Newsy:

znalezionych: 996 na 200 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

Wypoczywali i poznawali Beskid Niski

20 osobowa grupa turystów z Warszawy i okolic w dniach od 21 do 27 stycznia 2018 r. przebywała w Beskidzie Niskim - malowniczej krainie południowo – wschodniej Polski.
Styczniowy Beskid Niski powitał nas śniegiem i mrozem. Dzieciaki już drugiego dnia szlalały się na stokach Beskidu. Narciarze codziennie zdobywali kolejne trasy a druga część grupy przemierzała beskidzkie szlaki podziwiając ośnieżone lasy. Wsie Wołowiec, Banica, Krzywa i Gładyszów przykryte białym puchem urokliwie wyglądały o zmierzchu rozświetlone kolorowymi lampkami, którymi udekorowano ganki.

Aby urozmaicić dzieciom ferie poprosiliśmy Pana Aleksandra Gucwę o spotkanie i opowieść o zestrzelonych samolotach Halifaxa i Liberatora, które spadły we wsi Banica i Olszyny podczas II wojny światowej. Spotkaliśmy się z Panem Aleksandrem pod pomnikiem siedmiu polskich lotników, którzy zginęli w sierpniu 1944 r. Wieczorem i przy blasku znicza usłyszeliśmy relację z tamtych wydarzeń. Skrzący mróz przegonił nas do,, Gościńca Banica", gdzie po pysznej kolacji popłynęła dalsza część tej fascynującej opowieści. Dzieciaki słuchały z otwartymi ustami i z zainteresowaniem oglądały zdjęcia, które zostały zebrane podczas wieloletnich badań. Dzięki prawdziwym pasjonatom jak Pan Aleksander pamięć o bohaterach przekazywana jest następnym pokoleniom. A co łączy śmierć polskich lotników w katastrofie w górach z powstaniem warszawskim? Odwiedźcie pomnik i poznajcie jego tajemnicę...

Dzieci szybko się nudzą, więc postaraliśmy się zapewnić im więcej atrakcji. Kolejnego dnia próbowali swoich sił przy kole garncarskim u Pana Jurka w Czarnem, tworząc swoje pierwsze naczynia z gliny. Świetna zabawa trwała dalej w gospodarstwie agroturystycznym "DZIUBYNIŁKA", która znajduje się w przepięknej miejscowości Gładyszów, mieli okazję zobaczyć, jak wyglądało życie ludzi sto lat temu i samodzielnie wykonać wiele dawno zapomnianych prac, jak kręcenie sznurka, mielenie mąki w żarnach czy wyciskanie oleju.

A w drodze powrotnej...Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, gdzie znajduje się jedyna między innymi jedyna na świecie "pejedenastka".

Tydzień ferii dobiegł końca a dzieciaki, pełne wrażeń, chcą tu wrócić latem.... gdyż region słynie z wielu zabytków różnych epok jak: pałace, kościoły i cerkwie, cmentarze z I wojny światowej, pomniki. Dlatego właśnie te góry tak przyciągają, pozwalają na nowo poznawać i odkrywać historię. Natura również jest tam wielkim potencjałem. Liczne rezerwaty, parki, pomniki przyrody. W Beskidzie każdy znajdzie coś dla siebie.!!

Anna i Rafał Zalewscy

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij

KONCERT WIEDEŃSKI - przyjdź i zobacz!!

Podczas gali usłyszą Państwo obdarzonych wspaniałymi głosami, fantastycznych solistów operowych. Towarzyszyć im będą wybitni, polscy kameraliści młodego pokolenia, występujący na co dzień z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w Polsce i Europie.
Tej gali nie można przegapić, na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec, fortepianu, wspaniali soliści polskiej estrady. Zabrzmią największe przeboje króla walca - Johanna Straussa, nie zabraknie także popisowych arii z najsłynniejszych operetek "Zemsta nietoperza", "Baron cygański", "Wesoła Wdówka", "Księżniczka Czardasza" oraz "Kraina Uśmiechu". Publiczność usłyszy m.in.:
Walc "Nad Pięknym Modrym Dunajem", Arię Barinkaya "Wielka sława to żart", Duet wszech czasów "Usta milczą dusza śpiewa" czy polkę "Tritsch- Tratsch".

