W 80. rocznicę uczcili pamięć poległych partyzantów AK w Dąbrach- Rzepiennik Strzyżewski
Jak co roku 20 października 2024 r. w miejscowości Rzepiennik Strzyżewski w przysiółku Dąbry, w pow. tarnowskim, odbyła się z okazji 80. Rocznicy Akcji ,,Burza” i tragicznej śmierci oddziału REGINA II, Batalionu ,,Barbara” 16 Pułku Piechoty Armii Krajowej uroczystość patriotyczno - religijna upamiętniająca poległych partyzantów.
Na cmentarzu wojskowym, wśród 18 mogił poległych partyzantów w dniu 17.10.1944 r. w walce z hitlerowskim najeźdźcą o wolność ojczyzny, odprawiona została koncelebrowana Msza Św. Przewodniczył kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK ks. dr Zbigniew Guzy, który wygłosił Słowo Boże oraz proboszcz parafii Rzepiennik Biskupi ks. kanonik Piotr Witecki. Uczestniczyli kombatanci, władze wojewódzkie, powiatowe i samorządowe, Stowarzyszenie Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych Tarnów, harcerze, uczniowie, oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy z różnych miejscowości m.in. delegacja z Sękowej, która oddała hołd poległym partyzantom. Harcerze trzymający wartę przy grobie złożyli symboliczną różę.
Po uroczystościach na cmentarzu, odbył się przemarsz pod pomnik partyzantów, były wystąpienia okolicznościowe, został przeprowadzony Apel Poległych, po czym nastąpiła salwa honorowa wykonana przez żołnierzy z Garnizonu Kraków.
Złożono wieńce i wiązanki kwiatów prze poszczególne delegacje.
Następnie wójt gminy Marek Karaś zaprosił wszystkich zgromadzonych do Gminnego Ośrodka Kultury w Rzepienniku Strzyżewskim na montaż słowno – muzyczny wykonaniu uczniów ze SP z Rzepiennika Biskupiego, po czym nastąpił wspaniały koncert pieśni partyzanckich i wojennych w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej.
Podniosła atmosfera oraz obecność świadków tych wydarzeń na pewno na długo zapadnie w sercach i pamięci młodych ludzi, którzy swoją obecnością na uroczystości dali świadectwo przywiązania do takich wartości, jak Bóg, Honor i Ojczyzna
WARTO WIEDZIEĆ
W lecie 1944 r. na terenie ziemi tarnowskiej działał batalion partyzancki ,,Barbara” 16 pp A.K. W skład batalionu wchodziła 3 komp. Regina. Po bitwie pod Jamną 25.09.1944 r. została podzielona na dwa samodzielne oddziały. Odział ,,Regina II” dowodzony przez por. Zdzisława Bossowskiego ps. ,,Kajetan” przybył na nocleg 17 października 1944 r. do przysiółka Rzepiennika Strzyżewskiego - Dąbry. Gospodarz Gomółka nie chciał przyjąć na kwaterę partyzantów w obawie przed represjami niemieckimi, lecz zmęczeni żołnierze zajęli stodołę i bez posiłku położyli się spać.
... Wojsko śpi, warty czuwają, lecz znalazł się zdrajca, który znając tamtejsze ścieżki ominął ubezpieczenie, dotarł do Ciężkowic i za judaszowskie srebrniki wskazał Niemcom miejsce pobytu. Niemcy ściągnęli posiłki ze Staszkówki i z okolicy. Przyprowadzeni przez zdrajcę do Dąbrów o świcie, korzystając z osłony, jaką daje poranna mgła, ominęli posterunek wartowniczy i podeszli wprost pod stodołę, w której spali partyzanci. Niemcy otworzyli ogień, stodoła momentalnie stanęła w ogniu. Cała akcja trwała zaledwie 15 minut. Partyzanci próbowali się bronić, jednak przewaga Niemców oraz zaskoczenie zdecydowało o porażce oddziału Regina II.
... Gdy brakło już amunicji, pole walki zaległy ciała 18 poległych i 10 rannych partyzantów, ... Niemcy nakazali miejscowym ludziom wykopać w lesie, w miejscu bagnistym dół i tam powrzucać ciała poległych, zaś 10 pozostałych przy życiu załadowano do ciężarówek i po przesłuchaniu w Gestapo tarnowskim, pobycie w więzieniu w Tarnowie i Krakowie, wywieziono do obozu koncentracyjnego Gross - Rosen i tam ich stracono m.in. strzelec Rudolf Gucwa ps. „Baran".
