Newsy:

znalezionych: 1327 na 266 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

Piknik Historyczny i obchody 108. rocznicy Bitwy pod Gorlicami

2 maja 2023 r. punktualnie o godz. 10.00, przy pięknej pogodzie rozpoczęły się na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach, obchody 108. rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, w swoim przemówieniu powiedział m.in.,,Bitwa pod Gorlicami była punktem kulminacyjnym toczących się od wielu miesięcy walk, których efektem było przełamanie frontu wschodniego. Najcięższe starcie miało miejsce w dniach 1-5 maja 1915 roku, a w operacji poległo kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy”. Na wzgórzu Korczak odegrano 4 hymny państwowe – polski, austriacki, węgierski i ukraiński, była salwa honorowa, odczytany został Apel Poległych oraz odmówiono modlitwę ekumeniczną za poległych w bitwie. Ponad 30 delegacji złożyło wieńce i wiązanki kwiatów pod centralnym pomnikiem cmentarnym.
Po tej części nieco po 11-tej spod bramy Cmentarza nr 91 wystartował IV Międzynarodowy Półmaraton „Bitwa pod Gorlicami”. Meta biegu zlokalizowana była w Sękowej na stadionie. Bieg wygrał Paweł Smędowski mieszkaniec Sękowej! Około godz. 12-tej delegacje złożyły wieńce i kwiaty na cmentarzu wojennym nr 67 w Ropicy Górnej oraz 60 na Przełęczy Małastowskiej.

O godz. 16.30 po trzech latach przerwy spowodowanych najpierw pandemią, a potem wybuchem wojny na Ukrainie, znów rozegrana została rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami z 1915 roku, w której to uczestniczyło 300 rekonstruktorów z kraju i zagranicy. Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch dokonała oficjalnego otwarcia pikniku historycznego na terenie przyległym do kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Sękowej, przeprowadzona została modlitwa ekumeniczna w intencji poległych, po czym odbyło się przepiękne widowisko historyczne z okresu Bitwy pod Gorlicami. Całemu spektaklowi przyglądał się obecny na miejscu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz tysiące mieszkańców miast i wiosek. Lektorem, który w genialny sposób opowiadał dziejące się wydarzenia był profesor i historyk, Andrzej Olejko.

Tym razem wydarzenie miało nieco inny charakter niż dotychczas i rekonstruktorzy skupili się na przedstawieniu życia zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w wojennej rzeczywistości. Na sękowskich polach stanęła galicyjska wioska, taka na wzór z początku XX w, gdy przez ziemię gorlicką przetaczały się działania Wielkiej Wojny. Wybudowali ją rekonstruktorzy z Gorlic zrzeszeni w Grupie Rekonstrukcji Historycznej 1915 pod kierownictwem Piotra Kamińskiego, prezesa stowarzyszenia GRH 1915.

Na polach, tuż za kościołem w Sękowej stanęły drewniane chaty, karczma, studnia na żurawia, wieża imitująca wiertnicze budowle, którymi przed laty usłane były te pola. Stanął też szpital polowy z pełnym wyposażeniem - łóżkami, ale i noszami do transportu rannych z pola walki w pobliżu linii okopów. Nad sękowskimi polami unosił się samolot z epoki pilotowany przez właściciela Pana Krzysztofa Cwynara z Brzozowa a z kotła wojskowego dolatywał zapach grochówki. Nie zabrakło straganów z rękodziełem, kulinariami i starociami. Zafascynowani historią wojny na pewno byli bardzo zadowoleni.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Koncertem uczcili 108 rocznicę Bitwy Wielkanocnej w Karpatach

W niedzielne słoneczne popołudnie 23 kwietnia 2023 roku w Niżnej Polance (Słowacja) dla koneserów muzyki przygotowano bogaty program. Celem organizatorów a był nim „Klub vojenskej histórie Beskydy”, było przedstawienie wydarzeń z I wojny światowej poprzez połączenie faktów – opowieści – sztuki i muzyki.
Koncert rozpoczął się o godzinie 14:00 z okazji 108. rocznicy Bitwy Wielkanocnej w Karpatach.

