Newsy:

znalezionych: 1428 na 286 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

Niedziela Palmowa 2025 i konkurs palm wielkanocnych w Sękowej

W Niedzielę Palmową tj. 13 kwietnia 2025 r. o godz. 10.30 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez ks. proboszcza Jacka Piroga i wikariusza ks. Dominika Świebodę.
Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od obrzędu poświęcenia palm i procesji wewnątrz kościoła. Niedziela Palmowa nazywana w Kościele katolickim Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli najważniejszy czas w roku dla chrześcijan, w którym wspomina się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, kapłani zaś przywdziani byli w szaty koloru czerwonego.
Po zakończonej mszy św. wewnątrz kościoła w Sękowej, odbył się Konkurs Palm zorganizowany przez GOK i UG w Sękowej oraz Parafię p.w. św. Józefa w Sękowej. Na zewnątrz obok kościoła dostępne były na świątecznych straganach ręcznie wykonane czyli o bezcennej wartości artystycznej przerózne przedmoty. Były więc do nabycia wianki, stroiki, świeczniki, kolorowe jajka, barwne króliczki, babki, wyroby z wosku itp. Ich przygotowanie wymagało wiele pracy, ale dało mnóstwo przyjemności i dumy z efektów.

Najwyższe i najpiękniej zrobione palmy wielkanocne znów można było podziwiać w Sękowej. Palmy zostały ocenione przez powołaną komisję konkursową – w składzie Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, sekretarz UG Sękowa Mateusz Ślęzak, instr. GOK Kazimierz Haluch i redaktor Marek Podraza. Żeby jednak palma mogła zakwalifikować się do konkursu musiała spełniać restrykcyjne kryteria. Palmy były przepiękne i wyróżniały się różnorodnością technik i starannością wykonania. Wszystkie palmy zajęły I miejsce ex aequo. Palmy zostały wykonane przez: Rodzinę Moroniów, najwyższa 8,5 m, Stowarzyszenie Siary, Dobra Wola, Sołectwo Sękowa i kilka palm indywidualnych.
Wszystkim uczestnikom zostały wręczone babki piaskowe w kształcie pisanek oraz pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy za udział i zapraszamy wszystkich za rok.
Kiermasz oraz konkursy miały na celu propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy i pisanki w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazję do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm i pisanek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

20 rocznica pogrzebu św. Jana Pawła II - Watykan, 08.04.2005 r.

Mija dokładnie 20 lat od pogrzebu św. Jana Pawła II. Uroczystości 8 kwietnia 2005 roku na placu Świętego Piotra przeszły do historii jako największe zgromadzenie chrześcijan i jedna z najbardziej masowych ceremonii pogrzebowych na świecie. Wzięło w nich udział około 3 milionów osób w tym moja skromna osoba, z czego około 300 tysięcy stanowili Polacy.

XX. rocznica śmierci Jana Pawła II.
Msza św. na Magurze Wątkowskiej

Obchody związane z XX rocznicą śmierci Jana Pawła II rozpoczęły się piesnią "Barka", która była ulubioną pieśnią oazową Jana Pawła II.
2 kwietnia 2025 roku o godzinie 20.30 na Magurze Wątkowskiej przy obelisku upamiętniającym wędrówki ks. Karola Wojtyły obecnego świętego Jana Pawła II po Beskidzie Niskim, rozpoczęła się Msza św. w 20 rocznicę śmierci Jana Pawła II.
Ks. proboszcz z Desznicy Józef Obłój oraz ks. proboszcz z Szymbarku Rafał Łukasik, odprawili Mszę św. w intencji zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II, ks. Józef wygłosił Słowo Boże do ponad 100 wiernych przybyłych z powiatu jasielskiego i gorlickiego. Wszyscy zebrani wierni podczas Mszy św. dziękowali Bogu za dar, jakim dla Kościoła był i jest Jan Paweł II.
W godzinę śmierci Ojca Świętego tj. o godz.21.37 zakończyła się Msza św. litanią, modlitwą w ciszy i błogosławieństwem.
Organizatorem obchodów XX. rocznicy śmierci papieża Polaka było Duszpasterstwo turystów i Zarząd Oddziału PTTK w Jaśle.