Z relacji świadków wiemy, że Niemców podprowadził do miejsca postoju partyzantów właściciel stodoły Józef Gomułka. Na fakt zdrady wskazuje przede wszystkim sposób podejścia Niemców. Podejrzane również wydaje się to, że hitlerowcy nie spalili przeciwległego domu J. Gomułki oraz nie zastosowali wobec niego żadnych represji. Według relacji wielu osób J. Gomułkę dręczyły przed śmiercią sny i halucynacje. Miał wezwać 3 gospodarzy i wyznać, że to on zdradził partyzantów. Z oddziału liczącego 29 osób przeżyło jedynie 11 partyzantów. Jednak tym, którym udało się ujść z życiem trafiło do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, z którego wrócił tylko strzelec Adam Jawor ps. “Jacek”
Z całego oddziału ocalał też jedynie ciężko ranny żołnierz z rozerwaną szczęką i przestrzelonym płucem, st. Strzelec Wojciech Wiktor ps. ‘Skałka".
W miejscu gdzie kiedyś stała stodoła dziś wznosi się drewniany krzyż oraz kamienny obelisk ufundowany przez X Tarnowską Drużynę Harcerek im. Partyzantów oddziału ‘Regina II’, na którym widnieje napis “Miejsce uświęcone krwią żołnierzy Armii Krajowej oddziału ‘Regina II’ poległym w walce o wolność Ojczyzny 17.X.1944 r.”
Dzień Nauczyciela jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. W tym dniu pamiętamy o wszystkich nauczycielach i pracownikach szkoły: obecnych i emerytowanych.
Podziękowania, życzenia, gratulacje, nagrody oraz kwiaty- te wszystkie słowa wdzięczności i podziękowania zostały w dzisiejszym dniu (tj.16.10.2024 r.) wręczone Nauczycielom w Szkole Podstawowej im. Pionierów Przemysłu Naftowego w Sękowej. To wszystko z okazji obchodów święta Edukacji Narodowej.
Pani Dyrektor - Bożena Bernasiewicz powitała wszystkich zaproszonych gości, a następnie odbyła się wspaniała akademia. Przygotowali ją uczniowie klas V-VIII pod kierunkiem Pani Dominiki Kubala. Oprawą muzyczną zajął się nauczyciel muzyki Pan Mirosław Bogoń. Na część artystyczną uroczystości składały się humorystyczne scenki z życia szkoły, a także wiązanka refleksji na temat życia szkoły i zawodu nauczyciela. W ten zabawny sposób młodzież pokazała obraz współczesnej szkoły i przedstawiła różne typy nauczycieli. Samorząd Uczniowski podarował wszystkim obecnym na akademii słodkie upominki, które czekały już na stołkach. Uczniowie swoimi występami udowodnili, że dobry nauczyciel nie tylko uczy i wymaga, ale też przeżywa wraz z dziećmi wiele wspaniałych chwil. Uczniowie prezentując swoje talenty aktorskie, wokalne i taneczne, sprawili, że na twarzach gości pojawił się uśmiech i wzruszenie.
Po akademii okolicznościowe przemówienia wygłosiła Pani Dyr. Szkoły, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń, za zaangażowanie i ogromny wkład pracy nauczycieli na rzecz szkoły oraz poświecenie i serce, którymi obdarzani są uczniowie.
Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Kierownik Centrum Usług Oświatowych Pani Renata Wasylczak i Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń, wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły. W swoich okolicznościowych przemówieniach podziękowali za trud wkładany w wychowanie i kształcenie dzieci życząc jednocześnie satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów.
Dopełnieniem spotkania i okazją do serdecznych rozmów, wspomnień oraz wymiany doświadczeń był poczęstunek.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w 160 rocznicę urodzin Władysława Długosza
W Dniu Nauczyciela o godz.13.oo w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im Władysława Długosza w Siarach, gmina Sękowa, odbyła się uroczystość poświęcona 160 rocznicy urodzin Władysława Długosza, wielkiego przemysłowca naftowego, działacza ludowego, który swoją działalność prowadził na przełomie XIX i XX wieku. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, Pani dyr. Renata Karwat, powitała zaproszonych gości, po czym nastąpiła piękna inscenizacja przygotowana przez nauczycieli i młodzież szkolną na temat działalności przemysłowej i politycznej senatora Władysława Długosza. Glos zabrała Pani wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, która w swoim wystąpieniu wspomniała o człowieku wielkiego czynu, społeczniku i patriocie. Powiedziała też, ze była to piękna lekcja wychowania patriotycznego i złożyła wszystkim nauczycielom życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Po tej części uformowano kolumnę marszową i wszyscy uczestnicy udali się pod budynek Domu Ludowego. Na czele kolumny maszerował poczet sztandarowy szkoły, za nim grający i śpiewający zespół muzyczny oraz uczestnicy.
