Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   157  158  159  160  161  162  163  164  165   - następna »

XXII Sesja Rady Gminy Sękowa

Dnia 12 sierpnia br. odbyła się w GOK w Sękowej kolejna sesja Rady Gminy Sękowa. Jak zawsze program zawierał punkty stałe oraz sporo pkt. dotyczących wprowadzenia nowych projektów uchwał. Dwa projekty uchwał zasługują na specjalne wyróżnienie, a są to: „ Projekt uchwały na wyrażenie zgody na przystąpienie do realizacji Projektu i złożenie wniosku o jego dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w sprawie zabezpieczenia środków niezbędnych na realizację projektu w przypadku jego umieszczenia na liście rankingowej i otrzymania decyzji o przyznaniu dofinansowania” i drugi projekt uchwały związany z 650- leciem lokacji wsi Sękowa dotyczący nadania tytułów Honorowy Obywatel Gminy Sękowa.

Wiele dobrych informacji w swoim wystąpieniu podała Pani Wójt; np. że na listę UNESCO została wpisana dawna cerkiew greckokatolicka w Owczarach, że będzie budowany (dalsza część) chodnik Sękowa – Ropica Górna, że Instytut z Wrocławia przygotował dokumentację na wodociąg w Owczarach, która została pozytywnie zweryfikowana w kraju i skierowana do Brukseli; a tym samym pojawia się szansa na pozyskanie środków na tak bardzo oczekiwaną inwestycję.

Nie zabrakło też na tej Sesji interpelacji radnych, co świadczy o ich zainteresowaniu sprawami swoich miejscowości. Na interpelacje skierowane bezpośrednio do Pani Wójt - radni otrzymali od razu odpowiedzi. Pozostałe zostaną przesłane do właściwych adresatów.

Festiwal ,,Wakacje z Muzyką" w Bartnem

W niedzielę 11 sierpnia późnym popołudniem w cerkwi greckokatolickiej pw. św. Kosmy i Damiana w Bartnem (wzniesiona została w 1842 roku) , odbył się koncert kameralny z cyklu ,,Wakacje z Muzyką". Organizatorem Festiwalu była Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu a współorganizatorem m.in. było Muzeum ,,Dwory Karwacjanow i Gładyszów" w Gorlicach, którego cerkiew jest obiektem filialnym tego muzeum.

Cała cerkiew wypełniona była publicznością, która dla koneserów tej muzyki była nie lada gratką. Wykonano utwory Bacha, Cassado, Weinberga, Haendla oraz Reinholda Gliere. Wystąpiła: Antonina Przybyszewska, Kinga Piotrowska oraz Piotr Hausenplas na wiolonczeli, Natalia Reichert na altówce, w duecie wystąpiła prof. Magdalena Szczepanowska - skrzypce i Natalia Reichert na altówce.

Na zakończenie tego wspaniałego koncertu wystąpiła ponownie prof. Magdalena Szczepanowska z Piotrem Hausenplasem, wykonali - Prelude, Gavotte, Berceuse, Intermezzo, Etude i Scherzo Reinholda Gliere, kompozytora rosyjsko - ukraińskiego, pochodzenia polsko-niemieckiego.

Bartne - ,,Wakacje z Muzyk±"

Zawyły syreny w Sękowej

Już 69 rocznica Powstania Warszawskiego. Dzisiaj w Sękowej o godzinie 17 zawyją syreny OSP, pamiętajmy zatrzymać się i uczcić pamięć Tych, którzy walczyli o wolność dla nas … Przy tej okazji zapraszam wszystkich na kolejną uroczystość patriotyczno - religijną, która odbędzie się pod pomnikiem siedmiu lotników polskich w Banicy - Krzywej, 31 sierpnia (sobota) godzina 18-ta. Załoga ta z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, niosła pomoc materiałową dla powstańców warszawskich, w drodze powrotnej zostali zestrzeleni przez myśliwca niemieckiego JU-87.
Śmiercią lotnika poległa cała załoga Halifaksa FS-P (JP295)

Jedyna prawda

Jest tylko jedna prawda
Bez kłamstw wykrętnych, bez cienia:
Prawda walczącej Warszawy,
Prawda ludzkiego sumienia.

Jest tylko jedna cena,
Którą oznaczyć najprościej:
Cena ludzkiego życia,
Płacona za prawdę wolności.

Jest tylko jedna droga
Od krzywd daleka, od sporów:
Droga uczciwych ludzi,
Droga ludzkiego honoru.

Nam niepotrzebne są słowa,
Ani przemówień ton łzawy!
Niech politycy szukają
Sumienia w gruzach Warszawy,

Niech odszukają tam wolność
Dawno zgubioną w traktatach -
My - dosyć mamy współczucia!
Dosyć uśmiechów Piłata!

Do świata Polska przesyła
Apel tragiczny i krwawy:
Honor ludzkości Historia
Odmierzy Golgotą Warszawy.

