Parking koło starego kościółka gotowy !Nieopodal drogi wojewódzkiej nr 977 biegnącej ku granicy państwa ze Słowacją, po jej prawej stronie znajduje się kościół gotycki św. św. Jakuba i Filipa, położony jest na pograniczu wsi Sękowa i Siary, w zakolu rzeki Sękówka. Należy do najcenniejszych i najbardziej malowniczych zabytków dawnego drewnianego budownictwa sakralnego na terenie Małopolski. Zręby świątyni położono na początku XVI w. (1522?), a jako budulec wykorzystano modrzew, najtrwalsze drzewo iglaste. Wokół kościółka rozpościera się szeroki duży plac przykościelny na którym często odbywają się przeróżne uroczystości kościelno - gminne. Jak do tej pory brak było tylko parkingu z prawdziwego zdarzenia. Wreszcie w lipcu br. przystąpiono do budowy tego jakże potrzebnego obiektu. Obecnie prace dobiegają końca i na koniec sierpnia będziemy mieli piękny, estetyczny i wygodny obiekt. |
Festiwal Bortniańskiego
Muzeum ,,Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz Odział Zagroda Maziarska w Łosiu z cerkwią w Bartnem, byli organizatorami Festiwalu Bortnianskiego, który odbył się 25 sierpnia 2013 r. o godz. 16-tej w cerkwi greckokatolickiej p.w. śś. Kosmy i Damiana w Bartnem.
Podczas festiwalu wystąpił chór Cantores Karwacjanum z Gorlic pod batutą Anny Cisoń, miejscowy chór dziecięco - młodzieżowy Parafii Prawosławnej w Bartnem - dyrygent Maria Cidyło oraz chór Kolegiaty p.w. Bożego Ciała w Bieczu - dyrygent Beata Bochnia.
|
650 lat lokacji Sękowej - 1363 - 2013VII Gminne Dożynki
VII dożynki gminne zostały połączone z obchodami 650 lecia lokacji wsi i parafii Sękowa przez króla Kazimierza Wielkiego w 1363 roku. Znakiem rozpoznawczym tych uroczystości było czerwone serce z napisem KOCHAM SĘKOWĄ Rozpoczęły się od mszy św. koncelebrowanej przez ks. proboszcza parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej Janusza Kurasza w asyście ks. Prałata Stanisława Dziedzica. We mszy św. uczestniczyli ludzie świata polityki z województwa, powiatu i gminy. Na obiektach sportowo - rekreacyjnych nastąpiło uroczyste powitanie gości przez panią wójt Małgorzatę Małuch. Wystąpiły miejscowe zespoły ,,Ruczaj" i ,,Razem" pod batutą Mirosława Bogonia. Dr Piotr Gryglaszewski w swoim wykładzie przedstawił w zarysie historię wsi Sękowa. Następnie odbyła się uroczystość nadania po raz pierwszy w historii gminy tytułów Honorowego Obywatela Gminy Sękowa. Tego honoru dostąpili: wojewoda małopolski Jerzy Miller, marszałek Marek Sowa, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Grzegorz Stech (pośmiertnie - odebrała żona pani Marzena Stech), prezes MOT Leszek Zegzda, prof. Aleksander Guterch, starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Gorlic Witold Kochan oraz dr Piotr Gryglaszewski. Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz statuetki przedstawiające postacie św. św. Filipa i Jakuba wraz zabytkowym kościółkiem. Po tych nominacjach nastąpiło nadanie tytułu ,,Zasłużony dla wsi Sękowa" m.in. i ja go otrzymałem a na grawertonie napis następującej treści: ,,W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w upowszechnianiu kultury fizycznej i sportu oraz wybitne zasługi w utrwalaniu historii i tradycji wsi, a także działalność promocyjną". Po tej oficjalnej części rozpoczęła się część artystyczna, w której można wymienić: ,,Lokacja Sękowej" - scenka Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej, obrzęd dożynkowy, ,,Scenka naftowa" Stowarzyszenia Pogranicze, które przedstawiło kultywowanie tradycyjnych zawodów i rzemiosła Pogórza, scenka wojskowa - GRH Gorlice 2015, następnie odbyły się koncerty zespołów "Wioszczanie", "Kapela Maliszów". Sobotnie obchody jubileuszowo - dożynkowe zakończył występ zespołu góralskiego folkowo/rockowy "InoRos", który przedstawił muzykę rozrywkową zainspirowaną folklorem podhalańskim, ale także muzyką folkową z całego pasma Karpat, po czym odbyła się do północy zabawa pod gwiazdami. Pogoda tym razem nie splatała figla i można było cieszyć się dużą ilością sękowskiego słońca, co w konsekwencji przyczyniło się do tego, że tegoroczne jubileuszowe uroczystości można zaliczyć do bardzo, bardzo udanych. Aleksander Gucwa
Lista osób, która otrzymała tytuł ,,Zasłużony dla wsi Sękowa"
1) Ks. Prałat Stanisław Dziedzic - W podziękowaniu za przywrócenie do świetności niepowtarzalnych zabytków sakralnych parafii Sękowa oraz wyjątkowe zasługi dla społeczności lokalnej.