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która zawisła na elewacji budynku Domu Ludowego w Siarach, odbyło się w poniedziałek, 14 października 2024 r. Tablicę odsłoniła delegacja mieszkańców Siar. Pod tablicą złożono wiązanki kwiatów przez przedstawiciela powiatu, mieszkańców Siar, szkoły i przedstawiciela przemysłu naftowego z Sanoka.
Pan sołtys Siar Zbigniew Hajduk zaprosił wszystkich gości na obiad a przy kawie i ciastku Pan Aleksander Gucwa, miejscowy regionalista przedstawił w oparciu o zdjęcia archiwalne życie rodzinne Władysława Długosza.
Pochodzący z Krakowa Władysław Długosz, związał swój los z ziemią gorlicką, która od drugiej połowy XIX wieku przeżywała naftowy boom.
Władysław Długosz był m.in. posłem do austriackiej Rady Państwa, minister do spraw Galicji, prezes Krajowego Towarzystwa Naftowego, Senator i poseł na Sejm Krajowy. W niepodległej Polsce Władysław Długosz nadal pozostał przemysłowcem, politykiem i społecznikiem.
Dzięki temu wydarzeniu postać senatora Władysława Długosza będzie już zawsze obecna w życiu mieszkańców Siar i Gminy Sękowa. Za każdym razem, przechodząc obok tablicy będziemy przywoływać w pamięci Wł. Długosza, który swoim życiorysem dał świadectwo dbałości o rozwój przemysłu naftowego, o rozwój Siar, Sękowej, powiatu gorlickiego i walkę o Ojczyznę.
"WYKSZTAŁCENIE TO DOBRO, KTÓREGO NIC NIE JEST W STANIE NAS POZBAWIC"
,,W trosce o pamięć poległych"
czyli IX akcja sprzątania cmentarzy wojennych
W dniach od 10 do 12 października 2024 r. z inicjatywy Pana Jacka Witasa Prezesa Koła nr 8 Klubu Górskiego ,,Orły" przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, odbyło się sprzątanie cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej, zlokalizowane na terenie miast: Biecz, Bobowa, Gorlice, Ciężkowice oraz gmin: Gorlice, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa, Uście Gorlickie, Krempna i Lipinek.
„Sprzątanie cmentarzy wojennych jest elementem naszej wspólnej troski o dziedzictwo historyczne jak również dbaniem o polskie dziedzictwo narodowe, dbaniem o naszą pamięć. Każda nekropolia jest wyjątkowo ważna ze względu na swą historię, a dzięki działaniom na rzecz ich rewaloryzacji możliwe jest przywrócenie im należytego stanu, uchronienie ich od niszczenia, a w efekcie zapomnienia przez kolejne pokolenia. Mimo że na tym cmentarzu nie znałem żadnego z pochowanych tutaj żołnierzy a spoczywa tu 45 żołnierzy dwóch cesarzy (28 żołnierzy rosyjskich i 17 niemieckich), to należy im się szacunek. Warto brać udział w takiej akcji, gdyż jest to zarazem nasz wspólny obowiązek" - powiedział w wywiadzie TV pracujący wraz z małżonką wolontariusz na cmentarzu wojennym nr 81 w Męcinie Wielkiej - Aleksander Gucwa.
PS
Prace porządkowe na cmentarzu wojennym z I wojny światowej odbyliśmy w pierwszym dniu akcji tj. 10 października 2024 r. Wspólnie z małżonką cały cmentarz został wykoszony z trawy, zagrabiono trawę i duże ilości żołędzi dębowych, pozamiatano wokół pomnika kamiennego oraz 23 schody wejściowe na cmentarz. Oczyszczono z trawy cokoliki i krzyże nagrobne. Na drugi dzień padał deszcz, więc odpuściłem, ale w sobotę przystąpiłem do zakończenia prac na tej pięknej nekropolii.
Dokończyłem koszenie poza murem ogrodzenia, powycinałem samosiejki, które rosły w pobliżu muru cmentarnego. Na zakończenie prac wykonałem kilka fotek i zapaliłem znicz, symbol pamięci i wieczności o zmarłych. Do domu wróciłem o godz. 15.00 a już o 17.00 byłem w Gospodzie Magurskiej w Małastowie, gdzie odbyło się podsumowanie IX akcji sprzątania cmentarzy wojennych z okresu Wielkiej Wojny.