Koncert programowo nawiązywał będzie do tradycyjnych gali i noworocznych koncertów, odbywających się w Wiedniu.

Zapraszamy serdecznie!

Bilety 60 zł: Gorlickie Centrum Kultury, tel. 18 35 35 695, grupy tel. 504 091 909
bilety online: www.ebilet.pl, www.eventim.pl,
oraz w sieciach: Empik, Media Markt, Media Expert, Saturn,
Szczegóły na plakacie

XII Spotkanie Noworoczne podsumowujące rok 2017 w Gminie Sękowa

W poniedziałek 22 stycznia 2018 r. o godz. 16.00 w Gospodzie Magurskiej w Małastowie, odbyło się tradycyjne XII Spotkanie Noworoczne, organizowane przez Wójta Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch oraz Przewodniczącą Rady Gminy Sękowa Marię Wyżkiewicz, podsumowujące miniony rok oraz przedstawiające plany i założenia na rok 2018 w Gminie Sękowa. Dyr. GOK w Sękowej Iwona Tumidajewicz, wystąpiła w roli konferansjera przywitała zaproszonych gości i przedstawiła program spotkania.

W uroczystości wzięli udział: członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, Radny Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń, Wicestarosta Gorlicki Jerzy Nalepka, Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach, inspektor Krzysztof Tybor, radni, sołtysi, księża, nauczyciele, dyrektorzy szkół, prezesi i naczelnicy Ochotniczych Straży Pożarnych oraz bardzo liczna rzesza mieszkańców gminy.

W nastrój tego spotkania wprowadziła GRUPA ŚPIEWACZA RAZEM – SZLAKIEM KOLBERGA pod dyrekcją Mirosława Bogonia
Po tym wystąpieniu Pani wójt gminy Sękowa Malgorzata Małuch przywitała wszystkich zebranych a następnie głos zabrali zaproszeni goście, wyrazili oni swoje uznanie dla zrealizowanych inwestycji, życzyli samorządowcom wytrwałości w dążeniu do nieustannego rozwoju gminy Sękowa. Następnie pani wójt wręczyła szklane grawertony osobom, instytucjom i organizacjom działające na rzecz Gminy Sękowa i zaprosiła do obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej na tą okazję a ukazującą ubiegłoroczne osiągnięcia w gminie Sękowa. Z prezentacji mogliśmy dowiedzieć się między innymi o tym, że w roku 2017 – wykonano wiele prac na terenie naszej gminy. W swoim wystąpieniu Pani Wójt podsumowała dokonania i plany w działalności inwestycyjnej gminy, sukcesy działalności oświatowej, plany komunikacji i dowozów dzieci oraz mieszkańców, działalności kulturalnej i świetlicowej, działalności sportowej, działalności organizacji pozarządowych, służby zdrowia.

W dalszym wystąpieniu zaznaczyła że wiodącym zagadnieniem będzie Program Rewitalizacji Gminy Sękowa, zachęciła mieszkańców a także przedsiębiorców do składania swoich propozycji, które będą wpływać na rewitalizację społeczną gminy Sękowa.
Na zakończenie ponad trzy godzinnego spotkania noworocznego wystąpił zespół RETRO CAFE z Gorlic, który wykonał kilka piosenek polskich mistrzów lat 20-tych. Takie przeboje jak ,,Już nie zapomnisz mnie”, ,,Ta ostatnia niedziela” czy ,,Umówiłem się z nią na dziewiątą” były najlepsza rekomendacją by posłuchać RETRO CAFE na żywo. Zespół wystąpił w składzie: Natalia Górka, Mirosław Bogoń, Tomasz Kubala i Tomasz Boniśniak – lider zespołu.

Przy symbolicznej lampce szampana życzenia przybyłym gościom złożyła wójt gminy Małgorzta Maluch i przew. Rady Gminy Maria Wyżkiewicz.
Gospodarze przygotowali poczęstunek, pięknie udekorowali stoły i salę. W dalszej części spotkania zebrani spędzili swój czas na wspólnym kolędowaniu, rozmowach, dzieląc się przy okazji swoimi doświadczeniami i planami na przyszłe lata.