W części otwierającej koncert wystąpił męski zespół wokalny Hačure przy akompaniamencie muzyki cymbałowej. Zaprezentował ludowe pieśni poborowe i wojskowe, które pochodzą z różnych regionów wschodniej Słowacji. Następnie odbył się koncert orkiestry dętej Malá Haná, która przyjechała do Nižnéj Polianki z Czech. Orkiestra dęta ma na swoim koncie już kilka występów na Słowacji. Jego wyjątkowość tkwi nie tylko w repertuarze pieśni, ale także w ubiorze. Orkiestra występuje w replikach mundurów austro-węgierskich z okresu I wojny światowej. Podczas koncertu wystąpił także Tomáš Plaszky, który zagrał na flecie kilka utworów. Po nich wystąpiła orkiestra wojskowa z Banskiej Bystrzycy.

Punktem kulminacyjnym koncertu był występ orkiestry smyczkowej Musica Luvenalis. W jego wykonaniu usłyszeliśmy brzmienia wielu znanych utworów muzyki klasycznej. Nie zabrakło melodii Straussa, Kalmana, Szostakowicza czy Vivaldiego. Orkiestra wystąpiła razem z solistami Koszyckiego Teatru Państwowego Michaelą Várady (sopran) i Mariánem Lukáčem (baryton). Z drugiej obsady: Samuel Salzer (skrzypce), Matúš Trifan (wiolonczela), Júlia Grejtáková (fortepian) i inni członkowie orkiestry. Orkiestra wystąpiła pod batutą Igora Dohoviča.
Na zakończenie starosta Niżnej Polanki Ján Cundra, prowadzący koncert i wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch podsumowali to piękne widowisko.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Msza św. na Magurze Wątkowskiej

Obchody związane z XVIII rocznicą śmierci Jana Pawła II odbyły się w Niedzielę Palmową 2 kwietnia 2023 r. o godz.16.00 na Magurze Wątkowskiej przy obelisku upamiętniającym wędrówki ks. Karola Wojtyły obecnego świętego Jana Pawła II po Beskidzie Niskim.
Ks. proboszcz z Desznicy Józef Obłój odprawił Mszę św. w intencji zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II oraz wygłosił Słowo Boże do około 200 wiernych przybyłych z Jasła, Gorlic oraz mieszkańców okolicznych wiosek. Pomimo że pogoda nie rozpieszczała, padający deszcz, śnieg i temperatura +1,5 C to mimo to było nas sporo. Wszyscy zebrani wierni podczas Mszy św. dziękowali Bogu za dar, jakim dla Kościoła był i jest Jan Paweł II. Mszę św. zakończono modlitwą i błogosławieństwem.
Organizatorem obchodów 18. rocznicy śmierci papieża Polaka było Duszpasterstwo turystów i Zarząd Oddziału PTTK w Jaśle.
Więcej historii o wędrówkach JPII znajdziesz TU

*** NIECO HISTORII

Na Magurze Wątkowskiej, niedaleko szczytu Wątkowa (846 m n.p.m), stoi kamień upamiętniający wędrówki piesze– wtedy jeszcze – księdza Karola Wojtyły po Beskidzie Niskim. Znajduje się przy węźle szlaków, na leśnej polance.
W tym właśnie miejscu późniejszy papież nocował w namiotach wraz z grupą towarzyszy wędrówki i w tym miejscu odprawił mszę św. Obelisk stanął w 50. rocznicę tamtej wycieczki oraz w 25. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. To miejsce jest ważnym, bo początkowym punktem na trasie papieskiego szlaku w Beskidzie Niskim. Prowadzi głównym, czerwonym szlakiem Beskidzkim od Magury Wątkowskiej właśnie, do Komańczy. Przypomina miejsca, w których bywał Karol Wojtyła podczas swoich górskich wędrówek i te, które odwiedził podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku.