Źródło: Klub Górski Orły - Agnieszka Ka - tekst poniżej
W dniach 10-12 października 2024 r. miała miejsce IX Akcja sprzątania cmentarzy z I wojny światowej na terenie miast Biecz, Bobowa, Ciężkowice, Gorlice oraz gmin Gorlice, Krempna, Lipinki, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie. Do Akcji, w tym roku, dołączyła także gmina Wieliczka. Łącznie pracami porządkowymi objęto 97 cmentarzy wojennych. Patronat honorowy nad tą szczytną, społeczną inicjatywą obieli Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń, Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul, Konsul Generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér, Konsul Generalna Republiki Słowackiej w Krakowie Zlata Šipošová, Konsul Generalny Austrii w Krakowie mgr Martin Gärtner, Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek.
W czwartek 10.10.2024 r. prace porządkowe już tradycyjnie rozpoczęły się na cmentarzu nr 123 Łużna-Pustki, gdzie przedstawiciele Koła PTTK nr 8 – Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji wraz z delegacją z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie, żołnierzami 113 blp w Tarnowie 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Łużnej, harcerzami z 5 Drużyny Harcerskiej "Zahartowani" w Łużnej, druhami OSP w Łużnej oraz pracownikami gminy kosili trawę i grabili liście. Na zakończenie prac Wójt Gminy Łużna Mariusz Tarsa w asyście delegacji pracujących tego dnia na cmentarzu przedstawicieli polskich formacji mundurowych, jak również młodzieży złożył wieniec pod pomnikiem ku pamięci węgierskich bohaterów poległych w czasie I wojny światowej, znajdującym się właśnie na nekropoli na wzgórzu Pustki. Wieniec złożyli również przedstawicieli Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie. Węgierska delegacja wraz z „Orłami” z grupy zadaniowej „Łużna”, wsparci przez funkcjonariusza Karpackiego Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu przeniosła się na cmentarz nr 118 w Staszkówce, gdzie bój z trawą i wiatrem prowadzili uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach. Równolegle część „Orłów” z grupy zadaniowej „Gładyszów” z uczniami z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej pod opieką Marty Piecuch oraz pracownikami UG w Uściu Gorlickim porządkowali przedpole cmentarza nr 55 w Gładyszowie. Wsparli ich uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej pod opieką Weroniki Tumidajskiej. Natomiast uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzeszynie pod opieką dyrektora Bogdana Moronia porządkowali cmentarz nr 104 w Strzeszynie. „Orły” przydzielone do grupy zadaniowej „Biecz” razem z Wojtkiem z Uścia oraz z uczniami bieckich szkół posprzątali cmentarze nr 105, 106, 107, 108 i 109 w Bieczu. Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy pod opieką Anety Juruś posprzątali oraz pomalowali ogrodzenie cmentarza nr 101 w Libuszy. Po zakończeniu prac w Bieczu, biecka część „Orłów” pojechała do Ropicy Górnej, aby podjąć próbę pomalowania krzyża na tamtejszym cmentarzu nr 77, jednak silny wiatr uniemożliwił prace na wysokości. Grupa zadaniowa „Ożenna” stworzona przez Państwo Tokarczyk wraz z żołnierzami WOT z 203 Batalionu Obrony Pogranicza w Sanoku porządkowała cmentarze nr 1 i 2 w Ożennej oraz 4 w Grabiu. W Ożennej wspierał ich również gospodarz Roman. Grupa zadaniowa „Czarne” miała za zadanie pomalować krzyże i ogrodzenie cmentarza nr 53 w Czarnem. Ostatecznie pomimo wsparcia Węgrów i grup „Łużna” i „Biecz” nie udało się pomalować całego cmentarza tego dnia z uwagi zachód słońca.
