Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

FINISAŻ MARII GABRYEL-RUŻYCKIEJ - ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE

W dniu 14 czerwca 2024 r. w piątek o godz. 18.00 w Dworze Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, odbył się wyjątkowy finisaż – wystawa poświęcona sztuce – grafika.
Finisaż otworzyła Pani Dyrektor Katarzyna Szepieniec w obecności dzieci Marii Gabryel –Rużyckiej: Barbary Gabryel – Dorrell, Agnieszki Gabryel i brata Andrzeja Gabryela. Wystawa pt. ,, Świat dziecięcy w rysunku i grafice” – grafika i rysunek.

Wystawa prac Marii Gabryel – Rużyckiej jest kolejną prezentacją w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów”, przywołującą artystki zazwyczaj przyporządkowane do socrealistycznego okresu w historii sztuki polskiej. Tym razem prezentowany jest wąski wybór prac ze zbiorów Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, poświęcony tematyce portretu dziecięcego. Na ekspozycję składają się wybrane szkice i grafiki m.in. z teki: Zburzona Warszawa (1948), Dzieci koreańskie (1953).
W finisażu uczestniczyło około 50 koneserów sztuki i fanów artystki.
Tegoroczna wystawa jest jednocześnie zapowiedzią pełnej ekspozycji kolekcji Marii Gabryel – Rużyckiej ze zbiorów Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, planowanej w 120 rocznicę urodzin artystki, przepadającą w 2025 roku.

*

Maria Gabryel-Rużycka (1905-1961) urodzona we Lwowie. W latach 1925-29 studiowała na ASP w Krakowie, później w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Brała udział w I Międzynarodowej Wystawie Drzeworytu zorganizowanej w Instytucie Propagandy i Sztuki. Prace swoje wystawiała w Hamburgu i Florencji. W 1936 reprezentowała Polskę na XI Olimpiadzie Sztuki w Berlinie. W latach 1936-37 jako stypendystka Rządu przebywała w Paryżu doskonaląc swój warsztat malarski i graficzny w pracowni prof. Józefa Pankiewicza. Uczestniczyła w wystawach w Chicago oraz we Francji. Pół roku przebywała w Kanadzie. Wojna przerwała jej błyskotliwa karierę artystyczną. Zmuszona była ukrywać się w czasie okupacji. W 1945 roku osiedliła się w Gorlicach, gdzie założyła rodzinę. Trudne warunki rodzinne, brak materiałów do pracy spowodowały przerwę w pracy twórczej, jednakże w latach 1948-49 artystka wznowiła działalność wystawienniczą prezentując swój dorobek m.in. w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Waszyngton), a także wzięła udział w wystawie osiągnięć sztuki polskiej w Szanghaju i Pekinie w Chinach. Od 1937 roku Maria Gabryel-Rużycka była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Pozostawiła po sobie wiele prac graficznych i malarskich poświęconych Ziemi Gorlickiej i naszemu miastu, jak chociażby cykle graficzne „Gorlice”, „Biecz” oraz obrazy olejne, przeważnie portrety i pejzaże.
repliche orologi italia Zmarła 14 lipca 1961 r. w Krakowie, pochowana została na cmentarzu w Gorlicach. Po śmierci jej prace były wystawiane w Warszawie, Zakopanem, Tarnowie i Gorlicach.
Więcej informacji znajdziesz TU

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

"Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza Jacka Piroga proboszcza parafii Sękowa p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP, rozpoczęły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył ks. wikary Dominik Świeboda. Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Udział w procesji to nasze wyznanie wiary.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Sękowej. Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu przez samego Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, która odbyła się w przeddzień Jego śmierci. Powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. To wydarzenie nawiązał do współczesnych czasów, jakim katolikiem jesteśmy. Eucharystia wpływa na nasze życie, na patrzenie w naszą przyszłość, napełnia nas nadzieją, nową pozytywną perspektywą przyszłości. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika.

