Newsy:

znalezionych: 1447 na 290 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

Podsumowanie Konkursu Historycznego w ZSCKR w Bystrej

27 maja 2025 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej odbyło się podsumowanie ogólnopolskiego konkursu historycznego ,, Bo wolność krzyżami się mierzy- działania zbrojne na frontach I wojny światowej " , ktorego koordynatorem byla nauczycielka historii i opiekun Kola Historycznego Marta Piecuch. Celem konkursu było uczczenie 110 rocznicy bitwy pod Gorlicami , oddanie hołdu bezimiennym bohaterom poleglym na naszych ziemiach jak równiez przybliżenie tematyki WW wśród mlodego pokolenia a szczegolnie uwrażliwienie na wydarzenia jakie mają miejsca w naszych,, Małych Ojczyznach,, a bitwa pod Gorlicami jest określana mianem ,, Małego Verdun" które zadecydowało o losach wojny w Europie Wschodniej. Montaż słowno - muzyczny został przygotowany przez młodzież z Koła Historycznego pt ,,Gorlice 1915" przyblizajacy historię bitwy gorlickiej dla młodziezy z województwa kujawsko - pomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Po konkursie odbyl sie pokaz jazdy konnej a Włodzimierz Kario, właścicielem stadniny Stara Cegielnia w Gładyszowie w sposób profesjonalny opowiadał historię polskiego ułana i nie tylko oraz posługiwanie się uzbrojeniem.
Aleksander Gucwa i Piotr Spłocharski byli powołani przez organizatora do komisji konkursowej.

Konkurs odbywał się w 3 kategoriach:
- praca pisemna - praca plastyczna - praca fotograficzna.
W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół resortowych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ZSCKR Bystra
ZSCKR Nadroże
ZSCKR Hańczowa
ZSCKR Brzostek
ZSCKR Potoczek
ZSP Radzyń Podlaski
oraz okoliczne szkoły podstawowe w Bystrej, Ropicy Polskiej, Siar i Szymbarku.
W sumie w konkursie uczestniczyło 93 uczniów
Konkurs zostal zorganizowany dzięki wsparciu
Dyrektora ZSCKR w Bystrej p. Wiesława Jabłońskiego
pana Marcina Gugulskiego z Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji miasta Gorlice
Stowarzyszenia Beskid z Jankiem
Dariusza Kiełtyki z portalu,, Było , minęlo jest "
Michał Rąpała z Krygowskiej Izby Muzealnej

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

35 lat Samorządu Terytorialnego w Gminie Sękowa

26 maja 2025 r. w Gospodzie Magurskiej w Małastowie, odbyła się uroczysta XVII Sesja Absolutoryjna Rady Gminy Sękowa a po jej zakończeniu Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch i Przew. Rady Gminy Bogusław Moroń zaprosili samorządowców i nie tylko na 35-lecie Samorządu Terytorialnego. To ważna rocznica, która skłania do refleksji nad drogą, jaką przeszliśmy jako wspólnota lokalna – od pierwszych wolnych wyborów samorządowych w 1990 roku, aż po współczesność. Samorząd terytorialny to jeden z fundamentów demokratycznego państwa. To dzięki niemu mieszkańcy zyskali realny wpływ na kształtowanie swojego najbliższego otoczenia.

Podczas uroczystości uhonorowani zostali radni wszystkich kadencji Rady Gminy, którzy przez lata współtworzyli kierunki rozwoju Gminy Sękowa. Okolicznościowe pamiątkowe medale otrzymali wszyscy zaproszeni goście. To wydarzenie miało nie tylko charakter jubileuszowy, ale także symboliczny, ponieważ historię 35-lecia tworzyli ludzie z pasją, kompetencjami i zaangażowaniem. Budowali i budują Polskę lokalną, dbając jego teraźniejszość i przyszłość.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

W Skrzyszowie uroczyście świętowano XIV Powiatowy Dzień Weterana.

Prezes Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych Zbigniew Burnat, Wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior oraz Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, byli Organizatorami Powiatowego Dnia Weterana powiatu tarnowskiego. To wyjątkowe wydarzenie poświęcone wszystkim, którzy służyli Polsce z dala od jej granic. Zostało ustanowione w 2011 roku przez Sejm RP i przypomina o poświęceniu tysięcy żołnierzy, funkcjonariuszy i ratowników, którzy na misjach pokojowych, stabilizacyjnych czy humanitarnych reprezentowali Polskę na całym świecie.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.30 Mszą św. w kościele zabytkowym z 1517 r. p.w. św. Stanisława Biskupa w Skrzyszowie, w koncelebrze wzięło udział sześciu kapłanów. Po mszy zgromadzeni przemaszerowali do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie, gdzie na sali gimnastycznej odbyła się część oficjalna. Orkiestra strażacka odegrała hymn państwowy.