Bez wsparcia „Orłów” w czwartek prace prowadzono także na:
• cmentarzu nr 6 w Krempnej – studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie pod opieką Wojciecha Pelczara wraz z Dariuszem Mielczarkiem z Krempnej uporządkowali teren nekropolii,
• cmentarzu nr 49 w Blechnarce, który porządkowali policjanci i pracownicy z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach oraz Komisariatu Policji w Uściu Gorlickim
• cmentarzu nr 63 w Pętnej – teren nekropolii uprzątnął Zastępca Wójta Gminy Sękowa Michał Diduch,
• cmentarzu 68 w Ropicy Górnej, który posprzątali druhowie OSP Ropica Górna,
• cmentarzu nr 76 w Siarach – Nieformalna Grupa Dla Przyszłych Pokoleń Siary posprzątał teren nekropolii oraz pomalowała krzyż,
• cmentarzu nr 81 w Męcinie Wielkiej, który porządkowali Aleksander Gucwa z Żoną,
• cmentarzu nr 82 w Męcinie Wielkiej, który porządkowali druhowie OSP Męcina Wielka,
• cmentarzu nr 83 w Wapiennem, który porządkowali druhowie OSP Wapienne,
• cmentarzu nr 84 w Bednarka, który porządkowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy Stowarzyszeniu Trzeźwościowym „Wolność i Miłość” Diecezji Rzeszowskiej oraz pracownicy gminy Lipinki,
• cmentarzu nr 85 w Rozdzielu, który porządkowali harcerze z 15 Drużyny Starszohercerskiej „KryLinki” z Lipinek, druhowie z OSP Lipinki oraz wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Lipinkach.
W piątek 11.10.2024 r. pomimo padającego z różną mocą i intensywnością deszczu „Orły” wraz z funkcjonariuszami KaOSG przystąpili do działania z pełną werwą. Jako pierwsza wyruszyła grupa zadaniowa „Banica” – wraz ze studentami z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie pod opieką Anny Hycnar porządkowali cmentarze nr 62 w Banicy i 64 w Bartnem. Grupa zadaniowa „Staszkówka” wraz z żołnierzami z 11 MBOT porządkowała cmentarze nr 119 i 117 w Staszkówce oraz nr 66 w Małastowie. Grupa zadaniowa „Stróżówka” zajęła się trawą i liśćmi na cmentarzach nr 93 i 95 w Stróżówce oraz 124 w Mszance. W planach mieli także cmentarze nr 94 i 96 w Stróżówce, ale okazało się, że są pięknie zadbane i nie trzeba nic na nich robić. Grupa zadaniowa „Beskidek” wraz z węgierską delegacją z HIM zajęła się pracami na cmentarzach nr 47 w Koniecznej i 46 na Beskidku. W Radocynie na cmentarzu nr 43 Grupa Rekonstrukcji Historycznych Obwód Łańcut „Ordon” wraz z przedstawicielami grupy ZKS z Krosna oraz S(poł)GO – Społecznej Grupy Operacyjnej wyrównywała ziemią pola grobowe. Ponadto Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Owczarach wraz z Maciejem Litwą porządkowali cmentarz nr 70 w Owczarach.
W sobotę 12.10.2024 r. koordynator akcji sprzątania – Jacek Witas – znów podzielił wszystkich na grupy zadaniowe. Grupa „Czarne” dokończyła malowanie cmentarza nr 53 w Czarnem. Grupa „Rotunda” posprzątała cmentarz nr 51 na Rotundzie. Grupa „Magura” miała za zadnie uporządkować cmentarz nr 58 w Przysłupiu na stokach Magury Małastowskiej. Grupa „Gładyszów” wraz z węgierską delegacją z HIM, żołnierzami z 11 MBOT i Wojtkiem z Limanowej kontynuowała piątkowe oczyszczanie przedpola na cmentarzu nr 55 w Gładyszowie. Węgrzy montowali, pod czujnymi spojrzeniami Jacka i Wojtka, tabliczki na krzyżach na cmentarzu 55, które zostały ufundowane właśnie przez Instytut i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie. Uczniowie zespołu szkolno-przedszkolnego w Binarowej pod opieką Małgorzaty Stec uporządkowali cmentarz nr 110 w Binarowej. Na cmentarzu nr 43 w Radocynie na polach grobowych sadzony był barwinek. Darek Kiełtyka z portalu „Było Minęło Jest” z Robertem Skowronem porządkowali cmentarz nr 116 w Staszkówce. Po raz pierwszy w czasie Akcji Związek Piłsudczyków Okręg Ziemi Krakowskiej wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieliczce, Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce, Szkoły Podstawowej nr 3 w Wieliczce, Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieliczce, Szkoły Podstawowej nr 6 w Wieliczce, Szkoły Podstawowej w Janowicach, Szkoły Podstawowej w Golkowicach i Szkoły Podstawowej w Podstolicach porządkowali cmentarz nr 381 w Wieliczce.