ZOBACZ RELACJĘ FILMOWA - kliknij *** Zobacz relację filmową także TU - kliknij
|
Parafialne dożynki w Sękowej 2013Parafialne dożynki w Sękowej odbyły się 15 sierpnia 2013 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ks. Proboszcz Janusz Kurasz w swojej homilii powiedział m.in. że obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele uroczystość obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba. Nawiązał do ciężkiej pracy na roli i do 93 rocznicy święta Wojska Polskiego, do cudu nad Wisłą w 1920 r. W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. Jest to najstarsze święto maryjne, jednak dopiero w 1950 r. papież Pius XII uczynił wniebowzięcie Maryi oficjalnym dogmatem wiary katolickiej. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Na zakończenie uroczystości ks. Proboszcz Janusz Kurasz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za cztery wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszyscy zgromadzeni parafianie zaśpiewali Bogu hymn dziękczynienia Magnificat za wszelkie dobro, które przez Jej wstawiennictwo spływa na każdego z nas i całą naszą parafię. Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez KGW w Siarach, Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej. Pięknie prezentowały się wieńce wykonane przez młodzież KSM i dzieci z GOK w Sękowej. Pod koniec mszy zostały poświęcone. Podziękował ks. Piotrowi za trzyletnią pracę duszpasterską w naszej parafii, z dniem 24 sierpnia odchodzi do parafii Sędziszów Młp.
PS
Portal www.sekowa.info pragnie Ci podziękować za Twoją obecność pośród nas, współpracę, życzliwość, modlitwę. Z serca życzymy Ci, aby Twoje życie nadal było cudownym darem Bożym dla całego Kościoła.
Życzę Ci również pogody ducha, wiele radości każdego dnia, niech uśmiech zawsze gości na Twej twarzy. Byłes dobrym i niezapomnianym kolegą.
Z poważaniem Aleksander Gucwa
Dożynki parafialne 2013 |
Koncert Kameralny w starym kościółku w SękowejW czwartek 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia NMP, po mszy św. popołudniowej w starym kościółku p.w. św. św. Jakuba i Filipa w Sękowej (zbudowany został w 1522 roku) , odbył się koncert kameralny z cyklu , cosplay anime,Wakacje z Muzyką". Organizatorem Festiwalu była Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu a współorganizatorem m.in. była Parafia p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej.
Wykonano utwory Bacha, Geminianego i Boccheriniego. V Suite na wiolonczele solo J.S. Bacha wykonała Antonina Przybyszewska, po niej wystąpił duet skrzypcowy w składzie: Zuzanna Dulęba i Aleksandra Bartkowiak wykonały Adagio sostenuto z Duetu nr 10 na dwoje skrzypiec. Duet Ottocorde w składzie: Prof. Magdalena Szczepanowska - skrzypce i Piotr Hausenplas - wiolonczela, wykonali utwory J.S. Bacha, R. Gliere i B. Martinu.
Sękowa - ,,Wakacje z Muzyką" |