***

W 2003 r. staraniem PTTK w Jaśle na Magurze Wątkowskiej na granicy Nadleśnictwa Gorlice i Magurskiego Parku Narodowego ustawiony został pamiątkowy kamień z tablicą i krzyżem upamiętniający pobyt Papieża w Beskidzie Niskim. 14 sierpnia 1953 roku ks. Karol Wojdyła odprawił Mszę Świętą dla wędrujących z nim studentów z duszpasterstwa akademickiego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ


,,CZŁOWIEKA TRZEBA MIERZYĆ MIARĄ SERCA"

20 ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

2 kwietnia 2025 roku minie dokładnie 20 lat od odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca.
Jan Paweł II zmarł w 2005 roku o godzinie 21.37
w Wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
Odszedł do Domu Ojca mając prawie 85 lat.

To dzień pełen refleksji i pamięci o człowieku, który na zawsze zmienił oblicze Kościoła i świata. Pragniemy uczcić jego wyjątkowe życie i przypomnieć, że pozostawione przez niego - wciąż aktualne - dziedzictwo jest źródłem inspiracji dla tych, którzy chcą budować na uniwersalnych wartościach.
Co roku w rocznicę śmierci JP II, o godz. 20.30 na Magurze Wątkowskiej koncelebrowana jest Msza św. W godzinę śmierci Ojca Świętego tj. o godz.21.37 kończy się Mszę św. modlitwą w ciszy
i błogosławieństwem.
Niech ten dzień będzie upamiętnieniem śmierci św. Jana Pawła II oraz refleksją nad życiem, które powierzył Chrystusowi.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

,,DNI GROZY" - wystawa w 110. rocznicę Bitwy pod Gorlicami

27 marca 2025 r. o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach, odbył się wernisaż – wystawa pt. „Dni Grozy” w 110. rocznicę Bitwy pod Gorlicami, która miała na celu upamiętnienie jednej z kluczowych bitew I wojny światowej, 2 maja 1915 roku. Ekspozycja pomyślana została jako prezentacja o charakterze popularnonaukowym w celu uczczenia 110 rocznicy największej i najważniejszej bitwy na froncie wschodnim Wielkiej Wojny. Przypomina najważniejsze fakty i postacie związane z Bitwą Gorlicką, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami.

Wystawa „Dni grozy 110. rocznica Bitwy Gorlickiej” będzie łączyć archiwalne zdjęcia, autorskie ilustracje, wspomnienia uczestników oraz fragmenty pamiętników, by umożliwić zwiedzającym głębsze zrozumienie wydarzeń tamtych dni. Ekspozycję wzbogacą historyczne artefakty związane I Wojną Światową. Wystawa jest nie tylko hołdem dla przeszłości, ale także próbą zrozumienia, jak wydarzenia z 1915 roku kształtowały współczesność. Poprzez bogactwo materiałów archiwalnych i osobistych historii, wystawa oferuje unikalne spojrzenie na ten ważny moment w historii.
Wystawa została zorganizowana pod honorowym patronatem Łukasza Smółki - Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Rafała Kukli – Burmistrza Miasta Gorlice. Wystawę otworzyła Pani Dyr. Katarzyna Szepieniec, głos zabrał Sebastian Puchajda Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice oraz Michał Rąpała z Krygu miłośnik lokalnej historii.
Wernisaż zgromadził wielu sympatyków i znawców Wielkiej Wojny a wystawa będzie czynna do 1 czerwca 2025 r. Zapraszamy!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Spotkanie z redaktorem Radia Kraków – Panem Janem Stępniem

Na zaproszenie Pani Agnieszki Pruchniewicz z Fundacji na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych ,,Wyjdź z Domu” w Gorlicach, przybył redaktor Radia Kraków Pan Jan Stępień. Z wykształcenia prawnik, muzyk i dziennikarz. Z pasji wieloletni redaktor Radia Kraków, gdzie od 40 lat prowadzi audycję „Pejzaże regionalne”. W tej porannej audycji, nadawanej w każdą niedzielę pomiędzy godz. 5:50 a 8:00 prezentowane są problemy małych miast i wsi, mało znane zabytki Małopolski i miejsca godne obejrzenia. Jak pisze pan Jan: „Moi goście, co prawda, rzadko goszczą na pierwszych stronach gazet, ale na popularyzację na pewno zasługują”. Obecnie jest sekretarzem redakcji Radia Kraków.
W dniu dzisiejszym tj. 20 marca 2025 r. Pan Jan nagrał materiał – wywiad z emerytowanym nauczycielem wf, regionalistą z Sękowej Panem Aleksandrem Gucwą. Wywiad będzie można wysłuchać w Radio Kraków w połowie kwietnia br. o czym Państwo zostaniecie poinformowani.