Tradycyjnie już w czasie trwania Akcji wybrane wojenne nekropolie odwiedzili przedstawiciele Austriackiego Czarnego Krzyża brygadier dr Johannes Kainzbauer z Dolnej Austrii oraz płk prof. Erwin Fitz z okręgu Vorarlberg. Niestety z przyczyn losowy nie mogli oni uczestniczyć z nami w sobotnim spotkaniu podsumowującym.
Przed rozpoczęciem Akcji „Orły” skosiły i zgrabiły trawę na cmentarzach nr 53 w Czarnym, 45 w Lipnej, 3 w Ożennej, 5 w Grabiu. Młodzież 50+ z Ropicy Górnej uporządkowała tamtejszy cmentarz nr 77. Uczniowie z ZCSKR w Bystrej uporządkowały cmentarz nr 88 w Gorlicach, Koło Łowieckie Ryś pracowało na cmentarzu nr 78 w Ropicy Górnej, druhowie z OSP Małastów uporządkowali teren cmentarza nr 65 w Małastowie, Państwo Kmiotek uporządkowali cmentarz nr 102 w Wójtowej, grupa „RASEM” z Krosna pracowała na cmentarzu nr 44 w Długiem, a uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia w Hańczowej pod opieką Wacława Bedusa porządkowali cmentarz nr 48 w Regietowie.
Akcję w sobotę zakończyło spotkanie podsumowujące, które odbyło się w Gospodzie Magurskiej w Małastowie. Na spotkanie przybyli licznie zaproszeni goście, wśród których byli mgr Martin Gärtner Konsul Generalny Austrii w Krakowie, dr Tibor Gerencsér Konsul Generalny Węgier w Krakowie, dr Andor Bíró Dyrektor Departamentu ds. Opieki nad Miejscami Pamięci i Kultu Bohaterów Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie oraz reprezentanci Komendanta Głównego Policji, Komendanta Karpackiego Oddziału SG, Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, osoby reprezentujące administrację rządową, samorządową oraz opiekunów cmentarzy i pasjonatów historii. Spotkanie poprowadził Zastępca Wójta Gminy Sękowa Michał Diduch. Uczniowie z ZSCKR w Bystrej uświetnili spotkanie swoim śpiewem. Tradycyjnie podczas podsumowania Akcji Jacek Witas przedstawił prezentację multimedialną przedstawiająca prace na cmentarzach prowadzone podczas zeszłorocznej VIII Akcji sprzątania cmentarzy z I wojny światowej oraz w minionym roku. Następnie krótką prelekcję o inwestycjach w Gminie Sękowa, głównie w wojenne nekropolie, przedstawiła Małgorzata Małuch Wójt Gminy Sękowa. Po prezentacjach głos zabrali dr Andor Bíró Dyrektor Departamentu ds. Opieki nad Miejscami Pamięci i Kultu Bohaterów HIM, Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Irena Marszałek-Czekierda Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Bogdan Jezierski łącznik Austriackiego Czarnego Krzyża Oddziału w Styrii. Zwieńczeniem spotkania było wystąpienie mgr Martina Gärtnera Konsula Generalnego Austrii w Krakowie, który w imieniu Austriackiego Czarnego Krzyża odznaczył za zaangażowanie w opiekę nad cmentarzami z okresu I wojny światowej Krzyżem Honorowym Ehrenkreuz Agnieszkę Tokarczyk wieloletnia wolontariuszkę i opiekunkę cmentarzy, Jerzego Foryta z GRH Obwód Łańcut „Ordon”, Janusza Węgrzyna GRH Obwód Łańcut „Ordon”. Wszystkim odznaczonym składamy gratulacje.
Z tego miejsca, jako „Orły”, pragniemy podziękować burmistrzom i wójtom gmin, którzy włączyli się w Akcję, oraz ich pracownikom za wykonane prace na rzecz wojennych nekropoli, uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich opiekunom za wszelkie prowadzone działania w trakcie Akcji, współorganizatorom i wszystkim osobom zaangażowanym w Akcję, bez których nie udałoby się skoordynować i wykonać wszystkich zaplanowanych prac, osobom czynnie zaangażowanym w przygotowanie spotkania, bez których udziału nie udałoby się go przeprowadzić. Szczególne podziękowania za trud i ciężką pracę kierujemy do opiekunów cmentarzy wojennych i wolontariuszy, którzy społecznie włączyli się w tym roku w Akcję porządkowania cmentarzy, bo bez nich taka Akcja nie odbyła się. Warto podkreślić, że idea porządkowania wojennych nekropoli połączyła w tym roku prawie 800 osób!