Newsy:

znalezionych: 1499 na 300 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

W Tarnowie stanął pomnik poległych weteranów podczas Misji Pokojowych.

W samo południe w upalny dzień 26 czerwca 2026 roku na skwerze im. prof. Janusza Kurtyki na tarnowskim osiedlu Zielonym odbyła się podniosła uroczystość odsłonięcia Pomnika Weteranów Poległych podczas Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych poza Granicami Państwa.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, wojska, organizacji kombatanckich i weterańskich, licznie przybyli mieszkańcy oraz poczty sztandarowe. W swoich wystąpieniach mówcy podkreślali znaczenie służby polskich żołnierzy poza granicami Ojczyzny oraz konieczność pielęgnowania pamięci o tych, którzy z misji już nie powrócili.
W mej pamięci utkwiło przemówienie wójta Pleśnej pana Józefa Knapika, który powiedział: ,,Dzisiaj stoimy przed pomnikiem, który nie jest jedynie kamieniem. To miejsce pamięci. To miejsce wdzięczności. To miejsce, w którym bije serce żołnierskiego honoru. To miejsce, w którym Polska pochyla głowę przed swoimi Synami. Ten pomnik nie wyrósł z ziemi sam. Powstał z pamięci. Powstał z braterstwa. Powstał z serc ludzi, którzy nie zgodzili się na to, aby ich polegli koledzy zostali zapomniani. To najpiękniejszy dowód, że Weterani nigdy nie zostawiają swoich. Nigdy. Ani na polu walki. Ani po zakończeniu służby. Ani wtedy, gdy odchodzą na wieczną wartę”. Pomnik ma nie tylko utrwalać pamięć o ich poświęceniu, ale również przypominać mieszkańcom Tarnowa o cenie pokoju i wolności oraz stanowić trwały wyraz uznania dla ich odwagi, męstwa i heroizmu.

Na granitowej tablicy umieszczono nazwy państw, w których polscy żołnierze pełnili służbę w ramach misji pokojowych i stabilizacyjnych. Przy każdym z nich podano liczbę żołnierzy, którzy polegli podczas wykonywania swoich obowiązków. Opiekę nad pomnikiem sprawuje Szkoła Podstawowa nr 9 im. Orląt Lwowskich w Tarnowie.
Po okolicznościowych wystąpieniach i odsłonięciu pomnika odbyła się ceremonia składania wieńców..
Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków. Nasze Stowarzyszenie reprezentował prezes płk Stanisław Wojdyła oraz poczet sztandarowy w składzie: mjr Tomasz Piguła, kpt Michał Król i st. chor. sztab. Roman Fijoł. Obecność delegacji krakowskiego Oddziału SSLW RP została zauważona i doceniona przez organizatorów, którzy złożyli podziękowania naszym przedstawicielom, wymieniając ich imiennie. Był to dla nas zaszczyt i wyraz uznania dla wieloletniej działalności Stowarzyszenia na rzecz kultywowania tradycji i pamięci o żołnierzach Wojska Polskiego. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele SSLW delegatury gorlickiej Aleksander Gucwa i Bogusław Kuciakowski, którzy udokumentowali całą uroczystość.
Nowo odsłonięty pomnik stanie się miejscem zadumy, pamięci i oddania hołdu wszystkim polskim żołnierzom, którzy pełniąc służbę na zagranicznych misjach pokojowych i stabilizacyjnych, złożyli najwyższą ofiarę – ofiarę własnego życia.
Cześć Ich Pamięci

