W dniu 21 czerwca 2025 r. w Miejskim Centrum Kultury w Bobowej odbyły się coroczne "Dni Bobowej z Kulturą Żydowską – SZALOM 2025". Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie GRYF, Burmistrz Bobowej oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. Początek wydarzenia rozpoczął o godzinie 17:00, burmistrz Bobowej Marcin Wąs, przywitał wszystkich zaproszonych gości, po czym bobowska regionalistka Barbara Kowalsk a przedstawiła w sposób profesjonalny historię żydów bobowskich a w szczególności rodzinę cadyka Bencjona Halberstama . Nawiązała też do rekonstrukcja ślubu żydowskiego w 2013 roku, która oparta została na wydarzeniach z 1931 roku, kiedy to cadyk Bencjon Halberstam urządził wesele swojej córce Chanie, zwanej powszechnie Nechema Golda albo po prostu Chumcia.
Dni Bobowej z Kulturą Żydowską zakończył ponad godzinny koncert muzyki klezmerskiej pn. ,,REBAKA” wykonaniu Izabeli Szafrańskiej wraz z sześcioosobowym zespołem.
Dodatkowymi atrakcjami była wystawa zdjęć o tematyce żydowskiej, możliwość zwiedzenia synagogi, cmentarza żydowskiego, prywatnego muzeum żydowskiego Pana Józefa Gucwy oraz degustacja zróżnicowanych specjałów kuchni żydowskiej.
Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem naszego rodaka księdza Marka Pęcaka, który przybył do nas z Irlandii, rozpoczęły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył ks. proboszcz Jacek Pirog oraz ks. wikary Dominik Świeboda, ktory wygłosił Słowo Boże. Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Udział w procesji to nasze wyznanie wiary.
Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 obok Szkoły Podstawowej i Urzędu Gminy w Sękowej. Podczas wygłoszonej homilii ks. wikariusz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu przez samego Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, która odbyła się w przeddzień Jego śmierci. Powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Eucharystia wpływa na nasze życie, na patrzenie w naszą przyszłość, napełnia nas nadzieją, nową pozytywną perspektywą przyszłości. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika. Nadmienił też w jaki sposób należy przyjmować Najświętszy Sakrament.
Po mszy św. uformowała się procesja. Prowadzony przez strażaków, ksiądz niósł pod baldachimem monstrancję. Stąpał po obsypanej kwiatami drodze przez licznie zgromadzone dzieci, które od początku do ostatniego ołtarza sypały kwiaty.
Wokół unosił się zapach kadzidła i rozlegał się dźwięk dzwonków. Idący w procesji wierni zatrzymywali się przy czterech, polowych ołtarzach. Miejsca te przyozdobione były zielonymi gałązkami, brzozami i kwiatami, udekorowane były też drogi i domy, wokół których przeszła procesja. Uroczysty pochód zatrzymywał się przy każdym z polowych ołtarzy, by w ten sposób publicznie wyznać i zamanifestować swoją wiarę. Tam odśpiewywany jest odpowiedni fragment Ewangelii. Liczba ołtarzy nie jest przypadkowa – symbolizują one cztery strony świata, cztery żywioły oraz cztery Ewangelie. Wierni idą w procesji do czterech ołtarzy, ostatni był po przejsciu 1 km
Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Jacek Piróg udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa dla parafii; odśpiewano też dziękczynny hymn "Ciebie Boga wysławiamy". Podziękował wszystkim służbom i mieszkańcom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego święta. Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa (Sękowa, Siary i Owczary)
*
Boże Ciało, a w pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to święto ruchome i jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Przypadają na 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada ono 19 czerwca. Boże Ciało zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo wtedy procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, to trzeba było czekać stulecia zanim zaczęto je kultywować.
JEDNOSTKA OSP WAPIENNE WŁĄCZONA DO KRAJOWEGO SYSTEMU RATOWNICZO – GAŚNICZEGO
14 czerwca 2025 r. w Gminie Sękowa dokonano uroczystego przekazania aktu włączenia OSP w Wapiennem do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczogo. Uroczystość tą połączono z Gminnym Dniem Strażaka.
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mający na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń.
Strażackie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym p.w. śś. Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej. Odprawił i wygłosił Słowo Boże ks. proboszcz Stanisław Kardaś.
Następnie odbył się przemarsz do amfiteatru w Wapiennem. Wzięli w nim udział druhowie z terenu całej gminy Sękowa, nie zabrakło również Orkiestry Dętej działającej przy OSP Dominikowice wraz z Mażoretkami.
