II Rajd Ogólnopolski DRUM BUN DACIA 2013 dobiegł końca !
W dniach od 06 – 08 września 2013 roku, Krempna w Beskidzie Niskim, gościła uczestników II Międzynarodowego Zlotu Samochodów Dacia. Było to wydarzenie szczególne, a celem organizatorów było pokazanie uczestnikom piękna Beskidu Niskiego zarówno polskiego jak i słowackiego oraz jej bogatej historii.
Najstarszy model Dacia 1100 pochodził z końca lat 60-tych. Inne modele wyprodukowane były w latach 70 – 80 ubiegłego wieku. Po 2 godzinnej przerwie udajemy się w dalszą część naszego rajdu. Po paru kilometrach przekroczyliśmy granicę Polsko – Słowacką i w zwartym szyku dojeżdżamy do centrum Bardejowa. Tu zatrzymujemy się na kolejne 2-3 godziny. Pan Aleksander Gucwa, przewodnik po Beskidzie Niskim na rynku w Bardejowie, opowiedział historię tego najwspanialszego środkowoeuropejskiego miasteczka gotyku i renesansu. Rynek okalają kamieniczki ze spadzistymi, czerwonymi dachami. Pośrodku rynku ratusz, przypominający domek z piernika. A wszystko to, jest otoczone średniowiecznymi murami. W rynku znajduje się też bazylika z XIV wieku pw. Św. Idziego, którą zwiedziliśmy. W 2000 r. bardejowskie Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, powiedział na zakończenie Aleksander Gucwa. Następnie udaliśmy się do restauracji Peppino, która serwuje tradycyjną kuchnie słowacką. Przez Bardejowskie Kupele, Niżną Polankę, Grab wróciliśmy w godzinach już wieczornych na zasłużoną rumuńską kolację z mamałyga na czele!!.
Po kolacji odbył się koncert w wykonaniu uczestników, który zakończył się po północy. Ja musiałem opuścić miłe i sympatyczne towarzystwo, gdyż rano wyjeżdżałem do Krynicy na odbywający się IV Festiwal Biegowy. PS Mam nadzieję, że miłość do tego rumuńskiego auta i Beskidu Niskiego, na stałe wpisze się w kalendarz imprez i już za rok będziemy mogli wspólnie bawić się na III zlocie samochodów Dacia w .... ? – nieoficjalnie zapowiedział nam Michał Sowa.
ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ TAKŻE TU
|
IV Festiwal Biegowy - Krynica 2013W dniach od 6 do 8 września 2013 r. w Krynicy Zdroju odbył się Kulturalny Festiwal Biegowy. Przez trzy dni Festiwalu Biegowego odbyła się niezliczona ilość imprez towarzyszących. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertów, obejrzeć pokazy specjalne, wziąć udział w Jarmarku Festiwalu Biegowego i zajrzeć na Targi sprzętu sportowego. Każdego dnia Festiwalu odbywało się też Forum "Sport Zdrowie Pieniądze" - spotkania z wybitnymi przedstawicielami sportu m.in. z Justyną Kowalczyk.
UKS ,,Maraton" Sękowa uczestniczył w tych imprezach przez dwa dni. W pierwszym dniu, w piątek 17 osobowa reprezentacja uczestniczyła w Biegu Małopolski. Zawodnicy startowali w eliminacjach a najlepsza 30-tka w biegu finałowym na dystansie 600 m. Wszyscy nasi zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale. W trakcie trzech dni trwania imprezy w biegach wzięła udział rekordowa liczba około 6000 zawodników. Podczas Festiwalu uczestnicy rywalizowali m.in. w: Biegu Małopolski, Finale Giełdowej Mili w kategorii Masters i Sztafecie Deptaka 3 x 1000 m. Ultramaraton Bieg 7 Dolin. Ponadto odbyły się: bieg na dystansie 33 km, bieg na dystansie 66 km, Górskie Mistrzostwa Polski w Nordic Walking oraz Życiowa Dziesiątka Taurona. W tym roku na biegaczy czekała rekordowa pula nagród pieniężnych,ponad 500 000 złotych. Nagrodą główną Festiwalu był samochód osobowy Fiat 500, który został rozlosowany wśród tych, którzy ukończyli wymagający ,,Koral Maraton". Szczęśliwą osobą okazała się Izabela Komar z Nietuliska Dużego w województwie świętokrzyskim. Wśród kobiet zajęła IX miejsce z czasem 3.32.48. Maraton ukończyło 524 zawodników wygrał BIWOT WYCLIFFE KIPKORIR z Keni z nowym rekordem trasy 2.23.53, drugi był SALO TARAS ze Lwowa (Ukraina)02:24:21 a trzeci Polak Kamil Sieradzki z Innowrocławia - 02:34:44
|
Uczcili pamięć poległych lotników Halifaxa w Banicy - Krzywej.Pod pomnikiem siedmiu polskich lotników z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, poległych w Krzywej - Banicy w sierpniu 1944 r. odbyła się po raz piąty z rzędu od odsłonięcia pomnika, doniosła uroczystość patriotyczno - religijna. Proboszcz parafii pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie ks. Artur Wesołowski w 69 rocznicę, odprawił uroczystą polową mszę św. w intencji poległych lotników i wszystkich żołnierzy w okresie II wojny światowej. Podczas homilii ksiądz Artur podkreślał, „że o tym co się wydarzyło nie można zapomnieć, i o tych, dzięki którym jesteśmy wolni należy pamiętać. Przytoczył również słowa OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II „Wolność nie jest nadana- Wolność jest zadana”, a więc Wolność nie jest darem stałym i trzeba się o nią troszczyć” Po uroczystej mszy okolicznościowe przemówienie przypominające wydarzenia z katastrofy zestrzelenia Halifaxa z sierpnia 1944 r. oraz heroiczną walkę naszych rodaków wygłosił Opiekun Miejsc Pamięci Narodowych Aleksander Gucwa, następnie przeprowadził apel pamięci. Moschino Outlet Po apelu uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Rodziny lotnicze reprezentował Pan Andrzej Ratajczak z Poznania, krewny kpt. nawigatora Franciszka Omylaka, który zapalił znicz i złożył wieniec ufundowany przez córkę kpt. Omylaka Frances Gates z Austraralii. Wieńce złożono od Urzędu Gminy Sękowa, od mieszkańców Krzywej, od Zarządu Gminnego PSL w Sękowej i od gorlickich związków kombatanckich. Wiązanki kwiatów złozyli: przedstawiciel starosty gorlickiego pan Krzysztof Mikruta, mecenas Paweł Śliwa, pani Barbara Łań z Nadleśnictwa Gorlice, mjr. Andrzej Stukus – czł. Zarządu KKSLW RP w Krakowie oraz harcerze. W tym uroczystym dniu rocznicowym 31 sierpnia 2013 r. udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch i Przewodnicząca Rady Gminy Sękowa pani Maria Wyżkiewicz, mec. Paweł Śliwa - radny Sejmiku Małopolskiego - sędzia Trybunału Stanu, kombatanci z Gorlic z płk. Antonim Jaroszem i kpt Tadeuszem Tenerowiczem na czele, mjr. Andrzej Stukus – KKSLW RP oraz licznie zebrani mieszkańcy pow. gorlickiego. Warte honorową przy pomniku pełnili druhowie z OSP Sękowa oraz harcerze z Hufca Gorlice a poczty sztandarowe wystawiło Nadleśnictwo Lasów Państwowych Gorlice - Zagórzany, Kombatanci z Gorlic oraz harcerze z Komendy Hufca Gorlice. Lotnikom z Halifaxa i Liberatora z Olszyn zapalono 16 zniczy w biało - czerwonej szachownicy a fundatorem był pasjonat utrwalania pamięci o polskich lotnikach pan Kazimierz Mazurek ze Zgorzelca - DZIĘKUJEMY I ŻYCZYMY WYSOKICH LOTÓW !!
Zapraszam wszystkich na uroczystość patriotyczno - religijną, która odbędzie się pod pomnikiem siedmiu lotników polskich w Banicy - Krzywej, 31 sierpnia (sobota) godzina 18-ta. Załoga ta z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, niosła pomoc materiałową dla powstańców warszawskich, w drodze powrotnej została zestrzelona przez myśliwca niemieckiego JU-87. Śmiercią lotnika poległa cała załoga Halifaksa FS-P (JP295)
|
KURS JĘZYKOWY W WIELKIEJ BRYTANII
W dniach 20 – 28 sierpnia 25 najlepszych uczniów VI edycji programu Youngster z całej Polski wzięło udział w kursie językowym w Londynie. Ta wspaniała nagroda została ufundowana przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, który przy współpracy z Gminą Sękowa wspiera program nauki j. angielskiego dla młodzieży szkół gimnazjalnych z terenów wiejskich. „ To była niezwykła przygoda. Poznałem ciekawych ludzi i zobaczyłem wspaniałe miejsca. Mieszkanie u rodzin brytyjskich pomogło mi sprawdzić swój poziom językowy. Zachęcam wszystkich do uczenia się j. angielskiego i życzę tegorocznym Youngsterowiczom wygrania głównej nagrody ” powiedział Jarek. Ja też im tego życzę Joanna Puścizna Realizator projektu
|
W listopadzie 2013 r. będziemy przejeżdzać przez nowy okazały most.W lipcu br. zaczęły się prace przy budowie drugiego nowego mostu w Ropicy Górnej na rzece Sękówka w ciągu drogi wojewódzkiej nr 977 Tarnów - Konieczna. Ta inwestycja jest niezwykle ważna zarówno dla mieszkańców powiatu gorlickiego, jak i dla turystów przejeżdżających przez naszą gminę w kierunku Słowacji. Jest to również jedyny dojazd z Gorlic do Małastowa, Bartnego, Bodaków, Pętnej, Radocyny, Krzywej, Banicy, Gładyszowa i oczywiście do obu wyciągów narciarskich i tras narciarstwa biegowego. Od dawna prosił się o wymianę, gdyż wątła drewniana konstrukcja powoli dopełnia swojego żywota. Inwestor Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, planuje ze przedsiębiorstwo budowlane ,,Godrom" z Gorlic zakończy tą inwestycję w listopadzie br. Nowy most wg projektu mgr inż. Krzysztofa Farona będzie o konstrukcji żelbetonowej. Obecnie w tym miejscu przez Sękówkę można przejazdzać nową prowizorką. Jak powiedziała wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch ,,most ten jest dla naszej gminy mostem życia, gdyż stanowi dojazd do połowy terytorium gminy Sękowa. Poprawi komfort korzystania z drogi woj. nr 977, droga w tym miejscu zostanie wyprostowana a most nie będzie miał ograniczeń tonażowych. Nowy most będzie ważnym obiektem w ciągu komunikacyjnym Zarządu Dróg Wojewódzkich i co ciekawsze - zostanie wybudowany bardzo szybko. Miejmy nadzieję, że zostanie oddany zgodnie z planem.
|