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

IV Zjazd Absolwentów LO w Bobowej – 60 lat - Matura 66

20 czerwca 2026 r. odbyło się po raz czwarty spotkanie klasowe, absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Bobowej - MATURA 66.
IV Zjazd absolwentów i wychowawców naszej klasy, stworzył doskonałą okazję do przyjacielskich spotkań, długich rozmów, ale także do chwil zadumy oraz refleksji. 13 absolwentów LO w Bobowej MATURA 66 a wraz z nimi prof. Mieczysław Krok i Sekretarka szkoły Pani Helena Tarasek spotkała się po raz IV na zjeździe klasowym.
To doniosłe wydarzenie w historii naszej klasy, rozpoczęło się od spotkania na dziedzińcu szkolnym, gdzie przywitaliśmy się z wielkim wzruszeniem. Następnie udaliśmy się do budynku naszej szkoły, w którym obecnie mieści się Szkoła Muzyczna I stopnia. Tu spotkałem moją uczennicę ze SP w Sękowej Panią Aleksandrę Przybyłowicz, która jest nauczycielem muzyki. Przeszliśmy prawie po wszystkich klasach robiąc pamiątkowe fotki. Po tej części przeszliśmy do budynku nowej szkoły, w której uczyliśmy się w klasie maturalnej. W imieniu wszystkich absolwentów kol. Roman Trojanowicz dla całego Grona Pedagogicznego uczącego nas w latach 1962 – 1966 złożył wiązankę kwiatów oraz podziękowania za trud włożony w naszą edukację i wychowanie. Wiązanka została złożona przy płycie upamiętniającej naszego Dyrektora Bronisława Płazę, jako wyraz naszej głębokiej wdzięczności, wspaniałego pedagoga i człowieka.

Następnie udaliśmy się do n a s z e j k l a s y, usiedliśmy w ławkach jak przed 60 laty, ja w imieniu klasy odczytałem obecność i wspominaliśmy szkolne czasy. Pani Dyr. Urszula Jabłońska poczęstowała wszystkich obecnych wspaniałym ciastem i kawą. W tym czasie nastąpiła 40 min projekcja filmu dokumentalnego o naszych poprzednich zjazdach, o historii Bobowej, szkoły i naszej klasie. Wszystko to było dziełem kol. Aleksandra Gucwy. Na zakończenie tej części, zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcia w klasie oraz na dziedzińcu szkolnym na tle Zamku Długoszowskich, gdzie uczyliśmy się od 8-mej do 11 klasy.
Następnym punktem programu był cmentarz, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach zmarłych profesorów i kolegów.
Upalny i parny dzień dał wszystkim się we znaki i po 4 godzinach udaliśmy się na zasłużony obiad do restauracji ,,Ostoja” i wspólne biesiadowanie. Podczas biesiadowania Komitet Organizacyjny Zjazdu wręczył upominki dla prof. Mieczysława Kroka i Pani Heleny Tarasek.
Było to piękne i wzruszające spotkanie. Po latach wszyscy stają się bliscy i drodzy sercu. Chyba właśnie to uczucie sprawia, że oprócz oficjalnych zjazdów coraz częściej odbywają się zjazdy klasowe. Ten fenomen sprawia, że ludzie mieszkający z dala od siebie w różnych miastach czy krajach, porzucają codzienne obowiązki, by choć na chwilę przypomnieć sobie atmosferę tamtych gimnazjalnych lat, by po latach - niczym "orły do gniazda" - powrócić.
Do godz. 21.00-ej wspominaliśmy nasze młodzieńcze lata, pierwsze miłości i przyjaźnie oraz naszych wspaniałych profesorów, dzięki którym jesteśmy tym, kim jesteśmy. Wspomnienia tych szkolnych przeżyć doprowadziły niektórych do łez.
Była to wspaniała uroczystość a wspomnienia i przeżycia będą w naszych sercach do końca życia.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego i swoim własnym składam serdeczne podziękowania za udział w IV Zjeździe Maturalnym naszej klasy. Szczególne podziękowania kieruję do zaproszonych gości, emerytowanych Nauczycieli, Pracowników, Absolwentów, którzy przybyli na Zjazd i razem z nami zechcieli powrócić wspomnieniami do początków naszej szkolnej edukacji.
Zorganizowanie tej uroczystości zawdzięczamy Komitetowi Organizacyjnemu , który zadał sobie dużo trudu by zorganizować tak wspaniałe spotkanie.
Dlatego w imieniu wszystkich absolwentów LO MATURA 66, pragnę złożyć najserdeczniejsze podziękowanie członkom Komitetu Organizacyjnego a przede wszystkim Prezesowi Kazimierzowi Kowalskiemu, Aleksandrowi Gucwie, Janinie Ormiańskiej-Pierożak, Wandzie Orłowicz-Dudek, Marii Dziubaczce – Dyga, Romanowi Trojanowiczowi i Mieczysławowi Martusiowi.
Mamy nadzieję, że za 5 lat spotkamy się w tym samym gronie i znów przeżywać będziemy te wspaniałe chwile. Jedna z uczestniczek powiedziała: „Są w życiu chwile, które pozostają, chociaż czas mija, one nie mijają. I osoby są takie, które raz poznane mile bywają w życiu wspominane” (Wisława Szymborska). Motto tego spotkania pozostanie w naszych myślach i sercach. Piękne wspomnienia czynią człowieka bogatym, a spotkania takie jak nasze uświadamiają, że dla takich chwil warto żyć - Matura66