Po mszy św. uformowała się procesja. Prowadzony przez strażaków, ksiądz niósł pod baldachimem monstrancję. Stąpał po obsypanej kwiatami drodze przez licznie zgromadzone dzieci pierwszokomunijne, które od początku do ostatniego ołtarza sypały kwiaty. Wokół unosił się zapach kadzidła i rozlegał się dźwięk dzwonków. Idący w procesji wierni zatrzymywali się przy czterech, polowych ołtarzach. Miejsca te przyozdobione były zielonymi gałązkami, brzozami i kwiatami, udekorowane były też drogi i domy, wokół których przeszła procesja. Uroczysty pochód zatrzymywał się przy każdym z polowych ołtarzy, by w ten sposób publicznie wyznać i zamanifestować swoją wiarę. Tam odśpiewywany jest odpowiedni fragment Ewangelii. Liczba ołtarzy nie jest przypadkowa – symbolizują one cztery strony świata, cztery żywioły oraz cztery Ewangelie. Wierni idą w procesji do czterech ołtarzy, ostatni był po przejściu 500 m.

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Jacek Piróg udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa dla parafii. Podziękował wszystkim służbom i mieszkańcom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego święta, odśpiewano też pieśń religijną ,,Ciebie Boże wysławiamy…. Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości przy pięknej pogodzie uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa (Sękowa, Siary i Owczary) .

***

Boże Ciało, a w pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to święto ruchome i jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Przypadają na 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada ono 30 maja. Boże Ciało zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo wtedy procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, to trzeba było czekać stulecia zanim zaczęto je kultywować.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

XIII Powiatowy Dzień Weterana w Łowczówku

19 maja 2024 r. o godz. 14.00 na terenie Ośrodka Sportowo – Rekreacyjnego ,,Relaks” w Łowczówku, odbył się tradycyjny XIII Powiatowy Dzień Weterana działań poza granicami państwa.
Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego, Wójt Gminy Pleśna oraz Dyrektor Centrum Kultury w Pleśnej.
Uroczystość rozpoczęła się od polowej Mszy św., która była koncelebrowana przez czterech duchownych.
Następnie odśpiewano hymn państwowy i uroczyście wciągnięto flagę RP na maszt. W uroczystościach wzięli udział weterani misji poza granicami państwa, samorządowcy, oraz przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społecznych.
W Powiatowym Dniu Weterana na zaproszenie Prezesa Zbigniewa Burnata, uczestniczył Aleksander Gucwa, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Krakowie, Oddział Gorlice.
Podczas uroczystości Prezes Stowarzyszenia wręczył medale okolicznościowe oraz odznaczenia a Starosta Tarnowski Jacek Hudyma wręczył wyróżnienie "Grosz Ziemski Tarnowski" Prezesowi Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych Regionu Tarnowskiego - Zbigniewowi Burnatowi w uznaniu szczególnych zasług w zakresie działalności patriotycznej i obywatelskiej na rzecz społeczności powiatu.

Wójt gminy Józef Knapik w swoim przemówieniu, podkreślał jak wielkim zaszczytem dla gminy, było goszczenie tak licznie przybyłych weteranów. – We wszystkich regionach świata, które doświadczyły wojny i konfliktów, nasi żołnierze uczestniczyli w misjach ONZ w celu zaprowadzenia pokoju i jego utrzymania. Takie uroczystości są formą podziękowania dla nich za to, że zdecydowali się często ochotniczo wyjechać na takie misje – dodaje wójt.

– Jest to dla nas bardzo ważne święto. Dotyczy tego czasu kiedy mogliśmy uczestniczyć w misjach pokojowych, wprowadzać pokój na tych terenach, gdzie były zwaśnione strony, które walczyły ze sobą i ponosiły ofiary. Myśmy tam wkraczając w te tereny nieśli pokój - mówił Zbigniew Burnat, Prezes Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Zagranicznych w Tarnowie.

Na stoiskach prezentowano uzbrojenie i specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Można było też obejrzeć wozy strażackie, a także zapoznać się z bronią produkowaną w tarnowskich Zakładach Mechanicznych. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woźnicznej prezentowały zdrową żywność, były też dmuchańce i strefa zabaw dla dzieci. Podczas uroczystości wystąpiła orkiestra Centrum Kultury w Pleśnej ,,Szczepanowice", prezentując umiejętności muzykalne i wokalne.
Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem w Ośrodku Sportowo – Rekreacyjnym ,,Relaks” w Łowczówku.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

XI rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami - Nigdy Więcej Wojny.