***

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat, po 26 latach pełnienia pontyfikatu. Cierpiał na chorobę Parkinsona. Śmierć papieża-Polaka wstrząsnęła światem. Kiedy pojawiła się informacja o pogarszającym się stanie jego zdrowia, pod oknami papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim zgromadziły się ogromne tłumy, by przez kilka dni trwać w modlitwie. Drogę papieża do świętości uznano za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Beatyfikacji Jana Pawła II dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r. a kanonizacji – papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku, w obecności swego emerytowanego poprzednika. Jan Paweł II w trakcie swojego pontyfikatu odbył 102 pielgrzymki zagraniczne i 142 podróże po Włoszech. Wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień, opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie.

Niedziela Palmowa i Konkurs Palm w Sękowej

W Niedzielę Palmową tj. 2 kwietnia 2023 r. o godz. 10.30 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, rozpoczęła się uroczysta Msza św. Celebrantem Mszy św. był ks. proboszcz Jacek Piróg Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od obrzędu poświęcenia palm i procesji wewnątrz kościoła. W Niedzielę Męki Pańskiej licznie zgromadzeni wierni, zgodnie z wielowiekową tradycją, wysłuchali opis Męki Pańskiej , kapłani zaś przywdziani byli w szaty koloru czerwonego.
Gościliśmy w naszej Parafii zespół muzyczny z Ukrainy, który na Mszach św. śpiewał pieśni wielkopostne, a po Mszach św. zbierał ofiary na Dom Dziecka w Tarnopolu.

Po zakończonej mszy obok kościoła parafialnego w Sękowej odbył się Kiermasz Wielkanocny oraz Konkurs Palm zorganizowany przez GOK I UG w Sękowej oraz Parafię p.w. św. Józefa w Sękowej. Wszystkie skarby dostępne na świątecznych straganach były ręcznie wykonane czyli o bezcennej wartości artystycznej. Były więc do nabycia wianki, stroiki, świeczniki, kolorowe jajka, barwne króliczki, babki, wyroby z wosku itp. “Ich przygotowanie wymagało wiele pracy, ale dało mnóstwo przyjemności i dumy z efektów. Fundusze z kiermaszu będą przeznaczone na potrzeby GOK w Sękowej – powiedziała dyr. GOK Iwona Tumidajewicz.
Najwyższe i najpiękniej zrobione palmy wielkanocne znów można było podziwiać w Sękowej. Palmy zostały ocenione przez powołaną komisję konkursową – w składzie Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Dyrektor GOK Iwona Tumidajewicz oraz ks. wikary Dominik Świeboda. Żeby jednak palma mogła zakwalifikować się do konkursu musiała spełniać restrykcyjne kryteria. Palmy były przepiękne i wyróżniały się różnorodnością technik i starannością wykonania, różnobarwnością. Wszystkie palmy zajęły I miejsce ex aequo. Palmy zostały wykonane przez: Rodzinę Moroniów, najwyższa 10 m, Stowarzyszenie Siary – Owczary, Dobra Wola, Sołectwo Sękowa oraz najmłodsi z Przedszkola z Siar. Poza tym za każdą palemkę najmłodsi poza konkursem otrzymali babeczki i pisanki.

Wszystkim uczestnikom zostały wręczone babki piaskowe w kształcie pisanek oraz pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy za udział i zapraszamy wszystkich za rok.
Kiermasz oraz konkursy miały na celu propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy i pisanki w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazję do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm i pisanek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

14 LUTEGO 1942 R. POWSTAŁA ARMIA KRAJOWA

81. lat temu, 14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz generał broni Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Dowódcą Armii Krajowej został generał brygady Stefan Rowecki „Grot”. Celem utworzenia Armii Krajowej było scalenie polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych, podporządkowanie ich rządowi RP w Londynie oraz włączenie w struktury Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Armia Krajowa stała się konspiracyjnym Wojskiem Polskim działającym w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, osiągając latem 1944 roku ok. 350-380 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy oraz cywilnych konspiratorów.Obszar działania AK obejmował tereny II Rzeczpospolitej okupowane przez Niemców i Sowietów.
Armia Krajowa była największym oraz najlepiej zorganizowanym podziemnym wojskiem w okupowanej Europie.Armia Krajowa została rozwiązana przez ostatniego Dowódcę gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” rozkazem wydanym 19 stycznia 1945 roku.