DO ZOBACZENIA!! - Aleksander Gucwa

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Boże Ciało w parafii Sękowa - 2026 r.

Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem naszego rodaka księdza Marka Pęcaka, który przybył do nas z Irlandii, rozpoczęły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00. Tegoroczna uroczystość Bożego Ciała w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Sękowej była nieco inna, niż zwykle, bo odbyła się nie w kościele, a na ołtarzu polowym przed Pałacem Długoszów (właściciele Schabińscy) w Siarach – Gorlice.

W koncelebrze mszy św. uczestniczył ks. proboszcz Jacek Piróg oraz ks. wikary Wojciech Ożóg. Ks. proboszcz wygłosił Słowo Boże. Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Udział w procesji to nasze wyznanie wiary.
Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu przez samego Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, która odbyła się w przeddzień Jego śmierci. Powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Eucharystia wpływa na nasze życie, na patrzenie w naszą przyszłość, napełnia nas nadzieją, nową pozytywną perspektywą przyszłości. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika. Nadmienił też w jaki sposób należy przyjmować Najświętszy Sakrament.

Po mszy św. uformowała się procesja. Prowadzony przez strażaków, ksiądz niósł pod baldachimem monstrancję. Stąpał po obsypanej kwiatami drodze przez licznie zgromadzone dzieci, które od początku do ostatniego ołtarza sypały kwiaty.
Wokół unosił się zapach kadzidła i rozlegał się dźwięk dzwonków. Idący w procesji wierni zatrzymywali się przy czterech, polowych ołtarzach. Miejsca te przyozdobione były zielonymi gałązkami, brzozami i kwiatami, udekorowane były też drogi i domy, wokół których przeszła procesja. Uroczysty pochód zatrzymywał się przy każdym z polowych ołtarzy, by w ten sposób publicznie wyznać i zamanifestować swoją wiarę. Tam odśpiewywany jest odpowiedni fragment Ewangelii. Liczba ołtarzy nie jest przypadkowa – symbolizują one cztery strony świata, cztery żywioły oraz cztery Ewangelie. Wierni idą w procesji do czterech ołtarzy, ostatni był po przejściu około 1 km
Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Jacek Piróg udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa dla parafii; odśpiewano też dziękczynny hymn "Ciebie Boga wysławiamy" i „Boże, coś Polskę”. Podziękował wszystkim służbom i mieszkańcom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego święta. Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa (Sękowa, Siary i Owczary)

*

Boże Ciało, a w pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to święto ruchome i jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Przypadają na 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada ono 4 czerwca. Boże Ciało zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo wtedy procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, to trzeba było czekać stulecia zanim zaczęto je kultywować.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

XV Powiatowy Dzień Weterana w Czchowie

Prezes Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych Zbigniew Burnat, Burmistrz Gminy Czchów Krzysztof Szot, Starosta Brzeski Andrzej Potępa oraz Starosta Tarnowski Jacek Hudyma byli organizatorami Powiatowego Dnia Weterana. To wyjątkowe wydarzenie poświęcone wszystkim, którzy służyli Polsce z dala od jej granic. Zostało ustanowione w 2011 roku przez Sejm RP i przypomina o poświęceniu tysięcy żołnierzy, funkcjonariuszy i ratowników, którzy na misjach pokojowych, stabilizacyjnych czy humanitarnych reprezentowali Polskę na całym świecie.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą św. w intencji Weteranów w kościele zabytkowym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie. W koncelebrze wzięło udział czterech kapłanów. Po mszy zgromadzeni przemaszerowali na pobliski Rynek Czchowski, gdzie odbyła się część oficjalna. Orkiestra strażacka z Ciężkowic, odegrała hymn państwowy, podniesiono flagę na maszt

