opieki nad Miejscami Pamięci i Kultu Bohaterów HIM, Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Irena Marszałek-Czekierda Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Bogdan Jezierski łącznik Austriackiego Czarnego Krzyża Oddziału w Styrii. Zwieńczeniem spotkania było wystąpienie mgr Martina Gärtnera Konsula Generalnego Austrii w Krakowie, który w imieniu Austriackiego Czarnego Krzyża odznaczył za zaangażowanie w opiekę nad cmentarzami z okresu I wojny światowej Krzyżem Honorowym Ehrenkreuz Agnieszkę Tokarczyk wieloletnia wolontariuszkę i opiekunkę cmentarzy, Jerzego Foryta z GRH Obwód Łańcut „Ordon”, Janusza Węgrzyna GRH Obwód Łańcut „Ordon”. Wszystkim odznaczonym składamy gratulacje.

Z tego miejsca, jako „Orły”, pragniemy podziękować burmistrzom i wójtom gmin, którzy włączyli się w Akcję, oraz ich pracownikom za wykonane prace na rzecz wojennych nekropoli, uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich opiekunom za wszelkie prowadzone działania w trakcie Akcji, współorganizatorom i wszystkim osobom zaangażowanym w Akcję, bez których nie udałoby się skoordynować i wykonać wszystkich zaplanowanych prac, osobom czynnie zaangażowanym w przygotowanie spotkania, bez których udziału nie udałoby się go przeprowadzić. Szczególne podziękowania za trud i ciężką pracę kierujemy do opiekunów cmentarzy wojennych i wolontariuszy, którzy społecznie włączyli się w tym roku w Akcję porządkowania cmentarzy, bo bez nich taka Akcja nie odbyła się. Warto podkreślić, że idea porządkowania wojennych nekropoli połączyła w tym roku prawie 800 osób!

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Studenci Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, uczcili 160 rocznicę urodzin senatora Wł. Długosza

2024 r. mija 160 rocznica urodzin Władysława Długosza – wielkiego Polaka z Ziemi Gorlickiej, senatora II RP, posła na Sejm Krajowy, posła do Rady Państwa CK Austro-Węgier, ministra d/s Galicji i prezesa Krajowego Towarzystwa Naftowego, wieloletniego marszałka Rady Powiatowej w Gorlicach. Pamiętali o tym wydarzeniu słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, którzy 9 października br. odbyli „Jesienną” historyczną wycieczkę do Pałacu w Siarach. Około 80 seniorów – studentów na czele z rektorem Romanem Dziubiną – zameldowało się w Pałacu Długoszów w Siarach. Piękna, jesienna pogoda sprzyjała studentom.
W holu Pałacu przywitał wszystkich Aleksander Gucwa – pasjonat historii, właściciel portalu sekowa.info, doskonały znawca życia, pracy i działalności społeczno-politycznej Długosza i jego rodziny. Prelekcję rozpoczął od historii występowania ropy naftowej na terenie powiatu gorlickiego, o pierwotnym dworze Władysława Dembowskiego - dziedzica Siar i o młodym 26 letnim mężczyźnie, Władysławie Długoszu, który zapoznał się z córką dziedzica, przepiękną Kamilą Dembowską, zakochał i wyznał miłość, ale długo nie miał przychylności ojca Kamili.
Po tym wstępie skrupulatnie w oparciu o zdjęcia archiwalne przedstawił działalność Władysława Długosza na polu przemysłu naftowego, jako ludowca i wielkiego społecznika na terenie powiatu gorlickiego. W dalszej części prelekcji przedstawił piękną lecz tragiczną historię rodziny Władysława Długosza. Prelekcja była tym ciekawsza kiedy opowiadał o życiu, losach, tajemnicach Marii, Tadeusza, Jana i Tymoteusza – dzieci Kamili i Władysława Długosz.
Po wyjeździe w 1945 r. z ukochanych Siar rodzina Długoszów uległa rozproszeniu. Nigdy za życia do domu rodzinnego nie powróciła i odeszła bezpotomnie, co dodaje dramatu jej historii.

Po ponad godzinnej prelekcji, lokalny przewodnik Pan Jacek oprowadził wszystkich studentów po całym obiekcie Pałacu. Następnie cała grupa na tle Pałacu i pergoli stanęła do pamiątkowego zdjęcia. Właściciel Pałacu Pan Grzegorz Schabiński w towarzystwie pięknych kelnerek, wjechał do holu Pałacu z upieczoną świnką, kaszą i kapustką częstując wszystkich słuchaczy Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach. Była też kawa i herbata. Posileni, pełni wiedzy o życiu, działalności i rodzinie Władysława Długosza, każdy z osoba zwiedzał piękny park okalający Pałac. Całość dzisiejszego spotkania ,,u Długosza” utrwalił w postaci zdjęć i relacji filmowej Dariusz Duran, za co serdecznie dziękujemy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Jubileusz XXX - lecia powstania SSLW RP – oddział Kraków