Francja, wrzesień 1944 r.
Ryszard Kiersnowski (1912-1977)

Jubileusz 650-lecia Parafii Sękowa i Piknik Rodzinny

28 lipca 2013 r. o godz. 10.30 obok starego kościółka w Sękowej, młodzież przedstawiła program słowno - muzyczny o tematyce poświęconej wierze w naszej Parafii. Po tym programie rozpoczęła się Msza święta, którą celebrowało 10 księży wraz z ks. J.E. Bp Kazimierzem Górnym. Biskupa na początku Eucharystii powitały dzieci, młodzież i dorośli oraz ks. proboszcz Janusz Kurasz - przedstawili krótki rys historyczny naszej Parafii. Ks. Biskup zwrócił uwagę na wiarę naszych przodków, prosząc abyśmy skarb wiary zachowali i przekazali następnym pokoleniom. W dalszej homilii Biskup zaznaczył o dobrej współpracy Parafii z Urzędem Gminy, Szkołami i innymi organizacjami.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele Gminy wręczyli Biskupowi kwiaty i akwarelę przedstawiającą stary kościółek. Od strony muzycznej uroczystość wzbogacił chór parafialny i orkiestra z Dominikowic.

Po południu o godzinie 15-tej Mszą św. rozpoczął się Piknik Rodzinny, otwarcia dokonał ks. proboszcz Janusz Kurasz w towarzystwie sołtysa Sękowej Pana Zygmunta Markowicza. Rozpoczęły się występy zespołów dziecięcych, młodzieżowych, konkursy połączone z dobrą zabawą i nagrodami dla dzieci i młodzieży a o godz. 19-tej wystąpił zespół New Day.
Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje: stoiska z potrawami regionalnymi, kramy, zjeżdżalnia dla dzieci, loteria fantów.

Jubileusz 650-lecia Parafii Sękowa i Piknik Rodzinny

ZOBACZ: "Ciebie Boga Wysławiamy" Piknik Rodzinny w Sękowej

XII Sportowe Wakacje - Puck 2013

Trenowali i zwiedzali Polskie wybrzeże !

Jak co roku, od 12 lat zawodnicy UKS ,,Maraton" Sękowa biorą udział w zgrupowaniach sportowych w ramach akcji ,,Sportowe Wakacje". Obóz zorganizowany był w nadmorskim Pucku, w dniach od 14-28.07. 2013 r. i uczestniczyło w nim 10 zawodników naszego klubu. Wspólnie z nami trenowała tam również 10 osobowa grupa zawodników zaprzyjaźnionego UKS-u Kobylanka oraz 13 innych klubów z całej Polski. Atmosfera na obozie była bardzo dobra. Prócz licznych zajęć treningowych na stadionie, na plaży oraz w terenie zawodnicy mieli sporo poza sportowych atrakcji.

Między innymi mieli okazję uczestniczyć w całodziennej wycieczce autokarowej do Szymbarku, gdzie zwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu, zobaczyli m.in. Dom Kaszubów z Kanady, replikę drewnianego kościoła typowego dla obszaru Kaszub, Dom Sybiraka, model Łagru "Borowicze", model rampy załadowczej z oryginalnym parowozem i doczepionymi wagonami typowego składu zsyłkowego na Syberię, replikę bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski z towarzyszącą mu ekspozycją poświęconą działaczom pomorskiego i kaszubskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej, zobaczyli "Najdłuższą deskę świata", deska o długości 46,83 m, stół noblisty im. Lecha Wałęsy oraz drewniany dom ustawiony "do góry nogami". 2 km od Szymbarku znajduje się najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy, szczyt Wieżyca o wysokości 329 m. Za małą odpłatnością wyszliśmy na platformę widokową im. JP II skąd rozpościerały się piękne widoki Wzgórz Szymbarskich. Inną atrakcją obozu był rejs żaglówką po Zatoce Puckiej.

Dzień wcześniej na obiektach MOSiR-u w Pucku, rozegrany został turniej w kręgle, zdecydowane i niespodziewane zwycięstwo odnieśli nasi zawodnicy, nasza zawodniczka Diana Tokarz wygrywa kategorię dziewcząt a Błażej Myszkowski i Jarosław Chwałyk zajmują w kategorii chłopców dwa pierwsze miejsca. Za ten wyczyn otrzymali nagrodę w postaci piłki siatkowej!

Na zakończenie obozu wzięliśmy udział w lekkoatletycznej Obozowej Olimpiadzie. Wieczorem przy wspólnym ognisku, wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy sportowe a wręczał sam Vice Mistrz Polski w pchnięciu kulą Rafał Kownatke.

Uczestnicy zgrupowania spędzali czas wolny uczestnicząc w organizowanych dyskotekach i przez te kilkanaœście dni nawiązało się wiele nowych znajomości i przyjaźni. Obóz był bardzo pracowity i owocny, co zapewne przyniesie wiele dobrych wyników sportowych w zbliżającym się sezonie lekkoatletycznym.

Zobacz także tu