Były okolicznościowe przemówienia m.in. Burmistrz Czchowa Krzysztof Szot powiedział ,, To dla nas wyjątkowe święto, że mogliśmy gościć weteranów u siebie. Chcieliśmy również przekazać mieszkańcom, dlaczego ich misje pokojowe są ważne. Jako społeczeństwo mamy obowiązek mówić jasno: jesteśmy wdzięczni, pamiętamy, nie zapomnimy”
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i medale dla weteranów, a także osób wspierających ich działalność.
W uroczystości wzięło udział ponad 50 weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych poza granicami państwa, księża, uczniowie klas wojskowych, samorządowcy, a także przedstawiciele służb mundurowych.
W Powiatowym Dniu Weterana na zaproszenie Prezesa Zbigniewa Burnata, uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Krakowie z prezesem płk pil. Stanisławem Wojdyłą na czele, uczestniczył także przedstawiciel z rejonu gorlickiego Pan Aleksander Gucwa, który udokumentował całą uroczystość. Z naszego Stowarzyszenia był poczet sztandarowy - ppłk Szczepan Kurpisz, mjr pil. Jerzy Janiszewski i kpt. Michał Król
W uroczystości uczestniczył płk w st. spocz. Marek Kołacz Prezes Mał. Zarządu Woj. Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

W trakcie wydarzenia można było zobaczyć broń palną i aktualne wyposażenie wojska, Straży Granicznej i innych służb mundurowych. Obchody XV Powiatowego Dnia Weterana zwieńczył pokaz musztry w wykonaniu uczniów ZSLiT w Wojniczu oraz występ orkiestry z Ciężkowic
Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem w restauracji ,,ŁAZISKA” w Czchowie

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Ostatnia droga gen. bryg. Jerzego Jankowskiego

W poniedziałek 11 maja 2026 r. w wieku 60 lat zmarł nagle generał Jerzy Jankowski – oficer Wojska Polskiego, działacz społeczny i samorządowy związany z Czchowem.
Zaś w czwartek 14 maja 2026 r. w miejscu zamieszkania w Czchowie, odbyła się uroczysta ceremonia pogrzebowa z udziałem wojska i osób znajomych generała. Uczestniczyła też m.in. delegacja Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Krakowie, Odział Gorlice w składzie: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran, która złożyła wiązankę kwiatów i udokumentowała całą uroczystość pogrzebową.
Uroczystości pogrzebowe gen. bryg. Jerzego Jankowskiego rozpoczęły się od Mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie. Generała żegnał Wiceminister Obrony Narodowej Paweł Bejda, który odczytał list od Ministra ON Władysława Kosiniaka-Kamysza, żegnali księża i miejscowi działacze – wszyscy podkreślali zasługi generała zarówno dla Wojska Polskiego jak i dla struktur NATO.

Po mszy św. kondukt pogrzebowy przeszedł uliczkami Czchowa na miejscowy cmentarz, uczestniczyła kompania honorowa 2 Korpusu Polskiego z Krakowa, poczty sztandarowe oraz wysocy przedstawiciele sił zbrojnych, rodzina, duchowni, przyjaciele zmarłego. Licznie uczestniczyła delegacja Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego na czele z Prezesem Zbigniewem Burnatem.
Ceremonia pogrzebowa zakończyła się salwą honorową oraz symbolicznym przekazaniem przez Ministra złożonej flagi państwowej, nakrycia głowy i odznaczeń rodzinie zmarłego. Hymn państwowy odegrała orkiestra wojskowa. Grób gen. Jankowskiego pokryły liczne wieńce, kwiaty i znicze.

Żegnaj Wielki Człowieku, odpoczywaj zasłużenie po trudnym i wspaniałym życiu!
Cześć Jego Pamięci!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