W wydarzeniu wzięli udział weterani misji poza granicami państwa, uczniowie klas wojskowych z Tarnowa i powiatu tarnowskiego, samorządowcy, a także przedstawiciele służb mundurowych. Powiat tarnowski reprezentował wicestarosta Roman Łucarz, a Tarnów - zastępca prezydenta Maciej Włodek. W Powiatowym Dniu Weterana na zaproszenie Prezesa Zbigniewa Burnata, uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Krakowie z prezesem płk pil. Stanisławem Wojdyłą na czele, byli członkowie z rejonu gorlickiego Aleksander Gucwa i Dariusz Duran oraz poczet sztandarowy - ppłk Szczepan Kurpisz, płk Szymik Jan i kpt. Król Michał
W uroczystości uczestniczył płk Marek Kołacz Prezes Mał. Woj. Zarządu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Były okolicznościowe przemówienia m.in. wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior powiedział ,, To dla nas wyjątkowe święto, że mogliśmy gościć weteranów u siebie. Chcieliśmy również przekazać mieszkańcom, dlaczego ich misje pokojowe są ważne. Jako społeczeństwo mamy obowiązek mówić jasno: jesteśmy wdzięczni, pamiętamy, nie zapomnimy”
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i medale dla weteranów, a także osób wspierających ich działalność.
W trakcie wydarzenia można było zobaczyć broń palną i aktualne wyposażenie wojska, Straży Granicznej i innych służb mundurowych. Obchody XIV Powiatowego Dnia Weterana zwieńczył pokaz musztry w wykonaniu uczniów ZSLiT w Wojniczu oraz występ chóru "Moderato" z Pogórskiej Woli. Całość uroczystości uświetnił występ orkiestry dętej z Woli Rzędzińskiej
Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem w restauracji ,,Pejzaż” w Skrzyszowie

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wybory Prezydenckie 2025 – wyniki I tura

Tak głosowali wyborcy w całej Polsce, w województwie małopolskim
i w powiecie gorlickim

Tak głosowali wyborcy w Gminie Sękowa i w poszczgolnych okręgach wyborczych

Międzynarodowa Konferencja Naukowa i Msza za Ojczyznę

3 maja 2025 r. w Pałacu Władysława Długosza w Siarach (Gorlice) o godz. 9.30 rozpoczęła się MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA "W CIENIU GORLICKIEGO PRZEŁAMANIA. 110 LAT PÓŹNIEJ"
Organizatorem tej konferencji byli: Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, prof. nadzw. dr hab. Andrzej Olejko, Dyrektor Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach Katarzyna Szepieniec oraz Prezes Stowarzyszenia Dobrej Woli w Sękowej Zofia Rowińska

Wykładowcami byli znakomici historycy z kraju i za granicy m.in.
dr hab. Marek Dutkiewicz, prof. AP
dr Gerhard Artl - Niemcy
dr hab.Jerzy Prochowicz, prof. AP
Michał Plavec - Czechy
dr Peter Andras Toth - Węgry
doc. Jurij Fatuła - Ukraina
prof. nadzw. dr hab. Andrzej Olejko

Po 4 godz. uczty duchowej pani wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch podziękowała gościom i wykładowcom wręczając pamiatkowe obrazy przedstawiające obiekty sakralne i cmentarze wojenne na terenie naszej gminy.
W trakcie konferencji o godz. 10.30 w uroczystość NMP Królowej Polski, odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny w 234 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.
Msza św. odbyła się w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, odprawił ks. katecheta Dominik Świeboda, który wygłosił homilię, powiedział m.in. ,,Dzisiejszy dzień łączy w sobie dwie uroczystości. Święto religijne, czyli Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz święto państwowe, 234 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlatego dzisiaj modlimy się za wstawiennictwem Królowej Polski, aby owe wielkie ideały zawarte w Konstytucji 3-go Maja nie były deptane, ale by odżyły i uzdrowiły ducha naszego Narodu."
W tej podniosłej uroczystości sztandar wystawiła jednostka OSP Sękowa, udział wzięli druhowie OSP z Gminy Sękowa oraz młodzież szkolna z Zespołu Szkół w Siarach i Szkoły Podstawowej w Sękowej, wystawiając poczty sztandarowe. Licznie uczestniczyli mieszkańcy Sękowej i Siar.
Na zakończenie mszy św. ks. wikariusz udzielił błogosławieństwa i w postawie stojącej zaśpiewano polską katolicką pieśń religijną ,,Boże coś Polskę...".

W uroczystej Mszy św. uczestniczyła wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch i Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń. Pani wójt podziękowała wszystkim za udział w dzisiejszej uroczystości i powiedziała m.in.,, Konstytucja 3 Maja jest tym aktem, za który dziś dziękujemy, aktem ważnym i podstawowym, do którego trzeba wracać, przynajmniej do jej ducha także dzisiaj, pamiętając o tym, co jest fundamentem naszego państwa, co jest fundamentem porządku społecznego w naszym kraju, w którym żyjemy”

Po zakończonej Mszy św. młodzież szkolna ze SP z Sękowej wykonała montaż słowno-muzyczny, który nawiązywał do 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowany został przez nauczycielki Panią Joannę Podstołowicz i Elzbietę Góra

***

Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy.

Święto Konstytucji 3 Maja było też zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1-go Maja. W styczniu 1951 r. święto 3-go maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.

Święto zaczęło być ponownie obchodzone od roku 1981. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów oraz demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3-go Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Od 2007 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi również Litwa, która tworzyła w 1791 roku wraz z Polską Rzeczpospolitą.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