4 maja 2024 r. o godz. 16.30 rozpoczęła się XI rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami. W tym roku widowisko historyczne jest zatytułowane - Wspólna Droga przez Historię - Bitwa pod Gorlicami z motywem przewodnim - Nigdy Więcej Wojny. Przy pięknej słonecznej pogodzie, uczestniczyło około 300 rekonstruktorów z Polski, Słowacji Czech.
Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch dokonała oficjalnego otwarcia pikniku historycznego na terenie przyległym do kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Sękowej, przeprowadzona została modlitwa ekumeniczna w intencji poległych, po czym odbyło się przepiękne widowisko historyczne z okresu Bitwy pod Gorlicami. Całemu spektaklowi przyglądało się tysiące mieszkańców miast i wiosek. Obecny był poseł Marek Sowa, Barbara Bartus i Arkadiusz Mularczyk. Lektorem, który w genialny sposób opowiadał dziejące się wydarzenia był profesor i historyk, Andrzej Olejko.

Tym razem wydarzenie miało podobny charakter jak w roku ubiegłym, z tym ze dodano elementy współczesne. Pod koniec rekonstrukcji, gdy jeszcze odbywały się walki, wbiegła 30 osobowa grupa młodych współczesnych ludzi, którzy głośno wołali ,,PRZESTAŃCIE", sprawiło, że wszystko zamarło. Widać było że z wielu oczu popłynęły łzy!
Na sękowskich polach stanęła galicyjska wioska, taka na wzór z początku XX w, gdy przez ziemię gorlicką przetaczały się działania Wielkiej Wojny. Wybudowali ją rekonstruktorzy z Gorlic zrzeszeni w Grupie Rekonstrukcji Historycznej 1915 pod kierownictwem Piotra Kamińskiego, prezesa stowarzyszenia GRH 1915.
Na polach, tuż za kościołem w Sękowej stanęły drewniane chaty. Stanęły dwa lazarety polowe z pełnym wyposażeniem - łóżkami, ale i noszami do transportu rannych z pola walki w pobliżu linii okopów. Nad sękowskimi polami unosił się samolot z epoki a z kotła wojskowego dolatywał zapach grochówki.
Nie zabrakło straganów z rękodziełem, kulinariami i starociami. Zafascynowani historią wojny na pewno byli bardzo zadowoleni.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Msza św. w intencji ojczyzny w parafii Sękowa

3 maja 2024 r. o godz. 10.30 w uroczystość NMP Królowej Polski, odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny w 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.
Msza św. odbyła się w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej. Koncelebrze przewodniczył ks. proboszcz Jacek Piróg, który wygłosił homilię, powiedział m.in. ,,Dzisiejszy dzień łączy w sobie dwie uroczystości. Święto religijne, czyli Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz święto państwowe, 233 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlatego dzisiaj modlimy się za wstawiennictwem Królowej Polski, aby owe wielkie ideały zawarte w Konstytucji 3-go Maja nie były deptane, ale by odżyły i uzdrowiły ducha naszego Narodu." Na zakończenie homilii odczytał wiersz patriotyczno- religijny.
Koncelebrantem był ks. wikariusz Dominik Świeboda

W tej podniosłej uroczystości udział wzięła jednostka OSP z Gminy Sękowa oraz młodzież szkolna z Zespołu Szkół w Siarach i Szkoły Podstawowej w Sękowej, wystawiając poczty sztandarowe. Licznie uczestniczyli mieszkańcy Sękowej i Siar.
Na zakończenie mszy św. ks. proboszcz udzielił błogosławieństwa i w postawie stojącej zaśpiewano polską katolicką pieśń religijną ,,My chcemy Boga".

W uroczystej Mszy św. uczestniczyła wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch i Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń. Pani wójt podziękowała wszystkim za udział w dzisiejszej uroczystości i powiedziała m.in.,, Konstytucja 3 Maja jest tym aktem, za który dziś dziękujemy, aktem ważnym i podstawowym, do którego trzeba wracać, przynajmniej do jej ducha także dzisiaj, pamiętając o tym, co jest fundamentem naszego państwa, co jest fundamentem porządku społecznego w naszym kraju, w którym żyjemy”

Po zakończonej Mszy św. młodzież szkolna ze SP z Siar wykonała montaż słowno-muzyczny, który nawiązywał do 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowany został przez Marzenę i Mirosława Bogoniów

***

Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy.

Święto Konstytucji 3 Maja było też zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1-go Maja. W styczniu 1951 r. święto 3-go maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.

Święto zaczęło być ponownie obchodzone od roku 1981. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów oraz demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3-go Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Od 2007 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi również Litwa, która tworzyła w 1791 roku wraz z Polską Rzeczpospolitą.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