W trakcie uroczystości odśpiewany został hymn państwowy oraz podniesiono flagę państwową na maszt. W amfiteatrze odbył się uroczysty apel, podczas którego między innymi odczytano i wręczono decyzję Komendanta Głównego PSP o włączeniu jednostki OSP Wapienne do KSRG. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i wyróżnienia dla zasłużonych strażaków. OSP KSRG Wapienne stało się jednocześnie 19 jednostką działającą w ramach tego systemu na terenie powiatu gorlickiego.
Wszyscy zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe okolicznościowe medale łącznie z mediami.
Razem z druhnami i druhami, członkami młodzieżowej drużyny pożarniczej oraz mieszkańcami miejscowości, wspólnie świętowali zaproszeni goście w osobach: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Barbara Bartuś, Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. mgr inż. Waldemar Krok. W trakcie wystąpień nie zabrakło słów uznania dla strażaków - ratowników, a także podkreślano znaczenie włączenia jednostki do Krajowego Systemu.
Włączenie jednostki do Systemu znacznie zwiększy bezpieczeństwo gminy i będzie stanowić ważne ogniwo w ochronie przeciwpożarowej.
Gratulujemy druhom z OSP Wapienne wejścia w szeregi KSRG niewątpliwie jest to wyróżnienie ale również nowe zadania operacyjne, zabezpieczenie i udział w działaniach operacyjnych na terenie gminy, powiatu, województwa i kraju.
Po uroczystościach wójt gminy Małgorzata Małuch zaprosiła wszystkich na poczęstunek.
I Koncert Końcoworoczny w Szkole Muzycznej w Gorlicach.
W dniu 13 czerwca b.r. o godz. 18.00 w ogrodzie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, odbył się I Konkurs Końcoworoczny.
Wystąpiły zespoły kameralne oraz szkolna orkiestra symfoniczna wraz z chórem. Koncert w Szkole Muzycznej to wydarzenie, podczas którego uczniowie i nauczyciele prezentują swoje umiejętności muzyczne. Jest to okazja do pokazania efektów pracy, zdobywania doświadczeń scenicznych i budowania społeczności muzycznej.
Przy nieco chłodnej pogodzie, młodzi artyści rozgrzali licznie zgromadzoną publiczność, która w większości składala się z rodziców i dziadków gorąco oklaskiwała każdy występ młodych artystów. Każdy taki koncert pokazuje, jak zdolna muzycznie jest młodzież oraz dzieci. Wielu z nich, idąc w ślady swoich dziś popularnych w świecie muzycznym starszych kolegów, zapewne wybierze zawód muzyka i będzie się kształcić dalej na Akademiach Muzycznych. Jak mówią ich pedagodzy, nie jest łatwo godzić naukę w szkole z dodatkowymi lekcjami muzyki. Ale dla wielu uczniów to godzenie jest wielką przyjemnością. A możliwość wystąpienia przed publicznością, chociażby w takim koncercie, jak ten podsumowujący naukę, sprawia im wielką satysfakcję i pobudza do dalszej mozolnej pracy nad kształceniem techniki i wrażliwości muzycznej.
To była prawdziwa uczta dla uszu i wspaniała lekcja muzyki!
Dziękujemy Szkole Muzycznej w Gorlicach za zaproszenie i niezapomniane wrażenia!
Barbara Gabryel – Dorrell - wystawa "Kalejdoskop londyński"
W Dworze Karwacjanow i Gładyszów, w Galerii Sztuki w Gorlicach, odbył się 6 czerwca o godz.18.00 wernisaż Barbary Gabryel – Dorrell ,,Kalejdoskop londyński” – wystawa fotografii. Autorkę prac przywitala i przedstawiła Dyr. Dwory Karwacjanów Katarzyna Szepienic. Barbara Gabryel - Dorrell - gorliczanka, od wielu lat mieszkająca w Londynie. Fotografią zajmuje się od 2000 roku. Jest członkiem “Ealing Hampshire House Photograpic Society”, najstarszego Towarzystwa Fotograficznego w Londynie. Od wielu lat ma stała rubrykę "Fototeka Basi Dorrell" w gazecie "Tydzień Polski".
Przed wybuchem pandemii dużo podróżowała i to właśnie podczas wyjazdów powstawały ciekawe fotografie. Obecnie z wielką pasją uwiecznia swoim aparatem życie w Londynie i to właśnie Londyn jest dla Niej niewyczerpanym zródłem inspiracji.
Obecna wystawa "Kalejdoskop londyński" jest ciekawym zbiorem fotografii z ostatnich lat. Pokazuje ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i różnych narodowości. Taki właśnie jest Londyn!
Zapraszamy na bardzo ciekawą wystawę, która potrwa do 20 lipca 2025 r.