Trzydzieści lat stuknęło organizacji lotniczej, czyli Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Krakowie. 21 września 2024 roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyło się uroczyste spotkanie, na które zaproszono znamienitych gości. Prezesem oddziału jest płk pil. Stanisław Wojdyła, który w swoim wystąpieniu podsumował trzydziestolecie. A było co, bo działalność się stale rozwija, a zadań stowarzyszenie stawia sobie coraz więcej. Naszym, wojskowym Kolegom życzymy aby Im sił starczyło. W uznaniu zasług dla pielęgnowania historii i tradycji polskiego lotnictwa Kapituła Życzliwych Awiatorów Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, przyznała trzy medale XXX-lecia dla członków z rejonu gorlickiego, są to:Alexander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran. Medale, wraz z życzeniami wręczył prezes SSLW – płk pil. Stanisław Wojdyła.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

80. rocznica "Akcji pod Pławną"

W niedzielę 15 września 2024 roku pod Pomnikiem Pamięci w Zborowicach odbyły się obchody upamiętniające żołnierzy partyzantów IV Kompani „Ewa” i Batalionu „Barbara” 16 pułku piechoty Armii Krajowej oraz zamordowanych w odwecie przez hitlerowców mieszkańców przysiółka Zborowice – Zawodzie w dniu 15 września 1944 roku.
Akcja zbrojna została przeprowadzona w nocy z 14 na 15 września 1944 roku przez żołnierzy pod dowództwem porucznika Michała Steczyszyna pseudonim „Kalina”. 80. rocznica "Akcji pod Pławną", to wydarzenie, które wpisało się w karty historii ciężkowickiej ziemi. Rocznica tych wydarzeń każdego roku jest okazją, by z należytym szacunkiem i dumą przekazywać kolejnym pokoleniom dziedzictwo odpowiedzialności za ojczyznę, za pokój, czyli wartości, które każdy z nas czerpie z ofiarnych, patriotycznych czynów ludzi walczących za wolność naszej Ojczyzny.

Tegoroczne obchody 80. rocznicy „Akcji pod Pławną” rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego, po czym Pani Burmistrz Ciężkowic Jowita Jurkiewicz-Drąg powitała przybyłych gości i przedstawiła historię "Akcji pod Pławną". Następnie uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Zborowicach przedstawili program słowno – muzyczny upamiętniający „Akcję pod Pławną”. Kolejnym punktem uroczystości była uroczysta Msza Święta odprawiona w intencji uczestników „Akcji pod Pławną”. Po wystąpieniu zaproszonych gości odczytany został apel poległych, wykonana została salwa honorowa i wystawiono wartę honorową przy pomniku.
Całość uroczystości uświetniła 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta im. Jan Muchy z Ciężkowic. Uroczystość zakończona została złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pamięci.

W obchodach 80. rocznicy „Akcji pod Pławną” uczestniczył dr Jerzy Gut - generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku urodzony w Ciężkowicach a także członkowie Zarządu ze Stowarzyszenia Weteranów Misji Zagranicznych z Regionu Tarnowskiego na czele z Prezesem Zbigniewem Burnatem oraz dwóch członków ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Kraków, delegatura Gorlice, Pan Aleksander Gucwa i Dariusz Duran, którzy całą uroczystość udokumentowali poprzez zdjęcia i relację filmową.
Udział w uroczystości był dla wszystkich niezapomnianą lekcją historii i patriotyzmu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

2024 Kordian – Narodowe Czytanie w Sękowej

Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania została zainaugurowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i jest kontynuowana przez kolejnych prezydentów.
To już 13. edycja Narodowego Czytania w ramach którego Para Prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. W naszej gminie Sękowa, odbyła się po raz piąty. Organizatorami tego kulturalnego spotkania byli Wojewoda Małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar, Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, GOK i Gminna Biblioteka Publiczna w Sękowej, prowadziła dyr. GOK Pani Iwona Tumidajewicz.

W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w Polsce 7 września. W naszej gminie Sękowa, obchody Narodowego Czytania miały miejsce 11 września o godz. 18.30.
Tegoroczną lekturą była powieść pt. „Kordian” Juliusza Słowackiego – wieszcza narodowego epoki romantyzmu. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu.

Miejscem Narodowego Czytania był zabytkowy kościołek z 1520 r. wpisany na Listę Unesco pod wezwaniem św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej.
W czytaniu wzięli udział: Krzysztof Klęczar – Wojewoda Małopolski, Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa, Michał Diduch – sekretarz UG w Sękowej, Bogusław Moroń – Przew. Rady Gminy Sękowa, Małgorzata Mentel – Dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej, Justyna Świerz – UG Sękowa, Mateusz Ślęzak – UG Sękowa, ks. Dominik Świeboda, Piotr Jasion – Karpacka Majsternia Ziół, Marek Czarnota – konferansjer z Sekowej, Paweł Baranowski – OSP Ropica Górna, Marek Liana – działacz społeczny z Małastowa i Julia Doszna - łemkowska pieśniarka.

Na zakończenie Pan wojewoda, Pani wójt i Pani Iwona wszystkim podziękowali, wyrażając nadzieję na spotkanie w następnym roku. Celem tej corocznej ogólnopolskiej akcji jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. W trakcie spotkania Wojewoda Małopolski rozdawał książki autorstwa Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”. Kolejne Narodowe Czytanie już za rok

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