Od autora:

Spotkania Noworoczne w Gminie Sękowa to wieloletnia tradycja. Służą one przede wszystkim wymianie poglądów i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, samorządowcami i mieszkańcami. Jest to także doskonała okazja do podsumowania całorocznej pracy, przedstawienia najważniejszych zadań, które udało się zrealizować w roku minionym - oraz zastanowienia nad tym, co jeszcze jest do zrobienia.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij

Polskie drogi do niepodległości

W środę, 17 stycznia 2018 r. o godz. 18.00 w budynku Oddziału PTTK w Gorlicach przy ulicy Piłsudskiego 6, w 73 rocznicę wyzwolenia Gorlic spod niemieckiej okupacji, odbyło się spotkanie pt: Drogi do Niepodległości. Spotkanie otworzył Prezes Zarządu Oddziału Jerzy Mrozek, przywitał wszystkich gości i przedstawił porządek spotkania. W spotkaniu uczestniczył wicestarosta Jerzy Nalepka oraz mieszkańcy powiatu gorlickiego, którzy bardzo licznie przybyli.

Następnie przystąpiono do omawiania poszczególnych tematów, związanych tematycznie z historią Polski na przestrzeni wieków. Pierwszym prelegentem był Andrzej Piecuch, główny organizator tego spotkania, tematem jego wystąpienia było ,,Papieże a państwo polskie”, następnie Katarzyna Liana przedstawiła tematykę Powstania Listopadowego, Wiosny Ludów i Powstania Styczniowego, uwzględniając udział mieszkańców powiatu w tych zrywach narodowościowych. Paweł Burekowski opowiedział o Polakach walczących w armii austro-węgierskiej na przykładzie 32. Pułku Piechoty Landwery. Mirosław Załęski zapoznał zebranych z walkami w Dolomitach (Włochy) w okresie Wielkiej Wojny i cmentarzami wojskowymi na których spoczywają Polacy. Ostatnim (piątym) prelegentem był Aleksander Gucwa, pasjonat lotnictwa polskiego na zachodzie. Przedstawił szlak bojowy żołnierzy – lotników od wybuchu II wojny światowej do sierpnia 1944 r. tj. do zestrzelenia dwóch bombowców z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia w Olszynach i w Banicy koło Krzywej.
Wszystkim prelekcjom towarzyszył pokaz multimedialny zawierający m.in. zdjęcia i dokumenty dotyczące omawianych wydarzeń.

Przedstawione przez wszystkich prelegentów zrywy Polaków, walki i bitwy, klęski i zwycięstwa, przyczyniły się do tego, że Polska jest dziś suwerennym państwem.

Po ponad dwu i pół godzinnym spotkaniu, organizator zaprosił wszystkich na kawę i pyszny pączek.

Zobacz galerię zdjęć

Zobacz także tu - kliknij

Kolędnicy Misyjni w parafii Sękowa

Kolędnicy Misyjni to Ogólnopolskie Dzieło związane z Papieskimi Dziełami Misyjnymi Dzieci. Jest to przedsięwzięcie polegające na modlitwie w intencji Misji, poznawaniu tematów związanych z misjami oraz kolędowaniu na rzecz dzieci z konkretnych krajów misyjnych – w tym roku są to Syria i Liban.

6 stycznia 2018 r. w uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli w święto Trzech Króli, w parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Siarach pod opieką pani Anny Niżnik i pana Tomasza Bernasińskiego rozpoczęli swoją akcję Kolędnicy Misyjni.
W godzinach popołudniowych 15 osobowa grupa dzieci odswiętnie przebrana odwiedziła nasz dom, kolędowali, składali życzenia i kwestowali na rzecz potrzebujących rówieśników. Zebrane w tym roku ofiary zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom w Syrii i Libanie. Trudna sytuacja swoich rówieśników w tych krajach, którzy cierpią z powodu konfliktów zbrojnych, po raz kolejny podejmą modlitwę o pokój w świecie. Dzieci, jako kolędnicy misyjni, przyzwyczajają się do trudu i składania ofiary z własnego czasu i zdolności, pozostawili w domu pamiątkę kolędowania.